<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Materijali za samogradnju u Zagrebu i osobe za kontakt
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 26.1.2010. uto. 06:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Sljepče čoravi, odi pogledaj si svog greyborga i vidi čemu služe ona dva imbusa sa lijeve strane vilice tik iza osovine pedala...

Embarassed
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dangerzone

PostPostano: 26.1.2010. uto. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

HAL9000v2.0 je napisao/la:

Prednju sam odavno riješio u tri verzije, struja, hidraulika i mehanika i to više nije zanimljivo sad je na redu mono vilica hubless...

Ovak nes..? Smile

Vidio sam dosta zanimljivih rjesenja hubless bicikla i motora ali kad smo vec kod neobicnih rjesenja jel vidio tko onog striceka koji vozi bicikl po Jarunu na poluzni pogon umjesto na pedale..? I koliko je poluzni pogon ili kabelski ucinkovitiji od klasicnih pedala, jel ima nekih proracuna..?
[Vrh]
Bzoinger

PostPostano: 28.1.2010. čet. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ne vjerujem da je učinkovitiji ..još su oko 1900 nešto na taj način radili pa odustali..znaš onu "ako 5 milijuna muha tvrdi nešto .." lol
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 28.1.2010. čet. 17:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bzoinger je napisao/la:
Ja ne vjerujem da je učinkovitiji ..još su oko 1900 nešto na taj način radili pa odustali..znaš onu "ako 5 milijuna muha tvrdi nešto .." lol

Istina, u pravu si ali u to vrijeme je dosta bicikala imalo pogonsku osovinu umjesto pedala s lancanicima... Sedmdesetih su godina bili bicikli na kablove popularni, fizicari su navodno izracunali da je veca iskoristivost. A poluzni princip se rijetko vidja jer nije bilo puno serijskih bicikala takve vrste... Jedini razlog zbog kojeg danas vecina bicikala ima pogon na pedale preko lanacnika i lanca je taj da je to najjeftiniji sustav... Wink
[Vrh]
Bzoinger

PostPostano: 29.1.2010. pet. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne slažem se ,prednost lančanika je u kontinuiranom pritisku ,za razliku od polužnog sistema gdje je povrat poluge jalov put a uz to ti uzima dio energije za povrat poluge u gornji položaj..ako naravno mislimo na isti princip Smile
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 29.1.2010. pet. 11:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razlika između poluge i lanca nije tako jednostavna kako izgleda na prvi pogled.
Lanac ima prednost što je stalno u zahvatu tj. sila se prenosi ravnomjerno dok je mana veliki broj mjesta sa trenjem, složeni sustav inercijskih masa koji je večinom u ravnoteži unutar sebe.
poluge imaju prednost jer imaju manje trenja ali im se omjer "nekorisne" "korisne" vektorske komponente se mijenja od 0:100 do 100:0 i uz pametan položaj u odnosu na pedale može se iskoristit kao prednost a ne kao mana ali onda dolazi do problema konstrikcije jer treba polužje stavit obostrano.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dangerzone

PostPostano: 29.1.2010. pet. 11:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razlika između poluge i lanca nije tako jednostavna kako izgleda na prvi pogled.
Lanac ima prednost što je stalno u zahvatu tj. sila se prenosi ravnomjerno dok je mana veliki broj mjesta sa trenjem, složeni sustav inercijskih masa koji je večinom u ravnoteži unutar sebe.
poluge imaju prednost jer imaju manje trenja ali im se omjer "nekorisne" "korisne" vektorske komponente se mijenja od 0:100 do 100:0 i uz pametan položaj u odnosu na pedale može se iskoristit kao prednost a ne kao mana ali onda dolazi do problema konstrikcije jer treba polužje stavit obostrano.

Pa obostrano i jesu koliko sam vidio na vecini bicikala s poluznim sustavom, bilo da su kabelski, lancani ili s krakovima...

Ovo je poluzni s sajlom iz 1975. godine:

Ovo je svicarski iz 1985. godine poluzni s lancanim prijenosom:

Jedino ne mogu naci taj bicikl s polugama koji linearno gura kotac naprijed s dvije poluge, svaka s svoje strane bicikla, ako netko nadje nek zakelji ovdje...

Uglavnom, ako bicikl mora po zakonu imati pedale razmisljao sam bi li bilo bolje imati takav poluzni ili sajleni sustav koji prenosi silu na zadnji kotac umjesto lanaca, lancanika i pedala koje se vrte u krug..?

Pa bi u ramu stavio Headway bateriju 72V20Ah koja tezi oko 17kg, elektromotor bi bio u kraju monovilice a stator s magnetima u kotacu. Buduci da bih ga izradio od karbon kevlar grafit compozitnog sandwicha oko drvene strukture masa ne bi prelazila kojih 27kg a nadam se da kontroler ne bi tezio vise od 3kg..? Kaj ti mislis jel to izvedivo i jel bi Perin kontroler bio dobar za tako nes..?
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 29.1.2010. pet. 11:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako imaš više od 250W ionak nije po zakonu pa ti netrebaju pedale. Pedale ti netrebaju ni ako ide ispod 25km/h a ako ide preko te brzine onda pogon mora biti isključivo na pedale ineče nije bicikl nego motor
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 29.1.2010. pet. 11:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bzoinger je napisao/la:
ne slažem se ,prednost lančanika je u kontinuiranom pritisku ,za razliku od polužnog sistema gdje je povrat poluge jalov put a uz to ti uzima dio energije za povrat poluge u gornji položaj..ako naravno mislimo na isti princip Smile

Pa ne ali volio bih vidjeti taj poluzni princip na koji si ti mislio jer ih ima stvarno puno a rijetko se vide na internetu... Sjecam se da je frend prije deset let imao bicikl s elipticnim prednjim lancanikom jer na taj nacin se okretanje pedale priblizava linearnijem pritisku na pedalu i samim time je iskoristivost veca dok je idealan potisak ravno prema dole... Njegov bicikl je uvijek isao kojih dva do tri kilometara brze pri maksimalnoj vrtnji pedala a ja sam bio jaci u nogama. kad bi se zamjenili onda sam na njegovom bicu bio za 5 do 6 kilometara brzi na ravnom...

Eh da, kad sam pisao poluzni mislio sam na poluge kao sistem poluga koji prenose silu na zadnji kotac a ne na osovinski (kardanski) prijenos kakav je bio prije sto godina i lancanika, kad su i auti isli vecinom na struju i prije benzina... Smile

Mjenjac bicikla iz 1902 godine s osovinskim (kardanskim) prijenosom:

[img]http://rundiva.typepad.com/.a/6a010536c802e2970b01157208b26c970b-800wi[/img]

Vidio sam negdje i princip prijenosa zrakom, u rami je zrakoprazni prostor koji lopaticama prenosi okretanjem pedala silu na zadnji kotac... Jedino mora da je problematicno ako se sistem negdje 'probusi'... Very Happy

Zadnja promjena: dangerzone; 29.1.2010. pet. 12:19; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 29.1.2010. pet. 11:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako imaš više od 250W ionak nije po zakonu pa ti netrebaju pedale. Pedale ti netrebaju ni ako ide ispod 25km/h a ako ide preko te brzine onda pogon mora biti isključivo na pedale ineče nije bicikl nego motor

Bi li to znacilo da onda vecina Artasovih bicikala spada u mopede..?

Nema veze, stavio bih pedale svejedno, kamuflaza za voznju po kvartu iliti centru grada... Wink
[Vrh]
Bzoinger

PostPostano: 1.2.2010. pon. 22:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Paa .ok. , vidio sam i pokušaj sa pogonom na hidrauliku preko poluga ,s tim da je pogon hidraulički motor ...imao sam i ja želju pokušati nešto slično ,no zapeo sam već na pronalasku motora (hidrauličkog) ,no i dalje mislim da je to dobra ideja Very Happy

Zadnja promjena: Bzoinger; 2.2.2010. uto. 09:20; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
killerdog

PostPostano: 1.2.2010. pon. 23:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

dangerzone je napisao/la:

Bi li to znacilo da onda vecina Artasovih bicikala spada u mopede..?

Nema veze, stavio bih pedale svejedno, kamuflaza za voznju po kvartu iliti centru grada... Wink

ne svi artasovi ne idu preko 25 km/h na motoru

sve ostalo što vidiš je pomoću nožnog pogona Very Happy
nadam se srediti si zupčanike da idem i brže Cool
valjda je jasno to sve Wink
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 3.2.2010. sri. 03:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

killerdog je napisao/la:

ne svi artasovi ne idu preko 25 km/h na motoru

sve ostalo što vidiš je pomoću nožnog pogona Very Happy
nadam se srediti si zupčanike da idem i brže Cool
valjda je jasno to sve Wink

Vidio sam Greyborga preko vikenda i svidja mi se, ona Foxova vilica pogotovo i sad mi je jasno o cemu su ovdje svi pricali... Jedino mi se cini elektromotor od X5 mozda pomalo preslab u odnosu na njegovu tezinu ako ima tih nekih desetak kila jer EMRAX iste tezine od slovenskog Enstroja drzi 30kW konstantno pri temperaturi od 60°C samo s zracenjem kroz rupice motora...

http://www.glider-one.si/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=93

Sve u svemu vidim da prvi uvjet bicikla do 30kkuna moze proci s vrhunskom pilom, sad treba vidit raspored tezine 48 clanaka Headway baterija 72V20A od kojih 17kg s BMS i ostatak bicikla. Vidio sam i one lampice koje svjetle ko Las Vegas, 'ic ej mast' kak to vec ide u onoj staroRvaCkoj izreci... Smile

I onaj neki svicarski saturalni prijenos mi se svidio s kojim mozes petom mjenjat dvije brzine, kako se ono zove..? Wink
[Vrh]
debeli

PostPostano: 3.2.2010. sri. 07:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ono nešto ka švicarski štrumpfovi ;

http://www.schlumpf.ch/schlumpf_engl.htm

...a što se tiće motora : koliko para, toliko veselja

Najmanji je problem ugraditi neki drugi motor (a trenutno i stavljamo motor u ramu).
[Vrh]
markostrujic

PostPostano: 3.2.2010. sri. 08:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

wow, genijalan motor..Uistinu ......
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.