<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tražim dobar teleskop
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Znanost i izumi
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Brankovski

PostPostano: 23.2.2016. uto. 06:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Samo moram ti reći da ti podaci o x povećanju ne znače istu stvar kod različitih kamera s različitim senzorima i žarišnim duljinama objektiva...ono što je kod superzoomova označeno da je kao nekakvo povećanje je ustvari razlika između najmanjeg i najvećeg i ne izgleda isto kao i kod drugih kamera s većim senzorom....stvar je malo složenija. Ne mogu sad previše tražiti po netu ali ima dobrih objašnjenja.
Evo našao sam dvije fotke koje nisam siguran koliko sam crop-ao ali ova prva je sa 600mm objektivom na m4/3 senzor a druga mislim da je 1500mm sa teleskopom u primarnom fokusu i vidi se malo vinjetiranje..Wink
Udaljenost 19km

Znaći povečanja nisu niti priblično ista sa sličnim specifikacijama?
1500mm i 600mm. Točno tak i izgleda.
Samo kaj nisi slikao u istim uvijetima?
Prva po danu a druga po noći? Ili to tak izgleda
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Brankovski

PostPostano: 23.2.2016. uto. 06:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Mala usporedba
Nikona P900 povećanje 40x, otvor blende za ekvivalent 1000mm f3.25
Nikon P4000 povećanje 96x otvor blende za ekvivalent 1000mm f2.0
Image stabilizator nema koristi kod dužih expozicija jer skida 4-6 blendi što će reći za asto fotgrafiju obavezna stalak Wink
Panasonic nije dostojan usporedbe povećanje samo 8x otvor blende za ekvivalent 1000mm f10 (nije mu ni namjena astro-fotka)

Jel se to da popravit recimo za Nikon p4000?
Staviš mu veliku leču ispred?
To planiram za ovaj p900

Za Astro i po noći definitivno stalak. To sam skužio.

Zadnja promjena: Brankovski; 23.2.2016. uto. 06:48; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
max

PostPostano: 23.2.2016. uto. 06:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mora značiti da je jedna fotka snimljena po danu , a druga po noći već je riječ o expoziciji Wink
Stavljanjem dodatnih leća degradira fotografiju (i to drastično)
[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 23.2.2016. uto. 06:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako kod različitih aparata i teleskopa imamo različite specifikacije i senzore kaj znaći da povečanja nisu jednaka sa istim specifikacijama ,ako sam dobro shvatio?
Koja bi bila univerzalma formula za izračunat pravo povečanje?

Meni na ovim slikama izgleda točno kako je. 1500mm i 600mm i povečanje je kakve su cifre ne gledano na kvalitetu slike.
[Vrh]
max

PostPostano: 23.2.2016. uto. 07:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brankovski je napisao/la:
Ako kod različitih aparata i teleskopa imamo različite specifikacije i senzore kaj znaći da povečanja nisu jednaka sa istim specifikacijama ,ako sam dobro shvatio?

Prouči filmić toplo preporučam
Povećanje = žarišna duljina objektiva (teleskopa) / diagonala (promjer) foto sentzora CCD
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 23.2.2016. uto. 12:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brankovski je napisao/la:

Meni na ovim slikama izgleda točno kako je. 1500mm i 600mm i povečanje je kakve su cifre ne gledano na kvalitetu slike.

Na ovom videu je ukratko objasnio odnos između veličine senzora i žarišne duljine: https://youtu.be/f5zN6NVx-hY
Ovdje je objasnio kako je zum faktor samo odnos između najmanje i najveće žarišne duljine a koji kod različitih kamera sa različitim senzorima daje različite rezultate: https://youtu.be/zG98tzItJvY s tim da na kraju kada je crtao veličine senzora nije uzeo u obzir kakve leće su montirane ispred...
ovdje je detaljnije ako netko želi ući u žarište teme...ja baš nisam toliki fanatik Very Happy :http://www.pierretoscani.com/echo_focal_length.html
Dakle zum broj kod različitih aparata ne odnosi se na istu vrijednost koju koristi npr. dalekozor odnosno slika koju vidimo nije ista....iz prethodnih priloga vidimo zašto je to tako. I ovdje je kratki tekst na tu temu: http://www.the-digital-picture.com/Canon-Lenses/Canon-Lens-Magnification-Value.aspx a formula postoji: http://www.giangrandi.ch/optics/focalcalc/focalcalc.shtml samo treba uzeti u obzir razne parametre ako želiš da odrediš kako će ta slika na kraju i izgledati zato je meni najbolja metoda uzeti u ruke što više raznih objektiva i kamera te gledanjem zaključiti koja oprema najviše odgovara.
Ove moje slikice su slikane u različito doba ali je ona tamnija bila mislim kasnije popodne ili predvečer. Iskreno nisam baš točno zapamtio ekspoziciju i blendu a i povećanje bi trebalo točnije izračunati. Ima tu masu detalja...što je jači objektiv to veći f broj pa onda da kompenziraš povećaš malo osjetljivost ali ti onda pojača šum a ako želiš manji iso onda produžiš ekspoziciju no tada trebaš stalak pa ako se sve to mrda nema oštre slike itd.itd.
Za astrofotke ti je dovoljan recimo običan stalak jedino za planete, mjesec, wide field i recimo startrailse...jer su dovoljno svijetli pa je i ekspozicija dovoljno kratka da se ne zblura iako nije idealno jer stalno bježi van tražioca ali za sve ostalo ekvatorijalna montaža sa usjeverivanjem. I to ne ona jeftina klimava već malo bolja čvrsta sa kvalitetnim motorima za praćenje iako se u samogradnji može svašta dobroga a jeftinoga složiti...
Evo jedne moje davne opreme za promatranje od milja zvan Binosaur složene od dva Skywatchera 127mm otvora tipa maksutov samo što je sve skupa težilo preko 50kg a s time ići negdje van grada nije baš jednostavno... Very Happy

[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 25.2.2016. čet. 17:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Strašan teleskop Smile
Kakvo je povečanje?
Imaš neku sliku?

Evo jućer slikano sa nikon p900, optički zum bez stalka.automatske postavke
[img][/img]
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 25.2.2016. čet. 23:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

U biti mi nije to bilo za snimanje već za promatranje.. onako stereoskopski...kao s dalekozorom. Zanimljivo, više mi se isplatilo ga slagati nego kupiti tako velik dalekozor...Cool no povećanje ti ovisi o okularu...prema formuli žarišna od cijevi/žarišna od okulara...i budući da sam imao par setova okulara to mi je variralo od 60-160x.
No teška je to igračka i premda je slika bila odlična odlučio sam većinu prodati pa mi je ostala samo jedna cijev s kojom tu i tamo neš uslikam kao onaj vrh planine i sl. Wink
[Vrh]
BB

PostPostano: 26.2.2016. pet. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

kad vidim ove slike sjetim se kako sam ljude zezao koliko je dobra kamera na Nokia N70...

Naiđem ja jednom brdu ljude koji upiru teleskopom na mjesec i iz par pokušaja podesim kamericu sa mobilnog na okular i ispadne super jasna slika mjeseca.

i onda sam rekao da je to do Karl Zeis optike, naravno nisam im rekao da je ta optika bila na teleskopu, a ne samo ona mala na telefonu... smijeh
[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 26.2.2016. pet. 17:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da zanimljivo je to.
Teleskopi od 3metra i 100 kila i onda sa malim aparatićem imaš bolji zum Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Znanost i izumi