<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tesla i bežični prijenos energije!
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Znanost i izumi
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 19.2.2011. sub. 14:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajde ti meni laiku (ako to jesam), objasni sto su to nehercijanski valovi.
Taj izraz me podsjeca na toplu hladnocu....

Ili imas val ili ga nemas, kakve to veze ima sa Hertzom?

BTW, patentirano je barem stotinu konstrukcija perpetuum mobile-a, a niti jedan patent nije otkupljen; pitam se zasto?

Nije valjda zato sto ne rade, patentni ured ne bi izdao patent za nesto sto ne radi, jel'de? lol
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
halo

PostPostano: 19.2.2011. sub. 16:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nazive reči "hercijanski" odn. "nehercijanski" je prvi uveo Nikola Tesla, a da li to ima veze sa Hertz-om, to ne bih mogao reći iako se danas koristi uobičajeni izraz kao "hercovi (radio) talasi".

"Hercijanski" talasi su u stvari transverzalni EM (ElektroMagnetni) talasi na bazi Maxwell-ove teorije, a

"Nehercijalni" talasi su u stvari stacionarni talasi koji je Tesla otkrio upotrebom svog "Magnifying amplifier" (prevedeno "Uvećavajući pojačavač") u Kolorado Springs-u.

Citat:
"Uvećavajući pojačavač" uprkos prividno vrlo jednostavnoj konstrukciji, još niko nije uspeo da napravi ni sa približnom efikasnošću. Činjenica je da je u svetu konstruisano više uređaja koji dostižu napone od više miliona volti i dužine varnica od nekoliko desetina metara, ali oni za svoj rad koriste višestruko veću snagu od one koju je koristio Tesla. Ali to je manje važno. Ono što ovde želim da naglasim (G.M.) je činjenica da svi ti uređaji emituju spektar sasvim različit od Teslinog «Magnifying Amplifier», a i, praktično, ne služe ničemu, osim za impresioniranje posmatrača svojim audio-vizuelnim efektima

Citat:
BTW, patentirano je barem stotinu konstrukcija perpetuum mobile-a, a niti jedan patent nije otkupljen; pitam se zasto?

Nije valjda zato sto ne rade, patentni ured ne bi izdao patent za nesto sto ne radi, jel'de?

Patentira se nešto u patentnom uredu sve i svašta samo da bi zaštitio svoj izum određeno vreme bez obzira da li rade ili ne rade (nije posao patentnog ureda da proverava funkcionalnost izuma) i nakon isteka vremena se daje na uvid javnosti bez ikakve nadoknade.

BTW, šta misliš za izum Moray-a Kinga (ili ne znam koga T. Henry Moray) koji iz "vazduha" daje 50 kW električne energije? Šta misliš zašto njegov izum nisu otkupili? Zato što im taj izum nije u interesu tj. opasno bi ugrozio žični monopol električne energije.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 19.2.2011. sub. 17:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Halo, samo si jos zaboravija optuziti naftni lobi za stopiranje Morayevog izuma... lol

Znam ja jako dobro ca su to Hertzovi valovi, procitao sam dovoljno o povijesti radiokomunikacija.

Ono ca ne znam ca su to nehertzovi valovi...

BTW, stojni val imas u dipolu skoro svake antene, ne vidim da tu ima nesto novo.

Ocigledno su se i ovom tematikom poceli baviti dojucerasnji prodavaci salate na merkatu, otkako im prodaja kompjutera i softwarea vise ne ide... lol

FYI, iako je Tesla bija veliki izumitelj i dao veliki doprinos razvoju elektrotehnike, nemoj zaboraviti da je njegova naobrazba bila vise nego simbolicna pa je poceo koristiti termine koji nemaju veze, a sve u najboljoj volji da objasni svoje ideje.
Da je on kojim slucajem bio zavrsija fakultet, vjerojatno ne bi donija vise inovacija, ali bi ih razumljivije opisao...
Mene je osobno Tesla fascinirao svojim idejama i pronalascima, ali mu ne pridajem zasluge koje nema. Isto tako, razumijem njegova ogranicenja kao znanstvenika...

Bezicni prijenos energije postoji vec milijardama godina. Problem su gubici.

Mislim da je bolje prvo svladati osnove elektrotehnike, pa tek onda Bart pldi o nekim novim valovima, a mozes reci i talasima. Wink
Valov = pojilo za stoku... lol
[Vrh]
Pero

PostPostano: 19.2.2011. sub. 18:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Magnifying amplifier, pogled na vidik, komparativne prednosti itd...
To su sve dvostruko ispisani pojmovi.
Kao da amplifier ne pojacava?
Kakve su to prednosti ako se ne daju usporediti?

Tako se jezik osiromasuje kada trgovci pocnu raditi kao lektori...
Mad
[Vrh]
halo

PostPostano: 19.2.2011. sub. 18:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

FYI, iako je Tesla bija veliki izumitelj i dao veliki doprinos razvoju elektrotehnike, nemoj zaboraviti da je njegova naobrazba bila vise nego simbolicna pa je poceo koristiti termine koji nemaju veze, a sve u najboljoj volji da objasni svoje ideje.
Da je on kojim slucajem bio zavrsija fakultet, vjerojatno ne bi donija vise inovacija, ali bi ih razumljivije opisao...
Mene je osobno Tesla fascinirao svojim idejama i pronalascima, ali mu ne pridajem zasluge koje nema. Isto tako, razumijem njegova ogranicenja kao znanstvenika...

Ne vidim značaj to što Tesla nije završio fakultet s obzirom da je nekoliko godina samo studirao, a i bolje za njega što nije završio inače ne bi bilo naizmenične struje na veliku daljinu.

Pero je napisao/la:
Bezicni prijenos energije postoji vec milijardama godina. Problem su gubici.

Objasni meni laiku malo opširnije o kakvim vrstama gubitaka je reč.

Pero je napisao/la:
Mislim da je bolje prvo svladati osnove elektrotehnike, pa tek onda Bart pldi o nekim novim valovima, a mozes reci i talasima. Wink
Valov = pojilo za stoku... lol

Magnifying amplifier, pogled na vidik, komparativne prednosti itd...
To su sve dvostruko ispisani pojmovi.
Kao da amplifier ne pojacava?
Kakve su to prednosti ako se ne daju usporediti?

Tako se jezik osiromasuje kada trgovci pocnu raditi kao lektori...

Na lep i kulturan način sam ti preneo, a ti, umesto da nešto malo dublje informišeš šta su to nehercijanski talasi i daš svoje mišljenje, itd., i dalje Bart pldi o tvojim valovima za krmače i o navodnom osiromašenju jezika. Very Happy
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.2.2011. ned. 01:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probao ja googlati te famozne nehertzijanske valove i nisam nasao nista pametno.
Obicno se nalazi samo puno Bart pldi Bart pldi Bart pldi Bart pldi Bart pldi Bart pldi Bart pldi
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.2.2011. ned. 01:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Objasni meni laiku malo opširnije o kakvim vrstama gubitaka je reč.

Daklem, sunce dostavlja energiju na zemlju bezicno.

Gubici u bezicnom prijenosu energije rastu s kvadratom udaljenosti zbog disperzije te s kubom udaljenosti zbog absorpcije medija kroz koji se energija prijenosi (idealan vakuum ne postoji).

Inace se bezicni prijenos energije koristi odavno pa imas npr. elektricne cetkice za zube kojima se tako puni baterija. Very Happy

BTW, svaki prijenos energije ima gubitke, nas HEP ima gubitke u prijenosu i preko 15%, a ne bi me cudilo da ti gubici budu sada i veci (jer se nije dovoljno ulagalo u infrastrukturu).
Doduse, te gubitke energije HEP uredno naplati kupcu, zato i nisu zainteresirani za razvoj OIE.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.2.2011. ned. 10:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
sunce dostavlja energiju na zemlju bezicno

Tehnologija daleko ispred našeg vremena Sunceko

Mislim, isporučiti toliku količinu energije bežično na tu udaljenost i pri tome ne pobiti sav život na zemlji Full in love
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 20.2.2011. ned. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako se EM polja šire kroz prostor?

možda bolje da proširimo pitanje, zašto se tako ponašaju..?

može mi netko to objasniti jer ne kužim matematiku i maxwela.
[Vrh]
max

PostPostano: 20.2.2011. ned. 12:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

BTW, svaki prijenos energije ima gubitke, nas HEP ima gubitke u prijenosu i preko 15%, a ne bi me cudilo da ti gubici budu sada i veci (jer se nije dovoljno ulagalo u infrastrukturu).
Doduse, te gubitke energije HEP uredno naplati kupcu, zato i nisu zainteresirani za razvoj OIE.

Cijena EE gubitaka je viša od cijene koju potrošaći plaćaju Very Happy
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.2.2011. ned. 14:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Max, nije tocno, jer mi u cijeni energije placamo dobru trecinu za pokrivanje gubitaka u prijenosu, drugu trecinu za pokrivanje gubitaka u upravljanju, onda dio ide za pokrivanje gubitaka zbog korupcije i tek poneki postotak ostane za samu energiju... lol

Inch, ne znam kako bi ti se dalo odgovoriti na tvoje pitanje; nije dovoljno prouciti samo Maxwellove jednadzbe, vec da bi se bolje razumilo bi trebalo isto tako ovladati i opcom teorijom relativiteta, a to je puno slozenije...

Za jednostavne uradi sam primjene u elektronici postoje puno jednostavniji modeli, ali njih treba koristiti s odredjenom dozom opreza.

Jedan od takvih modela je primjera radi i Hertzov model (valjda otuda Hertzijanski valovi), ali taj model nije dobar jer ne uzima u obzir korspukularnu prirodu EM vala (foton). On je u svome modelu EM vala predpostavio da su osi magnetnog i elektricnog polja okomite u odnosu na os sirenja vala te da su amplitude tih polja u prostoru oblika sinusoide, gdje je magnetsko polje pomaknuto u odnosu na elektricno polje za 90 stupnjeva.
To je inace prvi model koji je pokusao objasniti polarizaciju vala, ali je odavno napusten (taj vrazji Einstein je mora ama bas sve shebati, ha ha) radi problema kvantizacije EM zracenja (korspukularna priroda, koja je dokazana prvo na svjetlosti).

Moderna nuklearna fizika danas ima puno kompliciraniji model, a mnogi su se trudili da ga pojednostavne, primjera radi teorijom kvarkova itd.

U uvodu u nuklearnu fiziku lijepo pise da je ona egzaktna nauka, ali da ona predstavlja model svijeta kojeg vidimo oko sebe, a ne sustinu. Tu se mnogi izgube...

Kod fizike se slijede pravila egzaktne nauke, koja su mozda najbolje opisana u knjizi "Uvod u visu matematiku" (Svetozar Kurepa).

Dosta sam nadrobija, mogao bih ovako Bart pldi cijeli dan pa ce samo ispasti gore. lol
[Vrh]
max

PostPostano: 20.2.2011. ned. 14:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Max, nije tocno, jer mi u cijeni energije placamo dobru trecinu za pokrivanje gubitaka u prijenosu, drugu trecinu za pokrivanje gubitaka u upravljanju, onda dio ide za pokrivanje gubitaka zbog korupcije i tek poneki postotak ostane za samu energiju... lol

Znam da kužiš Smile Krivo sam se odrazio, naime htio sam reć da Država, Vlada, plaća po višim cjenama gubitke nego potrošaći, samo si ti sagledao konačnicu: od kud Državi novac ?? Naravno od ovaca, i to toliko ovaca da moramo čobane uvozit smijeh Eto tu se vidi još jedan primjer manipiulacije (prezentacije podataka, činjenica)

@inch
Pitanje "zašto"?? uglavnom spada u filozofska pitanja. "Kako, gdje" ?? to može riješit fizikalno-matematički model manje ili više uspješno. Tako npr i pomoću ptolomejskog modela (geocentrični) možemo odredit gdje će se koja planeta nalazit u skoroj budućnosti samo je veoma komliciran ali isto tako dobro "predviđa" kao i jednostavan kopernikov (heliocentrični) i jedan i drugi su u pravu Smile
A najznačajnije pitanje "Kamo?" (npr. na većeru) to je ostavljeno samo za viskosifisticiranu inteligenciju Wink
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.2.2011. ned. 15:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Max, da nisi i ti procita stogod od Douglasa McAdamsa? Primjerice onaj vodic kroz galaksiju za autostopere, koji je bio u pocetku zamisljen kao trilogija u cetiri toma? Very Happy

Zasto? Univerzalni odgovor je 42! Bar na to je lako odgovoriti. lol

Najvise mi se svidja razvoj covika kroz pitanje o veceri:
1. Da li cemo danas vecerati?
2. Sto cemo danas vecerati?
i
3. Kamo cemo ici na veceru?
Wink
[Vrh]
inch

PostPostano: 20.2.2011. ned. 16:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

može i kako se širi kroz prostor?

mislim da niti vi neznate, štoviše da to neznaju niti u oxfordu.

nije znao niti tesla očito, jelda.

to spada u ona pitanja koja svi vole izbjeći (dok pojavu prihvaćamo i koristimo) a da ne ispadnu neznalice, npr. slično kao i što je masa, gravitacija itd., tad je argument, imaš maxvella i sve ti je tamo objašnjeno.

tako da to nije filozofija nimalo, tu se radi o tumačenju fundamentalnih sila svemira.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.2.2011. ned. 17:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inch, a ko je to tvrdija da zna sustinu? trlja oci

Daklem, cijelo vrijeme ti tvrdim da je egzaktna nauka u biti model onoga sto dozivljavamo svojim osjetilima.
I taj je model napravljen u odredjenu svrhu, a to je da covik more bolje iskoristiti svoju inteligenciju za svoj opstanak...

Sad me nemoj pitati ca je to inteligencija jer tek o tome nemam uopce pojma! lol

Primjera radi, u astronomiji covik lijepo predvidja gdje ce se kada naci koji planet, kada ce biti pomrcina sunca, a kada mjeseca itd. Isto tako lijepo je predvidija da ako ugrijes komad drveta na dovoljno visoku temperaturu da ce se drvo zapaliti a ta pojava te moze zagrijati zimi.
Mislis da se pracovjek zamarao sustinom pojavnosti vatre?
Mislis li da su se jos stari Egipcani zamarali oko toga da je kamen mnogo lakse gurati ako se nalazi na drvenim oblicama nego bez njih?

Ovo na ca ti skreces temu je filozofija, ne nauka. Nauka je alat, nije sama po sebi svrha.

One koji misle da su upoznali sustinu, naci ces po institucijama drugacije namjene kao sto su crkve, dzamije, sabori i slicno.
Svecenici tvrde da poznaju sustinu, znanstvenici pak ne.
Filozofi su ti koji idu ni vrit ni mimo pa obicno napadaju i jedne i druge. lol
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Znanost i izumi
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 2 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.