<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Konstrukcija solarnog spremnika
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
peco

PostPostano: 26.12.2012. sri. 09:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se malo ispravim. Mislio sam na veliki solarni spremnik.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 26.12.2012. sri. 09:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Prema mom izračunu temperatura vode od 90 stupnjeva u spremniku dostatna mi je za grijanje 160 kvadrata tri mjeseca, čak ako u međuvremenu ne bude nijednog sunčanog dana,

smijeh

osim ako ima pasivnu kuću Wink
Godišnja potrošnja pasivne kuće 15kWh/m2 iliti za 160m2, 2400kWh

Spremnik od 22 m3 delta T je 60K

Q=4.2*22*60=5.5GJ iliti 1.5MWh

a sam spremnik ima gubitke blizu 8W/K iliti dnevno za prosječnu vanjsku temp. od 5 stupnja 15kWh

PS ja imam toliko trome mase u obliku armiranobetonske konstrukcije koja je izolirana i znam kako se to ponaša u ovo ljigavo vrijeme
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 26.12.2012. sri. 11:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebao bih poslikati jednu kuću tu kraj mene u Macincu. Ima jako puno vakumskih gore na krovu pa vjerujem da i on grije akumulaciju (ili bazen)...možda koji dan odem i do gospodina pa poslikam iznutra ako će dozvoliti Smile ,jako mi se sviđa cijelo njegovo zdanje...
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 14.1.2014. uto. 12:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mora li spremnik biti pod tlakom? Ako se dvije spirale ubace u bilo kakav spremnik poput onih za kišnicu, spremnik se napuni vodom samo kao medijem za pohranu i prijenos topline (može i neka druga tekućina), to bi bilo to? Voda pod tlakom je samo u bakrenoj spirali, to mi se čini daleko lakše riješiti u samogradnji nego raditi veliki spremnik koji bi bio pod tlakom.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dklari

PostPostano: 14.1.2014. uto. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
Mora li spremnik biti pod tlakom? Ako se dvije spirale ubace u bilo kakav spremnik poput onih za kišnicu, spremnik se napuni vodom samo kao medijem za pohranu i prijenos topline (može i neka druga tekućina), to bi bilo to? Voda pod tlakom je samo u bakrenoj spirali, to mi se čini daleko lakše riješiti u samogradnji nego raditi veliki spremnik koji bi bio pod tlakom.

potpisujem , kod mene tako kanistar 1000l
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 14.1.2014. uto. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel to već radi?
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 14.1.2014. uto. 17:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mora raditi...vidio u Njemačkoj stavio tip BAZEN!!! Nisam mogao vjerovati, ali taj bazen je bio u podrumu izoliran sa svih strana staklenom vunom i stiroporom. unutra je stavio na neku mrežu 50m cijevi i potopio bojler za PTV od 200l. Tvar je sasvim normalno funkcionirala i kad nije bilo sunca. Izračunao je da čak 7 dana može biti bez sunca, a da PTV ne padne ispod 35 stupnjeva. Mislim da je imao i podno grijanje preko toga. Genijalna stvar!!!
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 15.1.2014. sri. 08:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjerujem da stvar mora raditi, samo nadao sam se da ću naći nekoga tko je to napravio, pa da mi malo iz svog iskustva napiše kako je npr. riješio izmjenjivač topline i sl.

Znači ovaj u njemačkoj je u bazen uronio bojler. I ja sam razmišljao o sličnom rješenju, izgleda mi turbo jednostavno. Razmišljam i o sljedećoj varijanti što se tiče kruga od kolektora. Jel bi se mogla tekućina koja ide kroz kolektor jednostavno izlijevati u taj "bazen" da se potpuno eliminiraju cijevi u bazenu? U tom slučaju tekućina u bazenu bi bila ona ista koja cirkulira kroz kolektor, prijenos topline s kolektora na spremnik je gotovo savršen, ali treba daleko više tekućine za sistem.
[Vrh]
max

PostPostano: 15.1.2014. sri. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
Jel bi se mogla tekućina koja ide kroz kolektor jednostavno izlijevati u taj "bazen" da se potpuno eliminiraju cijevi u bazenu? U tom slučaju tekućina u bazenu bi bila ona ista koja cirkulira kroz kolektor, prijenos topline s kolektora na spremnik je gotovo savršen, ali treba daleko više tekućine za sistem.

Mogla, ako ti ne smrzne u zimi osim da napuniš bazen antifrizom smijeh
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 15.1.2014. sri. 15:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko može koštati antifriz za recimo 1000l spremnik?
[Vrh]
max

PostPostano: 15.1.2014. sri. 16:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

5l 300kn iliti za 1000l 60000kn, na to sigurno dobiješ odličan rabat barem 50% Zato se stavlja izmjenjivač.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 15.1.2014. sri. 22:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mora biti izmjenjivač ako misliš sustav koristiti cijelu godinu. Staviš 5l koncentrata i ne brineš dalje. Mraz je smrt za kolektore i cijevi.

Evo praktičnog iskustva: jedan lik iz svojte je uzeo 180l hidroforsku posudu (odrezao dno) i nagurao pocinčanu cijev od 3m u nju, zavario flanđe za cijev i natrag zavario dno. Oko hidroforske posude je stavio 2 x 200l bačve i napunio staklenom vunom. Umjesto kolektora je stavio 3pločasta radijatora u kućište spojena u seriju i sve pogonjeno pumpom bez regulacije. Sustav je otvoren-nije pod tlakom. Taj setup funkcionira od 1983. i ljeti uvijek ima tople vode za 1.5 dana. Sustav radi od travnja do listopada jer je punjen običnom vodom...temperatura vode je u prosjeku oko 50 stupnjeva, max. je bila 70. Prošli tjedan sam bio kod njega pa mi je sve objasnio jer i mene to interesira.
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.1.2014. čet. 02:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Max voda u podrumu (ukopan u zemlju) sa kucom iznad se nece zamrznut, kakvi antifrizi kakvi bakraci, razocaran sam!
Meni se mali bazen sa ribom na kojeg zimi stavim 2cm stiropora nikad nije smrznuo a kamoli da je gore kuca!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Tomy

PostPostano: 16.1.2014. čet. 06:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zega, neće se smrznuti bazen nego kolektori i cijevi ako u njima bude obične vode. Naš prijatelj bi htio bez izmjenjivača puštati vodu direktno u bazen i pumpati iz njega u kolektore.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 16.1.2014. čet. 08:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, odustajem od ideje bez izmjenjivača. U podrumu se ne bi smjelo ništa smrzavati, zato i imam podrum da u njega stavljam takve stvari Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.