<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Weller lemilica i termoregulacija
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kolateral

PostPostano: 7.2.2011. pon. 23:37    Naslov: Weller lemilica i termoregulacija Citirajte i odgovorite

Subota je dan kada obićno završavam repove iz proteklog tjedna.
Ovo što slijedi nije hipotetska situacija nego stvarno dešavanje tj, događaji nisu izmišljeni!

Pripremim ploče (njmih tri što treba dovršiti i još jednu potpuno praznu) i naravno uključim svoj WELLER LR-21. Nije digitala i ima dosta radnih sati iza sebe ali nikada nije stala. Ovaj put vidim da se počela pušiti i taman kad sam pomislio da se radi o zaostalom kalaju vidim i da se grijač usijao do crvene boje GASI JE!!
Hajd imam još jednu WSP 80 koja je digitala i stvarno je dobra ali je koristim samo za SMD, kad ono na displeju samo tri --- umjesto radne temperature.

Vjerovali ili ne oba Wellera u istom danu i satu. Mrdni, kucni provjeri kablove NIŠTA. Nakon otvaranja nadjem da su otišle termosonde, na LR-u se može fizički odvojiti na WSP je zaljevena zajedno sa grijačem. Cijena prava sitnica za LR 70 KM za WSP nisam ni pitao jer tamo se mora zamjeniti komplet.
Pošaljem pp Peri i Zegi da upitam imaju li kakvu ideju i onda se sjetim te iz također wellera W-61 uzmem magnetostat i obzirom da odgovara dimenzijama termosenzoru na LR uglavim ga u grijač i krenem sa poslom sa debelim zakašnjenjem.

E sad ide teorija zavjere; da li je iko pokušao na netu nači bilo kakvu šemu ekvivalenata za Weller? Nije i neće, jer gdje god sam pogledao našao sam na porukuku error 404 ili "obrisano na zahtijev vlasnika" mprobajte pa će te i sami vidjeti.

Zadnja promjena: kolateral; 8.2.2011. uto. 00:37; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kolateral

PostPostano: 7.2.2011. pon. 23:52    Naslov: NASTAVAK Citirajte i odgovorite

Dok sam pravio pauze u poslu pokušao sam naći još neko rješenje na netu ali ništa, uglavnom nekakvi dimeri, pa diaci i triaci pa NTC i PTC karabuđevine za koje treba praviti prilagodbe.

evo ovo je dole LR-21

Zadnja promjena: kolateral; 8.2.2011. uto. 00:20; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
zega

PostPostano: 7.2.2011. pon. 23:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj emajl da ti posaljem sheme za jednu wellericu (EC2002)...
Digitala mislim da je slicnija ovoj koju imas za SMD...
A po oznakama mislim da ti je sensor u prekidu...
Tako svjetli kad istekas vrh...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
kolateral

PostPostano: 8.2.2011. uto. 00:01    Naslov: NASTAVAK Citirajte i odgovorite

kolateral@net.hr - i još jednom HVALA Zega

a ovo je slika samo termo sonde

uglavnom (obzirom da je slika dronjak) na vrhu ovih plavih žica je bio kommadić stakla koji je otišao u 100 ..
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 8.2.2011. uto. 00:08    Naslov: Nastavak nastavka Citirajte i odgovorite

Sa WSP 80 situacija je još gora jer tamo možeš izgleda samo plakati ili zamjeniti kompletan štap

Uploaded with ImageShack.us

I još nešto nakon što sam rastavio WSP vidim da su vrhovi termosenzora kratko spojeni nečim što se na slici nikako ne vidi a izgleda kao otpor i u oba smjera daje 880 ohma, Odlemim jedan kraj i narano otpor je beskonačan.
Onako uz put vidim da 6-ti pin iz prikljucne buksne za WSP jednostavno nigdje nije spojen a i kako bi kada u toj zelenoj oplati je samo svila!

Da popiz..š! Godinama držim dvije lemne kutije na stolu zbog jednog pina koji nigdje nije spojen!

Danas krenem u potragu za nekom zamjenskom lemilicom tek toliko da imam nešto dok ne proradi jedna od moje dvije; i bolje bi mi bilo da nisam jer, u prvoj trgovini naidjem na nekakavu kinesku NET 936 lemilicu.
Do bola su pokrali dizajn od CSI-S2A (mada ni to nije neka firma) ali pazi sad:
ukupna cijena je 50 KM
cijena rezervnog štapa je 17KM
a vrhovi se mogu kupiti za 4 odnosno 10 KM
naj teže od svega mi je palo teh.uput. koje na prvoj stranici jasno ukazuje:
"postovani hvala.... i onda .... prikljucni konektor je DIN standarda pod uglom 270 stepeni sa pet tačaka redom:
1-2 termo senzor na 20C teret 13 ohma tacka 1 je pozitiv senzora,
3 izjednacavanje potencijala
4-5 prikljucne tacke za grijac na 20 C 1.6 do 1.9 ohma i 24 VAC
iako smo NAŠ proizvod opremili kvalitetnim vrhovima bez problema možete koristiti vrhove sljedečih proizvođača, potrebno je samo da ...
uopšte nemoram ni spominjati da su Weller i Ersa vrhovi prvi na spisku.
Dock. za odlaganje ručke je opremljen mikro prekidačem koji redukuje izabranu temperaturu na 250 C a zagrijavanje od 0 do 480 C traje 20 sec.

Sad ja pozivam sve one koji imaju Weller ukljucujuci i mene da iz NAŠIH uputa sastavimo gore navedeno!
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 8.2.2011. uto. 09:12    Naslov: Weller lemilica - termoregulacija Citirajte i odgovorite

Sinoć/jutros sam zaboravio dodati jedan bitan pasus evo to sada ćinim:

Ovu temu nisam otvorio kako bih reklamirao bilo koga i volio bih da izbjegnemo diskusije tipa .. ja sam na placu uzeo lemilicu za 1€ pa sa dodao ..ovo-ono.. pa sad ona radi ko ili bolje..

Ne! Ovu temu sam otvorio da svi skupa malo obogatimo ponudu informacija po pitanju Weller-a, jer ja se fakat osjećam i prvarenim i idiotom; zbog činjenice da sam kupio i držao na stolu dvije lemne stanice zbog posranog pina u buksni koji nigdje nije spojen!

Ja ću, kako budem napredovao sa opravkom (nekon koje hoću da opet imam Weller) postavljati slike, a ni vama nebi ništa falilo da malo upoznate svog "ljubimca" te iskustva podjelimo ovdje.

Eto hvala na ustupljenom prostoru i potrošenom vremenu onima koji su ovo pročitali.
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 8.2.2011. uto. 09:46    Naslov: Weller lemilica - termoregulacija Citirajte i odgovorite

[Vrh]
hacklordsniper

PostPostano: 8.2.2011. uto. 19:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad se hvali Weller da i ja malo pohvalim svoj... Kupio sam novu WS 1 stanicu sa stop&go stalkom u HR! Gle čuda, stigla je neispravna... Nazovem gdje sam je kupio, dobijem odgovor "Weller ne priznaje garanciju za proizvode prodane u RH" (WTF ?), pošaljem weller-u e-mail i dobijem odgovor da nemam pravo na garanciju zbog toga što sam istu kupio kod neovlaštenog distributera. Iako isti imaju web, reklamiraju se kao "ekskluzivni" uvoznik i za RH".

Sad imam uteg za papir koji košta nešto više od 3000 kn Sad
[Vrh]
bob4

PostPostano: 8.2.2011. uto. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo u trećinu cijene:
http://img153.imageshack.us/i/p1010001da.jpg/

Imam i rezervne hoby složene pločice za DS701 centralu....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 8.2.2011. uto. 22:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

hacklordsniper je napisao/la:
Kad se hvali Weller da i ja malo pohvalim svoj... Kupio sam novu WS 1 stanicu sa stop&go stalkom u HR! Gle čuda, stigla je neispravna... Nazovem gdje sam je kupio, dobijem odgovor "Weller ne priznaje garanciju za proizvode prodane u RH" (WTF ?), pošaljem weller-u e-mail i dobijem odgovor da nemam pravo na garanciju zbog toga što sam istu kupio kod neovlaštenog distributera. Iako isti imaju web, reklamiraju se kao "ekskluzivni" uvoznik i za RH".

Sad imam uteg za papir koji košta nešto više od 3000 kn Sad

A kaj ti preostaje neg da to popravis...
Very Happy
Nego kaj nisi vratio prodavacu, kakav servis, kad dodje neispravno (DoA) samo vratis...
Ovdje ne pricamo o garanciji, i mujo sa ebaya mora vratiti novce ako stvar ne odgovara opisu!
[Vrh]
flolic

PostPostano: 9.2.2011. sri. 00:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

hacklordsniper je napisao/la:
Kad se hvali Weller da i ja malo pohvalim svoj... Kupio sam novu WS 1 stanicu sa stop&go stalkom u HR! Gle čuda, stigla je neispravna... Nazovem gdje sam je kupio, dobijem odgovor "Weller ne priznaje garanciju za proizvode prodane u RH" (WTF ?)

Mislim da tu ima posla i za Državni inspektorat...
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 9.2.2011. sri. 02:14    Naslov: Weller lemilica i termoregulacija Citirajte i odgovorite

Nego da nastavimo;

Iz situacije u kojoj sam se našao postoje dva pravca
- stisnut zube i kupiti orginalne dijelove (za nekih 200KM) te opet imati Weller i biti miran 5-6 godina;
- napraviti zamjenske dijelove i potrošiti puno manje novaca ali onda imati "Weller by kolateral"

ja sam se odlučio za ovu drugu opciju prvenstveno iz razloga da ispravim vlastitu grešku i počnem koristiti JEDNU lemnu stanicu i dvije ručke!
Također sam se odlučio da wsp ručku malkice modifikujem uz pomoć Zege i Pere a ovu LR-21 sam već skoro opravio (za sada radi uz pomoć magnetstata iz W-61) i to na WSD lemnoj stanici bez ikakvih problema. LS-51 ide na bubanj!

Kako bi to (u idealnom slučaju) izgledalo?

do kraja ovog tjedna treba da dobijem ili informaciju kakva se temosonda koristi u LR-21 ili da pokušam sa već pripremljmenim ručno izrađenim termoparom NiCr-Ni. Da budem iskren već sam ja to "uglavio" u WSD lemnu stanicu i nije se bunila. Termopar sam zagrijavao drugom lemilicom a umjesto grijača je bila priključena sijalica.
Dobio sam i nekakvo očitanje temperature ali je to išlo dosta sporo i po svoj prilici to nije taj termopar ali sad bar imamm podatak da je orginalni bio PTC izvedbe.

Za WSP ručku planiram nešto sasvim drugo, kako sam od Zege dobio informaciju da grijač tokom rada povečava unutrašnji otpor, onda ću pokušati iskoristiti tu osobinu pa da mi grijač bude i termoelement. E tu će biti pravog posla i za Zegu i Peru. Ako uspije onda je to "Zbogom za termosonde"
Da i još nešto;
nisam mogao odoliti, kupio sam onu kinesku ručku (17KM), sop-go stalak (5KM) i nećete vjerovati EXTRAKTOR (10KM) koji je očito preko lemne stanice povezan sa stop-go stalkom!!
Sve to ima da "natandarim" na WSD samo ako mi pođe za rukom da "popalim" Weller-ove ručke.
[Vrh]
hacklordsniper

PostPostano: 9.2.2011. sri. 06:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

A kaj ti preostaje neg da to popravis...
Very Happy
Nego kaj nisi vratio prodavacu, kakav servis, kad dodje neispravno (DoA) samo vratis...
Ovdje ne pricamo o garanciji, i mujo sa ebaya mora vratiti novce ako stvar ne odgovara opisu!

Upravo danas šaljem PCB poznatom kolegi u Osijek da pokuša staviti firmware u PIC, s obzirom da je jedino rješenje kvara ostalo da isti nije programiran. Sve ostalo sam prošao, nekoliko puta.

Nije ebay nego HR firma u ZG-u koja se predstavlja kao ovlašteni zastupnik za Weller. Sam sam napisao kako su mi odgovorili mailom, dok nazovem poklope mi telefon.

Treba otić tamo i napraviti problema Very Happy
[Vrh]
zega

PostPostano: 9.2.2011. sri. 07:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim javno! naziv firme da svi mi znamo sa kojim to lopovima ne treba imati posla!!
e-bay sam hipotetski stavio kao primjer nesigurnosti, ali njih sustav ocjenjivanja sellera (feedback) tjera na postenje, pa cak i kineze!
Ocito je da su neki dealeri kod nas lopovi (sto je tu novo pitate se?) i mislim da bi to trebalo javno obznaniti!
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 9.2.2011. sri. 11:31    Naslov: Re: Weller lemilica i termoregulacija Citirajte i odgovorite

Citat:

do kraja ovog tjedna treba da dobijem ili informaciju kakva se temosonda koristi u LR-21.

Nezam koji termoelement je u ručki LR-21, ali se ponaša ovako:
Temperatura [°C] otpor [ohm]
50 24,65
60 25,5
70 26,33
80 27,16
90 28
100 28,82
110 29,61
120 30,43
130 31,31
140 32,14
150 32,94
160 33,74
170 34,55
180 35,41
190 36,19
200 36,96
210 37,75
220 38,53
230 39,31
240 40,12
250 40,88
260 41,67
270 42,4
280 43,17
290 43,94
300 44,69
310 45,45
320 46,25
330 46,95
340 47,74
350 48,47
360 49,26
370 49,95
380 50,69
390 51,39
400 52,11
410 52,82
420 53,62
430 54,38
450 55,86
Kineske lemilice imaju K- termopar. K-termopar daje milivolte kod određene temperature. Preradio sam Iskrinu lemilicu THS-11 na kinesku ručku. Od Iskrine lemilice koristim samo kutiju i trafo. Weller-ove lemilice imaju puno mekši kabel od kineza. Što se tiče lemljenje neku veliku razliku i ne vidim. Welerova špica je 4 puta skuplja od kineske :shock
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.