<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sastavljanje e bike-a od nule za sto manje para
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
axe11

PostPostano: 22.6.2011. sri. 21:47    Naslov: Sastavljanje e bike-a od nule za sto manje para Citirajte i odgovorite

Prvo da se predstavim i pozdravim. Daniel mi je ime iz Zadra sam (30g)

Pustimo sad sve to i ajmo na pitanje.
Ja niti imam biciklu niti puno para Smile, sad ako mislim slagat e bike moram naci neku sto jeftiniju mtb, polovnu pa mi tu treba par smjernica sto traziti. Znam da su one dimenzije kostura bitne i da kazem da sam visok 182cm i imam 85kg. Neki limit za biciklu bez pogona mi je jako mali za sada ...ono do 1000kn. Mozda to poraste ali nek je zasada toliko.

Za e pogon. Gledao sam ja i lani Artas i onaj jeftiniji sistem ali mi je to opet puno s obzirom da nemogu propeglati na amex nego u gotovini. (i ne ne krivim artis s obzirom da znam koliko amex zna skidat trgovcima provizije)
E sad koja je najjeftinije kombinacija, sto kupovat kod nas sto vani a da nije bas neki krs jer kad ovo slozim nesmije se nista pokvarit bar 6mjeseci Smile)

Meni je dnevna ruta 9 kilometara nizbrdice i ravne ceste i 6 kilometara lagane uzbrdice i dva kilometra malo jace uzbrdice, ali to je sve ispod 10%. Ima dosta rubnika za preskocit. I to je to.

Ne ocekujem sad neki cudesan odgovor ali me zanimaju vasi prijedlozi i financijske konstrukcije. A ako mi je to jos uvijek preskupo jbga pricekati cemo jos malo i stedit i dalje.

Dakle koliko mi novaca treba i sto da trazim

Unaprijed zahvalan na svakoj crtici texta Wink

Ps Jeli mozda vec ima jedan ducan koji prodaje artas-ove proizvode u Zadru, mislim da sam jednom naletio al zaboravih sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jure057

PostPostano: 22.6.2011. sri. 22:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodošao palac
Postavio si dosta pitanja i na njih, čini mi se nema jednoznačnog odgovora. Kao i uvijek, koliko para, toliko muzike.
Bojim se da puno jeftinije od E-kona Lanai ne možeš proći, eventualno čekati da nešto naleti po oglasima.
Ako si u Zadru, naleti ujutro na kavu na Voštarnici, pa možemo proćakulati. Mob. na PP
Pozz
[Vrh]
tomislav

PostPostano: 23.6.2011. čet. 05:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

17 km u jednom smjeru + povratak isto toliko i to sa podosta brda-brijegova. Mislim da je jeftinija opcija ARTAS bicikla na rubu što se tiče tog dometa a možda čak nije ni dosta...
Spašava te manja kilaža od moje ali mislim da ti to neće pomoći na toj dužini rute..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
tomislav

PostPostano: 23.6.2011. čet. 05:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inače ja sa manje uzbrdica, LIFE baterijom i 105-106-107 kg težine imam domet oko 35-37 km u takvim uvjetima. U idealnim ( sve ravno ) oko 42-43, naravno sa vožnjom u ful gasu. Domet se može povećati ekonomičnom vožnjom ( manje gasa + pedale )
[Vrh]
@ndrej

PostPostano: 23.6.2011. čet. 07:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za jeftinu i dobru MTB biciklu jedino mogu preporučiti iz vlastitog iskustva
Nakamura Cliff Lite

Nevjerovatno što je do sada izdržala (neelektrificirana Smile~4 god. na teškim uvjetima sa mojih 100+ Kg i sedmično ~ 100 km svakakve vožnje, cesta, brdski grbavi teren (to mi je postalo skoro isključivo prijevozno sredstvo, motor AfrikaTwin stoji u garaži)
svakako pazi na veličinu okvira - 21"

nova na popustu je bila oko 2000 Kn i recimo, čekati da se pojavi u njuškalu
http://www.njuskalo.hr/mtb-bicikli/bicikl-nakamura-cliff-lite-oglas-1233868

Od kitova za konverziju imaš Artasov kit (kotač sa motorom + kontroler + ručica gasa) 1,992 kn

http://www.artas.hr/vozila/elektricni_bicikli_dijelovi.htm

ili drugačija verzija 1,974 kn

http://www.ev-vozila.com/proizvodi/26-24v-magic-pie-rearwheelinternal-controller/105.aspx
kontroler je u samom elektromotoru ali nemamo povratnu informaciju ovdje na forumu po pitanju iskustva sa tim kitom za preradu
-Prednost takvog pristupa je manje kutijica i kablova po bicikli
-Mana, problem sa popravkom ako se kontroler pokvari

Još jeftiniji pristup zahtijeva veći vlastiti angažman i znanje, npr.
motor 1000W 48V - 784 kn.

http://www.ev-vozila.com/proizvodi/motor-za-bicikl-48v-1000w/122.aspx
Treba nabaviti žbice i uplesti motor u zadnji kotač + nabaviti kontroler (poželjno sa regenerativnim kočenjem) npr. kao Artasov

http://www.artas.hr/vozila/elektricni_bicikli_dijelovi.htm
554 kn
+ nabaviti ručicu gasa

86 kn
+ za regenerativno kočenje napraviti neki prekidač meh. spojen sa ručkom kočnice

I sada dolazimo do najzaguljenijeg dijela (čitaj i najskupljeg, najosjetljivijeg) dijela cijele priče - baterije i punjač za takve baterije.

Da li uzimati gotove sisteme koje možeš naći na dosada pokazanim linkovima ili hrabro se upustiti u igru sa potencijalno opasnim jeftinim LiPo paketima baterija i naravno prilagodjen punjač za te iste,
ovdje se na forumu raspravlja o tome:
http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=2683[/url]
[Vrh]
Slv

PostPostano: 23.6.2011. čet. 08:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

idemo reć da sam ja bio u sličnim dilemama kada sam davno slagao prvi e-bic

po iskustvu ti mogu reć radje štedi pa kupi pravu stvar nego krpeš drpeš drži vodu pa na kraju nemaš ništa - ako te neće koštat novaca koštat će te živaca, a da ne pričamo koliko ti je glava u torbi ako se voziš na krntiji

znam šta pričam jer sam imao i nekoliko padova Very Happy

nažalost ipak je ovo skup sport
[Vrh]
sirius

PostPostano: 23.6.2011. čet. 10:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja čekam kit od Artas-a već mjesecima, pa stalno kažu da su u gužvi. Da li bih mogao dobiti sve rastavljeno, pa da složim sam, ako je tolika gužva? Felge sam premontiravao i na oba svoja bicikla sam mijenjao žbice, glavčine, felge i ostalo. Imam stalak za centriranje i sav ostali alat za bicikle, za Shimano. Mislim da ne treba više od par sati za sve to. Pa radio sam i remonte po hidroelektranama, servisirao automobile, motocikle godinama..... Dojadilo mi čekanje. Ovi u Akord-u imaju sve na lageru. Postoji i vanjski kontroler za onaj Magic-pie motor. Hvale ga da ima veći okretni moment od Artas-a, ali N48 je isproban, pa mi se ne da eksperimentirati. I zar nije 1000W=1000W? Znam da moment ima vezu s brojem okretaja, ali i brzina njihovog motora je identična. Artas-ov bicikl sam probao i čini mi se ok. Baterija je svakako bolja ili bar dugotrajnija, po deklaraciji. N48 valjda ima šire magnete pa to dođe na isto, a i bolje je da je motor manji, nego što sam već postao nervozan. Sreća da nisam rekao obrijat ću se kad dobijem dijelove jer...... stari I još me brine što ako nešto crkne? Bicikl mi treba najviše po ljetu, a s obzirom na vrijeme isporuke, ode ljeto. Radi toga sam već kupio dva nova motocikla zaredom. Dok čekam kakvu glupu sitnicu ode vrijeme. Što najviše crkava? Kontroler? Naručio bih odmah još jedan. plazi jezik
[Vrh]
Slv

PostPostano: 23.6.2011. čet. 10:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

gle kada kvaliteta usluge dovoljno padne i počnu gubiti kupce budu zaposlili još nekoga pa sasatavljanje bu išlo malo brže, pitanje je samo jel tada bude kasno jer vec svaka baba u kvartu prodaje e-bicikle a nekad je artas bio ekskluziva

evo i kod mene jedan od 4 biciklara u ponudu stavio strujiće, jezda su bulšit al su strujići

nemoj da ti ja velim koliko mjeseci sam čekao kranc (uzeo sam motor bez krnaca jer 11zubni krancevi samo što nisu stigli) prije nego što sam odustao od čekanja i još uvijek nisu stigli, a za adapter za disk me strah i pitat, zapravo bolje niš ni ne pitat, evo prije mjesec dana frend s posla odustao potpuno od kupovine kita jer se nezna kad će biti sve raspoloživo, tak da više ne preporučavam firmu nikome jer se samo razočaraju i još ja ispadnem kriv kaj sam im to preporučio plazi jezik
[Vrh]
@ndrej

PostPostano: 23.6.2011. čet. 12:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

sirius je napisao/la:

....
Postoji i vanjski kontroler za onaj Magic-pie motor. Hvale ga da ima veći okretni moment od Artas-a, ali N48 je isproban, pa mi se ne da eksperimentirati. I zar nije 1000W=1000W? Znam da moment ima vezu s brojem okretaja, ali i brzina njihovog motora je identična. Artas-ov bicikl sam probao i čini mi se ok.
....
N48 valjda ima šire magnete pa to dođe na isto, a i bolje je da je motor manji, nego što sam već postao nervozan.
......

o kojo cijeni je riječ za taj kontroler, možeš li dati link?
Motor sa većim radijusom bi trebao imati veći moment (po nekoj mojoj logici).

Nisam primjetio da nude žbice uz one pojedinačne motore za bic.

http://www.ev-vozila.com/proizvodi/motor-za-bicikl-48v-1000w/122.aspx

Najviše me privlači Artasov kit, zbog velike količine povratnih informacija, ovdje na forumu.
Volio bi čuti nečije mišljenje-iskustvo sa ovim Magic-pie motorom ili ovim koji se prodaju pojedinačno (neupletenim u felgu)
[Vrh]
sirius

PostPostano: 23.6.2011. čet. 12:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Logično je da motor većeg promjera daje veći moment, ali je i upitno, jer taj možda ima osjetno manje magnete (i uže). Imaš nešto na stranim forumima. Po meni je 1000W = 1000W, samo pri kojim okretajima i što jači to vuče više struje. A opet, povećaš napon, smanjiš struju, snaga ista. Povećaš napon, struja ista, veća snaga i tako sve do pojave koja se obično naziva bijeli dim i neizbježna je kod eksperimentiranja. smijeh1 Imaš na stranim forumima u Americi neke usporedbe. Kod nas (ipak ih donekle reklamiram, a odugovlače s isporukom) ipak bolju varijantu nudi Artas, što se tiče baterije. Što se tiče motora, pročitao sam da Crystalite motori podnose više maltretiranja. Sve je to znanstveno nedokazano, ali ako mi Artas uskoro ne isporuči dijelove ili ne poduzme nešto nastavit ću s proučavanjem. plazi jezik Ako nađem još što pozitivno za njih, dužni su mi. Opasan
[Vrh]
axe11

PostPostano: 23.6.2011. čet. 13:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

znaci ajmo rec da sami bike mogu naci do 1000kn ako mi se posreci. ako ne nadjem tu nakamuru koje komponente su inace bitne za pratiti prilikom kupovanja. moze li bilo koji mjenjac ili ovisi koliko ima brzina ili nacin mjenjanja brzina. jedino sto sam citao dakocnice trebaju biti v brake po mogucnosti ne plasticne ili diskovi....
vec vidim da cu morati siriti proracun.
vidim da se tu spominju i greensaver baterije ...jesu to olovne ili litiionske ili lipo? ne vidim ih na nijednom od ova dva artasova kita .
[Vrh]
sirius

PostPostano: 23.6.2011. čet. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Greensaver je olovo. Koliko sam skužio, LiPO4 bez obzira na nazivne podatke, bolje vuče jer vjerojatno ima manji pad napona pri terećenju i iskoristivija i trajnija je, ali stvar ide i na ove slabije. Jedino što su "malo teže" od LiPO. Ovdje je kalkulator za izračun podataka o raznim motorima: http://ebikes.ca/simulator/ , a ovdje piše nešto o motoru koji nudi Artas. Mislim da je to onaj N48 motor. http://www.ebikes.ca/store/store_nc.php Usput malo vježbaš English......Proučavaj. To i ja radim dok čekam. palac
[Vrh]
@ndrej

PostPostano: 23.6.2011. čet. 14:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije pravilo ali obično kod tih složenih bajkova (Nakamura je brend od Intersporta koji je brend od Merkatora Smile) mjenjač najviše "pokazuje" ili bi trebao pokazivati u kojem su rangu kvalitete i ostale komponente na složenom bajku.
U ovom konkretnom slučaju mjenjač - shimano deore (sada neznam dali lx ili xt, uglavnom entry level deore serije) što je pristojni mjenjač.
Dalje aluminijski ram lijepo pojačan (doista izdržljiv), Prednja vilica ... Ha, neznam kako je rangirati osim, pokazala se u svim "grbavim naporima" kao podnošljiva, sve je izdržala i utrke sa "prfesionalnijim" MTB po jako ružnom terenu Smile)
V-brake sasvim korektan ...
Duple alu felge, metalne pedale, sic tvornički zaboravi i nabavi nešto sa gelom....

Najbolji savjet, odi u neku opremljeniju trgovinu bajkovima i pogledaj cijene i opremu, nakon nekih 10-tak ekskurzija i malo zavirivanja u forum namjenjen bajkovima, počet češ shvaćati što je što Smile

Greensaver baterije su olovne i vjerovatno su ispale iz prodaje.
Iz napisanih postova do sada, svi koji su imali olovne baterije i prešli na nešto drugo, oduševljeni su i ne preporučaju baš nešto te olovne (dosta pritužbi na kratki vijek trajanja - gubitak kapaciteta i naravno, težina)

Zadnja promjena: @ndrej; 23.6.2011. čet. 14:20; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Slv

PostPostano: 23.6.2011. čet. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

svaka komponenta koja ti je poddimenzionirana uočit ćeš poteškoće

osim kočnica tu spada i vilica po mom sudu prije mjenjača

drugim rječima rađe bi vozio altus mjenjače na gnjiloj (gila tnl) nego deore mjenjač na zoom vilji ili ostalom no name smeću a na akcijama se da nać fakat ludih kombinacija Smile

osim toga obrati paznju na prihvat straznjeg kotaca na rami, na mojoj novoj nakamuri jedva da obuhvati osovinu i samo cekam kad ce to sve puknut dakle nebi bilo lose staviti dodatne torque armove ali nemam ih

i na kraju ništa bez dobrih guma jer će ti se prečesto bušit

a samo gume i vilica ti bez problema pređu 1000 kn Smile
[Vrh]
creatin

PostPostano: 23.6.2011. čet. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ces si odmah slagati el. bicikl tako ti je svejedno kakav je mjenjac jer svi koji isprobaju struju ostaju u najvisoj brzini, toliko o saltanju Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.