<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Odabir vozila!?
Idite na 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
brijac

PostPostano: 1.12.2010. sri. 23:50    Naslov: Odabir vozila!? Citirajte i odgovorite

prvo i osnovno pitanje: dal za preradu u EV uzet auto s prednjim pogonom ili zadnjim?koje je praktičnije i jednostavnije za izvest?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
DompaEV

PostPostano: 2.12.2010. čet. 07:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao brijac!

Izbor ovisi najprije o tebi - trebas odabrati vozilo u kojem ces se zeljeti voziti, a ne pod mus. Slijedece pitanje je kakve karakteristike to vozilo ima i koliko je lagano/tesko izvesti preradu. Nakon mjeseci vaganja i gruntanja moj je izbor za prvu preradu pao na e-bubu.
Toplo bih ti preporucio proucavanje starih tema (koristi pretraznik ako si nestrpljive prirode Mig ), jer je bilo slicnih pitanja u nekoliko navrata. Nema smisla da stalno jedno te isto prepricavamo...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Roman

PostPostano: 2.12.2010. čet. 10:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prednji ili zadnji pogon kod izbora nije bitan. Meni su vremenom sjele neke stvari u izboru vozila za preradu a to je da treba biti što lakše, limarski u dobrom stanju, treba imati dovoljno mjesta za smještaj akumulatora, motora i elektronike na mjestu koje se dobro ventilira zbog hlađenja te svakako izbjeći auto sa servo kočnicama (to je danas teško) i servo volanom jer to dodatno komplicira situaciju. Ja sam izabrao Traubeka prvenstveno zato jer mi se bio fora i sviđao mi se a poslije u izradi se pokazao jako povoljan za preradu jer što god sam pokušao ugurat u njega išlo je i imam dobar raspored mase na prednjoj i zadnjoj osovini.

Također, manje važno ali ne i potpuno nevažno je izabrati neki manji autić koji kao benzinski nema sportske karakteristike jer su ljudi u prometu jako živčani i kada se voziš ispred njih sa 60 km/h onda ne trube i ne šize nego te lijepo zaobiđu i pogledaju sa sažaljenjem. :-)) Sada je pitanje tko koga treba sažalijevati. Ako uzmeš neku pilu pa ga složiš za umjerenu vožnju gradom onda trube i šize i stalna si meta nervoze. To ne vrijedi u slučaju CroDrivera kojem drugi benzinci smetaju na cesti :-))

Evo to su ti moja zapažanja po pitanju izbora vozila za preradu. Ako se možda odlučiš za Trabant kao i ja mogu ti puno pomoći svojim iskustvom i gotovim rješenjima.
[Vrh]
Nixa

PostPostano: 2.12.2010. čet. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

A da se ide radit od nule?
Lotus super 7 ima prilično jednostavnu i laganu šasiju. Nebi bilo nikakvih prerada, već se jednostavno sve napravi za električni pogon. Obično se rade sa dijelovima foda siere, al u Zg ima jedan registriran i mislim da je napravljen sa dijelovima lade.
Problem je sa varenjem, ako ne znaš sam pa bi morao nekom platiti da ti to napravi.
Sad samo ne znam kolko košta papirologija da se takva vozilica legalizira.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
brijac

PostPostano: 2.12.2010. čet. 15:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

od nule nebih,namjeravam kupit neki autić s neispravnim motorom pa krenuti polako dalje,nije da imam love na bacanje....golf I mi je dosta interesantan,bmw kocka,alfa 33..čak mi je i fićo fora,al ih nešto nema u zadnje vrijeme - ko da su se vlasnici dogovorili,fićo koji je u bar donekle stanju vrijedi bar 1000€ Rolling Eyes
[Vrh]
zega

PostPostano: 2.12.2010. čet. 16:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijac je napisao/la:
od nule nebih,namjeravam kupit neki autić s neispravnim motorom pa krenuti polako dalje,nije da imam love na bacanje....golf I mi je dosta interesantan,bmw kocka,alfa 33..čak mi je i fićo fora,al ih nešto nema u zadnje vrijeme - ko da su se vlasnici dogovorili,fićo koji je u bar donekle stanju vrijedi bar 1000€ Rolling Eyes

Naravno, kad ficeke izvoze u SAD haha hrvatski izvozni proizvod, nije sala, dok sam zivio na borovju od jedne frendice muz je amer i kupovao je i sredjivao sve ficeke koji mu padnu saka pa u kontejner s njima i tu ga fino proda za nemale pare!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
brijac

PostPostano: 26.6.2013. sri. 08:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

što mislite o ovome?cijeli kit za nekih 4, 4 i pol hiljade kuna??jel to vrijedi šta?

http://goldenmotorcz.en.made-in-china.com/product/qoxEjAJdHspl/China-Electric-Car-Conversion-Kit-48V-120V-10kw-BLDC-Motor-HPM10KL-.html
[Vrh]
Cose

PostPostano: 26.6.2013. sri. 09:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijac je napisao/la:
što mislite o ovome?cijeli kit za nekih 4, 4 i pol hiljade kuna??jel to vrijedi šta?

http://goldenmotorcz.en.made-in-china.com/product/qoxEjAJdHspl/China-Electric-Car-Conversion-Kit-48V-120V-10kw-BLDC-Motor-HPM10KL-.html

Ti Golden motori su dosta osjetljivi na lateralni pritisak koji postoji ako ne slozis dobro kuplung adapter prema getribi - ovaj 10kW u spici daje 3x toliko i trebao bi biti Ok za neki manji gradski auto do 900-1000kg. Manji brat tog motora (5-7kW) ima ugradjen u 2 Tica - od kojih je jedan kod Doktora trenutno u izradi, a drugi se vozi vec neko vrijeme.

A na tu cijenu racunaj barem jos toliko za postarinu i carinu/porez.
[Vrh]
brijac

PostPostano: 26.6.2013. sri. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

izgledalo mi privlačno zbog male mase prema Radi,a i više stvari je u setu,sve novo...kod nas samo taj motor košta duplo više..

http://www.ev-vozila.com/proizvodi/elektromotor-za-elektri%C4%8Dni-auto-10kw/136.aspx
[Vrh]
debeli

PostPostano: 26.6.2013. sri. 10:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijac je napisao/la:
izgledalo mi privlačno zbog male mase prema Radi,a i više stvari je u setu,sve novo...kod nas samo taj motor košta duplo više..

http://www.ev-vozila.com/proizvodi/elektromotor-za-elektri%C4%8Dni-auto-10kw/136.aspx

Tvojih 4500 HRK u Kini je cca 9000 u Zg, a dobrog Radeta sa novim najkvalitetnim ležajevima možeš imati za manje od 2000 hrk.

Goldena ionako moraš raskopati i staviti nove ležaje prije korištenja.

Izbor auta ovisi o tome koliko novaca misliš dati za baterije i i za što ga misliš koristiti.
[Vrh]
brijac

PostPostano: 26.6.2013. sri. 10:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

zbog čega mu trebaju novi ležajevi?u ovom kompletu je sve osim baterija i punjača,ili?zbog toga mi je izgledalo praktično,ipak je sve novo?!auto mi treba za max. 50 km dnevno, i to bi bio auto od nekih tonu do 1100kg,gledam npr.puntaII,kao malo noviji ,moderniji auto
[Vrh]
brijac

PostPostano: 26.6.2013. sri. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako mogu izračunati koliko mi baterija treba?
[Vrh]
max

PostPostano: 26.6.2013. sri. 11:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

kapacitet Wh = potrošnja(Wh/km) * domet (km) * DOD %
a Wh pretvoriš u Ah
Ah = Wh/V

primjer
potrošnja 130Wh*50*80% = 5200
iliti za 72V bateriju 5200/72 = 80Ah Smile
[Vrh]
debeli

PostPostano: 26.6.2013. sri. 11:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijac je napisao/la:
zbog čega mu trebaju novi ležajevi?u ovom kompletu je sve osim baterija i punjača,ili?zbog toga mi je izgledalo praktično,ipak je sve novo?!auto mi treba za max. 50 km dnevno, i to bi bio auto od nekih tonu do 1100kg,gledam npr.puntaII,kao malo noviji ,moderniji auto

zašto treba sve novo ?

Koji se to dijelovi habaju na motoru i na kontroleru ?
[Vrh]
brijac

PostPostano: 26.6.2013. sri. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
kapacitet Wh = potrošnja(Wh/km) * domet (km) * DOD %
a Wh pretvoriš u Ah
Ah = Wh/V

primjer
potrošnja 130Wh*50*80% = 5200
iliti za 72V bateriju 5200/72 = 80Ah Smile

što je DOD?
ako je motor na 380V a moja baterija 72V,automatski je i manja snaga,ili?ili uopće taj motor nebi radio? ovaj naprimjer: http://www.njuskalo.hr/elektromotori-agregati/elektromotor-sever-11-kw-2880-min-oglas-5241398

ako gledam ove baterije i stavim ih 2 skupa, onda i dalje imam 6.4V i 180Ah?- http://www.electricmotorsport.com/store/ems_ev_parts_batteries_LFP_ts_90ah.php
znam da su to početnička pitanja,al odnekud trebam krenuti....
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sljedeća
Stranica 1 / 11.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.