<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Regenerativno kocenje na bicikli
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
EnergyStar

PostPostano: 22.4.2008. uto. 09:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

ima smisla, ali jedino za velike brzine okretanja motora. (veće nego što bi se on vrtio pogonjen baterijama).

Ovo može raditi jedino ako se, primjerice, mislis spustati niz Sljeme, a motor te, pogonjen baterijama može najbrže gurati 20 km/h. Smile

Zato nam treba dobar DC-DC (sa strujnim ograničenjem, da ne zakuhaju baterije).

BTW, ako u nekom trenutku u budućnosti prijeđemo na litijske baterije, ne bih uludo trošio cikluse punjenje/pražnjenje na učestalo kočenje u gradu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nixa

PostPostano: 22.4.2008. uto. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad Šteta...
Ja to kombiniram sebi za moped. Tak da bi brzina bila oko 50 kmh.
Znači diodu mogu stavit bez straha od zakuhavanja baterija?
Ja sam još u fazi sa olovnim baterijama pa im ti ciklusi punjenja nebi smjeli smetati.
Ak niš drugo, bar bi vračal BEMF u aku.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
turbo

PostPostano: 22.4.2008. uto. 18:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa šta ne bi bili bolji kondenzatori,nema stalnog punjenja -pražnjenja baterija,a kod velikih opterećenja također štiti bateriju od velikog C-rate-a,što znači još veći domet.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
EnergyStar

PostPostano: 22.4.2008. uto. 20:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

0 bodova za diodu, 0 bodova za kondenzator Smile

Dioda ništa ne znači, jer motor neće stvarati napon veći od napona baterije, a kondenzatori imaju premali kapacitet da bi išta značili.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 22.4.2008. uto. 20:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

EnergyStar je napisao/la:
0 bodova za diodu, 0 bodova za kondenzator Smile

Dioda ništa ne znači, jer motor neće stvarati napon veći od napona baterije, a kondenzatori imaju premali kapacitet da bi išta značili.

Cool Oce oce, ako ga se lijepo "nagovori". Ono sto treba napraviti je da se pored povratne diode u bateriju ugradi paralelno motoru MOSFET sklopka, koja bi ga u PWM kratko spajala. Rijec je o klasicnom step up DC/DC konverteru, gdje je izvor napona i induktivitet sam DC motor.
Naravno, ako je motor s premalim induktivitetom, lako se doda serijska zavojnica (s obveznim zracnim rasporom), koja ce skladistiti energiju u toku ciklusa kratkog spoja te "gurnuti" struju nazad u bateriju kad MOSFET prekine kratki spoj.
Kako je rijec o veoma malim induktivitetima, treba racunati na frekvencije od preko par kHz.
Ono sto treba napraviti je da se u seriju s takvim tranzistorom stavi shunt, kojim se limitira struja kratkog spoja te da se ne dozvoli prelazak preko odredjene najvece granice i da se dozvoli duty cycle do bar 99%.
Kondenzator moze posluziti samo da "ispegla" vrsnu struju, da se akumulator ne bi previse "znojio". Doduse, moze pomoci i radi smanjenja RF smetnji...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.4.2008. uto. 21:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

respekt sve to mora biti preko 20kHz ako zbog niceg, onda zbog usiju
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 22.4.2008. uto. 21:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
respekt sve to mora biti preko 20kHz ako zbog niceg, onda zbog usiju

Nece puno galamiti, ali to ovisi i o velicini motora. Motori sa cetkicama imaju obicno veci parazitni induktivitet pa se ne bi isplatilo ici na vise frekvencije.
Motore sa cetkicama se obicno pogonilo tiristorskim regulatorima, dakle 50 ili 60Hz i nisu bili bas puno bucni pri kocenju (niti pri ubrzavanju). Najveci motor s kojim imam iskustva u takvom pogonu je bio nazivne snage 1200kW - taj se (naravno) itekako cuo. Very Happy
Kao sto sam napomenuo, sve ovisi o parazitnom induktivitetu motora, koji je puno veci kod motora s cetkicama.
Racunam da je rijec oko najmanje nekoliko mH parazitnog induktiviteta vec kod motora manjih snaga (do 1kW) cak i kod onih bez statorskog namota, tj. s permanentnim magnetima.
Primjer za 1mH i za motor pri brzini gdje daje 10V a baterija se puni pri npr. 60V. Recimo da je struja "praznjenja" motora 10A. Da struja dodje pri 10V od nule na 10A ti treba 1ms, a da padne na nulu pri praznjenju u bateriju (daklem 50V razlika napona) je dodatnih 0.2ms. Imas ciklicku struju od nule do 10A najvise do ~800Hz.
8kHz ce varirati tu struju deset puta manje, dakle, imat ces samo 1A varijacije kroz motor u takvim uvjetima.
Promjena struje je ta koja ce dati zvuk, ne srednja vrijednost.

S druge strane, ako ides na 20kHz i vise, imas problema s prevelikim induktivitetom, a i s parazitnim kapacitetom na motoru. Samo ce se povecati gubici.

BDLC motori su druga prica, kod njih je induktivitet puno manji.
Svejedno - dobro razmisljanje. palac
[Vrh]
turbo

PostPostano: 23.4.2008. sri. 11:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam mislio na superkondenzatore,a ne na elektrolitske.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 23.4.2008. sri. 19:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

turbo je napisao/la:
Ja sam mislio na superkondenzatore,a ne na elektrolitske.

A ca ce ti superkondenzator kad mozes uredno struju vratit u bateriju?
Par tisuca mikrofarada je uvrh glave dosta da se "ispegla" visak struje.
Racunam da je najobicniji elektrolit puno prihvatljiviji...
[Vrh]
turbo

PostPostano: 24.4.2008. čet. 10:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

1)Vraćanjem u bateriju smanjuješ joj broj ciklusa
2)Nisam čuo da se neke dostupne baterije mogu punit sa 20C,obično je 1-2C plafon
3)baterijama treba točno određeni napon i struja da bi se ispravno punila,kondenzatoru ne
[Vrh]
Pero

PostPostano: 24.4.2008. čet. 15:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

quote="turbo"]1)Vraćanjem u bateriju smanjuješ joj broj ciklusa
2)Nisam čuo da se neke dostupne baterije mogu punit sa 20C,obično je 1-2C plafon
3)baterijama treba točno određeni napon i struja da bi se ispravno punila,kondenzatoru ne[/quote]
I LiPo i Gel baterije se pune CC/CV metodom. NiMH baterije se mogu puniti na razne nacine, bilo CC, bilo Reflex metodom.
Vracanje struje u bateriju ne skracuje vijek trajanja iste as je vijek i kod gel i kod LiPo definiran brojem dubokih ciklusa.
S druge strane, jedina opasnost je kod NiMH baterija je memory efect, koji skoro da nema sanse da se desi as ce se u voznji baterija ionako isprazniti. Ako se NiMH pune reflex metodom (koju ce de facto i imati s regenerativnim kocenjem) onda nema opasnosti od memory efekta.
Ako je rijec o NiMh baterijama, onda bih svakako izbacio kondenzator. Cool Very Happy
Sto se tice punjenja, ne bih se zabrinjavao as gel baterije dobro podnose i punjenje i praznjenje do ~20C; naravno, punjenje strujama ~20 nije bas najpametnije ako je baterija puna. LiPo se pak ne smije ni prazniti strujom vecom od 2C, punjenje ce podnijeti jednako dobro kao i praznjenje, ako je napunjenost ispod 80%.
Poceo sam konstruirati inverter/kontroler za Artasov motor pa cu postati rezultate kada ga konacno slozim (nadam se do ljeta).
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.4.2008. čet. 17:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo u jednoj recenici Very Happy
Ako se baterija nebi previse zagrijavala kada bi je takvom strujom punili duze vrijeme, onda nema problema palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 24.4.2008. čet. 18:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:

Vracanje struje u bateriju ne skracuje vijek trajanja iste as je vijek i kod gel i kod LiPo definiran brojem dubokih ciklusa.

I ne samo to nego je kod plitkih ciklusa broj cesto 4-5 puta veci tako da je energy troughoutput kroz bateriju u njenom zivotnom vijeku veci a samim time i njihova isplativost (optime idu preko 4000-5000 plitkih cilusa npr)...

Citat:
Sto se tice punjenja, ne bih se zabrinjavao as gel baterije dobro podnose i punjenje i praznjenje do ~20C; naravno, punjenje strujama ~20 nije bas najpametnije ako je baterija puna. LiPo se pak ne smije ni prazniti strujom vecom od 2C, punjenje ce podnijeti jednako dobro kao i praznjenje, ako je napunjenost ispod 80%.

Tako je stovise turbo nisi se dovoljno informirao, altairnano lipo baterije podnose praznjenja i do 50c isto tako i punjenja pod normalno...
a u nekim pristojnim uvjetima imaju broj dubokih ciklusa 25000!!

Citat:
Poceo sam konstruirati inverter/kontroler za Artasov motor pa cu postati rezultate kada ga konacno slozim (nadam se do ljeta).

Mljac, jedva cekam da vidim novi kontroller na dijelu (ili stolu za pocetak barem)!
z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Pero

PostPostano: 24.4.2008. čet. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

Citat:

Mljac, jedva cekam da vidim novi kontroller na dijelu (ili stolu za pocetak barem)!
z

Garnirat cu ga s maslinovim uljem i uz dobro vino! lol
[Vrh]
turbo

PostPostano: 25.4.2008. pet. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče tih altairnano:

Daj mi reci gdje ih ima za kupiti,odma plaćam kešom.

I kako to da mi baterija na mobu ošla za dve godine ,a punio sam je skoro svaki dan,znači rijetko kad skroz praznu,a pošto plitki ciklusi nimalo ne smanjuju broj ukupnih ciklusa,znači strategija punjenja je "puni svaki dan i baterija će ti trajati 20 godina"??
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  Sljedeća
Stranica 2 / 17.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.