<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toplinske pumpe
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 3.11.2006. pet. 19:58    Naslov: Toplinske pumpe Citirajte i odgovorite

Kod promjene agregatnog stanja:
-iz plinovitog u tekuci medij predaje toplinsku energiju okolini
-iz tekuceg u plinovito medij oduzima toplinu okolini.
Na isti nacin se mi hladimo vodom, ona hlapi na nama i oduzima toplinu.
Ovo je osnovni princip na kojem rade gotovo svi hladnjaci i klime.

Osnovni dijelovi toplinske pumpe su dva izmjenjivaca ( u njima dolazi do promjene agregatnog stanja i oduzimanja/predaje toplinske energije ).
Motor i kompresor sluze za sabijanje medija i njegovo kolanje.

http://www.majstor.hr/teme/2002/1/toplinskepumpe/toplinskepumpe.shtml

Zadnja promjena: ogi; 8.11.2006. sri. 20:25; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 8.11.2006. sri. 03:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

njegova stranica:
http://sabalic.filip.googlepages.com/
A kako radi toplinska pumpa najljepse moze pogledati ovdje:
http://www.frigan.hr/toplinske_pumpe.htm
z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
windman

PostPostano: 27.2.2007. uto. 18:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam probo u dvoriste iskopat rupu od oko 1m duboku i polozit 10-ak metara cijevi. stavio sam niže prazan rezervoar i više pun hladan rezervoar. pustio sam vodu u cijevi i za sat vremena je zemlja ugrijala vodu sa 5 na 10 stupnjeva.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MalaZelena

PostPostano: 24.4.2007. uto. 16:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li netko možda iskustva sa grijanjem na ovaj način?

I...da li sastav tla utječe na mogućnost upotrebe ili se može postaviti bilo gdje?
[Vrh]
windman

PostPostano: 24.4.2007. uto. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

sastav i vrsta imju veliki ucinak. ako je tlo bogato stjenama bit ce uvjek hladnije jer emitiraju svoju toplinu a sunce ne dopire do njih.
[Vrh]
gesdim

PostPostano: 13.11.2007. uto. 22:20    Naslov: Stirling engine Citirajte i odgovorite

evo interesantnog linka, ko ima vremena to pogledati i prevesti
http://engine.stirling.cz/tedom-stirling-engine-principle.html
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
north

PostPostano: 14.11.2007. sri. 09:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam se igro sa tim i napravio malu igracku iz konzervi zacudo vrti se
al ovaj tu na slici ti je linearni koji je tehnoloski dosta zahtjevan takve i slicne koristi NASA za generatore u malim sondama za duboki svemir
ima jednostavnijih izvedbi
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 19.12.2007. sri. 17:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam malo gledao dva modela toplinskih pumpi Smile Kad sam vidio cijenu odma me ušlagiralo evo i sad sam još pod stresom Hipnotizira
[Vrh]
north

PostPostano: 19.12.2007. sri. 20:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

to su za nase tlo jos friske tehnologije i vecini su nepoznanica svako grijanje na toplotnu pumpu iziskuje preduvjet a to je niskoenergetska kuca i podno grijane
investicije su za sad prevelike to ce doc do izrazaja tek kad drzava pocne subvencionirat takva ulaganja

malazelena
tlo je od osnovne vaznosti mora bit negde na granici da nije presipko a po drugoj strani nesme bit ilovnato
kod nas je naj razsireniji sistem kolektora koji se zakapa na dubinu od prilike 120cm ovisno o tlu je potrebno cirk. 200 -300 metara cjevi za 100m2 stambene povrsine
najjednostavnije objasnjenje --tlo tokom ljeta asorbira energiju od sunca da bi se donji dio zemlje na kojoj su zakopanie cjevi ugrijo potrebne su padaline koje svojim pronicanjem kroz zemlju prenose energiju u dublji sloj gde ce ta energija ostat do zime
u slucaju da se netko zezne i slabo preracuna velicinu kolektora moze se dogodit da prilikom koristenja tlo na toj dubini smrzne i ako se dogodi susa na godinu se nece to otopit i akomulirat novu energiju

dubinske busotine su za sad preskupe jer ti nitko ne garantira da ce pogodit geotermalne vode

windman
tlo na dubini od 1m ima u pravilu 7C konstante ljeti i zimi
[Vrh]
koala111

PostPostano: 13.4.2008. ned. 23:20    Naslov: Toplinske pumpe i geotermalna energija Citirajte i odgovorite

...evo neko vrijeme pratim novosti iz energetike u svijetu i u nas pa sam došao do saznanja da se u Americi takav način grijanja provodi već 50-tak godina a u Europi 30-tak. Koliko vidim kod nas je to još uvijek tabu tema jer je kompletna populacija nedovoljno informirana i educirana...Al unatoč tome izgleda da se i kod nas nešto dešava po tom pitanju...neki dan čitam da banke uskoro pripremaju beskamatne kredite kupcima koji odluče kupiti i ugraditi uređaje koji koriste obnovljive izvore energije (toplinske pumpe, solarne kolektore itd.) iako ih je vrlo malo koji bi se upustili u investiciju ugradnje toplinske pumpe ja sam pronašao par dobrih linkova koji bi možda bili od pomoći www.geo-solar.hr ili www.mariterm.hr
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 13.4.2008. ned. 23:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Koala..dobri linkovi palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Brada

PostPostano: 4.10.2008. sub. 17:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uvijek me fasciniralo pitanje zašto su te toplinske pumpe tako skupe. Prije dosta vremena sam rudario po netu i jedini zaključak do kojeg sam došao je da treba kupiti hardware od kineza, doraditi ga (da ne kažem popraviti) i prilagoditi našim uvjetima, te time dobiti korektan proizvod po prihvatljivoj cijeni. Kad sam se već regao ovdje stisnuh par minuta googla i evo rezultata koji potvrđuje gore navedeno. Slovenci su naime na jednom forumu razglabali upravo o tome, a cijela rasprava je urodila i prodajom 8,2 kW sustava zrak-voda sa 150lit bufferom/bojlerom po cijeni od 1500€.

Nisam pročitao sve ali čini se da ima dosta vrijednih informacija za potencijalne samograditelje. Dolje su linkovi na thread o samogradnji ( sa pripadajućom prepirkom Smile ) i cjenik.

http://www.strojnistvo.com/viewtopic.php?printertopic=1&t=10930&start=0&postdays=0&postorder=asc&vote=viewresult

http://www.vigma.biz/page20.html (cjenik)[/url]
[Vrh]
max

PostPostano: 4.10.2008. sub. 21:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stvar je u ponudi i potražnji. Današnja cijena nafte je oko 100$ a bila je i 147$ po barelu. Naftim kompanijama je rentabilno vađenje nafte sa troškovima novih bušotina oko 20$. Pošto ima onih koji su voljni platiti zašto bi bila po 20$. El. klima uređaji su prije 20 godina koštali čitavo bogatstvo, a danas se mogu kupit za bagatelu. Tako je i sa toplinskim pumpama realna cijena je za 6 kW je oko 1000€ ali zašto bi firme i prekupci spuštali cijene kad u ime ekologije i kaj ti ga ja znam mogu prodat za 5000€. Eto uzmite nap cijenu litre benzina u HR. kad je cijena nafte bila blizu 140$ benzin je bio oko 9kn sad je nafta pala na 94$, benzin je 8.62kn za litru. Kad se branila cijena od 8 kn nafta je bila oko 80$, pa si ti sad misli. Za usporedbu 2000g cijena barela nafte je bila ispod 20$ a litra benzina 6.3 kn. Zaključak nema veze kolko košta proizvodnja nego kolko je rulja voljna platit ili krepaj.
[Vrh]
zega

PostPostano: 5.10.2008. ned. 00:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jednu ideju sam izlozio na forumu gdje sam samograditeljima preporucio jedan dobar i efikasan nacin grijanja...
Kupi se relativno jeftin inverter uredjaj cije cijevi se spoje na spiralni izmjenjivac nekog bojlera (moze se kupit gotov za cca 1500kn 100 lit, ja imao svojevremeno ili napravit sam tako da se bakrena spiralna cijev uvede u bojler) i onda se preko vanjske jedinice inverter klime (cca 5kw) grije voda u bojleru a koja sluzi za podno grijanje!
Izolacija na kuci mora biti odlicna naravno (min. 10cm stiropora) pa ce 5kw biti dostatno za grijanje poveceg samostojeceg objekta cca 100m2.
A u tom slucaju iz mreze bi potrosnja bila 1,25Kw (cca 4x manja) radilo bi do -15 a na nizim temp u nuzdi bi se mogli grijati na originalni grijac od bojlera...
Kljucno je da komercijalno toplinska pumpa sa radom kosta 14000eura ako imate bunar ili preko 20000 ako ne, a jedan ovakav inverter kosta ispod 5000kn pa je to jeftino rijesenje za ekonomicno grijanje.
Naravno osim izolacije ventilacija obavezna, izmjenjivac zrak zrak za reciliranje zraka takodjer, predgrijavanje zraka ispred izmjenjivca kroz podzemnu cijev/kanal takodjer veoma preporucljivo!
z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Brada

PostPostano: 5.10.2008. ned. 01:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

2 max: Ja ipak mislim da je (domaća) struka zakazala. Jedan voda-voda sistem stvarno nije katedrala za napravit. Pokušavam ne bagatelizirati struku ali osim nešto iskustvenih normi koje treba poštivati stvarno ne vidim razloga da se toliko izbjegava napraviti proizvod koji u konačnici nudi znatne uštede energenata.

Sasvim drugi problem je činjenica da se u nekim dijelovima EU geotermalne pumpe već zabranjuju jer je dostignuta kritična masa broja ugrađenih pa su počele previše utjecati na okoliš.

Što se tiče kupnje/prodaje korektna cijena bi imho drastično povećala interes koliko god to grijanje bilo u stvari nekomforno u najvećem broju slučajeva odnosno kada se radi adaptacija postojećeg objekta pa je fan-coil jedino rješenje. Fan-coil možda previše vitla zrak ali propuh u nofčaniku je još gora stvar. Eh, da... i on košta sulude novce, a registar sa ventilatorom, termostatom i nešto rudimentarne elektronike stvarno ne bi smio biti toliko skup. Jasno mi je da je za trgovca bolje prodati što skuplje ali znam da mnogi odnosno većina po ovim cijenama ne proda ništa, a kao imaju pumpe u ponudi.

Svojedobno sam na netu naletio na tzv proizvodnju u Srbiji. Dva čovjeka u prostoriji od 100 kvadrata šarafe i lotaju poluproizvode odnosno dijelove sa svih strana svijeta. Elektronika iz Kine, kompresori Toshiba, izmjenjivači ko zna odkud, cijevi od lokalnog dobavljača, plehovinje prepigano i plastificirano kod susjeda sa powder coatingom i eto proizvođača koji na javne natječaje ide sa "domaćim" proizvodom. Cijena je tada bila oko 1/3 cijene npr Carrier pumpe. O kvaliteti Carriera neću jer se odma' raspeezdim Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 1 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.