<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Fotonaponski sustavi u RH
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 19.9.2012. sri. 10:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

bob1391 je napisao/la:
Umjesto da hrote plača povlaštenu cijenu trebalo bi dozvolit svima koji žele da svoje FN sustave priključe na mrežu s minimalnom papirologijom na postojeća brojila i višak prodaju (bolje reć kompenziraju kroz smanjenje vlastite potrošnje) HEP-u po tržišnoj cijeni.

Da, to bi bilo super rjesenje za male sustave (npr. do 5 ili 10kW) - uz minimum papirologije, a zahvaljujuci padu cijena PV je ta investicija isplativa za cca. 10 godina. To je racunica po sadasnjim cijenama, a kako ce rasti cijena kWh tako ce i PV sustav biti isplativiji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
DompaEV

PostPostano: 19.9.2012. sri. 11:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Da, to bi bilo super rjesenje za male sustave (npr. do 5 ili 10kW) - uz minimum papirologije, a zahvaljujuci padu cijena PV je ta investicija isplativa za cca. 10 godina. To je racunica po sadasnjim cijenama, a kako ce rasti cijena kWh tako ce i PV sustav biti isplativiji.
Ako bi nekom malom bilo to isplativo za cca 10 godina, nije mi jasno kako nekom velikom proizvodjacu (ala HEP) takva investicija ne bi bila isplativa u otprilike istom periodu... trlja oci
Bas me zanima za koliko godina/desetljeca ce se isplatiti čađara ili npr. Ombla... ovu drzavu zaista vode vrsni "strucnjaci" Mad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 19.9.2012. sri. 11:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

DompaEV je napisao/la:
Cose je napisao/la:
Ako bi nekom malom bilo to isplativo za cca 10 godina, nije mi jasno kako nekom velikom proizvodjacu (ala HEP) takva investicija ne bi bila isplativa u otprilike istom periodu... trlja oci
Bas me zanima za koliko godina/desetljeca ce se isplatiti čađara ili npr. Ombla... ovu drzavu zaista vode vrsni "strucnjaci" Mad

Dvije rijeci: hrpa idijota. Sad
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 26.10.2012. pet. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Budući je na dan 12.10.2012. godine sa svim zaprimljenim zahtjevima za sklapanje ugovora o otkupu električne energije iz integriranih sunčanih elektrana dosegnuta kvota ograničenja prema Tarifnom sustavu, HROTE će sklopiti ugovore samo za postrojenja za koja su do toga dana podneseni zahtjevi.
[Vrh]
mike20

PostPostano: 1.2.2013. pet. 23:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neki dan bili kod mene doma iz neke firme iz Bjelovara, nisam bio doma pa ne znam detalje.

Uglavnom gledali su kuću jer imamo relativno veliki krov (kuća 9x11m) čija jedna strana je čisti jug.

Nude postavljanje panela (mojima su spominjali vrijednost stotine tisuće kuna)+kolektor za toplu vodu, na 14 godina itd.

Jel su to neki navlakači ili to je stvarno tak, jel oni zarađuju samo od prodaje struje na iznajmljenom krovu ili im još nešto treba keširati

Ja sam zainteresiran, pa ak neko zna detalje oko toga-bio bih zahvalan
[Vrh]
dodo666

PostPostano: 2.2.2013. sub. 00:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

mike20 je napisao/la:
Neki dan bili kod mene doma iz neke firme iz Bjelovara, nisam bio doma pa ne znam detalje.

Uglavnom gledali su kuću jer imamo relativno veliki krov (kuća 9x11m) čija jedna strana je čisti jug.

Nude postavljanje panela (mojima su spominjali vrijednost stotine tisuće kuna)+kolektor za toplu vodu, na 14 godina itd.

Jel su to neki navlakači ili to je stvarno tak, jel oni zarađuju samo od prodaje struje na iznajmljenom krovu ili im još nešto treba keširati

Ja sam zainteresiran, pa ak neko zna detalje oko toga-bio bih zahvalan

ja imam jedan ugovor od takvih pa npr. imaš par zanimljivih članaka:

Članak 2.
Ovaj ugovor zaključuje se na vrijeme od 14 godina.
Ovaj ugovor stupa na snagu danom potpisa ovog ugovora.
Zakupodavac (tj Ti) nije ovlašten otkazati ovaj ugovor prije isteka roka na koji je zaključen, sukladno odredbi st. 1. ovog članka. Zakupoprimac ima pravo otkazati ovaj ugovor uz otkazni rok od 30 dana od dana primitka otkaza ugovora bez navođenja razloga, s time da otkaz može dati bilo koji dan u mjesecu, a otkazuje se pisanim otkazom koji se dostavlja zakupoprimcu poštom preporučeno.
Ugovorne strane suglasno utvrđuju da se ovaj ugovor automatski produljuje za vrijeme od 5 godina ukoliko niti jedna od ugovornih strana u roku od 30 dana prije isteka roka na koji je zaključen ovaj ugovor, ne dostavi pismenu obavijest drugoj ugovornoj strani kojom otkazuje ovaj ugovor. Po proteku tih 5 godina, ovaj se ugovor automatski produljuje za vrijeme od narednih 5 godina ukoliko niti jedna od ugovornih strana u roku od 30 dana prije isteka roka na koji je
zaključen ovaj ugovor, ne dostavi pismenu obavijest drugoj ugovornoj strani kojom otkazuje ovaj ugovor.

Članak 5.
Zakupodavac će omogućiti zakupoprimcu raspolaganje prostorom odmah po obostranom potpisu ovog ugovora.
Zakupodavac se obvezuje po isteku odnosno prestanku ovog ugovora, postavljenu opremu zakupoprimca, vratiti zakupoprimcu odnosno omogućiti povrat opreme zakupoprimcu, u ispravnom stanju uzevši u obzir redovno korištenje opreme.
Zakupoprimac se obvezuje po isteku odnosno prestanku ovog ugovora, zakupljeni prostor vratiti zakupodavcu u stanju u kojem ga je preuzeo, uzevši u obzir protek vremena i korištenje prostora, kao i umanjenje vrijednosti predmeta zakupa uslijed ugovorenog korištenja, a što će se utvrditi zapisnikom o primopredaji.

Članak 6.
Zakupodavac nema pravo koristiti zakupljeni prostor te nema pravo dozvoliti ili omogućiti trećim osobama korištenje zakupljenog prostora i postavljene opreme. Zakupodavac nema pravo od dana zaključenja ovog ugovora do njegovog prestanka, odnosno isteka zaključivati bilo koje pravne poslove kojima bi zadirao u pravo zakupoprimca na zakup prostora.
Zakupodavac se obvezuje suzdržavati od bilo kojih radnji kojima bi se na bilo koji način ometalo ili onemogućavalo funkcioniranje zakupoprimčeve opreme (fotonaponskih modula i ostale opreme). Zakupodavac se obvezuje omogućiti zakupoprimcu nesmetano korištenje zakupljenog prostora za svo vrijeme trajanja ovog ugovora.

Članak 7.
U slučaju potrebe premještaja postavljene opreme zakupoprimca iz prostora koji je predmet ovog ugovora, zakupoprimac ima pravo otkazati ovaj ugovor uz otkazni rok od 60 dana, te je u tome slučaju dužan vratiti zakupljeni prostor zakupodavcu u stanju u kojem ga je preuzeo, uzevši u obzir protek vremena i korištenje prostora, kao i umanjenje vrijednosti predmeta zakupa uslijed ugovorenog korištenja.

Članak 8.
Utvrđuje se da ovaj ugovor obvezuje kako zakupodavca tako i sve kasnije stjecatelje predmetne nekretnine sukladno odredbi čl. 541. Zakona o obveznim odnosima, odnosno da ovaj zakup ne prestaje kad treća osoba kupnjom ili po drugoj osnovi (uključujući i nasljeđivanjem) stekne pravo vlasništva na nekretnini iz članka 1. ovog Ugovora od zakupodavca, već u tom slučaju stjecatelj stupa u prava i obveze zakupodavca.

i legendarni članak 11

Članak 11.
Utvrđuje se da vrijednost opreme zakupoprimca iznosi KN 150.000,00.
Ugovorne strane suglasno utvrđuju da, ukoliko zakupodavac u razdoblju od dana potpisa ovog ugovora do dana konačnog priključenja instaliranog postrojenja na elektroenergetsku mrežu raskine / otkaže ovaj Ugovor, zakupodavac je dužan platiti ugovornu kaznu zakupoprimcu u iznosu od KN 50.000,00 jednokratnom uplatom u roku od 15 dana na račun zakupoprimca. U tome slučaju zakupoprimac ima pravo raskinuti ovaj ugovor pismenim putem bez ostavljanja otkaznog roka.
Nadalje, ugovorne strane suglasno utvrđuju da, ukoliko zakupodavac u razdoblju od dana konačnog priključenja instaliranog postrojenja na elektroenergetsku mrežu do dana isteka roka na koji je zaključen ovaj ugovor, raskine / otkaže ovaj ugovor, odnosno u slučaju da onemogući zakupoprimca u korištenju zakupljenog prostora, onemogući ostvarenje svrhe postavljene opreme, kao i u slučaju da zakupodavac uništi/ošteti postavljenu opremu, zakupodavac je dužan platiti ugovornu kaznu zakupoprimcu u iznosu od KN 150.000,00 jednokratnom uplatom u roku od 15 dana na račun zakupoprimca. U tome slučaju zakupoprimac ima pravo raskinuti ovaj ugovor pismenim putem bez ostavljanja otkaznog roka.
Ugovorne strane suglasne su da zakupoprimac može sva prava i obveze iz ovog Ugovora prenijeti na drugu pravnu osobu o čemu se obvezuje obavijestiti zakupodavca, s time da se prava i obveze iz ovog Ugovora smatraju prenesenim na drugu pravnu osobu trenutkom kada zakupodavac zaprimi obavijest o prijenosu, te se obvezuje odmah po primitku obavijesti, a najkasnije u roku ođ 3 dana sa drugom pravnom osobom potpisati Ugovor o prijenosu ovog Ugovora kao i sve ostale potrebne dokumente. U protivnom, zakupodavac je dužan platiti ugovornu kaznu zakupoprimcu u iznosu od KN 150.000,00 jednokratnom uplatom u roku od 15 dana na račun zakupoprimca. U totne slučaju zakupoprimac ima pravo raskinuti ovaj ugovor pismenim putem bez ostavljanja otkaznog roka.
Iznosi ugovornih kazni iz stavkaka 2.,3. i 4. ovoga članka vrijede za prvu godinu ugovora, a za svaku sljedeću godinu godišnje se korigiraju za indeks inflacije u prethodnoj kalendarskoj godini koji objavljuje Državni zavod za statistiku.
Prva korekcija ugovornih kazni primjenjuje se u kalendarskoj godini koja slijedi godinu u kojoj se ugovor o zakupu počeo primjenjivati sukladno stavku 5. ovoga članka.

ja bih barem 5 puta razmislio prije potpisivanja ovakvog ugovora.
[Vrh]
mike20

PostPostano: 2.2.2013. sub. 00:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

respekt

Nisam imal prilike to dosad vidjeti.

Al sama činjenica da im daš dio svoje kuće/prostora u vlasništvo na 14 godina je Shocked
[Vrh]
debeli

PostPostano: 2.2.2013. sub. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

najgluplji dio priče je zakon kojim nas država tjera da solare stavljamo na krov.

Zašto ih ne možemo postaviti direktno na poljoprivredno zemljište ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MP

PostPostano: 2.2.2013. sub. 09:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

i ima ih kaj potpisuju Shocked
[Vrh]
MP

PostPostano: 2.2.2013. sub. 09:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
najgluplji dio priče je zakon kojim nas država tjera da solare stavljamo na krov.

zato jer je Hrvatska poljoprivredna zemlja u kojoj na placu kupuješ kineski češnjak , nizozemske patliđane itd...
[Vrh]
max

PostPostano: 2.2.2013. sub. 09:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Od kud ti sad to ??

Dok su kvote za integrirane SE popunjene za
Citat:

10 MW za neintegrirane sunčane elektrane
Stanje na dan 10.01.2013. godine

Priključna snaga iz sklopljenih ugovora o otkupu električne energije 0 MW
Priključna snaga iz zaprimljenih zahtjeva za sklapanje ugovora o otkupu
koji su u postupku rješavanja 0,23 MW
UKUPNO DOSEGNUTA KVOTA ZA NEINTEGRIRANE SUNČANE ELEKTRANE 0,23 MW

zjape prazne Smile
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 2.2.2013. sub. 10:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Također prema važećem Tarifnom sustavu kvota za integrirane sunčane elektrane na dan 23. listopada 2012. (prema izvješću HROTE-a) iz sklopljenih ugovora o otkupu električne energije iznosila je 3,61 MW, a priključna snaga iz zaprimljenih zahtjeva za sklapanje ugovora o otkupu koji su u postupku rješavanja iznosila je 6,40 MW, tj. ukupna dosegnuta svota za integrirane sunčane elektrane je 10,01 MW, odnosno dosegnuta je kvota ograničenja prema Tarifnom sustavu.

Za neintegrirane sunčane elektrane na isti dan, priključna snaga iz sklopljenih ugovora o otkupu električne energije iznosila je 0,54 MW, a iz zaprimljenih zahtjeva za sklapanje ugovora o otkupu, koji su u postupku rješavanja , iznosila je 0,66 MW tj. ukupno desegnuta kvota za neintegrirane sunčane elektrane je 1,20 MW od mogućih 5 MW prema Tarifnom sustavu.

izvor: http://www.energetika-net.com/vijesti/obnovljivi-izvori-energije/novi-tarifni-sustav-za-obnovljive-izvore-14564

Meni je interesantnije to što ni oni sami a ni 'ulagači' nisu sigurni što su to integrirane a što neintegrirane solarne elektrane.

Citat:
U Pravilniku se navode nove klasifikacije za sunčane elektrane odnosno podjela na
integrirane i neintegrirane sunčane elektrane. Mišljenja smo da takva podjela diskriminira
investitore jer svima ne omogućuje iste uvjete za investiranje. Definicija integriranog,
odnosno neintegriranog sustava vrlo je široka (od BIPV sustava do sustava za praćenje
Sunca izgrađenog na krovu građevine) i ne upućuje jednoznačno na svoj predmet.

http://www.solektra.hr/media/MINISTARSTVOGOSPODARSTVA-1.pdf

A o najviše se ovdje i dalje radi o poticajima. Mad
[Vrh]
max

PostPostano: 2.2.2013. sub. 11:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjeruj u MINGORP-u i više nego znaju o ćem se tu radi i zašto su to napravili. O diskriminaciji bi mogli al to nije ovdje bitno Wink
I dalje zagovaram ukidanje poticaja i uvođenje poreza na solar. Za sad smo u manjini ali svanuti će i nama Sunceko
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 2.2.2013. sub. 11:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Vjeruj u MINGORP-u i više nego znaju o ćem se tu radi i zašto su to napravili. O diskriminaciji bi mogli al to nije ovdje bitno Wink
I dalje zagovaram ukidanje poticaja i uvođenje poreza na solar. Za sad smo u manjini ali svanuti će i nama Sunceko

Ministarstvo Evropskih pizdarija ops integracija, ima 900 ljudi zaposlenih,priča mi xx pomočnik da bi sve bilo u redu ali šef nema glavu i totalno je nepismen.pa ne zada nikakve zadatke za 890 ljudi jebniga onda moraju se sami zabavit na mreži privatno normalno
[Vrh]
Slv

PostPostano: 2.2.2013. sub. 13:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:

slazem se za ukidanje poticaja, al daj malo razjasni uvođenje poreza na solar... kome i zašto?

ak ja imam doma malu solarnu elektranu koja nije spojena na hep i ne dobivam nikakve poticaje zakaj bi placal jos neki porez? pa platil sam ga prilikom kupnje ploča 25%
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Stranica 7 / 9.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.