<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Zagrijavanje potrošne tople vode - sa ili bez izmjenjivača?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
EnergyStar

PostPostano: 15.5.2010. sub. 17:20    Naslov: Zagrijavanje potrošne tople vode - sa ili bez izmjenjivača? Citirajte i odgovorite

Inspiriran još jednom naizgled povoljnom ponudom otvaram ovu temu...

Naime, na stranici http://www.solarbox.biz/hr/index.php govori se o solarnom kolektoru i spremniku koji se, ako sam dobro razumio spajaju "serijski" prije klasičnog bojlera za toplu vodu.

Vailant, pak nudi sofisticirani sustav sa izmjenjivačem, kontrolerom, nešto većom solarnom pločom za cca 30k kuna.

Meni je potreban sistem za pripremu potrošne tople vode za četvero i sada važem sve dostupne opcije.

Imate li iskustva sa "jeftinijim" solarnim pločama i koja su vaša razmišljanja? Znate možda za neku još povoljniju varijantu od ove gore?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Sigy

PostPostano: 15.5.2010. sub. 18:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Centrometalovi kolektori su ti trenutno najjeftiniji na tržištu...
Ali ovo sa tih 50% dotacije šije i njih u cijeni! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 15.5.2010. sub. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Centrometal palac
Dečki stvarno znaju posao.
Želimo li iz recesije kupujmo 'rvacko Very Happy
ja sam za izmjenjivač neću sad elaborirati zašto al eto da odgovorim na pitanje Wink
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 16.5.2010. ned. 02:03    Naslov: Re: Zagrijavanje potrošne tople vode - sa ili bez izmjenjiva Citirajte i odgovorite

EnergyStar je napisao/la:
http://www.solarbox.biz/hr/index.php

Ovi (ovaj) meni nesto smrde. Ne znam zasto, ali uvijek dajem prednost stranici koja je gramaticki ispravno slozena. Ova nije.

Edit: Sad vidim zasto nije - slovacka firma, hehe.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 16.5.2010. ned. 10:02    Naslov: Re: Zagrijavanje potrošne tople vode - sa ili bez izmjenjiva Citirajte i odgovorite

Meni je potreban sistem za pripremu potrošne tople vode za četvero i sada važem sve dostupne opcije.

Imate li iskustva sa "jeftinijim" solarnim pločama i koja su vaša razmišljanja? Znate možda za neku još povoljniju varijantu od ove gore?

Tlačni sistem za jednostavno spajanje
http://asel.hr/solarni%20kolektor%20tlacni%20sa%20heat%20pipe.htm
5000-7000 kn
Netlačni za apartmane i kampove
http://asel.hr/solarni%20kolektor%20netlacni%20sa%20vakuumskim%20cijevima.htm

Isto tako bude ih u trgovačkim centrima na akciji i šta je najvažnije možeš ih sam spojit ne triba ti nikakvi majstori
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 16.5.2010. ned. 10:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Centrometal palac
Dečki stvarno znaju posao.
Želimo li iz recesije kupujmo 'rvacko Very Happy
ja sam za izmjenjivač neću sad elaborirati zašto al eto da odgovorim na pitanje Wink

Ma to ustvari neki Austrijski kolektori, ali naši navodno samo lijepe svoje naljepnice (klasika, al bar nisu kineski Smile )... Kažu da nisu neke posebne iskoristivosti, ali iz moga iskustva ok rade, dvije ćelije po 2,1 m2 griju 300l spremnik, i po oblačnom vremenu podignu vodu do blizu 50'C, a kroz ljeto taj spremnik poslužuje 14 kupaonica i vlasnik kaže da je ok... Montirane u Biogradu na dosta blagom nagibu krova, u smjeru jug-jugoistok.
[Vrh]
max

PostPostano: 16.5.2010. ned. 14:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Glupo (neekonomično) je koristiti vakumske kolektore ljeti i to na moru Wink za to se koriste jeftini i puno efikasniji pločasti Cool Vakumski kolektori imaju prednost u zimi (niske temp.) kad im je efikasnost preko 60% dočim plačastima niti 10% za razliku u ljetu (viša vanjska temp.) pločasti daju skoro 90% dočim vakumski 80% Very Happy
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 16.5.2010. ned. 17:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

znači kombinacija je najbolja Smile
[Vrh]
m2

PostPostano: 17.5.2010. pon. 11:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ili vakumski za grijanje zimi, a ljeti ... http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=44115#44115 ... Solarni rashladni uređaji
[Vrh]
ivans

PostPostano: 20.7.2010. uto. 12:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zdravo društvo. Nisam bio tu neko duže vreme...

Osmislio sam super jeftino rešenje za grejanje sanitarne vode u toku proleća, leta i jeseni. Sigurno ste vidjali da neko ofarba bojler ili bure u crno, podigne ga na neke nosače 2m visine i puni vodom kako bi se leti tuširao tu u dvorištu.
Ako nema kod vas, kod mene ima.
E sad, zašto se to ne bi unapredilo? Imam dosta pocinovanog lima od 2mm. Hteo sam da napravim kolektor u vidu pločastog suda debljine oko 2cm. Znači slično kao kad bi limenku malo izudarali da ostane samo 2cm debljine. Vrlo jednostavno. (Zimi to ne bih koristio).

Princip rada je sledeći: Kada ja iz kupatila pustim hladnu vodu u kolektor na krovu, hladna voda istera onu vruću i ta vruća se vraća nazad u kupatilo. Isto tako rade ovi mali kuhinjski protočni bojleri. Nema opasnosti od pucanja jer nije pod mrežnim pritiskom.

Znam, znam, prvo će te reći "ali efikasnost...". Baš me briga za efikasnost kad ovo mogu napraviti za 50e maks. Biće vode za dva tuširanja uveče i kraj. Ja zadovoljan.

Drugo, pogledajte šta imam kući instalisano i u upotrebi.
[Vrh]
m2

PostPostano: 25.7.2010. ned. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tehnomont iz Pule je eksperimentirao sa debljim kučištem kolektora u keje je stavljeno nekoliko manjih "bojlera" (promjer aparata za gašenje požara)
[Vrh]
eygon

PostPostano: 3.2.2011. čet. 15:50    Naslov: Re: Zagrijavanje potrošne tople vode - sa ili bez izmjenjiva Citirajte i odgovorite

zlotvor je napisao/la:
http://www.solarbox.biz/hr/index.php

Ovi (ovaj) meni nesto smrde. Ne znam zasto, ali uvijek dajem prednost stranici koja je gramaticki ispravno slozena. Ova nije.

Edit: Sad vidim zasto nije - slovacka firma, hehe.
smijeh2 smijeh2
[Vrh]
eygon

PostPostano: 3.2.2011. čet. 15:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

ivans je napisao/la:
Zdravo društvo. Nisam bio tu neko duže vreme...

Osmislio sam super jeftino rešenje za grejanje sanitarne vode u toku proleća, leta i jeseni. Sigurno ste vidjali da neko ofarba bojler ili bure u crno, podigne ga na neke nosače 2m visine i puni vodom kako bi se leti tuširao tu u dvorištu.
Ako nema kod vas, kod mene ima.
E sad, zašto se to ne bi unapredilo? Imam dosta pocinovanog lima od 2mm. Hteo sam da napravim kolektor u vidu pločastog suda debljine oko 2cm. Znači slično kao kad bi limenku malo izudarali da ostane samo 2cm debljine. Vrlo jednostavno. (Zimi to ne bih koristio).

Princip rada je sledeći: Kada ja iz kupatila pustim hladnu vodu u kolektor na krovu, hladna voda istera onu vruću i ta vruća se vraća nazad u kupatilo. Isto tako rade ovi mali kuhinjski protočni bojleri. Nema opasnosti od pucanja jer nije pod mrežnim pritiskom.

Znam, znam, prvo će te reći "ali efikasnost...". Baš me briga za efikasnost kad ovo mogu napraviti za 50e maks. Biće vode za dva tuširanja uveče i kraj. Ja zadovoljan.

Drugo, pogledajte šta imam kući instalisano i u upotrebi.

bojler na drva respekt respekt
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.