<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Lit Motors C1 - Žiroskopski stabilizirani zatvoreni motocikl
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni motocikli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pkristo

PostPostano: 22.9.2011. čet. 15:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
skini prikolici kotače i podvozje i stavi je na krov auta, jednostavno zar ne.

Sad sam siguran da se šališ. 6 m2 bi bilo dugačko skoro 4 metra. Sorry, ali ne ide to. Opet te pitam: jesi li mislio to staviti na kamion?
inch je napisao/la:

mislim da fotonapon nema smisla vješati po vozilima (osim kod ovakvih pokaznih primjera), a ima da ti kod kuće puni auto.

Ako bi ćelije bile savitljive (prilagode se obliku karoserije) i prozirne (prosječan automobil ima jako veliku staklenu površinu) i dovoljno jeftine imalo bi smisla: odeš na posao i parkiraš, a auto ti se puni i manje zagrijava. http://www.solarprint.ie/applications/sp-transport

inch je napisao/la:
čudi me da većina vas zazire od 2 kotača i ovog vozila iz naslova.. naprotiv ja u tome vidim gradsko vozilo budućnosti.

Ideja je super. Izvedba će doduše vjerojatno koštati više od predviđenih $16000. Nadajmo se ne baš kao spomenuti MonoTracer. Ni $16000 za vozilo koje prevozi samo jednu osobu nije baš malo. Po toj (ili recimo sličnoj) cijeni se najavljuju i neka također vrlo zanimljiva i atraktivna vozila http://www.autoholik.net/eko/opel-ce-u-frankfurtu-predstaviti-radikalnu-viziju-gradskog-prometala
http://www.autoholik.net/eko/audi-urban-concept-konacno-objavljene-prve-konkretne-fotografije
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 22.9.2011. čet. 21:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

to da se drastično poveća učinak fotovoltika, za sad sve ukazuje da se to neće dogoditi.

zato će ti novi PV dobro doći za stacionarne stanice , punionice baterija .
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.9.2011. čet. 21:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bi pomoglo ni 100%
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pkristo

PostPostano: 23.9.2011. pet. 08:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
Ne bi pomoglo ni 100%

Što bi rekli ameri: "Opinions are dime a dozen". Baš Palmerov primjer s ćelijama iskoristivosti 15 % i 6 m2 panela u autu koji teži samo 500 kg i treba samo 80 Wh po km dokazuje da se dobije dovoljno energije na taj način za 100 km dnevno. Utrka solarnih automobila pokazuje da bi se puno moglo postići upotrebom lakših i efikasnijih vozila. Odnedavno su ih i smanjili i ograničili površinu ćelija jer su postali prebrzi.
Malo smo zagadili temu, ali upravo je Lit primjer vrlo efikasnog vozila. Bilo bi zanimljivo saznati koliko to čudo troši energije po km.
[Vrh]
inch

PostPostano: 23.9.2011. pet. 12:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

znači automobil pokreću motor-i ukupne snage manje od 100 w ?!

ali to je experimentalno i nevidim smisao ili mogućnost u praktičnoj upotrebi. (twike ima motor 3 kw a olakšan je maksimalno)

u međuvremenu sam našao twike s prikolicom, kao što vidimo prilično velika površina.

http://www.youtube.com/watch?v=i3RrwyGV6Ww&feature=player_embedded#!
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 23.9.2011. pet. 12:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
znači automobil pokreću motor-i ukupne snage manje od 100 w ?!

Sorry, ne razumijem te. Solartaxi ima zasigurno više od 100 W: http://www.solartaxi.com/technology/ jer mu je najveća brzina 90 km/h. Nije loše za automobil od 500 kg, ha? Ako s lošom aerodinamikom to može postići motorom od 100 W onda želim i ja jedan takav motor. Smile
[Vrh]
inch

PostPostano: 23.9.2011. pet. 14:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:

Sorry, ne razumijem te. Solartaxi ima zasigurno više od 100 W: http://www.solartaxi.com/technology/ jer mu je najveća brzina 90 km/h. Nije loše za automobil od 500 kg, ha? Ako s lošom aerodinamikom to može postići motorom od 100 W onda želim i ja jedan takav motor. Smile

'troši'...8 kWh/100 km Rolling Eyes
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 23.9.2011. pet. 14:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
'troši'...8 kWh/100 km Rolling Eyes

Zašto ti je to toliko čudno? Rolling Eyes I ovo čudo http://www.sim-drive.com/pdf/0329PressRelease_eng.pdf toši 8 kWh na 100 km, a ima 1650 kg i ubrzava do 100 km/h za 4,8 sekundi. Dakako trošio bi i 300 Wh po km kad bi ga stalno tako vozio. Pri stalnoj brzini od 100 km/h troši 84 Wh po km. Pogledaj si što je Dompa uspio napraviti u garaži (nekih 120 Wh po km).
Razlog zašto sam stavio Palmerovo vozilo nije solarni panel nego što ima tri kotača pa nije potreban diferencijal, a lako se može izvesti direktan pogon. Ako Dompa (BTW svaka mu čast; šteta što ga nisam uspio uloviti na velesajmu) može dobiti 12 kWh na 100 km u autu teškom tonu, ne vidim zašto je neostvarivo, recimo 10 kWh u lakšem autu.
No opet zagadišmo temu! Sad
Ono što mi je genijalno kod C1 je to što je zamašnjak i uređaj koji skladišti energiju (planirani domet je 240 km) i ujedno drži vozilo uspravno. Valjda će imati i dodatni kotač za slučajeve kad ostane bez goriva! Svejedno, teško mi je očekivati da će zamašnjak izdržati brži nalet automobila na ovo čudo. No ako ti spasi život činjenica da se nije prevrnuo onda to možda nije ni bitno...
[Vrh]
inch

PostPostano: 24.9.2011. sub. 08:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

malo sam zbunjen.

valjda si mislio 1200 wh (kilovat je 1000 w).

sumnjam da taj auto može sa svega 300w držati brzinu od 100 kmh.

usput rečeno biciklist ima 0.5kw snagu, a znamo svi iz iskustva kako je teško pedalirati, zamisli onda sat vremena punim tempom.
[Vrh]
zega

PostPostano: 24.9.2011. sub. 08:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aerocivic, ruzno je, lako se doma radi ali sto je najbolje RADI pa tu mozete poradit na "povecanju dometa"...

btw biciklist ima ocajnu aerodinamiku, velika je razlika kad predjes na recumbent ili zatvorenu sasiju...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
pkristo

PostPostano: 24.9.2011. sub. 12:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
malo sam zbunjen.

valjda si mislio 1200 wh (kilovat je 1000 w).

Ne nisam mislio na 1200 Wh. Mijesas jedinice za snagu (W) i energiju (Wh).
inch je napisao/la:
sumnjam da taj auto može sa svega 300w držati brzinu od 100 kmh.

I ne moze s 300 W, ali moze s nekih 8400 W. Dakle nakon sat vremena potrosit ce 8,4 kWh i prijeci ne 1 nego 100 km (brzinom od 100 km na sat). Dakle na 1 km je potrosio samo 84 Wh. Za taj isti km je trebalo 36 sekundi (60 x 60 = 3600 / 100 = 36).
inch je napisao/la:
usput rečeno biciklist ima 0.5kw snagu, a znamo svi iz iskustva kako je teško pedalirati, zamisli onda sat vremena punim tempom.

Skroz druga tema! A sad zamisli tog biciklista kako pedalira cijeli sat. Prijeci ce nekih 50 km i potrositi 500 Wh. Po km ti to ispadne nekih 10 Wh. BTW nema puno ljudi na Zemlji koji bi mogli dati snagu od 500 W kroz sat vremena: http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_performance Tocnije: ne postoji ni jedan kako se vidi ovdje http://www.ohio.edu/mechanical/programming/hpv/hpv.html Smile
A ovdje se vidi da je jako malo ljudi uspjelo probiti i granicu od 300 W kroz sat vremena http://mapawatt.com/2009/07/19/bicycle-power-watts/
(dakako da se misli na prosjek - nemoj opet mijesati trenutnu snagu; vjerojatno i ti mozes dostici 500 W, ali u vremenu od 10 sekundi recimo).
[Vrh]
m2

PostPostano: 24.9.2011. sub. 15:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Aerocivic, ruzno je, lako se doma radi ali sto je najbolje RADI pa tu mozete poradit na "povecanju dometa"...

btw biciklist ima ocajnu aerodinamiku, velika je razlika kad predjes na recumbent ili zatvorenu sasiju...

ima aerodinamika i drugih prednosti... Very Happy

[Vrh]
m2

PostPostano: 24.9.2011. sub. 16:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
inch

PostPostano: 26.9.2011. pon. 21:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:
nemoj opet mijesati trenutnu snagu; vjerojatno i ti mozes dostici 500 W, ali u vremenu od 10 sekundi recimo).

da u pravu si - ali ja sam ispustio iz proračuna prijeđeni put u km. (od točke A do B ima 100 km, to je nepobitna činjenica)

namjerno, zapravo mene je više zanimalo to, kolika je snaga (konstatirali smo da je to oko 8KW za onaj priloženi automobil) potrebna da bi se savladali svi otpori, ubrzalo masu vozila te držalo na nekoj brzini.

slike koje je predložio diskutant 'zega' i 'm2'...to je upravo to...naravno ali smatram da se još može ići s rezanjem potrošnje.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 27.9.2011. uto. 09:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Štima. Evo ti odličan kalkulator: http://www.cameronsoftware.com/ev/EV_CalculateMotorSize.html
Moraš otići na dno stranice i kliknuti na poveznicu "The Drive Power spreadsheet". Uoči da je default nagib od 2 %.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni motocikli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 3 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.