<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pametan termostat
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sin13

PostPostano: 17.10.2010. ned. 17:35    Naslov: Pametan termostat Citirajte i odgovorite

S obzirom na poplavu raznih električnih podnih grijanja zanima me slijedeće: može li se takav pametan termostat koristiti za vodeno podno grijanje? Riječ je o nekom od ovih:

http://www.thermosoft.com/radiant-floor-heating-products/shop/thermostats/

ili ovome:

http://www.ojelectronics.com/Electric-Underfloor-Heating---Clock-thermostat-4047.aspx

Sviđa mi se to što izračunavaju koliko ranije treba uključiti pumpu da bi se održala zadana tempertura, i daleko su povoljniji od nekakve automatike koju mi je majstor predlagao: siemensova regulacija vođena vanjskim senzorom cca: 5000,00 kn, a takav termostat cca 170,00 $?

Prijedlozi?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zlotvor

PostPostano: 17.10.2010. ned. 19:59    Naslov: Re: Pametan termostat Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
Sviđa mi se to što izračunavaju koliko ranije treba uključiti pumpu da bi se održala zadana tempertura, i daleko su povoljniji od nekakve automatike koju mi je majstor predlagao: siemensova regulacija vođena vanjskim senzorom cca: 5000,00 kn, a takav termostat cca 170,00 $?

Siemens ima vise totalno razlicitih linija kontrolera za zgradarstvo:

PX serija - najmocnija, modularna ili kompaktna izvedba, vrti komplekse poput shopping centara, bolnica, aerodroma, komunikacija BacNet over LON, IP, etc.
Synco - manje kompleksni, uglavnom kompaktni regulatori, komunikacija KNX
Synco living - namijenjeno za stambene prostore, dizajn i kompaktnost, komunikacija RF, KNX

Postoje jos i relativno jeftini LOGO kontroleri koji su stvari umanjena verzija S7 serije PLC-a.
Puno zavisi od toga sto ti je preporucio. Ako je preporucio seriju PX kontrolera onda mozes cijelu kucu nakaciti na njega za razliku od ovog termostata.
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 17.10.2010. ned. 20:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja imam 2 loga za komplet grijanje u kući. Jedan kontrolira kotlovnicu a jedan ventile po sobama. Dva su zbog analognih ulaza jer su dva loga sa tri dodatna analogna modula jeftinija od S7-2xx sa analognim ulazima.
A Synco serija je bezobrazno skupa, čak je i Danfossov PLC jeftiniji...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 17.10.2010. ned. 20:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedino je pitanje ima li on preduvjete za nakacit cijelu kucu ili zeli samo palit gasit bojler/pec...
Moral bi imat servo misventil za svaki krug (sobu) i temperaturno osjetilo u svakoj sobi...
Tako da je to glupost, ja bi preporucio ove jeftine jer ako ti sustav ne podrzava moduliaciju intenziteta (da mozes nakaciti PID kontrolu) onda zaborave sve te skupe djidje, i uzmi jeftini termostat, koji vec nadjes, ostalo je pranje nofcanika...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
sin13

PostPostano: 17.10.2010. ned. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

ev ovakva je stvar; u ono vrijeme prije 4 godine kupili smo kuću i ja zapeo za podno glede konfora i manje potrošnje energije, a o podnom sam znao kao prosječna kućanica. Nakon proučavanja postavili smo ga žena, ja i njena dva malodobna brata. Kako onda nije bilo plina, napravili smo na drva direktno iz peći uz pomoć 4-putnog danfos ventila. Tak sam ga ganjo dvije zime dok mi nije kondenzat pojeo peć. Ne moram ni spominjati koja je to bila koma. Ove godine sam ubacio pufer od 750 litara, termostatski 3-putni miš i tako ganjam podno ove zime. E sad, cilj mi je neka povoljna automatika vođena vanjskom temperaturom. Kako mi je to strano područje, a majstori traže bubreg kak bi to napravili, tražeći po netu naletio sam na te pametne termostate za električno podno pa mi se to učinilo prihvatljivo kako cjenovno tako i da bih to sam mogao izvesti bez prodaje bubrega Smile E sad Vas molim savjet o tim regulacijama koje ste mi naveli i ako tko zna cijene i jel to moguće napraviti u vlastitoj režiji? Također je u igri tj. predviđeno je postavljanje dva pločasta kolektora koji bi dogrijavali spremnik u prelaznim periodima.
Eto, molim savjet iskusnih kao bi to riješio najpovoljnije i najjednostavnije u vlastitoj režiji.
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.10.2010. ned. 21:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok onda fino navedi sve detalje, moja pretpostavka imas pec na drva koja ima Klapnu zraka koja se regulira rucno, imas servo mis ventil (ili je i on rucni termostatirani), sto jos imas za nakaciti na upravljanje?
[Vrh]
sin13

PostPostano: 17.10.2010. ned. 21:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve je ručno! Sad e sad što trebam da automatiziram?
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 17.10.2010. ned. 22:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
ev ovakva je stvar; u ono vrijeme prije 4 godine kupili smo kuću i ja zapeo za podno glede konfora i manje potrošnje energije, a o podnom sam znao kao prosječna kućanica. Nakon proučavanja postavili smo ga žena, ja i njena dva malodobna brata. Kako onda nije bilo plina, napravili smo na drva direktno iz peći uz pomoć 4-putnog danfos ventila. Tak sam ga ganjo dvije zime dok mi nije kondenzat pojeo peć. Ne moram ni spominjati koja je to bila koma. Ove godine sam ubacio pufer od 750 litara, termostatski 3-putni miš i tako ganjam podno ove zime. E sad, cilj mi je neka povoljna automatika vođena vanjskom temperaturom. Kako mi je to strano područje, a majstori traže bubreg kak bi to napravili, tražeći po netu naletio sam na te pametne termostate za električno podno pa mi se to učinilo prihvatljivo kako cjenovno tako i da bih to sam mogao izvesti bez prodaje bubrega Smile E sad Vas molim savjet o tim regulacijama koje ste mi naveli i ako tko zna cijene i jel to moguće napraviti u vlastitoj režiji? Također je u igri tj. predviđeno je postavljanje dva pločasta kolektora koji bi dogrijavali spremnik u prelaznim periodima.
Eto, molim savjet iskusnih kao bi to riješio najpovoljnije i najjednostavnije u vlastitoj režiji.

Za gore navedeno rekao bih: LOGO! Logo je potpuno programabilan, program i kabel kostaju oko 100E (mislim) ali se dade naci na netu i program i shema.

HAL,
slazem se oko Synca, stvarno su ga oderali. Sad se pojavila nova serija sobnih regulatora RDF301/301.50 i RDG100 koji su bitno jeftiniji i imaju ugradjeno nekoliko modova rada + KNX. Programiranje putem Ets3, ACS ili DIP switch Very Happy

sin13,
Sad kad bolje razmislim, RDG100 bi ti odgovarao za podno grijanje a jeftiniji je od LOGO-a. Z cijenu nisam siguran, trebala bi biti oko 1000kn mpc

Edit: Podrazumijeva se da imas sve ventile i pumpu spremne za automatiziranje. Inace se majstor koji ti je dao ponudu za..khm..jebao u racunici.
[Vrh]
sin13

PostPostano: 17.10.2010. ned. 22:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

je, tak mi je ta ponuda i izgledala, zato sam odustao na vrijeme. E sad što znači:

Podrazumijeva se da imas sve ventile i pumpu spremne za automatiziranje.
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 17.10.2010. ned. 23:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
je, tak mi je ta ponuda i izgledala, zato sam odustao na vrijeme. E sad što znači:

Podrazumijeva se da imas sve ventile i pumpu spremne za automatiziranje.

Svi ventili koji su u sklopu sistema moraju se moci regulirati elektricno (0-10V, on/off, PWM), pumpa mora imati sklopnik s kojim se uklapa i eventualno motornu zastitu.

Na kotlu je najbolje imati troputni s pogonom 0-10V ili pwm i temperaturnim senzorom na povratu - tada mozes reci automatici da cuva kotao od kondenzata na nacin da cirkulira vodu unutar kotla dok se ne zagrije dovoljno i potom polako otvara prema ostatku sustava. Trebas imati mogucnost upravljanja pumpom.
Drugi takav ventil postavis prema cijevima podnog i tu ti je senzor temperature na polazu. Isto trebas imati mogucnost upravljanja pumpom.
Treci senzor je negdje u prostoru, ili vise njih pa se uzima max/min ako imas jedan krug grijanja. Ako je vise krugova (zona/prostora) za svaki krug po jedan ventil (ovi mogu biti on/off ali je bolje ako su regulacijski 0-10 ili pwm) i temperatura u prostoru.
Ako zelis regulaciju i po vanjskoj onda trebas jos jedan senzor temp. za van.

Eh da, trebas jos temperaturu spremnika gore/dolje i temperaturu povrata za svaki krug.
Sve u svemu ovo je vec dosta novaca, preraslo je LOGO i vecinu malih regulatora. 5k kn nije dosta Sad Po ovom opisu to ti je vec mala strojarnica koja kosta 15-ak tisuca kuna bez lozaca kotla (nisi napisao je li kotao modificiran ili ne), ali ima sve sto i veliki Very Happy

Btw, ne nasjedaj na jeftine pogone nepoznatih marki! Uzmi brand - Siemens, Honeywell, ili slicno. Nisu puno skuplji ali ce ti trajati puuuno dulje i radit ce pouzdano.
[Vrh]
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 00:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma ne, ovo je too much, kao što si rekao prava strojarnica... Sad mislim volio bih ja to... ali

Jel to može kak jednostavnije, s obzirom da mi se cijela etaža može voditi kao jedan krug? ono taj RDG100 plus neki elektro upravljani ventil (npr. ESBE VRG131 sa motorom) plus senzor temperature na polazu i povratu i plus vanjski senzor?

ili što bi se dalo napraviti s logom?

Brale ovo što's mi nabrojao ko' za trgovački centar. Imam samo (za sada) 65m2! Very Happy

Zadnja promjena: sin13; 18.10.2010. pon. 01:16; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 18.10.2010. pon. 00:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
ma ne, ovo je too much, kao što si rekao prava strojarnica... Sad mislim volio bih ja to... ali

Jel to može kak jednostavnije, s obzirom da mi se cijela etaža može voditi kao jedan krug? ono taj RDG100 plus neki elektro upravljani ventil (ESBE VRG131 sa motorom) plus senzor temperature na polazu i povratu i plus vanjski senzor?

Brale ovo što's mi nabrojao ko' za trgovački centar. Imam samo (za sada) 65m2! Very Happy

Hehe, trgovacki centar, ali u malom Very Happy Ali ima smisla samo ako stavis i pravi kontroler povrh svega toga.
Ako je samo jedan krug u pitanju onda moze i RDG. Ali RDG100 nema upravljanje kotlom, a i VRG131 koliko vidim ide iskljucivo rucno ili sa svojim kontrolerom 90c-x.
Je li ti imas taj ventil ili? Ako ga imas sa motorom onda je to vjerovatno neki od Esbe 90C kontrolera (90C-3 i 4 imaju upravljanje kotlom).

Hajde napisi tocno sto sve imas, mozda se da iskombinirati nesto.
[Vrh]
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 01:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

velim da je to sve vulgaris tj. ručno. zbrinjavanje kotla nije bitno, barem ne sada. Sustav se sastoji od etažne peći 23 kw emo celje ili ti ga što sad pravi eko centrometal, pufer sa spiralom 750 l, esbe 3-putni termostatski miš, razvodnik podnog bez ikakve regulacije. I to je to. To radi tak da ja nakurim spremnik na 50, 60, 70 stupnjeva (kak mi se kad da) i prek miša pustim u pod koliko mi treba. Već znam napamet koliko pustiti za koju jutarnju temperaturu. Npr. sada posto mi je sin stigao iz rodilišta Cool trebam toplije i puštam 28 da bih imao 23-24 u kući. I to je to. Sad bih ja za nagodinu (sad više ne mogu čačkati po grijanju) pripremio neku automatiku (a da sačuvam bubreg) i dogradio sustav sa 2-3 pločasta kolektora za prijelazna razdoblja. Eh, zaboravih, imam još ručni 4-putni danfos miš, ne znam jel se da na njega možda staviti kakav motor i senzori?
[Vrh]
zega

PostPostano: 18.10.2010. pon. 04:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

hehe ne bi vjeroval, ali ta emocentral23 uopce nije losa (imao), da tebi ne treba motorizirana klapna s obzirom da imas puffer pa je najbolje drva kuriti u najefikasnijem rezimu (ne prigusivati) to ces eksperimentalno utvrditi u stilu dokle mogu nakuriti a da ne prokurim pec da iz odredjene kolicine drveta izvuces najvise energije...
Ono sto tebi treba je samo kontrola misa (koju temperaturu vode u sustav i kada)...
daj neke podatke o mis ventilima...
[Vrh]
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

istina, uopće nije loša, dapače... još kad ju izoliram sa strane i odozada i odozgo, biti će mini centrala... e odlično si zaključio, vidim imaš iskustva, na svim tim pećima je problem te regulacije, klapne... da, da trebam tu klapnu motorizirati skace od srece jel znas način? Negdje sam čuo, nisam vidio, da je čovjek spojio na cijevni termostat pa kak temp raste klapna se zatvara i obrnuto, ali drži peć na min 50-60 stupnjeva. Mislim da je regulacija bila dvostupanjska-on-off. Imam tri takve klapne i niti jedna ne radi, mislim da je plin koji bi trebao biti u kapilari izcurio kroz stjenke kroz godine. Pretpostavljam da od toga vise ništa. Možda neki motor da ju otvara i zatvara.

Evo podaci miševa- trenutno u pogonu je 3-putni termostatski esbe vta321, kojega ja ručno štelim kak mi paše (i obično bude prevruće) i imam još 4-putni ručni danfos HRE 4 za koji znam da ga je moguće motorizirati. Sam ne znam s čim to sve upariti, a da je koliko toliko povoljno. Zato mi je pao na pamet takav pametni termostat od električnog podnog koji prati zadane temperaturne parametre i sam određuje koliko je potrebno ranije uključiti grijanje u ovom slučaju pumpu koja bi bila spojena na njega.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.