<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

EkoVijesti
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MalaZelena

PostPostano: 26.8.2007. ned. 13:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
cijena i nije tako paprena kad se usporedi sa
http://www.propero.hr/product_info.php?products_id=12298

Definitivno Shocked

Baš me zanimaju iskustva ljudi i mišljenja kritičara kada se krene vrtit na tržištu.
Za tvrdokorne mrlje na radnim odijelima-možda će ev trebati namakati prije stavljanja u perilicu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MalaZelena

PostPostano: 3.9.2007. pon. 14:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:

Naselje za treći milenij

Osmislite pametnije, zelenije načine gradnje, održavanja energije i urbanog stila življenja po ljudskoj mjeri. Green Century Institute traži dobre ideje za podizanje eko-grada budućnosti.

Green Century Institute organizira natječaj na temu kakav bi bio život u Califiji, mogućem eko-gradu iduće generacije u zaljevu San Francisco, u Kaliforniji.
Pozivaju se zainteresirani iz cijelog svijeta da predlože pametnije, zelenije načine gradnje, održavanja energije i nastanjivanja urbanog tkiva. Izravnije uključivanje javnosti u oblikovanje budućih životnih prostora prvi je korak za uspješnu realizaciju eko-grada.

Califia će djelovati kao sinergija vodećeg dizajna zelene gradnje, napredne energije, komunikacija i tehnoloških sustava, te kao inovativni okvir integriran s prirodnim okolišem koji će stvoriti naselje 3. milenija.

Sudionici se pozivaju da u prijedlozima istraže sljedeće probleme:
- prenaglašavanje individualnog i njegov negativni utjecaj na zajednicu: izolacija i visoka potrošnja
- kvaliteta življenja određena isključivo ekonomskim faktorima
- lažna pretpostavka neiscrpnih izvora: vode, hrane, energije, sirovog materijala
- udaljavanje od prirodnog okoliša i postepeno zlostavljanje zemlje.
Pristigli projekti pokazat će kako ljudi, prostor i tehnologije mogu biti organizirani da bi riješili gore navedene probleme u cjelovitim i međusobno povezanim sustavima.

Natječaj je otvoren od 1. rujna do 1. prosinca 2007.

www.greencenturyinstitute.org

Net.hr|Culturenet
01.09.2007.
[Vrh]
MalaZelena

PostPostano: 5.9.2007. sri. 10:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
ElectroCity traži gradonačelnika

Volite li se igrati? Okušajte se kao gradonačelnik virtualnog grada i pametno koristite izvore energije! ElectroCity je flash online igra uz koju ćete se zabaviti i ponešto naučiti.

ElectroCity je igra u kojoj igrači upravljaju svojim virtualnim gradovima. Kako se proizvodi energija? Koliko košta? Kako utječe na okoliš? Ova su pitanja danas od izuzetne važnosti i ne predstavljaju više isključivo područje inžinjera i industrijskih stručnjaka.

ElectroCity je stvoren s namjerom da poveća svijest javnosti, a posebno učeničke populacije, o pitanjima proizvodnje i potrošnje energije te da potakne interes i daljnje učenje.

Igra je zabavna i edukativna i iako je osmišljena u Novom Zelandu, daje korisne informacije svima koji se u nju uključe. Poželite li u igru uključiti svoje učenike, na raspolaganju je i materijal za učitelje te ideje kako resurse koje igra nudi koristiti u nastavi.

Igra je nalik legendarnom SimCityju, a na vama je da u 150 poteza gradite, trgujete i povećavate stanovništvo, odnosno razvijate grad.

electrocity.co.nz

Net.hr
05.09.2007.

Zanimljiva igra. Ako je netko "isproba", javite...
[Vrh]
MalaZelena

PostPostano: 21.9.2007. pet. 14:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ekološka teretana

Pretilost je sve učestalija, a izvori električne energije sve rijeđi. Teretana u Hong Kongu uhvatila se u koštac s oba problema. Sprave za vježbanje stvaraju energiju koja se kasnije koristi u samoj teretani, a od svake osobe mogu generirati 50 wati. Inovator Lucein Gambarda objašnjava kako je svaka sprava opremljena generatorom te se dio elektriciteta koji stroj proizvodi koristi za punjenje baterija. Ono što se u baterijama akumulira, koristi se kao energija za dio rasvjetnog sustava dvorane.
Vježbači su također zadovoljni, jer osim što rade na sebi, osjećaju da stvaraju nešto korisno.

(Izvor: Voice of America/ Makronova glasilo)
[Vrh]
MalaZelena

PostPostano: 11.10.2007. čet. 14:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zagreb uskoro bez pitke vode

Piše: Sergej Trajković
Datum objave 11.10.2007 09:21

Svim gradskim vodocrpilištima prijeti skoro zatvaranje zbog ubrzanog zagađenja podzemnih voda teškim metalima i pesticidima, a zbog moguće manipulacije podacima od strane Državnog zavoda za javno zdravstvo, nije isključeno da je voda na gotovo svim izvorima vodocrpilišta već zatrovana. Zaključak je to istraživanja stupnja zagađenja sedam najvećih gradskih vodocrpilišta provedenog na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu (RNG), koje je predvodio docent Zoran Nakić.

U alarmantnom elaboratu RNG-a stoji da zagrebački vodonosnik zagađuje 837 industrijskih proizvođača i obrtnika, 169 divljih odlagališta smeća i 26 ilegalnih šljunčara. Kako još uvijek nema kontinuiranog i kvalitetnog mjerenja kakvoće vode, ističe Nakić, postoji opravdana sumnja u kvalitetu dobivenih podataka. Generalni pokazatelji analiza vode nakon prerade i dezinfekcije pokazuju da je kakvoća vode na zdencima vodocrpilišta u skladu s odredbama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode.

No problem je, tvrdi Nakić, što u taj Pravilnik nisu uvršteni mnogi parametri s izvora zagađenja, a rezultati detaljnije analize obavljene 2004. dokazali su da otrovi poput kadmija, žive i cinka na nekim izvorima prelaze maksimalno dopuštene vrijednosti za pitku vodu. Kako je zagađenje sve snažnije, preostalih sedam najvećih vodocrpilišta uskoro bi mogla zadesiti sudbina nekih vodocrpilišta koja su u zadnjih 20-ak godina zatvorena.

Rezultati su potvrdili da je na vodocrpilištu Mala Mlaka s kojega se opskrbljuje i naselje Vrbani III došlo do zabrinjavajućeg zagađenja pesticidom atrazin. Za crpilište Zapruđe utvrđena je pojava bakterija i teških metala iznad dopuštene vrijednosti. Na crpilištu Žitnjak također je od 2001. zabilježen uzlazni trend zagađenja cinkom, koji je i danas iznad dopuštenog.

- Na crpilištima Petruševec, Zapruđe i Strmec bilježimo konstantan rast zagađenja teškim metalima i otrovima. Pogotovo je ugroženo crpilište Petruševec zbog zagađenja iz smjera Jakuševca. Situacija je alarmantna jer bi bez pitke vode mogli ostati prije nego što mislimo - objašnjava Nakić.

Josip Čulig, nedavno smijenjeni ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba, kaže kako je istinita tvrdnja docenta Zorana Nakića da HZJZ ima mogućnost manipulacije podacima o kvaliteti vode. - Ako u vodi na nekom zdencu ima kadmija, a Državni zavod nam naredi da vodu testiramo samo na željezo i bakterije, rezultati će pokazati da je voda ispravna za piće - objašnjava Čulig.

Za određivanje visine kazni zagađivačima izračunat će se cijena podzemnih voda
Alarmantno stanje voda i vodocrpilišta potaknulo je Rudarsko-geološko-naftni fakultet da pokrene projekt vrednovanja i zaštite resursa podzemnih voda u Hrvatskoj. Riječ je o strateškom projektu kojim se umrežuju ekološka, ekonomska i sociokulturna održivost, s posebnim naglaskom na zagrebački vodonosni sustav i vodonosnik sliva rijeke Like, kao primjer najzagađenijeg i najčišćeg vodnog područja.

Sljedećih će nekoliko dana RNG kao pokretač projekta tražiti konsenzus svih relevantnih struka, a očekuje se da će se projektu priključiti stručnjaci s još sedam fakulteta, među kojima ekonomski i pravni.

- Cilj je izračunati koliko koštaju zalihe vode, te tako natjera proizvođače zagađivače da se sami pobrinu za zaštitu vode. Primjerice, ako se izračuna da voda na području Zagreba košta 10 milijardi kuna, lako će se izračunati koliku štetu moraju platiti zagađivači - objašnjava Nakić.

Izvor članka: http://www.jutarnji.hr/
[Vrh]
inch

PostPostano: 11.10.2007. čet. 19:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako jeto zapravo žalosno, sad se oni sjetili problema sa podzemnim vodama kad je voda već zagađena, a nije stvar u vodi već u tlu koej je prezasićeno ne zdravim elelmentima - nema savjesti kod građana o zaštiti okoliša, a da barem zbog svoje djece misle na budućnost ali očito da njima svejedno.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.10.2007. čet. 20:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da nije bilo one frke sa vodom u novogradnji.. Confused

Ajde, svako zlo za neko dobro.. Confused
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 12.10.2007. pet. 08:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

MalaZelena je napisao/la:
[color=indigo]Zagreb uskoro bez pitke vode

Piše: Sergej Trajković
Datum objave 11.10.2007 09:21

Svim gradskim vodocrpilištima prijeti skoro zatvaranje zbog ubrzanog zagađenja podzemnih voda teškim metalima i pesticidima,

Istinito ali žalosno. Voda je naše jedino bogatstvo a mi ju sami sebi trujemo. Ja se kod sebe u VŽ unazad par godina kontinuirano zalažem za zaštitu tog našeg bogatstva, ali nisam zadovoljan kako se sporo mijenja naša svijest. Ispod našeg šireg prostora je vodonosnik, zato tu ne bi smjelo biti nikakvih smetlišta, a kamoli deponija otpada itd. Borio sam se kao Don Kihot protiv baliranja i skladištenja otpada u Brezju (ulaz u Vž od strane Zg) . Danas je tamo deponirano oko 40000 bala, sada svima smetaju ali mene su javno pribili na stup srama kada sam jasno i glasno rekao da balama tamo nije mjesto. No selidba ako se ikada dogodi bude jako puno koštala i tko ju bude financirao oni koji me nisu razumijeli, moglo se to odmah slati u nekakvu vukojebinu kakvih po lijepoj našoj ima koliko nam je volja a pitku vodu štititi dok imamo što štititi. Kad bude zagađena tada je prekasno za sve. Eh mogao bi ja sada pisati o tome još par sati zato stajem.
[Vrh]
inch

PostPostano: 12.10.2007. pet. 10:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

otpad ako se sortira barem donekle po materijalima itd. se da reciklirati odnosno iskoristiti opet kao sirovna, isto tako postoje kolektori za pročiščavanje kanalizacijskih voda...sve to nam i Eu spremna sufinancirati iz predpristupnih fondova ali sve to uzaludno kad su naši ljudi ko stoka nemarni, nih to jednostavno ne zanima a političare još i manje...eto kod mene ja isto se pobunio protiv ilegalnog ispuštanja cisterni kojima prazne septičke jame - to ispuštaju pod okriljem mraka ili rano ujutro u kanale ili poljske šumske puteve, a oni meni, a što nas briga za podzemne vode ili vode u bunarima kad mi imamo vodovod, shvaćate koje je ovo razlišljanje, znači treba sve pod tepih bitno je da se oni toga riješe...sa smećem je situacija bolja jer više nema divljeg odlaganja a željezo su pokupili tako da nema više odbačenih karoserija p kanalima ili u prirodi, međutim mene brinu ta komunalna poduzeća jer oni taj otpad samo deponiraju na jednom mjestu i tako će godinama a da nemaju jasnu vizju što s time, naravno otpad se ne sortira već sve ide na gomilu i tamo lagano usljed kiša se paca i sve ide u podzemne vodotoke...riješenje su spalionice a ja sam siguran d aima ljudi koji bi uložili u ovakve pogone ili taj posao sa msćem, samo bi trebala im i država izić u susret nekim olakšicama u prvim godinama...inače na zapadu je to unosan posao, oni su sve sebi zatrovali a prirodno izraslih šuma više i nemaju i sad se mi njima čudimo kad se oni dive našoj relativno očuvanoj prirodi okolišu, da samo ako se ovaj trend zagađivanja nastavi pitam se ja koliko dugo će priroda ostati takva...obala i more isto niej bolje jer većina gradova ima cijevi koje odvode kanalizaciju direkt u more bez predhodne tehnološke obrade te otpadne vode.
[Vrh]
zega

PostPostano: 3.4.2008. čet. 21:18    Naslov: Zabranili rastrošne žarulje Citirajte i odgovorite

Do kraja 2009. u Irskoj će u potpunosti biti zabranjena prodaja, pa tako i uporaba žarulja sa žarnom niti koje ne samo da proždiru električnu energiju, nego i gomilaju stotine tisuća tona CO2.

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Free Energy

PostPostano: 4.4.2008. pet. 22:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

općenito situacija je takva da ja ne vidim drugi izlaz nego bojkot svih državnih usluga, institucija i davanja.
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 5.4.2008. sub. 08:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Free Energy je napisao/la:
općenito situacija je takva da ja ne vidim drugi izlaz nego bojkot svih državnih usluga, institucija i davanja.
Kad treba musti gradjane onda drzava nikog ne bojkotira i nikoga ne stedi (osim one male crne "indijce")
Ti pak prakticiraju za nas neprihvatljiv nacin zivljenja Shocked .

.
[Vrh]
Free Energy

PostPostano: 6.4.2008. ned. 00:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.5.2008. pon. 18:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Novi EKO site:

Breake dance http://www.ekokutak.com/ Breake dance
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
dmeter

PostPostano: 24.5.2008. sub. 21:40    Naslov: Re: EkoVijesti Citirajte i odgovorite

MalaZelena je napisao/la:

EKOLOŠKI AUTOMIRIS SHAKE (Biljni proizvodi)

http://www.prestige.com.hr/shake/ekoloski-proizvod

SHAKE - parfem za auto je 100% parfem, bez aklohola i alergena. Parfemi bez alkohola ne iritiraju, ne izazivaju alergije ili glavobolje. Stoga odgovaraju osobama osjetljivim na industrijske mirise i parfeme, kao i djeci. Počevši od samoga proizvoda - parfema pa do krajnje ambalaže - kutije. SHAKE je ekološki proizvod: parfem, staklena bočica, drvena futrola, unutarnji i vanjski dio kutije. Svi ovi materijali u potpunosti su reciklirajući.
Ekološki auto miris na bazi eteričnih ulja, ne sadrži alkohol ni alergene. Mogu ga upotrebljavati osobe alergične na ostale kemijske mirise , djeca i trudnice.
Na 53. Svjetskoj izložbi izuma, novih proizvoda i tehnologija "Eureka 2004" Bruxelles dodjeljen mu je GRAND-PRIX za unapređivanje kvalitete življenja i ekološkog promišljanja.

Pravi ekološki osvješteni ljudi ne koriste nikakve mirise i nikakve proizvode za koje moraju dati novac i tako poticat onečiščenje bilo gdje na ovom svijetu
pravi osvješteni ljudi ne proizvode nikakvi otpad koji se ne reciklira

moj pokojni djed i baka su jedini ekološki osvješteni ljudi koje ja poznajem u svom životu nikad nisu kupili ni kilo kruha
kupovali su u trgovini samo ulje,sol,papar,brašno respekt
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Sljedeća
Stranica 3 / 16.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.