<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

E-Nakamura :D pitanja i odgovori
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
marko-sk

PostPostano: 13.6.2010. ned. 15:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ih koristin na obićnom bicu ( još nemam dovoljno € za N48 set Sad ) , ali volim ih zato što su mekane .
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranbo

PostPostano: 13.6.2010. ned. 18:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
goranbo je napisao/la:

Cruise control dobro radi, al treba bit oprezan i za nekoga ko se vecinom vozi gradom mozda i nije najzgodniji, dobro bi i njega bilo izvest na prekidač... S tim da nekad radi i regenerativno i cruise control... Treba velim bit oprezan posebno po gradu... Al na cesti je super. korisno...

Kocnica mora biti povezana sa mikrosklopkom za regen
Cim povuces kocnicu ponisti se tempomat

E sad ja ne znam dal je to tak kod mene. Nisam dobro to ispitao (kako radi cr u odnosu na regen), al cini mi se da regen nekad mi iskljuci Cruise control, a nekad ne isključi - velim nisam siguran.
Nismo posebno stavljali nikakvu mikrosklopku na kočnicu. Al ono, meni nije neki problem, da se vozim više po gradu sredio bih i to.
Ovako sads zadnji put akd sam se vracao iz grada, samo cruise control do kraja, maksimalan gas, i piči, ne moram držat gas Smile
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 14.6.2010. pon. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad bi stavio umjesto ove dvije FP baterije jednu GS, no, u oba slučaja, ne znam kako da ih stavim uzdužno na kutiju, a ne ovako kako je sad, poprečno.
Naime, kad ih stavim uzdužno, točno je opola centimetra ili centimetar viška te prelazi na ključanicu i ne možeš okrenut ključ.
Rješenje bi bilo da podignem malo kutiju gore, al ono, ne znam dal mi se to isplati...
Kad bi mogao jedan gorji brid, ili donji, baterije malo idzubiti, da onak nalegne na ramu, to bi isto bilo rješenje, da dobijem tih cca pola centimetra, no ne znam mogu li to napraviti, ima li u bateriji prostora za to.
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 16.6.2010. sri. 21:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo di bi ja stasvio tu GS bateriju (crni pravokutnik na slici), u viseći položaj. Nigdje mi drugdje ne stane ja mislim, osim poprečno u trokut, kao i ove dvije FP što stoje poprečno opa je malo preširoko. Dakle ove dvije FP bi skinuo.
Prilijepio bi je onom srebrnom čvrstom trakom i eventualno vezicama ako nadjem tolko duge. Šta velite?

Inače jučer je bvic prošo test po kiši - OK nije bila kiša al je bila mokra cesta i ono bio sam poprskan totalno a i bic je isprskan sav maksimalno (dfok sam došo doma izgledo sam ko da imam ospice - točkice od blata po licu. Hitno blatobrane moram nabavit...)
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 16.6.2010. sri. 21:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me i dal bi ta konfiguracija 4 GS na 48 V trebala imat veći domet od 3 GS na 36 V, i koliko otprilike?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.6.2010. sri. 21:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

goranbo je napisao/la:
Zanima me i dal bi ta konfiguracija 4 GS na 48 V trebala imat veći domet od 3 GS na 36 V, i koliko otprilike?

Svaka baterija moze dati oko 120Wh, znaci sa 4 kom. ces imati oko 480Wh
Potrosnja se krece izmedju 5-15Wh/km
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
grrga

PostPostano: 16.6.2010. sri. 21:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

goranbo je napisao/la:

Moje iskustvo: Što veći napon, manji domet Very Happy , ali se bar ne voziš kao baba.

3x greensaver -120 kg vozač - 36 km
5x greensaver - 120 kg -------26 km.

Naravno sve punim gasom.
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 16.6.2010. sri. 21:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmm... oprečne informacije Very Happy

Pa ja se ne kuzim u to, ali cudno mi je onako ko laiku da na 36V i 48 V isto trosi... A ja isto stalno skoro imam gas do kraja, gdjegod zavrtim, prosjecna brzina mi je veca od 40
A bumo vidjeli. Mislim si to u sedmom mjesecu stavit, kad izadjem iz guzve s poslom.
Sad sam se naviko na 48 V, pa necu ic na 36 V Very Happy (Al zaciejlo ce bit veci malo domet kad zamijenim ove dvije FP, koje su mi, ono, malo sumnjive, imamu vec dosta ciklusa)

Jedinojso moram ili kupit veci prednji lancanik il kak se to zove, ili kranc s manje zubaca.
To jue i sugestija EV-u svakako, da zamole proizvodjaca da stavljaju kranceve s manje zubaca na najmanjem zupčaniku, 11-12 zubaca. Recimo meni osobno bi to puno značilo, a mislim da bi i većini tako bilo.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 16.6.2010. sri. 22:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

goranbo je napisao/la:
hmm... oprečne informacije Very Happy

Nisu oprečne Very Happy , Ev uvijek piše od-do sa rasponom 300% dok ja pišem točan podatak za određenu težinu ( svoju). Po ovom EV-ovom bi sa olovom mogao preći od 32 - 96 km. Nisam čuo da je netko napravio 96 km ali sam čuo i osjetio 32 i manje.
Dakle - moj podatak - minimalni kilometri,
EV-ov podatak - prosječni do maksimalni kilometri.
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 17.6.2010. čet. 19:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uh sad sam u rasljama bio prestizuci traktor u zavoju, Confused .

Ovako dolazim do zaklucka da nikako nije sigurno na ovako obicne bicikle stavljat 72 V (mada bi ja rados tavio 60 da imam max brzinu 50 na sat, al vjerojatnije ce bit da cu mijenjat prednje i/ili straznje zupcanike).
Naime prilicno ej nesigurno, pogotovo zbog nestbilnosti bicikla s tim svim olovom na sebi (upravo sam to iskusio, a i prije; dakle u svakom slucaju je manja upravljivost nego na obicnim biciklom s kojim mozes kaj oces) a druga stvar su opcenito slabe kocnice na bicillima...

A sto se tice regena, trenutno mi ej na prekidacu-poluzi (vidi se na slici) nije mi bas blizu palca, i mislim to svkakao mijenjati. Najradje bi ga stavio na dugme off/on da mi bude vrlo blizu palca, ili kos to su neki govorili na rucicu kocnice (ne znam kak bi se to izvelo pa ak neko zna nek veli).

Neki su govorili protiv toga da bude na kocnici, zaboravio sam vise zašto, pa ne znam trenutno šta bi...
Ne znam kad ej na ručici kočnice, kako onda isključiti regen?

I, uz najbolju volju, je nemrem primijetiti da je meni regen ovisan o gasu, ja kad ukljucim regen meni je ion na sto posto.

Moze neko reci par rijeci o tome?
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 17.6.2010. čet. 20:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni je regen sklopka na v-brake-u i stisne se u blatobran kad malo stisnes kocnicu. no s regenom imam problema tj. prestao mi je raditi. kad stisnem kocnicu gas se prekine i trebao bi kociti, no nece. to naravno moze imati veze s baterijom tj. ako je puna onda regen ne radi. to da ti radi stalno, to mi nije jasno. si mozda nesto krivo spojio?

nego, sto se tice traktora u zavoju, to sam i ja skuzio. bic je pretezak i nemozes ga ispraviti nakon naglog sretanja kad nesto izbjegavas. olovo je olovo i zato postizanje sto vece brzine moze imati kobne posljedice. vozi se lijepo, pametno, a ako te copi adrenalin, pusti gas i pedaliraj i brzno ces ga potrositi. inace, ako jos nisi, probaj ukljuceni limiter + pedaliranje + tempomat, po meni najbolja kombinacija.

ja bi svakom e-biciklisti preporucio naocale jer navecer ima puno musica.

i jos sto mi se cini da svi imamo isti problem... previse se vozimo, a kad to radis, onda uvidjas nedostatke rjesenja

placko Very Happy
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 17.6.2010. čet. 21:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma ove moje raslje su bile u desnom zavoju i na laganoj nizbrdici, a nije bas spori traktor nego onaj noviji, moja brzina cca 43-45 na sat. Ono idem ga prestizat i mislim si nece bas sad auto. I normalno, skuzim auto al vise mi se nije dalo/isplatilo kocit nego sam samo nastavio po srednjoj liniji (a bic nije bas jednostavno centrirat na ravnu liniju, tj "ispravit ga", kad ima 42 kg i malo više težište) a autek je pristojno zakocio i skreno malo u desno hebiga
Da imam neke bolje disk kocnice mozda bi se odlučio za kočenje, al imam obicne i jos si nisam dao truda postimat najbolje ove zadnje. E da, i bio sam na Cruise control, pa bi trebo prvo iskljucit CR pa opnda stisnut kocnice Surprised Dakle trebo sam prvi ic na plugicu pa na kocnice - previse vremena i poteza...

Uglavnom, mislim da cu si ja ipak stavit regen na kocnicu nekako, cim uhvatim nekog vremena...

Citat:

Eh ja sam s tim "prirodno obdaren" Very Happy

Citat:
tj. ako je puna onda regen ne radi. to da ti radi stalno, to mi nije jasno. si mozda nesto krivo spojio?

ne ne, nego ja imam regen izveden na prekidač, odlučio sam se na to za početak (prekidač s polugicom). I ja mislim da mi uvijek radi na sto posto, nisam primijetio nikakvo pojačavanje regena s gasom, a probavao sam to. Tak da me to zbunjuje jer svi govore o nekakvom pojačavanju s gasom. A to mi je frend zaopravo spajo, prema uputama s foruma, spojio je ono nešto s masom, EBK ili kaj već....

No ja to u biti ni ne bi, planiram si ga spojiti na kočnicu odmah sto posto snage (ionako to ne koči strašno jako) i to je to...
Citat:
probaj ukljuceni limiter + pedaliranje + tempomat, po meni najbolja kombinacija.

A kak si ti to napravio s limiterom? meni bi to pasalo jedno na 75 % gasa, al da bi mogao vrtit jos si moram mijenjat zupčanike (prednje ili zadnje)... Dakle da s jedno 75 % gasa idem cca 45

Tempomat već imam uključen, al za limiter kolko sam skonto bi moro flashat kontroler i ne znam sad kako to u praksi zapravo funkcionira.

I velim jos jedanput, prema mom iskustvu, ako imate Cruise control, obavezno regen stavljajte na kočnicu, jer vam dodir kočnice onda odmah isključuje Cruise control...
[Vrh]
goranbo

PostPostano: 18.6.2010. pet. 01:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naručio kranc 11-34 Smile

PPS. sad me uhvatila manija, mislim si jos ovo kupit,
jos su mi u planu od sitnica nosač za bidon, blatobrani, možda i retrovizor, 1 GS baterija, pa nogar itd, i jedna GS baterija, udobniji sic sam zaboravio. Nakupi se toga, dosad sam nakalemio na bic dva zadnja led svjetla crvena i jedno prednje i naravno ciklometar.

A nagodinu budem vidio pa mozda uzmem LiFePO4
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 18.6.2010. pet. 06:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

goranbo je napisao/la:
Ma ove moje raslje su bile u desnom zavoju i na laganoj nizbrdici, a nije bas spori traktor nego onaj noviji, moja brzina cca 43-45 na sat. Ono idem ga prestizat i mislim si nece bas sad auto. I normalno, skuzim auto al vise mi se nije dalo/isplatilo kocit nego sam samo nastavio po srednjoj liniji (a bic nije bas jednostavno centrirat na ravnu liniju, tj "ispravit ga", kad ima 42 kg i malo više težište) a autek je pristojno zakocio i skreno malo u desno hebiga
Da imam neke bolje disk kocnice mozda bi se odlučio za kočenje, al imam obicne i jos si nisam dao truda postimat najbolje ove zadnje. E da, i bio sam na Cruise control, pa bi trebo prvo iskljucit CR pa opnda stisnut kocnice Surprised Dakle trebo sam prvi ic na plugicu pa na kocnice - previse vremena i poteza...

Uglavnom, mislim da cu si ja ipak stavit regen na kocnicu nekako, cim uhvatim nekog vremena...

Citat:

Eh ja sam s tim "prirodno obdaren" Very Happy

Citat:
tj. ako je puna onda regen ne radi. to da ti radi stalno, to mi nije jasno. si mozda nesto krivo spojio?

ne ne, nego ja imam regen izveden na prekidač, odlučio sam se na to za početak (prekidač s polugicom). I ja mislim da mi uvijek radi na sto posto, nisam primijetio nikakvo pojačavanje regena s gasom, a probavao sam to. Tak da me to zbunjuje jer svi govore o nekakvom pojačavanju s gasom. A to mi je frend zaopravo spajo, prema uputama s foruma, spojio je ono nešto s masom, EBK ili kaj već....

No ja to u biti ni ne bi, planiram si ga spojiti na kočnicu odmah sto posto snage (ionako to ne koči strašno jako) i to je to...
Citat:
probaj ukljuceni limiter + pedaliranje + tempomat, po meni najbolja kombinacija.

A kak si ti to napravio s limiterom? meni bi to pasalo jedno na 75 % gasa, al da bi mogao vrtit jos si moram mijenjat zupčanike (prednje ili zadnje)... Dakle da s jedno 75 % gasa idem cca 45

Tempomat već imam uključen, al za limiter kolko sam skonto bi moro flashat kontroler i ne znam sad kako to u praksi zapravo funkcionira.

I velim jos jedanput, prema mom iskustvu, ako imate Cruise control, obavezno regen stavljajte na kočnicu, jer vam dodir kočnice onda odmah isključuje Cruise control...

limiter ti je ono da ti bic neide vise od 25 na sat (zapravo ide 30 kad su baterije pune). kad je to ukljuceno onda ti je domet posten i mozes dopedalirati. Isto se ko i sve ostalo dobiva tako da se neka tocka u kontroleru spoji na masu (neznam napamet koja), al zato zna EV.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.6.2010. pet. 19:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Nisu oprečne Very Happy , Ev uvijek piše od-do sa rasponom 300% dok ja pišem točan podatak za određenu težinu ( svoju). Po ovom EV-ovom bi sa olovom mogao preći od 32 - 96 km. Nisam čuo da je netko napravio 96 km ali sam čuo i osjetio 32 i manje.
Dakle - moj podatak - minimalni kilometri,
EV-ov podatak - prosječni do maksimalni kilometri.

Sa olovnih 3xGS12V/15Ah bez problem odvozim 60km brzinom od 30km/h i s malo pedala
To je potrosnja od oko 6Wh/km

Ako sa 48V baterijom vozim ful gas, brzina oko 45km/h, potrosnja nikad ne ode preko 16Wh/km

Zato govorim da je potrosnja 5-15Wh/km
Naravno, kad vozac nema prosjecnu tezinu, vozi brze, vozi u jak vjetar, dugu jaku uzbrdicu, siroke gume, limit snage preko 3kW...potrosnja moze biti preko 30+Wh/km
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 4 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.