<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Jeftini Lipo pack za bicikl
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 38, 39, 40

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 1.3.2015. ned. 19:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Meni 0,9 mm2 nije dovoljno za baterije koje ja radim. Ja sam nabavio 8 x 0,3 i skupa je i to dosta. za ozbiljniji paketić idu dvije paralelno.

Headway je još uvjek tata za liion. Ne kažem da je bolji. Znat ćemo za koju godinu kad liion paketić izmaltretiram na način kao što sam headway.
To znači prepunjavanje, prepražnjivanje (do nule), pregrijavanje, kratke spojeve, prosjek struje 80-90A . Headway to trpi. Nije mu lijepo ali radi.

Usput, nisam vidio niti jednu bateriju da ima osigurače na svakoj ćeliji a da je namjenjena za iole ozbiljnog korisnika.

Trebaš to malo drukčije izvesti. Spojiš ćelije paralelno tankom, što tanjom nikal trakom, a onda te paralele spojiš u seriju sa par bakrenih žica, ovako:

U tom slučaju se nikal može ponašati kao osigurač. Pogledaj u mojoj temi o tomosu kako to radi.

Nikal, čak i ako je 0.3 je pretanak za nositi struju, a potencijalno opasno je variti tako debelu traku na ćelije. Ja sada pokušavam zavariti 0.1 mm bakar na ćelije, treba mi malo jača baterija ali izgleda da će ići.

Tesla ima osigurače na svakoj ćeliji, a ono su jedak od rijetkih proizvođača električnih vozila koji imaju dobar 18650 paket, većinom su to neki hobi paketi, a da ne kažem šta kinezi prodaju...

Panasonic PF i BE ćelije su prošle test pražnjenja do 0 i vraćanja. Ne prilikom vožnje (inverzni tj negativni napon, to bi vjerojatno i headwaye uništilo), nego od stajanja. A meni je i jedan headway otišao od stajanja.

18650 ćelije treba staviti u određene uvjete, sustav i potrošnja moraju biti dobro optimizirani, ali onda nema problema i sve radi super, a paket je jako malen i lagan što je presudno za elektirčna vozila. Meni na tomosa ne bi stalo više od 10 ili 15 Ah headwaya, tako da mi to ništa ne znači.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BB

PostPostano: 1.3.2015. ned. 20:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako se Liion ponaša u hladnim danima?
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.3.2015. ned. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nešto lošije od lifepo4 ako je ekstremno hladno. U dobro osmišljenim paketima se ćelije mogu grijati.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 1.3.2015. ned. 22:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekako mi se čini da kad bih taj paketić stavio na svoj bicikl da bi izgorili svi spojevi uključujući i crvenu žicu
Očigledno nisi pažljivo pročitao kad sam napisao - za manje zahtjevne korisnike. U tu grupu i tebe brojim Smile . Da spadaš u drugu grupu zahtjevao bi od BT-a bar 10-20% više nego od orginalnog.

Takav način slaganja ćelija nije baš dobar. Odlično si se dosjetio onoj crnoj izolirki ali ona nije temparaturno stabilna. Puno bolje je između paralela staviti kapton traku jer nije osjetljiva na temparature do 500°C isprobano.
Pri iole većim strujama temparature su dovoljno velike da izolirka popusti. Very Happy

Razmišljam o nabavci originalnih plastičnih holdera za članke pa bar imaju zračni raspor za hlađenje.

Da ne tražim temu o Tomosu, daj mi reci koliko siu ćelija stavio u paralelu i koliko struje vučeš iz paketa , mislim struja kontrolera?

Zadnja promjena: grrga; 1.3.2015. ned. 22:35; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 1.3.2015. ned. 22:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
a kako se Liion ponaša u hladnim danima?

Ima caka da se ponaša odlično, u startu povučeš par minuta veliku struju i one se zgriju, možeš i ruke ugrijati. Isto pali i kod lipo članaka, što ju više gaziš po zimi više struje izađe iako se ne ugriju primjetno. Nažalost za Headway ne pali - ostanu hladne i ne daju više struje dok ne dođu na 20°C
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.3.2015. ned. 23:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Nekako mi se čini da kad bih taj paketić stavio na svoj bicikl da bi izgorili svi spojevi uključujući i crvenu žicu
Očigledno nisi pažljivo pročitao kad sam napisao - za manje zahtjevne korisnike. U tu grupu i tebe brojim Smile . Da spadaš u drugu grupu zahtjevao bi od BT-a bar 10-20% više nego od orginalnog.

Takav način slaganja ćelija nije baš dobar. Odlično si se dosjetio onoj crnoj izolirki ali ona nije temparaturno stabilna. Puno bolje je između paralela staviti kapton traku jer nije osjetljiva na temparature do 500°C isprobano.
Pri iole većim strujama temparature su dovoljno velike da izolirka popusti. Very Happy

Razmišljam o nabavci originalnih plastičnih holdera za članke pa bar imaju zračni raspor za hlađenje.

Da ne tražim temu o Tomosu, daj mi reci koliko siu ćelija stavio u paralelu i koliko struje vučeš iz paketa , mislim struja kontrolera?

Zamjerka ti je ok - ovo doista je paket za slabiji bicikl (ovo što sam uzeo od tebe za kolegu, 47 V 15 A, 25 A max od bms-a) i sve je napravljeno za maksimalno 20-25 A, pa tako i žica (2.5 mm2). Zato sam i rekao, sustav mora biti dobro optimiziran. Izolirka je ok jer se neće grijati (ima još tekućeg ljepila izmežu paralela), stavljao bih nosače za ćelije u slučaju nekog većeg grijanja.

BT-a sam radio da bude ekonomičan, nije to motor za divljanje Smile Ima 14S16P, dakle 16 komada samsung 29E ćelija u paraleli, kontroler vuče maksimalno 57 A iz paketa, i to dugotrajno kad se penjem prema doma. Ćelije se na toj struji ne mogu nimalo zagrijati. Isto vrijedi i za kontroler, a motor bude jedva malo topliji od okoline, a još sam mu maknuo ventilator.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.3.2015. pon. 13:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala za info.

Inače ćelije se griju kad se prazne preko 80-90% i to jako. Nije bitno što struja nije previše velika. Možda su Samsung i panasonic bolji po tom pitanju od LG ali to ću znati nakon testiranja. Sada nemam baš vremena za to.
[Vrh]
aca

PostPostano: 28.2.2016. ned. 16:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sastavio sam juce jedanu batriju 12s 8p od recikliranih celija iz lap top paketa i moze dobro da se vozi u teta vera rezimu.

Ali problem je prvo, trebalo mi je dosta vremena da izmerim kapacitet svih celija i odaberem one koje nisu skroz krepale a drugo stvar izleda kao bomba jer sam morao sve to da polemim i nije lepo ni iz daleka...

Hteo bih da odradim jedan propisan paket sa holderima i od novih celija da to izgleda lepo, pa me interesuje cime varite/pukntujete celije i da li ima neka diy solucija za punk aparat?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Vlat_kr

PostPostano: 28.2.2016. ned. 19:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
riba je napisao/la:
Bome dobar bi to bio dron lol Very Happy

Šta ne šalje hobyking običnom poštom? Trošak špeditera bi se trebao platiti samo za ove express pošte, bar je tako kod nas.

Uglavnom, imaš bolju opciju za baterije, i neće misliti da je za dronove:

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html

Samsung 25r, 29e, panasonic pf, lg mh1...

Ni po čemu nije bolja opcija za njih. Nisu u EU i naplatit će njihova država sve moguće kao i za sve druge baterije.

Trebutno radim usporedbu 29E, PF, MG1 i DAME1 i onako na prvu niti jedan paket sa 4P ,cca 11,5Ah se ne može uspoređivati sa 10Ah RC LIPO

Uskoro ću objaviti grafove pražnjenja na različitim strujama od 1 pa do 10A odnosno od 0,3C pa do 3C tako da mogu preklopiti grafove baterija različitih kapaciteta. Sve baterije koje imam su nove, iz evropskih izvora i 100% originalne.

Hocemo grafove, hocemo grafove Smile
[Vrh]
Pero

PostPostano: 29.2.2016. pon. 07:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

aca je napisao/la:
Sastavio sam juce jedanu batriju 12s 8p od recikliranih celija iz lap top paketa i moze dobro da se vozi u teta vera rezimu.

Ali problem je prvo, trebalo mi je dosta vremena da izmerim kapacitet svih celija i odaberem one koje nisu skroz krepale a drugo stvar izleda kao bomba jer sam morao sve to da polemim i nije lepo ni iz daleka...

Hteo bih da odradim jedan propisan paket sa holderima i od novih celija da to izgleda lepo, pa me interesuje cime varite/pukntujete celije i da li ima neka diy solucija za punk aparat?

Jesi li pogledao ovdje: http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=5248?
[Vrh]
aca

PostPostano: 29.2.2016. pon. 11:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Pero palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.