<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva...
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
VladoK

PostPostano: 13.2.2011. ned. 23:27    Naslov: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima
U toku godine dosta rijetko i malo trebam električnu struju u klijeti u vinogradu. Za sad koristim benzinski agregat, koji me sve više zeza i postaje nepouzdan, osim toga u zadnje vrijeme je benzin dosta poskupio.
Struju uglavnom koristimo za rasvjetu, a vrlo malo za priključiti bušilicu ili brusilicu…
Sve sam bliži ideji da izradim jedan vjetrogenerator. Dao sam si truda i u zadnje vrijeme malo ponovio i proširio poznavanje gradiva „o vjetrenjačama“, zato sad i imam bezbroj nedoumica i pitanja.
Kao prvo muči me položaj, lokacija gdje bi vjetrenjaču trebao instalirati. Prilažem dvije fotografije da bi vidjeli o čemu se zapravo radi. Klijet se nalazi na vrhu, a iza nje u pravcu sjevera se nalazi visoka stara šuma. Šumu praktično nije moguće i ne bi bilo isplativo nadvisiti sa tornjem ili jarbolom, jer su stabla visoka i preko 25 m. Lijevo, (prema zapadu) od moje klijeti se nalazi susjedova klijet…
Vinograd se od klijeti spušta na niže gotovo točno prema jugu. Vjetar (jug ili jugozapad) zna puhati i to dosta jako… Za sad kao generator planiram upotrijebiti auto alternator 12V 60A, gonjen preko nekakvog prijenosnika kojeg još nisam definirao, a kao spremnik struje imam na raspolaganju nekoliko akumulatora.
Obzirom na položaj koji je vidljiv na priloženim fotografijama:
• Molim Vaše prijedloge kakvu vjetrenjaču instalirati? Sa dvokrakom elisom, sa trokrakom elisom, sa četiri ili više krakova elise, ili nekakvu inačicu Savoniusa.
• Koji promjer elise ili turbine bi trebao upotrijebiti za pogon spomenutog alternatora?
• Molim i Vaše prijedloge gdje vjetrenjaču instalirati, na vrhu pokraj klijeti, ili niže u vinogradu da se smanje vrtloženja, turbulencije zbog klijeti, šume u zaleđu…?
Dok te nedoumice iskristaliziram, moguće je da Vas nastavim daviti s problematikom regulacije i pretvorbe struje, no za to bude vremena...

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dmeter

PostPostano: 13.2.2011. ned. 23:32    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:
Pozdrav svima
U toku godine dosta rijetko i malo trebam električnu struju u klijeti u vinogradu.

Tebi bi najbolje bila ako stvarno koristiš rijetko kljet
Vjetrogenerator zvani mali solarni panel od 50W regulator i akumulator po potrebi
[Vrh]
zega

PostPostano: 14.2.2011. pon. 02:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li solarac nemre napraviti.
Ovo moze napraviti sam.
Gore staviti na krov kljeti, uglavnom biras najvisu tocku...
Sto vjerovatno trokraka ali ako ima dosta slabog vjetra mozda neku visekraku, to ces morati ustanovit sam experimentalno...
S obzirom da ti malo treba mislim da ti je trokraka OK.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
debeli

PostPostano: 14.2.2011. pon. 08:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda bi sve bilo brže gotovo kada bi pozvao stručnjake sa foruma na jedno studijsko putovanje i analizu na terenu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
marko-sk

PostPostano: 14.2.2011. pon. 13:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Možda bi sve bilo brže gotovo kada bi pozvao stručnjake sa foruma na jedno studijsko putovanje i analizu na terenu

palac
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 14.2.2011. pon. 14:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
debeli je napisao/la:

palac
Samo postoji opasnost da se strucnjaci predugo zadrze na "predanalizi" u klijeti prije analize vjetra i pogodnih rjesenja vani... Mig
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 14.2.2011. pon. 17:00    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
VladoK je napisao/la:
Pozdrav svima
U toku godine dosta rijetko i malo trebam električnu struju u klijeti u vinogradu.

Vjetrogenerator zvani mali solarni panel od 50W regulator i akumulator po potrebi

Solarni panel je razuman prijedlog, ali ja želim potrošiti što manje novaca, a i SAM napraviti nešto da mi proizvodi struju, bez HEP-a i najčešće bez agregata na benzin ili dizel.
No možda jednog dana i o tome razmislim da ga nabavim.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 14.2.2011. pon. 17:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
da li solarac nemre napraviti.
Ovo moze napraviti sam.
Gore staviti na krov kljeti, uglavnom biras najvisu tocku...
Sto vjerovatno trokraka ali ako ima dosta slabog vjetra mozda neku visekraku, to ces morati ustanovit sam experimentalno...
S obzirom da ti malo treba mislim da ti je trokraka OK.

Prijatelju ti več pomalo razumiješ moju narav i pišeš ono što je istina "ovo (vjetrenjaču) može napraviti SAM" Wink
Na krov klijeti ju ipak ne bi postavio - jednostavno bojim se nenadanih vibracija izazvanih ledom ili otpadanjem komadiča elise, ili tko zna koji sve razlozi bi mogli iskrsnuti...
O elisi s više krakova razmišljam ali ipak čekam i na više Vaših dobrih sugestija. Više je suradnika pametnije od najboljeg samo jednog "projektanta", treba razgovarati, prodiskutirati i otvoriti širom oči. Lako je pogriješiti.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 14.2.2011. pon. 17:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Apsolutno sam suglasan i podržavam ovakvo jednostavno a istovremeno vrlo mudro razmišljanje. Teško bude prijatelj koji stanuje u centru Zg ili Splita uočio sve moje lokalne prirodne prepreke, zavjetrine, turbulencije izazvane po onoj " Sve je to od lošeg vina" itd., itd.
Vaše je razmišljanje usmjereno u dobrom smjeru. palac
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 14.2.2011. pon. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

DompaEV je napisao/la:
marko-sk je napisao/la:
debeli je napisao/la:

palac
Samo postoji opasnost da se strucnjaci predugo zadrze na "predanalizi" u klijeti prije analize vjetra i pogodnih rjesenja vani... Mig

Nema nikakve prevelike opasnosti, osim da bi se nekome mogao zbog 300 m nadmorske visine i friškoga zrajka malo "dezorijentirati kompas" a on bi pritom pomislio da mu se zapravo zavrtjelo u glavi.
E da ja bi " stručnu ekipu " ipak držal maksimalno prizemljenu, jer još nisam konstrurao ogradu na stepenice, pa da mi kojeg slučajno nalet kakvog iznenadnog vjetra ne bio otpuhnul, pa tko ga onda iza toga bude ulovio Wink
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 14.2.2011. pon. 17:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nego gdi je naš glavni gazda EV da "nije reagirano", pa bar da me netko "zašpota" zakaj razmišljam o takvim aktivnostima na brijegu??? Sad
Zanima me "njihov" stručni prijedlog - ovo sam napisal ko u srednjem vijeku Wink
[Vrh]
Petar

PostPostano: 14.2.2011. pon. 18:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV ti neće imati primjedbi ako su ti grožđe i vino ekološki proizvedeni.
On je razuman, jedino biš ga mogao zamolit da vam donese ili pošalje po nekom malo bio-kuruze za ispeć ili skuhat!
A neki od posjetitelja bi ti mogli završiti ovako Zvjezdice pa ti prišarafi tu ogradu.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 14.2.2011. pon. 19:12    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
VladoK je napisao/la:
Pozdrav svima

Solarni panel je razuman prijedlog, ali ja želim potrošiti što manje novaca, a i SAM napraviti nešto da mi proizvodi struju, bez HEP-a i najčešće bez agregata na benzin ili dizel.
No možda jednog dana i o tome razmislim da ga nabavim.

Da te nebi tvoja štednja i kao opcija šta manje novaca potrošit na kraju koštala 3x više
Recimo teba ti
cijev oko 25-30 kg
100 kg cementa
300 kg šljunka
Šarafi sidreni 4 komada
Sajla sa žabicama i zatezačima 40-50 metara
Rad 50 sati
Elisa,Remenica,altenator itd itd

Regulator ti treba i za solare i VT samo šta je za Solare puno jeftiniji . akumulatori ,inverter isti i za solare i VT . Živci barem 5 kg

A jednostavno kupiš Monokristalni moduli snage Artas 45W
5 godina
25 godina na 80% izlazne snage

885,60 kn s PDV-om

Nema šanse da napraviš VT za 885,60 kn
[Vrh]
mbab537

PostPostano: 14.2.2011. pon. 19:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

IMG]http://i53.tinypic.com/296j0bb.jpg
Ako želiš samoizradu ovako moja izgleda i ima dobre rezultate ja sam zadovoljan imam je godinu dana radi bez problema!
Može malo manji broj elisa oko 5!Imam vanjusku rasvjetu preko nje ,puni akumulatore 155ah daje i preko 10A struju punjenja na malom vjetru! generator je sa magnetima iz Artasa ,premotani alternator od auta!
[Vrh]
zega

PostPostano: 14.2.2011. pon. 20:28    Naslov: Re: Vjetrenjača Da ili NE, ako da kakva... Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Da te nebi tvoja štednja i kao opcija šta manje novaca potrošit na kraju koštala 3x više
Recimo teba ti
cijev oko 25-30 kg
100 kg cementa
300 kg šljunka
Šarafi sidreni 4 komada
Sajla sa žabicama i zatezačima 40-50 metara
Rad 50 sati
Elisa,Remenica,altenator itd itd

Regulator ti treba i za solare i VT samo šta je za Solare puno jeftiniji . akumulatori ,inverter isti i za solare i VT . Živci barem 5 kg

A jednostavno kupiš Monokristalni moduli snage Artas 45W
5 godina
25 godina na 80% izlazne snage

885,60 kn s PDV-om

Nema šanse da napraviš VT za 885,60 kn

E moj dmeter al ga ti kompliciras, a mogel si jednostavno reci
"skuplja pita od tepsije"
Istina da ne zbedira ljude, ovdje je to vise pravilo neg iznimka...nazalost
Ja da sam vladok vjerovatno bi to napravio, barem malecnu pa dalje cemo vidjeti (bez ovih silnih metara i kubika), a panel uvijek lako doda
Nije da nisi u pravu u biti ali... Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.