<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva...
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Barba

PostPostano: 14.2.2011. pon. 22:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zega

U pravu je d meter ali mi nismo od onih koji uzimaju gotove stvari (osim ako baš nismo prisiljeni).Ponekad samogradnja daje dobre rezultate a tu je i ponos na nešto napravljeno vlastitom rukom.
Da G. Vlado K voli samogradnju to smo vidili .Jedino bi mu mogao savjetovati da zaobiđe autoalternator (u originalnom stanju) zbog potrebe visokih okretaja za punjenje.Znam ,postoje naćini za umnožavanje okretaja ali sve su to gubitci snage.
Ja na Savoniusu imam prenos 10-1 i nije mi dovoljno ni to a Vlado K i nema baš neki jak vjetar.

1solarni panel i VT sa pet krakova,(promjer za sprimentiranje) ,to je moj prijedlog..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.2.2011. sri. 04:27    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:

Solarni panel je razuman prijedlog, ali ja želim potrošiti što manje novaca, a i SAM napraviti nešto da mi proizvodi struju, bez HEP-a i najčešće bez agregata na benzin ili dizel.
No možda jednog dana i o tome razmislim da ga nabavim.

Objektivno gledano mali solarni modul je sigurno isplativiji ali gušti su gušti palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 17.2.2011. čet. 13:24    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
VladoK je napisao/la:

Solarni panel je razuman prijedlog, ali ja želim potrošiti što manje novaca, a i SAM napraviti nešto da mi proizvodi struju, bez HEP-a i najčešće bez agregata na benzin ili dizel.
No možda jednog dana i o tome razmislim da ga nabavim.

Objektivno gledano mali solarni modul je sigurno isplativiji ali gušti su gušti palac

Hvala EV, nego, max je iz meni nedalekog Međimurja, pa
ovaj njegov navod što sam prekopirao mene sve više brine i drži neodlučnim:

max je napisao/la:
A ja mogu demantirati tebe naime imam više godina VT (i susjeda koji je instalirao VT 1982.g.) koja je proizvela zanemarivo EE, zašto ?? jer nema vjetra Wink Trenutno je skinuta da ne nagrđuje lijepi kvart plazi jezik
[Vrh]
max

PostPostano: 17.2.2011. čet. 14:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve ovisi o mikrolokaciji, nebi vjerovao al u Međimurju ima lokacije gdje se isplati staviti VE. Ovo gdje sam ja je jug Čakovca i možda na 20m visine bi bilo nekaj ali ... Kad sam već spomenuo susjeda on je sam izgradio VT iz alternatora, a to je bilo fakat skoro pa neupotrebljivo jer je startala kod jačeg vjetara, a kad je bilo jačeg vjetra to je grozno bučalo
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 25.2.2011. pet. 21:29    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

• Molim Vaše prijedloge kakvu vjetrenjaču instalirati? Sa dvokrakom elisom, sa trokrakom elisom, sa četiri ili više krakova elise, ili nekakvu inačicu Savoniusa.
• Koji promjer elise ili turbine bi trebao upotrijebiti za pogon spomenutog alternatora?
• Molim i Vaše prijedloge gdje vjetrenjaču instalirati, na vrhu pokraj klijeti, ili niže u vinogradu da se smanje vrtloženja, turbulencije zbog klijeti, šume u zaleđu…?

Uz časne iznimke, na kraju od sto glasa glasa čuti nije, sa žaljenjem konstatiram da nije sve prštalo od prijedloga, pa ma kakvi oni bili.
Šteta,
ili ste mi to poslali signal ostavi se čorava posla Sad
[Vrh]
mbab537

PostPostano: 25.2.2011. pet. 21:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dali ti predloge ti izaberi šta želiš,jesi za samoizradu ili kupuješ,lokaciju ti nemožemo izabrati ti je najbolje poznaješ,,umočiš prst u gemišt i provjeri odakle najviše ima vjetra,,
Moj predlog,pet krakova promjer 2m generator od auta premotan sa magnetima,moja daje 12v oko 10A punjenja netreba preterano vjetra!
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 25.2.2011. pet. 22:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

mbab537 je napisao/la:
Dali ti predloge ti izaberi šta želiš,jesi za samoizradu ili kupuješ,lokaciju ti nemožemo izabrati ti je najbolje poznaješ,,umočiš prst u gemišt i provjeri odakle najviše ima vjetra,,
Moj predlog,pet krakova promjer 2m generator od auta premotan sa magnetima,moja daje 12v oko 10A punjenja netreba preterano vjetra!

OK to je dosta konkretno.
Molim te daj mi još malo više informacija:
- na koji si novi napon premotao alternator?
- kako si ga premotao kao trofazni generator, dvofazni ili jednofazni?
- o kakvim magnetima pišeš? pretpostavljam da su na rotoru, ako jesu da li si izvadio originalnu zavojnicu i ugradio neodimijske okrugle sa rupom za osovinu ili si izradio novi rotor i lijepio ih po obodu , ako da koliko komada?
- da li si sam izradio regulator napona ili si kupio gotov

Alternatore kao što sam napisao imam, regulator napona ručni rad s podešavanjem napona imam negdje je u garaži, GEL akumulatore imam, elise bi - barem tako mislim znao sam dosta brzo napraviti, okretište za jarbol - nosač alternatora s kugličnim ležajevima je gotovo istokareno i finalizirano.
E još da osmislim furling zaštitu ili kako se taj sistem zove, nabavim nekakav multiplikator broja okretaja i disk kočnicu.
Blizu sam da se primim realizacije a bome i jednako toliko daleko, na vagi sam da-ne-da-ne
[Vrh]
mbab537

PostPostano: 25.2.2011. pet. 23:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

WIND GENERATOR - VJETROGENERATOR 3
Imaš pod tim na Googlu samo upiši!
Premotavo sam stator od alternatora sa tanjom žicom oko 0,8mm 12 svtaka oko 12 namotaja sve to puta 3 tako da je to tri faze!
rotor je pravljen sa neodimijskim magnetima 12 kom! Artas ih ima!
Ustvari pogledaj moje postove več ima puno slika o tome !
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.2.2011. pet. 23:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

mbab537 je napisao/la:

Pet krakova ima prednost samo na vrlo slabom vjetru u kojem ionako nema zanimljive energije

Kad dođe malo jači vjetar, tri kraka rade bolje Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
solarnevo1

PostPostano: 26.2.2011. sub. 00:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

vlado ako mene pitas 3 kraka. Iznenadit ces se kako treba malo vjetra da se to okrece. cim se lisce malo pomice vec ce se vrtiti ,ako je ok pozicija,visina stupa i sve sta treba. Najmanje 2 m promjer elise. ja cu ti reci kako ces napraviti od alu lima. Imaju super efekt,strasno se brzo vrte i jeftine su....Kocnica obavezno,vjetrenjaca bez kocnice je isto sta i ato bez kocnice. Mozda nikad nece zatrebati ali ako zatreba jedino ti to moze spasiti vjetrenjacu. Primjer,izgore ti diode na ispravljacu i vjetrenjaca nema tereta i pocme se vrtiti kao luda... Nema nijednog nacina da je zaustavis na stupu osim kocnice. Ja sam napravio hidraulicnu s diskom i kocionim kljestima od skutera. upravlja se sa zemlje pomocu akumulatora..
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 27.2.2011. ned. 16:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

solarnevo1 je napisao/la:
vlado ako mene pitas 3 kraka. Iznenadit ces se kako treba malo vjetra da se to okrece. cim se lisce malo pomice vec ce se vrtiti ,ako je ok pozicija,visina stupa i sve sta treba. Najmanje 2 m promjer elise. ja cu ti reci kako ces napraviti od alu lima. Imaju super efekt,strasno se brzo vrte i jeftine su....Kocnica obavezno,vjetrenjaca bez kocnice je isto sta i ato bez kocnice. Mozda nikad nece zatrebati ali ako zatreba jedino ti to moze spasiti vjetrenjacu. Primjer,izgore ti diode na ispravljacu i vjetrenjaca nema tereta i pocme se vrtiti kao luda... Nema nijednog nacina da je zaustavis na stupu osim kocnice. Ja sam napravio hidraulicnu s diskom i kocionim kljestima od skutera. upravlja se sa zemlje pomocu akumulatora..

Najviše me muči što je kod nas ipak premalo vjetra i što je u vinogradu odmah u zaleđu visoka šuma, nema prave čistine.
Na disk kočnicu sam bio unaprijed spreman, jer znam da je jedan moj kolega s posla imao vražje muke sa kočenjem vjetrenjače prije svake oluje...
Još budem to malo pustio da se "kuha" stignem, nema tolike frke...
[Vrh]
solarnevo1

PostPostano: 27.2.2011. ned. 17:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vlado imas recimo dva glavna parametra sta se tice brzine vjetra. To se tice broja elisa i promjer rotora. Sta je rotor veci potrebna je manja brzina vjetra ali je i broj okretaja manji. Znaci imas dva izbora ili povecati broj krila recimo 5 komada... Sta se najcesce radi kod manjih brzina vjetra. Imat ces manji broj okretaja ali veci zakretni moment pa redukcija. A mozes staviti i veci promjer elisa ali onda ces doci u probleme kad je vjetar jak jer ti alternator nece biti dovoljno jak da uspori elise. Mislim da ti je najbolje ici na rotor sa 5 elisa..
[Vrh]
max

PostPostano: 27.2.2011. ned. 17:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim netko prati Smile
Moj glas je 5 kraka (može i petokraka smijeh )
[Vrh]
solarnevo1

PostPostano: 27.2.2011. ned. 18:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

svakako 5 krakova jedan jednostavan regulator i gotovo... moze cak i keramicki magneti ako nisu neodimimu pa ne bi blo ni skupo....
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 27.2.2011. ned. 23:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

solarnevo1 je napisao/la:
Vlado imas recimo dva glavna parametra sta se tice brzine vjetra. To se tice broja elisa i promjer rotora. Sta je rotor veci potrebna je manja brzina vjetra ali je i broj okretaja manji. Znaci imas dva izbora ili povecati broj krila recimo 5 komada... Sta se najcesce radi kod manjih brzina vjetra. Imat ces manji broj okretaja ali veci zakretni moment pa redukcija. A mozes staviti i veci promjer elisa ali onda ces doci u probleme kad je vjetar jak jer ti alternator nece biti dovoljno jak da uspori elise. Mislim da ti je najbolje ici na rotor sa 5 elisa..

Budem ja to malo pustio da se "kuha" stignem, nema tolike frke...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.