<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Razna pitanja početnika
Idite na 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
borna.bare

PostPostano: 18.1.2010. pon. 13:12    Naslov: Razna pitanja početnika Citirajte i odgovorite

Dakle ja sam jedan od onih entuzijasta koji nemaju znanja o elektrotehnici a imaju veliku volju za preradu EV... Pitanje za one iskusne je može li se bez znanja elektrotehnike preraditi EV ili nije dovoljna samo velika želja?? Rolling Eyes Rolling Eyes

VladoK je napisao/la:
borna.bare je napisao/la:
Evo pitanje kratko i jasno. Ako se spremam za preradu, a jos nemam auta. Je li mi potreban auto sa masinom ili moze bez nje(sto mi ne treba kod kupnje auta za kojeg sam siguran da cu ga preradit u e-vozilo)??

Dobro došao na naš forum,

Moje je mišljenje:
1. treba ti vozilo koje je do sada bilo "barem jednom" registrirano u Hrvatskoj, dakle ima knjižicu vozila i prometnu dozvolu
2. ako ga kupuješ od nekog morate napraviti kupoprodajni ugovor, ovjeru kod javnog bilježnika i mora biti plaćeni porez na kupoprodaju u zakonskom roku (15 dana)
3. obzirom da si najavio preradu na elektro pogon naravno da ne treba imati motor (dizel ili benzinski), nije ga imala ni moja Toyota celica koju sam kupio u Karlovcu bez motora, jer se motor bivšem vlasniku razletio pri brzini na 200 km/h (klipnjača je probila blok motora itd.)
4. ne treba ti ni rezervoar za gorivo sa pumpom i cjevovodima, ne treba ti također hladnjak motora sa cjevovodima, ni hladnjak ulja ako ga je motor imao, ne treba ti ni ispušni sustav (ispušna grana, katalizator, prednji i stražnji ispušni loac i ispušna cijev), a ne treba ti ni grijač (izmjenjivač topline) kabine za putnike odnosno za odmagljivanje vjetrobranskog stala na rashladnu tekučinu motora zajedno sa cjevovodom i slavinom za otvaranje/zatvaranje protoka, moraš to napraviti na bazi grijanja sa strujom, jer samo s njom raspolažeš u vozilu
5. ne treba ti elektropokretač, kao ni alternator
6. treba ti obavezno ispravna i ne trula karoserija, s ispravnim ovjesom, te naravno ispravan mjenjač, upravljač, kočioni sustav sa vakuum servo pojačivačem kočenja, akumulator za svjetla, brisače, grijače stakla i signalizaciju (truba i žmigavci)
6. ne smiješ svojevoljno prekrajati karoseriju ili ju oslabljivati, a sve prerade iste moraš biti spreman "elaborirati" i dokazati njihovu pouzdanost, kako bi dobile atest i ostalo što je potrebno za dokaz tehničke ispravnosti prije registracije vozila

Nadam se da te nisam uplašio.

Javi se još ponekad, lijepo molim.

Pozdrav,

ej...puno hvala,zbilja si mi pomogao i sve razjasnio... skace od srece palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debeli

PostPostano: 18.1.2010. pon. 13:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije , ali ako si jako bogat pokušaj par puta..sigurno ćeš uspjeti.

Ako si manje bogat kupi gotov EV ili plati nekome da ti složi isto.

Svi koji su do sada uspješno zavrđili svoje vozilo su ili električari ili imaju neke veze sa studijem elektrotehnike.

Ako još nisi odustao tada ti treba stari auto i buđet od minimalno 10 000 EUR, a nemoj se začuditi ako potrošiš dvostruko.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
borna.bare

PostPostano: 18.1.2010. pon. 13:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Svi koji su do sada uspješno zavrđili svoje vozilo su ili električari ili imaju neke veze sa studijem elektrotehnike.

Ako još nisi odustao tada ti treba stari auto i buđet od minimalno 10 000 EUR, a nemoj se začuditi ako potrošiš dvostruko.

Sta tu košta 10 000 EUR... Recimo da mi se posreći i nadjem neki stariji auto za manje pare... Još mi preostaje kupiti neki elektromotor od oko 8-10 kW(cijena valjda nije toliko velika ako je rabljeni), kontroler(ne znam kako izaberem odgovarajući i koliko me to dođe) i akumulatori... Nešto slično kao čovjek s trabantom, a njega nije došlo 10 000 EUR a sam je rekao da ne zna previše o elektrotehnici?????? Confused respekt
[Vrh]
debeli

PostPostano: 18.1.2010. pon. 14:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Radni sati, bolje rečeno tjedni ili najtočnije mjeseci rada, istraživanja dijelova, planiranja...itd
[Vrh]
borna.bare

PostPostano: 18.1.2010. pon. 15:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Radni sati, bolje rečeno tjedni ili najtočnije mjeseci rada, istraživanja dijelova, planiranja...itd

Gle, sada kada razmisljam to ne izgleda komplicirano. Zabrinjava me kako sve komponente međusobno povezati i gdje nabaviti polovni elektromotor,baterije(???),kontroler???

Znaš li ti nešto o tome??
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 18.1.2010. pon. 16:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Sta tu košta 10 000 EUR... Recimo da mi se posreći i nadjem neki stariji auto za manje pare... Još mi preostaje kupiti neki elektromotor od oko 8-10 kW(cijena valjda nije toliko velika ako je rabljeni), kontroler(ne znam kako izaberem odgovarajući i koliko me to dođe) i akumulatori... Nešto slično kao čovjek s trabantom, a njega nije došlo 10 000 EUR a sam je rekao da ne zna previše o elektrotehnici?????? Confused respekt

Bolje ti je da odmah odustaneš.

Ako i napraviš nešto za tu lovu će bit bliže invalidskim kolicima nego autu Wink

Probaj, stavi sve na papir (OBAVEZNO URAČUNAJ SHIPPING I HARAČE!!) pa onda pitaj kad imaš konkretna pitanja
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 18.1.2010. pon. 17:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gle, sada kada razmisljam to ne izgleda komplicirano. Zabrinjava me kako sve komponente međusobno povezati i gdje nabaviti polovni elektromotor,baterije(???),kontroler???

Znaš li ti nešto o tome??
Ne izgleda komplicirano na prvi pogled, ali na kraju dodjes do ponesto detalja koje treba uzeti u obzir prilikom prerade.
U svakom slucaju prvo si daj "malo" vremena i procitaj iskustva drugih ljudi, kako ovdje na forumu tako i na hrpi blogova i foruma na webu (npr. http://jerryrig.com/convert/ , http://www.evalbum.com/ , itd).
Zatim odluci kakav auto i sa kakvim performansama ce zadovoljiti tvoje zelje i potrebe, te da li imas dovoljno novaca za to.
Ja ne mislim da ti je nuzno potrebno puno novca da bi napravio nesto sto ce te na kraju veseliti - ako se covjek potrudi moze se cijeli projekt zgotoviti i sa par tisuca € (ukljucujuci i donora). Bitno je da imas volje napraviti saam nesto sa svojim rukama.
Kad pohvatas konce u tom svom prvom projektu mozda se odlucis i za neki skuplji kasnije.
Glavne dijelove mozes pronaci (polovne) i kod nas - npr. pocnes obilaziti Hrelic, otpade i/li razne radione koje se bave popravcima viljuskara, viklanjem motora itsl...

Zadnja promjena: DompaEV; 19.1.2010. uto. 08:12; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.1.2010. uto. 07:45    Naslov: Re: Nemam pojma o elektrotehnici! Citirajte i odgovorite

Dakle ja sam jedan od onih entuzijasta koji nemaju znanja o elektrotehnici a imaju veliku volju za preradu EV... Pitanje za one iskusne je može li se bez znanja elektrotehnike preraditi EV ili nije dovoljna samo velika želja?? Rolling Eyes Rolling Eyes

Dovoljna je samo velika zelja i sve ces nauciti bez problema palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 19.1.2010. uto. 08:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne daj se obeshrabriti...
Pogledaj E-trabant i popricaj sa Romanom, ja ne vjerujem da je on potrosio 10Keur
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
borna.bare

PostPostano: 19.1.2010. uto. 09:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene bi zadovoljio Romanov trabant...Dakle trebao bi se potruditi naći neki vuljuskarov elektromotor(7.5kW), kontroler bi kupio neki rabljeni(sa ovog foruma), i ostaju jos najskuplji - baterije... Recite mi ako ima jos nesto osim donatora?? palac
[Vrh]
zega

PostPostano: 19.1.2010. uto. 09:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je kupio rabljene baterije u Velikoj mlaci (?), 100kn komad, ako ima 48V to je 8 komada 6V baterija ukupno 800kn...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
borna.bare

PostPostano: 19.1.2010. uto. 10:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoji li još neki dodatni trošak osim ovih šta sam naveo?? Rolling Eyes
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 19.1.2010. uto. 10:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kontroler, punjač, nosač motora, adapter motor-getriba, "gas" pedala, mjerni instrumenti, nosači baterija, kontrolera i ostalih sitnica, prerade zbog povećanja mase...
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 19.1.2010. uto. 18:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:

Kontroler, punjač, nosač motora, adapter motor-getriba, "gas" pedala, mjerni instrumenti, nosači baterija, kontrolera i ostalih sitnica, prerade zbog povećanja mase...

Ovo sve šta je Crodriver nabrojia + Usluge tokara,strojara,bravara,Pitura i ko zna čega sve.

Uglavnom baci na papir sve cijene dijelova i dodaj još na to 100% nepredviđenih troškova.
Iako ja nisam radija Auto ali Hrvatska je specifična zemlja šta se tiče svega pa mislim ni da ovaj posao ne izlazi iz Hrvatskih gabarita.
Pošto znam za građevinu a tamo je princip cijena troškovnik + 30-50%
A kad država radi Cijena Troškovnik + 200-300%
[Vrh]
markostrujic

PostPostano: 19.1.2010. uto. 19:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

I izostavili ste jedan dio ,posto je Borna iz Rijeke - moras si biti dobar s Perom da ti pomogne di zapne Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Sljedeća
Stranica 1 / 32.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.