<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Lakše gradsko prometalo zatvorene konstrukcije
Idite na 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 7.8.2008. čet. 19:59    Naslov: Lakše gradsko prometalo zatvorene konstrukcije Citirajte i odgovorite

Ja bi takvo nesto isao raditi, a lakse bi mi bilo da nas ima vise.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prof. Baltazar

PostPostano: 7.8.2008. čet. 21:36    Naslov: Re: Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl? Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Pogledaj raspravu pod "Bicikli" tema "BugE" - to je tehnicki motocikl...

Kako ti mogu pomoci?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 7.8.2008. čet. 23:03    Naslov: Re: Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl? Citirajte i odgovorite

Prof. Baltazar je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Pogledaj raspravu pod "Bicikli" tema "BugE" - to je tehnicki motocikl...

Kako ti mogu pomoci?

Ja bi nekakvo manje i lakse gradsko prometalo zatvorene konstrukcije za odlazak na posao, dosega 40-50km. Po svemu sudeci, to bi trebalo biti na 3 kotaca - recimo da su BugE i Twike najblize tome, s time da BugE ima prednost jer je jednostavnije (sto znaci i jeftinije za napraviti) konstrukcije.

S druge strane vidim i neke nedostatke koje BugE ima, a koje bi rado otklonio u startu - prilicno los ovjes (kad Ameri kazu da je los, pitam se sto bi tek bilo na nasim cestama), kabina mi izgleda mozda malo previse otvorena za upotrebu veci dio godine u kontinentalnim uvjetima, akrilni vjetrobran izgleda tesko za napraviti u DIY varijanti, dobro bi doslo sjedalo za suvozaca...

Pa onda dileme oko koncepta sasije, te njihovih prednosti i mana - da li je 2 kotaca naprijed stabilnije i bolje koci nego 1 naprijed? Jer kad bi bio jedan kotac naprijed onda bi bilo lakse za sloziti bolji prednji ovjes, ali je problem diferencijala na pogonskim kotacima iza. Ako je jedan pogonski kotac iza, nema problema sa diferencijalom ali je problem sloziti dobar ovjes naprijed.

Sve u svemu prilican broj problema koje treba probati rijesiti mozganjem prije nego se uopce krene ista konkretno raditi.

Odgovaram protupitanjem - mozes li pomoci tj. vidis li u svemu tome nekakav svoj interes i zanimanje? Smile
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 8.8.2008. pet. 19:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo da se ja upetljam sa jednim po meni najjednostavnijem mogućim rješenjem koje bi bilo dosta interesantno. Da se ne petlja puno oko izrade vozila ( nacrti, materijal, izrada, registracija itd gnjavaže ) uzelo bi se već gotovo vozilo.

E sad jel ljepo ili ružno ali to je najbolje u ovom trenutku . Cijena novog kod nas je bila 23 000 kuna. Potrošnja je oko 3 do 5 litara E sad kad bi se išlo na struju tu još nisam razradio računicu. Recimo motor Perm 132 bi bio dobar,a za baterije smještaj nema problema. Cose, Profesore a i ostali koga zanima lagano vozilo sa krovom ????http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Piaggio_Ape_Kasten.jpg

Zadnja promjena: Drago-Zg; 8.8.2008. pet. 21:43; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 8.8.2008. pet. 20:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
]Evo da se ja upetljam sa jednim po meni najjednostavnijem mogućim rješenjem koje bi bilo dosta interesantno. Da se ne petlja puno oko izrade vozila ( nacrti, materijal, izrada, registracija itd gnjavaže ) uzelo bi se već gotovo vozilo.
[d.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/13/Piaggio_Ape_Kasten.jpg/800px-Piaggio_Ape_Kasten.jpg&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Piaggio_Ape_Kasten.jpg&h=576&w=800&sz=98&hl=hr&start=1&um=1&tbnid=eOanMVTQupEwlM:&tbnh=103&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dpiaggio%2Bape%26um%3D1%26hl%3Dhr%26sa%3DG[/url]
Recimo motor Perm 132 bi bio dobar,a za baterije smještaj nema problema. Cose, Profesore a i ostali koga zanima lagano vozilo sa krovom ????
Shocked decki koji vam je qlinac da ne lomite redove? Setam po ekranu od zida do zida Smile a ide i krace:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Piaggio_Ape_Kasten.jpg
Ja je sam za piagiovo rijesenje ali ono "žabasto" sa dva kotaca odnaprijed.
To je stabilno kad kocis u zavoju a nije presiroko, zapravo da su kotaci uzi meni bi bilo draze
jer se lakse provlacis, parkiras...
BTW: i HAC se ponovo: za vatru ili nesrecu u tunelu kad na 4 kotaca nema pristupa sad imaju motocikle :
http://www.hac.hr/?task=inf

... a ako pregledam tekst onda vise ne dobijem opciju za slanje. Nadam se da je to samo zbog ove grmljavine vani Smile
Ne radi ni vracanje jednu stranu natrag nego samo ponovno citiranje Confused

Laku noc... palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.8.2008. pet. 23:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
Evo da se ja upetljam sa jednim po meni najjednostavnijem mogućim rješenjem koje bi bilo dosta interesantno. Da se ne petlja puno oko izrade vozila ( nacrti, materijal, izrada, registracija itd gnjavaže ) uzelo bi se već gotovo vozilo.

E sad jel ljepo ili ružno ali to je najbolje u ovom trenutku.

Ne da je ruzno, nego je odvratno ruzno. Brrrrr.... smijeh2

Definitivno bi bilo jednostavnije s necim gotovim radi homologacije i svega, ali s druge strane se opet gubi na tome da napravis nesto lagano, jednostavno i sa malim otporom kotrljanja.

Pricao sam danas s likom iz CVH na temu homologacije - veli da je to kod nas sve prilicno nedoreceno i da zbog nekih skorih dogadjaja (nije mi htio reci sto se dogodilo) moraju to sad tocno propisato sto-kako-zasto i da je do tada sve zamrznuto i nemre mi dati vise informacija o tocnoj proceduri. Ali generalno - prvi primjerak bi se trebao detaljno ispregledati i testirati, a svi ostali koji su napravljeni po istim nacrtima i sa istim dijelovima bi isli puno brze, jednostavnije i jeftinije.
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 9.8.2008. sub. 09:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prepravke su dozvoljene (uz atest) na postojecim vozilima. Peglica ima cetiri tocka, ali je izuzetno jeftina i lagana i dovoljno mala/uska (i prosta). Moglo bi se redizajnirati neku , pa onda prebaciti na elektro pogon. Bilo bi zanimljivo videti neka resenja (mislim na ove sto znaju crtati). Kad kazem redizajn - mislim na promenu aerodinamike, sto ne bi bilo tesko uz upotrebu brusilice, cekica i stakloplastike. Malo bi veci problem bio kod vetrobranskog stakla , ali nista pretesko.
Ovakav pristup (ne mora biti peglica) bi zadovoljio i potrebu za kreativnoscu (i estetikom), olaksao bi registraciju , a ne bi trebalo mnogo da kosta. Znam da bi ti voleo usko vozilo , ali mi nista od postojecih ne pada na pamet (osim neke novije kosilice ili traktorcica "Toma Vinkovic", a za to nemam ideju kako bi se izvelo, pogotovo sa kabinom).
[Vrh]
ivans

PostPostano: 9.8.2008. sub. 20:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Upravo tako pedjamil.Peglica je idealno resenje,mislim da je vec preradjivana na struju..sigurno ima nesto na guglu.

Ako vec postoje firme koje rade reparaciju starih traktora (koje prodaju kao nove),zasto se ne bi isto to radilo i sa autima.Kada se napravi mala serija elektricnih peglica uopste nece biti problem da se samo sledi procedura za sve komplet.
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 9.8.2008. sub. 20:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

ivans je napisao/la:
Upravo tako pedjamil.Peglica je idealno resenje,mislim da je vec preradjivana na struju..sigurno ima nesto na guglu.

Ako vec postoje firme koje rade reparaciju starih traktora (koje prodaju kao nove),zasto se ne bi isto to radilo i sa autima.Kada se napravi mala serija elektricnih peglica uopste nece biti problem da se samo sledi procedura za sve komplet.
Prevrni dijelu Hrvatsku i naci ces ih manje nego imas prstiju Smile Peglice su nestale
a ono malo sto ih ima je nazalost trulo. Traktori su drugo oni ne ne trunu.
Ako vec auto onda mozda nesto u kategoriji Punta.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.8.2008. sub. 21:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oldtimer je napisao/la:
Prevrni dijelu Hrvatsku i naci ces ih manje nego imas prstiju Smile Peglice su nestale a ono malo sto ih ima je nazalost trulo. Traktori su drugo oni ne ne trunu.
Ako vec auto onda mozda nesto u kategoriji Punta.

To smo vec bili pretresali - u toj kategoriji bi Citroen AX bio dobar izbor: cca. 700kg prije pocetka prerade tj. s motorom i tankom (sto je samo 100kg vise od peglice), relativno dobra sasija, jos ih se moze naci rabljenih u dobrom stanju i za ne previse novaca (prije cca. mjesec i pol sam ih nasao par za 400-500 EUR).

Ali...

Dodaj gore motor i baterije i eto te na blizu 1000kg (ili jos vise). Za pokretati toliku masu trebas puno vecu snagu motora nego za nesto tipa BugE koje je 200-300kg. Sto znaci i vecu potrosnju po km, pa za isti doseg trebas vise baterija, pa...

Zato je bitno sto zelis postici i napraviti - normalni obiteljski auto sluzi za putovanja, a htio bih nesto malo i lagano za odlazak na posao svaki dan.
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 9.8.2008. sub. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cose"]
Oldtimer je napisao/la:

Zato je bitno sto zelis postici i napraviti - normalni obiteljski auto sluzi za putovanja, a htio bih nesto malo i lagano za odlazak na posao svaki dan.
To bi i ja i Vlado, Cubi...
I 123 baterije ...
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 9.8.2008. sub. 22:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

quote] To bi i ja i Vlado, Cubi...
I 123 baterije ...[/quote] palac
Ili nano...
Peglica mi je prva pala na pamet. Kod nas ih jos ima (mada su vecinom stvarno trule). Hteo sam da kazem da se peglica (ili AX i tome slicno) koristi kao osnova, tj. iseces sve sto ne valja ili je nepotrebno i zavaris neku vrstu space frame - a , pa na tome vajas od stakloplastike. Ovo zbog atesta i ostalih, ranije navedenih razloga. Prakticno , mozes ostaviti samo pod i mehaniku , a ostalo prema zelji. Bitno je da ostane broj karoserije/sasije.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 10.8.2008. ned. 01:41    Naslov: Re: Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl? Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Odgovaram protupitanjem - mozes li pomoci tj. vidis li u svemu tome nekakav svoj interes i zanimanje? Smile

Zanima me isto sto i tebe i vrlo bih rado koristio nesto tog profila za kretanje po gradu.
Moji su bolni nedostaci poznavanje materijala, konstrukcija i nacina njihove obrade (oblikovanje samonosive ljuske vozila, obrada pleksiglasa, metala i plastike) te prakticne elektronike.
Najvise mogu doprinijeti idejama, misljenjima i, opcenito, dizajnom.

Govoreci opcenitije, svoj interes prepoznajem u pomaganju bilo cijeg projekta izrade takvog tipa vozila, stjecanju takvog iskustva i, uostalom, mozda rafiniranju nekih svojih ideja o tome kako bi se takva vozila trebala raditi.
[Vrh]
ivans

PostPostano: 10.8.2008. ned. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Takodje i "citroen visa" mi je zapala za oko.Malo je redak model ali cini mi se da je dobar izbor.Kod nas je oko 300eura.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.8.2008. ned. 21:58    Naslov: Re: Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl? Citirajte i odgovorite

Prof. Baltazar je napisao/la:
Zanima me isto sto i tebe i vrlo bih rado koristio nesto tog profila za kretanje po gradu. Moji su bolni nedostaci poznavanje materijala, konstrukcija i nacina njihove obrade (oblikovanje samonosive ljuske vozila, obrada pleksiglasa, metala i plastike) te prakticne elektronike.
Najvise mogu doprinijeti idejama, misljenjima i, opcenito, dizajnom.

Govoreci opcenitije, svoj interes prepoznajem u pomaganju bilo cijeg projekta izrade takvog tipa vozila, stjecanju takvog iskustva i, uostalom, mozda rafiniranju nekih svojih ideja o tome kako bi se takva vozila trebala raditi.

Onda nas ima vise takvih, ali to ne vidim kao nedostatak ako se pokrenemo i pocnemo baviti konkretnim koracima.

Detalji ubrzo. Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sljedeća
Stranica 1 / 13.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.