<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Odabir vozila!?
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
brijac

PostPostano: 26.6.2013. sri. 12:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
brijac je napisao/la:
zbog čega mu trebaju novi ležajevi?u ovom kompletu je sve osim baterija i punjača,ili?zbog toga mi je izgledalo praktično,ipak je sve novo?!auto mi treba za max. 50 km dnevno, i to bi bio auto od nekih tonu do 1100kg,gledam npr.puntaII,kao malo noviji ,moderniji auto

zašto treba sve novo ?

Koji se to dijelovi habaju na motoru i na kontroleru ?
pretpostavio sam da nije velika razlika u cijeni,pa bih zato rađe novo...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 26.6.2013. sri. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijac je napisao/la:
auto mi treba za max. 50 km dnevno, i to bi bio auto od nekih tonu do 1100kg,gledam npr.puntaII,kao malo noviji ,moderniji auto

kako mogu izračunati koliko mi baterija treba?

Imas temu na forumu gdje je u tijeku bas prerada takvog Punta na struju.

Moze se napraviti procjena koliko struje ti treba, a baterije onda ovise o tome sto uzmes - olovo ili litij. Ako je rijec o ravnom terenu, trebas 7-8kWh struje tj. oko 10kWh ako uracunas i nesto rezerve.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 26.6.2013. sri. 15:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijac je napisao/la:
max je napisao/la:
kapacitet Wh = potrošnja(Wh/km) * domet (km) * DOD %
a Wh pretvoriš u Ah
Ah = Wh/V

primjer
potrošnja 130Wh*50*80% = 5200
iliti za 72V bateriju 5200/72 = 80Ah Smile

što je DOD?
ako je motor na 380V a moja baterija 72V,automatski je i manja snaga,ili?ili uopće taj motor nebi radio? ovaj naprimjer: http://www.njuskalo.hr/elektromotori-agregati/elektromotor-sever-11-kw-2880-min-oglas-5241398

ako gledam ove baterije i stavim ih 2 skupa, onda i dalje imam 6.4V i 180Ah?- http://www.electricmotorsport.com/store/ems_ev_parts_batteries_LFP_ts_90ah.php
znam da su to početnička pitanja,al odnekud trebam krenuti....

u ovom oglasu iz njuškala nude i premotavanje istosmjernih elektromotora.
[Vrh]
miko

PostPostano: 26.6.2013. sri. 16:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:

u ovom oglasu iz njuškala nude i premotavanje istosmjernih elektromotora.

Pa ti kažu da se to neisplati i da je preskupo.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 20.7.2013. sub. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

U zadnje vrijeme, svbe ćešće razmišljam o izradi električnog, mini gradskog auta, pa me zanima jel tko do sad razmišljao o tome da se unutar nekog jako malog gradskg auta, ubaci motor i kompletna elektronika iz električnih ATV vozila.
Nešto kao ovo na linku http://www.njuskalo.hr/cetverokotaci/elektricni-quad-4000w-homologiran-registraciju-oglas-7681511

S tim da bi se recimo ubacilo u fiću, tico-a, ili tako neki manji auto?
Dali uopće ima smisla ovako nešto, ili će snaga biti jednostavne, premala? Confused
[Vrh]
Cose

PostPostano: 20.7.2013. sub. 21:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
U zadnje vrijeme, svbe ćešće razmišljam o izradi električnog, mini gradskog auta, pa me zanima jel tko do sad razmišljao o tome da se unutar nekog jako malog gradskg auta, ubaci motor i kompletna elektronika iz električnih ATV vozila.
Nešto kao ovo na linku http://www.njuskalo.hr/cetverokotaci/elektricni-quad-4000w-homologiran-registraciju-oglas-7681511

S tim da bi se recimo ubacilo u fiću, tico-a, ili tako neki manji auto?
Dali uopće ima smisla ovako nešto, ili će snaga biti jednostavne, premala? Confused

A sto fali malom Golden motoru na kojem se vozi Doktor u Ticu - to je prejednostavno? plazi jezik
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 20.7.2013. sub. 22:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

A sto fali malom Golden motoru na kojem se vozi Doktor u Ticu - to je prejednostavno? plazi jezik

PA ne fali ništa, samo tamo trebaš uz motor staviti i elektroniku, getribu...

Dok ovdje, kupnjoj jednog takvog atv-a, praktički dobiješ sve več spojeno, samo ubaciš u vozilo Confused

Recimo u jednog fićeka se ovo lako ubaci, donor je super jeftin, a i ova vozila nisu previše skupa....
Pitam čisto informativno, onako za vozilo po gradu, 50-60kmh, domet manji od 50km, mislim da bi bila čisto isplativa investicija...
Iako sam se trudio pronači, nisam ništa slično vidio nigdje na cijelom internetu smijeh1

Možda je ovo zapravo genijalna ideja smijeh
[Vrh]
Cose

PostPostano: 20.7.2013. sub. 22:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Cose je napisao/la:

PA ne fali ništa, samo tamo trebaš uz motor staviti i elektroniku, getribu...

Dok ovdje, kupnjoj jednog takvog atv-a, praktički dobiješ sve več spojeno, samo ubaciš u vozilo Confused

Recimo u jednog fićeka se ovo lako ubaci, donor je super jeftin, a i ova vozila nisu previše skupa....

Aha, mislis u stilu da skines zadnji most u Fici i onda metnes nesto gotovo i da pase u saraf? smijeh2

Tu nude straznji diferencijal:

http://www.ev-vozila.com/proizvodi/diferencijal-za-e-auto-motor-i-elektronika/149.aspx

A ovdje je cijelo podvozje sa motorom - "samo" treba sloziti karoseriju:

[Vrh]
zega

PostPostano: 20.7.2013. sub. 23:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima jos

http://green.autoblog.com/2007/02/21/futurecar-report-on-the-gm-skateboard-car-on-youtube/

http://www.gizmag.com/trexa-vehicle-development-platform/14023/

Hrpa osnovnih podvozja na trzistu na kojima gradis svoje vozilo...
Ovo je samo jedan od...
Taj koncept zovu Popularno skateboard...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
r005w3lt

PostPostano: 21.7.2013. ned. 05:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trexa je skupa, nju sam vidio još davno (cijena im je oko 15k € za osnovni model, to jest, kad počnu prodavati. DOk recimo, ovaj češki koncept mi se sviđa, a nije tako ni skup.
4000€ nije velika cijena, s obzirom da je vozilo več homologirano za EU zakonik. Problem je što u tu cijenu nisu uključene baterije, kao ni porez.
Dakle, u nekim se zemljama isplati imati, zbog poticaja od strane države, međutim ne i kod nas. Recimo da uvezeš ovo vozilo u Hrvatsku (sa baterijama) nisam siguran da bi buđet od 10 000€ bio dovoljan.
Iako vozilo u startu ima jako nisku cijenu...
Bilo bi lijepo, kad bi se netko u Hrvatskoj sjetio raditi takve stvari lol
Radi se toliko Buggy vozila kod nas, siguran sam da svaki drugi bolji automehaničar, može složiti ovakvo nešto za prodaju.
Gledam ovaj gore link, 18k za diferencijal. Kako god ja na to gledam, to mi izgleda skupo..
Confused
[Vrh]
Cose

PostPostano: 21.7.2013. ned. 10:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Gledam ovaj gore link, 18k za diferencijal. Kako god ja na to gledam, to mi izgleda skupo..
Confused

Ako kuzim dobro - 18k kuna je cijena za komplet straznjeg diferencijala, motor i kontroler.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 21.7.2013. ned. 10:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
r005w3lt je napisao/la:
Confused

Ako kuzim dobro - 18k kuna je cijena za komplet straznjeg diferencijala, motor i kontroler.

Koliko sam ja skužio, to je samo izrada diferencijala, jel da je motor i elekronika unutra, valjda bi napisali o kojim se komponetama radi Confused

Mislim, to je neka moja logika. Vjerovatno kad kupiš motor i elektroniku, oni to uštimaju u diferencijal, i to ti naplate 18k kn...

Po širini, ako dobro vidim, 1042mm, što je po meni realniej za neki veći karting, ili neko skroz malo vozilo, jer je recimo širina smarta, od sredine gume do sredine gume nešto više od 1200mm.

ALi opet, možda se i varam, ali poslao sam upit na dotičnu firmu vezano za taj element, pa ćemo vidjeti. U slučaju da je unutra neki manji motor, koji može pokretati neko manje vozilo, i solidna elektronika, onda 18k i nije puno Confused

EDIT: evo po oznaki na dnu slike (goldenmotor.com), kod njih na stranici, je zapravo difernecijal sa mjenjačkom kutijom. po ovoj slici

http://www.goldenmotor.com/eCar/GM%20All-in-One%20Car%20Kit.jpg

Dakle, pretpostavljam, da onda u cijenu od 18k spada samo diferencijal i mjenjačka kutija, dok elektronika i motor se kupuju zasebno Confused
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 22.7.2013. pon. 16:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
r005w3lt je napisao/la:
Confused

Ovako, kontaktirao sam njih, i rekli su da neznaju, da se obratim direktno proizvođaču.
Nakon što sam napkon stupio u kontakt s dobavljačem iz kine, uspio sam saznati par informacija.
Prvo, kod njih kompletan kit, dolazi sa elektronikom (controllerom), motorom od 10kw, te ovaj Gear bridge (odnosno mjenjač i diferencijal) dođe oko 1900$ Kad to prebacimo u našu valutu, to je oko 11-12k KN. Dakle, pretpostavimo onda da je cijena od 18k, valjda za sve. S tim da sam se raspitao za sve, pa sam tako saznao, da su dimenzije diferencijala samo u jednoj mjeri (razmak 1205mm) i gospodin mi nije znao reći za koji je to automobil namjenjeno...
Poštarina je oko 300$ ako ide brodom, a ako ide avionom, onda oko 1000$

Dakle, za kraj, onda pretpostavljam, da se za ovih 18k kn, dobije sve u paketu Confused

Pitanje je samo, tko će se usuditi to naručiti, kad ni sam "prodavač" nezna što prodaje...
[Vrh]
Roman

PostPostano: 23.7.2013. uto. 08:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam zašto bi si u samogradnji komplicirali život sa kupovanjem samo šasije, samo osovine sa diferencijalom i sl. jer to je i tako prvenstveno namijenjeno tzv golf autićima. Trebate samo izabrati neki pogodan mali auto, izbaciti benzinski motor i ubaciti elektromotor spojen na mjenjač. Kod nas već ima majstora sa iskustvom koji mogu kvalitetno napraviti spojne ploče. Ako ideš u kompletnu samogradnju onda je upitna homologacija, atest i drugo da bi ga legalizirao. Zato nemojte komplicirati život nepotrebno, uzmite Traubeka Smile
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 3.8.2013. sub. 12:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jedan solidan auto za konverziju.

http://www.njuskalo.hr/auti/dacia-logan-1.6-oglas-7830895

Auto ima ispod 1 tone, a maximlna dopuštena mu je preko tone i pol.
Kad se izbaci motor, to može postati lijep e-autić palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Sljedeća
Stranica 2 / 11.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.