<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Standardni industrijski frekventni pretvarač za kontroler
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
GAC

PostPostano: 17.1.2011. pon. 20:55    Naslov: Standardni industrijski frekventni pretvarač za kontroler Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,

da li mi netko može pojasniti zašto standardni AC trrofazni motor nije dobar za pogon el. vozila ako je kontroliran standardnim frekventnim pretvaračem tipa Micromaster ili sličan?

I zašto općenito takav frekventni pretvarač ne odgovara.

Koliko sam gledao postove svi se odlučuju na motore do 100V.

Recim da se radi o motoru i uređaju 10 - 15kW.

hvala.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Čubi

PostPostano: 17.1.2011. pon. 23:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

DompaEV ?

Zadnja promjena: Čubi; 18.1.2011. uto. 09:04; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GAC

PostPostano: 18.1.2011. uto. 08:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dompa500cc, ŠTO JE TO?
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 18.1.2011. uto. 09:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

On će ti dati odgovor "iz prve ruke". Samo budi strpljiv, valjda nije još vidio pitanje Wink
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 18.1.2011. uto. 09:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neznam koliko si pratio razvoj e-bube, ali u mom slucaju odlucio sam se za nizi napon iz nekoliko razloga:

- posto sam se odlucio ici na LiFePo, za napon od 560V trebalo bi cca 170 baterija u seriji, sto s obzirom na velicinu bube mogu zadovoljiti jedino Headway baterije (npr. paket 170s2p, 560V 20Ah). Headway je ponesto skuplji od TS baterija, a treba napraviti i "170 kanalni" BMS. Nasuprot tome sadasnje rjesenje sa 25p2s (82V 200Ah) TS-a podosta je jednostavnije za sloziti

- nakon poduzeg testiranja sa Midimasterom zakljucio sam (kao i Australci) da je za potrebe trakcije inverteru nuzan encoder, bez njega ponasanje motora nije zadovoljavajuce. Moj Midimaster nema tu opciju, a nisam ziher ni da ce tvoj Micromater to imati.

- slijedeci problem sa industrijskim inverterima koristenim za trakciju je sto ti treba ponesto jaci inverter nego sto je to motor, tj. nazivna snaga invertera treba biti bar 2-3x veca od nazivne snage motora. To je iz razloga jer inverter nemoze dati dovoljno veliku struju na niskom naponu (npr. moj 15kW Midimaster moze dati max 40A i to na nekoliko sekundi), pa se motor nemoze iskoristiti do krajnjih mogucnosti (obicno 3f AC motor moze kratkotrajno podnjeti i 5-7x vecu struju od nazivne, npr. na mojoj 7.5kW Elektokovini nazivna struja je (bila) 26A u trokut spoju)

Uz to spomenuo bih da je za trakciju najvjerojatnije ipak bolje imati 4p motor. Posto 1400 rpm na 50Hz motoru nije dostatno za neke pristojne brzine, morat ces povecat max frekvenciju izlaza invertera bar na 100Hz. Medjutim da bi to radilo zadovoljavajuce morat ces previklat (ili ako imas Dahlander motor bit ce dovoljno i prespajanje namotaja) na bar upola nizi napon.
[Vrh]
GAC

PostPostano: 18.1.2011. uto. 16:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači onda je pravi put motor viličara ili neki KONČAR ekvivalent.

i kontroler npr.:
http://ecomodder.com/wiki/index.php/ReVolt#Open_ReVolt_EV_Hardware
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 18.1.2011. uto. 22:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nitko nije rekao da je to pravi put. Samo je možda najlakši...

Na tržištu (nažalost ne u HR) postoji podosta različitih motora i kontrolera (AC i DC). Sve ovisi što želiš i koliko si spreman za to izbrojiti Wink
[Vrh]
GAC

PostPostano: 19.1.2011. sri. 09:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, razne frekventne pretvarače 15 - 20kW bih mogao nabaviti za 3000 - 5000kn ovisno o stanju. i to svakakvih izvedbi, pa će sigurno neka odgovarati za probu.

Ipak ostaje problem baterija. Ako se odlučim na 380/380VAC izvedbu onda na DC linku trebam minimalno 380VDC, da bi frekventni radio.

ako će prosječan napon na svakoj bateriji biti 12,4V ispada da trebam u seriju spojiti cca 30 baterija. Kakve baterije su tu u opciji i gdje ih nabaviti.

Hvala.
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 19.1.2011. sri. 09:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moj Midimaster radi vec od cca 300VDC, ali samo logika, izlaz se ukljucuje tek na 420 VDC.
Stoga kad se odlucis nabaviti neki inverter moras prvo to testirati (lagano dizes DC napon i promatras reakciju invertera).
Ak ides na olovo onda u obzir dolaze samo baterije manjeg kapaciteta jer zbog njihovog broja masa odredjuje max kapacitet. Imas polovnih baterija u www.grom.hr , a nove prodaje i Artas.
Uz to savjetovao bih ti da proucis/izmjeris karakteristiku baterija koje mislis koristiti, moze ti se lako dogoditi da napon (btw. i kapacitet) baterije znacajnije padne pri vecem opterecenju i ako ukupni napon padne ispod neke granicne vrijednosti (u mom slucaju to je 420VDC) inverter ce ti se usred ubrzanja iskljuciti, sto nije bas neka sreca...

Mozda da pokusas naci inverter koji radi na nizem naponu, 220 VAC. Ja ih nekako nisam uspijevao pronaci a da imaju i dovoljno snage...
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 19.1.2011. sri. 10:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmi u obzir da postoje inverteri koji rade na 70-100V i dizajnirani su za pogon e-vozila Wink
[Vrh]
GAC

PostPostano: 19.1.2011. sri. 11:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma to mora biti nešto turbo jeftino ili da mogu sam napraviti, a ne neki komad opreme koji NASA ugrađuje u rakete za Mars i sve zajedno košta tri triliona kuna i dostava je tri mjeseca.

Industrijski frekventni se baš neda modificirati ali se da polovni jeftino nabaviti, i lagano je energiju kočenja pretvoriti u punjenje baterije.

DC kontroler bi se mogao jednostavno napraviti ali mi nije baš jasno kako puniti bateriju pri kočenju.

dakle malo sam gledao specifikacije i za Danfoss frekventni pretvarač od 15kW s monofaznim ulazom minimalni napon da DC liknu mora biti 180VAC*1,41=253VDC. Da uzmem i neku rezervu 300VDC će odgovarati. motor od 15kW će pri punom opterećenju (ali ne i startu) s DC linka uzimati cca 50-60A na 300VDC.

Da li se može reći da mi je za jedan sat punog opterećenja dovoljno 25 baterija od 60Ah spojenih u seriju?

Da li bi odgovarele olovne GEL baterije koje se prodaju u ARTASu?

Ili su bolje one od viličara trakcijske (ako postoje tako malog kapaciteta)?

Ili da tražim LiFePO4? Gdje ih kupiti?

DC motor ču sada razmotriti.

Hvala.
[Vrh]
zega

PostPostano: 19.1.2011. sri. 19:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nabavi sve americko (110V) motor pogotovo, a i inverteri su cesto dosta fleksibilni...
To ce ti pojednostavniti zivot ako ne zelis ici previsoko sa naponom...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
GAC

PostPostano: 20.1.2011. čet. 13:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da to nije loša ideja, potražiti ću kod dobavljača takvu izvedbu.
[Vrh]
zega

PostPostano: 20.1.2011. čet. 19:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Plus uzmi u obzir da sa visom frekvencijom pogona mozes izvuc vise znage iz motora...
Jos kad bi maknuo ono kuciste od ljeva (bezvezna masa) i dodao zavojnicu od bakrene cijevi za vodeno hladjenje, smanjio bi masu a podigao snagu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
GAC

PostPostano: 24.1.2011. pon. 09:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sada sam provjerio u specifikaciji frekventnog za US tržište i vidio da nema nekog dobitka na tom sniženom naponu.
Naime monofazni frekventni koji bi radio na 110VAC nema veće snage od 5,5kW (barem ne SIEMENS, SCHNEIDER, DANFOSS). Dakle otpada minimum od 150VDC za napajanje takvog frekventnog.

Ako uzmen 3x230 isti je naponski uvijet od barem 280VDC za napajanje frekventnog pretvarača i motora kao da ovdje uzmem DANFOSS izvedbu 230/380 od 15kW.

Motor nije problem premotati na niži napon.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.