<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Informacije o letjelicama - knjige
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električne letjelice
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nisde

PostPostano: 9.2.2010. uto. 21:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
hvala na informacijama, e upravo to sam tražio Wink

a vi ste piloti ili radite nešto vezano uz zrakoplovstvo ? Rolling Eyes

Vezano za zrakoplovstvo- aviomehaničar sam u Croatiaairlines, a i želja mi je jednig dana napraviti avion, sam kaj to nije tak jednostavno na žalost!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.2.2010. uto. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisde je napisao/la:
a i želja mi je jednig dana napraviti avion, sam kaj to nije tak jednostavno na žalost!

A meni svemirsku letjelicu i provozat Zegu Cool
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
m2

PostPostano: 9.2.2010. uto. 22:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
m2 je napisao/la:

VTOL = hrpetina novaca = V-22 Osprey i taj koncept = zaboravi tipa "sklepati u graži",
pogledaj helikoptere, ili STOVL žirokopter (jeftinije u eksplataciji od helikoptera).

Ovakva koncepcija zrakoplova = niža cijena u eksplataciji +možeš "sklepati u garaži"
http://www.junqua-aircraft.com/html/framegene.htm
http://ibis.experimentals.de/index.php

Ne znam di živiš ali ako si blizu neke "bare" => hidroavioni ?

meni se jako sviđa taj koncept ospreya, ima sve prednosti koje helikopter nema, a opet uzlijeće vertikalno, i ovoga nose krila a ne propeleri što je prednost.

a misliš da je žirokopter bolji od motornog zmaja, meni se čini da nije i da zmaj ide brže i manje troši goriva ?? (mene ne zanima 'garažna gradnja', pa ne bi se ja usudio letjeti sa time Very Happy )

ovi laki avioni sa linka su super, sigurno da je bolje putovati time nego se voziti autom po cesti, no nešto mi tu fali, nekako je to sve krhko i lako, nije to ono prava leteća makina kužiš Rolling Eyes

žirokopter ili motorni zmaj - ne znam za šta ti treba letjelica,
žirokopter je skoro VTOL a zmaju treba 40 m "piste"
(Zmaj je jeftiniji)

-Ako kupuješ avion privatno kupiti češ državi još barem 1,5 avion
-Obično se više zainteresiranih udruži ( u nekakav "aeroklub") i kupi novi / polovni da se smanji trošak
-Kad kupuješ polovni pazi koliko je još ostalo resursa, potrošeni resursi = "povoljna kupnja" i skupo održavanje

Imaš dva časopisa u HR koji obrađuju Avio-tematiku
Svojevremeno sam bio u jednom aerokubu (žena rekla: You are grounded placko pa sam "okačio krpe na klin")
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 9.2.2010. uto. 23:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
m2 je napisao/la:

VTOL = hrpetina novaca = V-22 Osprey i taj koncept = zaboravi tipa "sklepati u graži",
pogledaj helikoptere, ili STOVL žirokopter (jeftinije u eksplataciji od helikoptera).

Ovakva koncepcija zrakoplova = niža cijena u eksplataciji +možeš "sklepati u garaži"
http://www.junqua-aircraft.com/html/framegene.htm
http://ibis.experimentals.de/index.php

Ne znam di živiš ali ako si blizu neke "bare" => hidroavioni ?

meni se jako sviđa taj koncept ospreya, ima sve prednosti koje helikopter nema, a opet uzlijeće vertikalno, i ovoga nose krila a ne propeleri što je prednost.

a misliš da je žirokopter bolji od motornog zmaja, meni se čini da nije i da zmaj ide brže i manje troši goriva ?? (mene ne zanima 'garažna gradnja', pa ne bi se ja usudio letjeti sa time Very Happy )

ovi laki avioni sa linka su super, sigurno da je bolje putovati time nego se voziti autom po cesti, no nešto mi tu fali, nekako je to sve krhko i lako, nije to ono prava leteća makina kužiš Rolling Eyes

Zirokopter treba skoro istu duljinu uzletne staze kao i motorni zmaj ovisno o snazi potiska motora, jedino je kod slijetanja letacima lakse kratko sletiti zbog uzgona elise. Ali iskusan pilot ti sleti s takvim avionom u deset metara, vidjao sam cak i pilote koji s AN2 slete u kojih dvadesetak metara.

'Prave letece masine' kako ih ti nazivas su cesto cak i slabije gradje nego samogradnje od kompozita. Neke samogradnje se mogu napraviti da izdrze +-10G dok je to kod certificiranih aviona tesko. Napomenimo samo da MIG29 i Sukhoi30 imaju +10-4G pa ti moze biti jasno koliko su kompoziti bolji materijali za gradnju aviona i jos su puno laksi od bilo kojeg metala pa mogu neke akrobacije koje vecina aviona uopce konstrukcijski ne moze izdrzati. Da ne govorimo o covjeku, prije ce pilot popustiti pri 9G nego avion od kompozita dok kad bi Cessni krila ostala iza aviona u zraku na proba napravit kakav prenagli pokret.

Ima izvrsnih ideja za SVTOL ali mi rotokrafti bas i nisu omiljeni, cak mi je i helic drazi od njih jer bar ako rikne motor iskusan pilot moze nasvirati brzinu prema dole pa se spustiti samo po inerciji elise. Od tih principa meni je nadrazi bio Custerov 'Channel Wing' koji na skoro nevjerojatan nacin postize vertikalno uzdizanje. jedini je problem da je to jako slozen airfoil i nije ga uopce lako izraditi i uskladiti s silama.

m2 je napisao/la:

(Zmaj je jeftiniji)

-Ako kupuješ avion privatno kupiti češ državi još barem 1,5 avion
-Obično se više zainteresiranih udruži ( u nekakav "aeroklub") i kupi novi / polovni da se smanji trošak
-Kad kupuješ polovni pazi koliko je još ostalo resursa, potrošeni resursi = "povoljna kupnja" i skupo održavanje

Imaš dva časopisa u HR koji obrađuju Avio-tematiku
Svojevremeno sam bio u jednom aerokubu (žena rekla: You are grounded placko pa sam "okačio krpe na klin")

Privatna kupnja certificiranog aviona ukljucuje i 'podmazivanja' po Ministarstvu pa dok ne udjemo u EU nema smisla uopce uvoziti takav avion, trebalo bi ga platiti tri puta: Jednom kod kupnje, drugi put za dozvole i treci za korupciju i krpanje drzavnih rupa. Zato je bolja samogradnja, puno vise mjuze za puno manje para, sad ima elektricnih aviona koji se mogu izraditi u rangu cijena od kojih 20.000 Jura, samo treba imati volje i biti ustrajan u samogradnji.

Electra Flyer:

Motor i baterije EF:

Sonex:

Motor na krilu E-Spyder:

Krilo s dvojnim elektricnim motorima:

Sve u svemu, ima tih samogradnja puno. S dvojnim elektromotorima se moze iskoristit veliki pocetni moment i uzletiti na vrlo kratkoj stazi pa nema ni smisla raditi neke komplicirane rotokrafte i slozene nove principe za STOL/VTOL. Ovaj forum je izvrsno mjesto za dobar pocetak 'igranja' s elektromotorima, prvo neki elektricni bicikl, motor ili auto a onda lagano moze i u zrak, samogradnja aviona je tezak i zatjevan posao ali nije nemoguc. Inace samo za informaciju motor reda velicine X5 bi mogao komotno gurati avion s dobrom aerodinamikom brzinom od kojih 200km/h i preci kojih sto kilometara u pol sata voznje na samo jednom punjenju baterije 72V20Ah od Headway-a... Wink

Evo i motora od Geigerengineering:
http://www.geigerengineering.de/avionik/elektroantriebssystem/

Prijemcuje li netko slicnost izmedju hub motora bicikala na forumu i elektromotora letjelica za samogradnju..? Smile

eh da, i meni najdrazi, elektricni Cri Cri:

I njegovi elektromotori:

Inace avion ima 70kg tezine, kad se rasklopi stane u kombi, ide 220km/h i u zraku je kojih 45minuta prije nego se baterija isprazni...
[Vrh]
inch

PostPostano: 10.2.2010. sri. 12:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:

(Zmaj je jeftiniji)

mislim nismo se razumjeli, mene uopće ne zanima samogradnja letjelica, ako i kad budem htio letijeti kupiti ću ili rentati neku provjerenu komercijalnu izvedbu.

npr. to je kao da nemaš pojma o nogometu i počne te zanimati i onda kreneš proučavati nogomet, međutim ali to ne znači da ćeš ti zato sutra zaigrati kao profić u nekom klubu. Rolling Eyes
[Vrh]
m2

PostPostano: 10.2.2010. sri. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čini mi se najjeftinije i najmanje zaje... sa "vlastima" ako samo želiš letjeti, a i može se puno naučiti o strujanjima zraka, "jedrenju"...

[Vrh]
inch

PostPostano: 10.2.2010. sri. 12:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

dangerzone je napisao/la:

S dvojnim elektromotorima se moze iskoristit veliki pocetni moment i uzletiti na vrlo kratkoj stazi pa nema ni smisla raditi neke komplicirane rotokrafte i slozene nove principe za STOL/VTOL. Ovaj forum je izvrsno mjesto za dobar pocetak 'igranja' s elektromotorima, prvo neki elektricni bicikl, motor ili auto a onda lagano moze i u zrak, samogradnja aviona je tezak i zatjevan posao ali nije nemoguc. Inace samo za informaciju motor reda velicine X5 bi mogao komotno gurati avion s dobrom aerodinamikom brzinom od kojih 200km/h i preci kojih sto kilometara u pol sata voznje na samo jednom punjenju baterije 72V20Ah od Headway-a... Wink

Evo i motora od Geigerengineering:
http://www.geigerengineering.de/avionik/elektroantriebssystem/

Prijemcuje li netko slicnost izmedju hub motora bicikala na forumu i elektromotora letjelica za samogradnju..? Smile

eh da, i meni najdrazi, elektricni Cri Cri:

I njegovi elektromotori:

Inace avion ima 70kg tezine, kad se rasklopi stane u kombi, ide 220km/h i u zraku je kojih 45minuta prije nego se baterija isprazni...

e to mi se već sviđa palac

inače nemam ja ništa protiv kompozitnih materijala, a svi znamo da je bolje od drveta ili aluminija, uostalom i kukci insekti imaju sličnu građu tijela, sve je to složeno baš ono prirodna dinamika, dok bi ptice bile malo složenije zbog perja, međutim ako si upoznat nabrže biće na planeti, to s obzirom na veličinu tijela, je kolibrić...25 puta u sekundi zamahne krilima, odkud mu samo tolika energija ha Rolling Eyes

ali propeler ima mali učinak zar ne? ako se povodimo logikom vjetroturbina, onda nema preko 50%, to je za mene rasipanje energije, pogotovo ako su električne letjelice, a što kažeš da 'maše krilima' kao leteći insekti Confused
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 10.2.2010. sri. 21:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

e to mi se već sviđa palac

inače nemam ja ništa protiv kompozitnih materijala, a svi znamo da je bolje od drveta ili aluminija, uostalom i kukci insekti imaju sličnu građu tijela, sve je to složeno baš ono prirodna dinamika, dok bi ptice bile malo složenije zbog perja, međutim ako si upoznat nabrže biće na planeti, to s obzirom na veličinu tijela, je kolibrić...25 puta u sekundi zamahne krilima, odkud mu samo tolika energija ha Rolling Eyes

ali propeler ima mali učinak zar ne? ako se povodimo logikom vjetroturbina, onda nema preko 50%, to je za mene rasipanje energije, pogotovo ako su električne letjelice, a što kažeš da 'maše krilima' kao leteći insekti Confused

Komozitni materijali ukljucuju drvo i aluminij, kostur i ramnjace su najcesce od drveta a poluge i mnogi djelovi znaju biti od aluminija, neke stvari su od celika poput nosaca, sajli i mosta... Krila su od stiropora koji je krhak materijal ali kad kad kroz njega ide ramenjaca od drva i obavijen je slojem carbona i kevlara onda je cvrsci i elasticniji od celika, aluminija i titana.
Kolibric titra 25 puta u sekundi zato jer je mali. Daj covjeku taj omjer krila i ititrat ce s kolibricevim krilima brzinom zvuka odnosno cak i nekoliko puta vise od samog kolibrica. To ti je kao i struja, digni joj napon i frekvenciju i dobit ces brzinu ali male ili nikakve snage. Da je kolibric velicine covjeka ne bi mogao poletit jer bi mu se krila slomila i raspala. Macka moze pasti s 1000m i nece joj biti nista ali baci tigra s 100m i nece nis ostati od njega osim fleke.
Mahanje krilima su radili mnogi od jos Leonardo Da Vinci-a do danasnjih ornikoptera odnosno aviona koji masu krilima. U Zagrebu je pocetkom devedesetih bila demonstracija jednog izumitelja koji je napravio i demonstrirao let covjeka s mehanickim krilima. Let masucim krilima nije nis novo niti nemoguce ali je neucinkovito, kao i razlika izmedju romobila ili skejtborda i brzinskog bicikla ili inline rola, s prvima mozes najvise ici 20km/h, nesigurno, nema kocenja a s drugima mozes juriti preko 60km/, sigurno, stabilno. Zbog svojih konstrukcija i zakona fizike ornikopter (avion koji mase krilima) i helikopter nece nikad moci preci brzinu od kojih 250km/h ali to ne znaci da su losi, samo da su neucinkoviti glede potrosnje energije odnosno ulozenog i dobivenog jer oboje trose 5 puta vise za isti ucinak koji ima avion.
Propeler je u biti krilo s jakim napadnim kutom i velikom brzinom, to je prva stvar koja se uci kod dizajna propelera. Zasad je najucinkovitiji nacin stvaranja potiska u fluidu zraka. Ima propelera visoke ucinkovitosti i svaki se radi za odredjenu brzinu, potisak, namjenu. Najbolji su oni promjenjivog koraka s kojim se moze namjestati napadni kut elise li to ti kosta da si obican covjek u samogradnji tesko moze priustiti. I ako nadjes koji alternativni sustav samo ti napisi ovdje, osim mene moglo bi jos koga zanimati...
[Vrh]
inch

PostPostano: 12.2.2010. pet. 10:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo jedan zanimljivi alternativni, VTOL;
http://www.youtube.com/watch?v=rhpPhvWvLgk&feature=player_embedded

zatim električni laki avion - posebno mi se svidio;
http://yuneeccouk.site.securepod.com/Aircraft.html

i helikopter sikorskyX2, koji će ići brže od prosječnih helikopterskih 300kmh - kažu 400 pa čak i do nadzvučne su im želje;
http://www.youtube.com/watch?v=iUK-w1DUTCY&feature=related
[Vrh]
m2

PostPostano: 12.2.2010. pet. 12:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
evo jedan zanimljivi alternativni, VTOL;
http://www.youtube.com/watch?v=rhpPhvWvLgk&feature=player_embedded

zatim električni laki avion - posebno mi se svidio;
http://yuneeccouk.site.securepod.com/Aircraft.html

i helikopter sikorskyX2, koji će ići brže od prosječnih helikopterskih 300kmh - kažu 400 pa čak i do nadzvučne su im želje;
http://www.youtube.com/watch?v=iUK-w1DUTCY&feature=related

VTOL
http://www.youtube.com/watch?v=mJc6TX7Reoo&feature=related
Nema veze sa letjelicama ali dobro "plovi"
http://www.youtube.com/watch?v=1OsuYEucpQM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=NptUIrHmiyU&feature=related
[Vrh]
zega

PostPostano: 13.2.2010. sub. 10:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijepa simulacija, kolicina baterija je jednaka ko u malo jacem grayborgu, no valjda bi bila dovoljna za krace letove od par Km do posla i sl jer ovo zauzima manje od smarta...

dajte ljudi embedajte videe
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
m2

PostPostano: 13.2.2010. sub. 17:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 19.2.2010. pet. 11:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

dajte ljudi embedajte videe

Kako se to radi, embeda video..?
[Vrh]
m2

PostPostano: 19.2.2010. pet. 11:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kliknuti desnom tipkom nad "prostorom" gdje se "vrti" filmić i odabrati "Copy embeded html" ili selektirati sastrane sadržaj "prozorčića" pored kojeg piše "embeded", sastrane još možeš birati boju okira...

[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 19.2.2010. pet. 12:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:
Kliknuti desnom tipkom nad "prostorom" gdje se "vrti" filmić i odabrati "Copy embeded html" ili selektirati sastrane sadržaj "prozorčića" pored kojeg piše "embeded", sastrane još možeš birati boju okira...

<object><param><param><param></object>

Thnx. Wink A zbog cega se javljaju tu jos neka slova..?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električne letjelice
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.