<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pametan termostat
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zlotvor

PostPostano: 18.10.2010. pon. 18:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zega,
Najbitnije kod kontrole kotla je da se zastiti od kondenzata, pucanja i pregrijavanja, a to regulacija odradjuje bez da operator puno mozga je li sto zaboravio podesiti.
Normalno je da se kotao drzi na konstantoj temperaturi kao i spremnik, a temperatura sustava se regulira troputnim ventilom na polazu.

Jedino je problem sto takvu pec tesko automatizirati u potpunosti (netko mora zakuriti i dodavati gorivo), iako sam vidi rjesenja gdje se klapna regulira (ne on/off!) pomocu lanca i motorica. Ne znam koliko je to kvalitetno rjesenje.

sin13,
Svi tvoji ventili su predvidjeni za rad sa odredjenim pogonima istog proizvodjaca koji su uglavnom integrirani u regulator. Da bi mogao kombinirati razlicitu opremu moras imati standardno zajednicko sucelje za upravljanje, npr.: pogon ventila mora imati ulaz kompatibilan sa izlazom regulatora inace ih ne mozes upariti.
Recimo ovaj ventil mozes upariti bez problema sa Honeywell-ovim pogonom i sve to spojiti na neki regulator treceg proizvodjaca koji ima kompatibilni izlaz zato sto je to standardna izvedba. Ovi tvoji na zalost nisu. Na postojece ventile mozes spojiti samo pogone predvidjene za njih.

Z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 19:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kotao mi je najmanja briga, tu je Pero ložač tj. ja! Na tom mom kotlu me zanima samo zaštita od pregrijavanja tj. da zatvori klapnu kad temperatura dođe do recimo 80. Originalna regulacija je predviđena da tako radi, ali je problem što ne radi ili ja ne znam to podesiti. Ni kotao nije u nekoj žestokoj opasnosti od nailaska hladne vode jer mi temperatura sprmemnika nikada nije ispod 25-30, a ja puštam pumpu na cca 50 i onda dalje dižem temp. sustava.

Nego me zanima sama povoljna kontrola podnog sa termostatom/mišem/vanjskim senzorom? Ali vidim da to bas nije slučaj, čini mi se... Sad

Zato i jesam postavio pitanje kako bi se ponašao takav pametni termostat električnog podnoga u običnom podnom. Možda bi moglo dobro raditi? Ono što me najviše zanima je: koliko često radi prilagodbu na neke nove parametre (zahladnjenje) koji se pojave u prostoru? Koliko sam ja shvatio njemu se zada min. tem, željena temp prostora i max. tem te on radi dan, dva dok ne shvati koliko ranije treba paliti grijanje (pumpu u ovom slučaju) da bi se zadržala konstantna temp prostora po danu i po noći.
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 18.10.2010. pon. 21:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
Kotao mi je najmanja briga, tu je Pero ložač tj. ja! Na tom mom kotlu me zanima samo zaštita od pregrijavanja tj. da zatvori klapnu kad temperatura dođe do recimo 80. Originalna regulacija je predviđena da tako radi, ali je problem što ne radi ili ja ne znam to podesiti. Ni kotao nije u nekoj žestokoj opasnosti od nailaska hladne vode jer mi temperatura sprmemnika nikada nije ispod 25-30, a ja puštam pumpu na cca 50 i onda dalje dižem temp. sustava.
Upravo tome sluzi automatika - da odradi tvoj posao. Ako ima struje i kontroler je ispravan to mora raditi Very Happy

Citat:
Nego me zanima sama povoljna kontrola podnog sa termostatom/mišem/vanjskim senzorom? Ali vidim da to bas nije slučaj, čini mi se... Sad

Zato i jesam postavio pitanje kako bi se ponašao takav pametni termostat električnog podnoga u običnom podnom. Možda bi moglo dobro raditi? Ono što me najviše zanima je: koliko često radi prilagodbu na neke nove parametre (zahladnjenje) koji se pojave u prostoru? Koliko sam ja shvatio njemu se zada min. tem, željena temp prostora i max. tem te on radi dan, dva dok ne shvati koliko ranije treba paliti grijanje (pumpu u ovom slučaju) da bi se zadržala konstantna temp prostora po danu i po noći.

Sto vise parametara regulator "zna" to bolja je regulacija. Optimalno je ako ima informaciju temperature polaza, povrata, prostora i vanjske temp. Uglavnom moze proci sa temperaturom prostora i polaza, ali ako ima vanjsku tada se moze ukljuciti tzv. klizanje kada se automatski mijenjaju parametri da bi se postigao SPV (set point value - zadana vrijednost) tj. u odnosu na vanjsku temp., temp. prostora i SPV-a racuna kako, kada i koliko reagirati, isto vrijedi za t. povrata. Nije bas jednostavno za objasniti.
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 18.10.2010. pon. 21:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.seitron.it/en/products/details.php?sectionid=32&itemid=204&pag=1&pathtype=sectiontree

Dovoljno pametan, a jeftin...
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 18.10.2010. pon. 21:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sigy je napisao/la:
http://www.seitron.it/en/products/details.php?sectionid=32&itemid=204&pag=1&pathtype=sectiontree

Dovoljno pametan, a jeftin...
Ima jedan relejni izlaz, ako ti je to dovoljno. Rekao bih malo bolji timer.
[Vrh]
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

hej zlotvor! to je u principu kvazi automatika na tim tipovima peći, nema tu nikakovih kontrolera samo kapilara koja vodi do klapne, a plin koji bi trebao biti u sondi pri vrhu peći bi trebao svojim širenjem zatvarati klapnu, no kako su to stare peći mislim da je taj plin iscurio kroz materijal s vremenom i zato ne radi.

Ajmo sad ovak; recimo da uzmem RDG100 to je termostat jel mi treba uz to još kakva logika ili je on logičan pa se na njega spajaju osjetnici i mis da pogonom?
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 18.10.2010. pon. 21:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dosta sam ih ugradio, preko 100 i mogu ti reći da rade super, nisu komplicirani za krajnjeg korisnika, a ima dovoljno funkcija i za zahtjevnije korisnike, trebao bi mu jedan relej biti dovoljan, može aktivirati i troputni ventil, a i pumpu. i ima funkciju ranijeg paljenja do 45 min što sam izračunava. Ja imam doma takav, istina radi na klasičnom radijatorskom grijanju, ali sam prezadovoljan.
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 18.10.2010. pon. 21:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
hej zlotvor! to je u principu kvazi automatika na tim tipovima peći, nema tu nikakovih kontrolera samo kapilara koja vodi do klapne, a plin koji bi trebao biti u sondi pri vrhu peći bi trebao svojim širenjem zatvarati klapnu, no kako su to stare peći mislim da je taj plin iscurio kroz materijal s vremenom i zato ne radi.
To bi se cak dalo presloziti na mehanicko upravljanje putem lanca ili sajle, ali treba se malo potruditi oko mehanike i elektronike. Recimo motor brisaca sa kompletnim prijenosom vrti lancanik a upravlja ga elektronika po temperaturi. Vjerujem da ima gotovih projekata na tu temu.

Citat:
Ajmo sad ovak; recimo da uzmem RDG100 to je termostat jel mi treba uz to još kakva logika ili je on logičan pa se na njega spajaju osjetnici i mis da pogonom?
To je sobni regulator koji ima opciju upravljanja podnim grijanjem a ne termostat! Ne mozes direktno spojiti svoj ventil na njega vec moras imati pogon ventila koji je kompatibilan sa RDG100.

Mislim da imam negdje jedan stari (nikad koristen) regulator kotla Landis&Staefa (njihovi kontroleri umiru samo od udara groma Very Happy , od starosti jos nijedan ) koji bi ti odgovarao, samo je pitanje gdje si ti. Koliko sam skuzio negdje dalmacija? Jer nije jednostavno pustiti ga u rad, a ne putuje mi se do Splita Cool
Naravno i za njega moras imati kompatibilan pogon ventila. Kod tebe je trenutno periferija ta koja te ogranicava u izboru upravljanja.
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 18.10.2010. pon. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sigy je napisao/la:
Dosta sam ih ugradio, preko 100 i mogu ti reći da rade super, nisu komplicirani za krajnjeg korisnika, a ima dovoljno funkcija i za zahtjevnije korisnike, trebao bi mu jedan relej biti dovoljan, može aktivirati i troputni ventil, a i pumpu. i ima funkciju ranijeg paljenja do 45 min što sam izračunava. Ja imam doma takav, istina radi na klasičnom radijatorskom grijanju, ali sam prezadovoljan.
Jesi vidio datasheet njegovog ventila? Pogon je integriran u kontroler koji se kaci na ventil, tu nema puno opcija.
Btw, koja je cijena u HR?
[Vrh]
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 22:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

e, vidiš! to te ja pitam, neka jednostavna rješenja koja ne koštaju previše, ne bune se, a šljakaju! Izgleda mi po karakteristikama prihvatljivo. Very Happy

Sto bih ja sve trebao za taj sustav da složimo neku suvuslu automatiku samo za podno, vođeno vanjskim osjetnikom?
[Vrh]
sin13

PostPostano: 18.10.2010. pon. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zlotvor,
bliže sam ja, daleko bliže... Nova Gradiška je u pitanju, Slavonija...
Eh koji bi to bio kompaktibilan pogon ventila? NAravno ak' budeš dolazio čeka te kulen i šunka, domaće vino i baksuzija skace od srece ! Nisam ja đaba puncu brao vinograd i kupio šljivu... Cool
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 19.10.2010. uto. 12:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

sin13 je napisao/la:
Zlotvor,
bliže sam ja, daleko bliže... Nova Gradiška je u pitanju, Slavonija...
Eh koji bi to bio kompaktibilan pogon ventila? NAravno ak' budeš dolazio čeka te kulen i šunka, domaće vino i baksuzija skace od srece ! Nisam ja đaba puncu brao vinograd i kupio šljivu... Cool

Uf, i to je daleko placko jedino ako pricekas dok budem prolazio negdje blizu.
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 19.10.2010. uto. 19:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

zlotvor je napisao/la:
Sigy je napisao/la:
Jesi vidio datasheet njegovog ventila? Pogon je integriran u kontroler koji se kaci na ventil, tu nema puno opcija.
Btw, koja je cijena u HR?

500-600 kn, ovisi o rabatu u trgovini...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.