<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

NOVOSTI
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
inch

PostPostano: 18.2.2011. pet. 13:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je ovo nešto novo, ili nije, nema veze u svakom slučaju zanimljivo.

http://greenfieldsolar.com/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eygon

PostPostano: 20.3.2011. ned. 13:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

termalni prozori, jako zanimljivo staklo ispunjeno vodom
[Vrh]
eygon

PostPostano: 20.3.2011. ned. 13:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne mogu naći previše tehničkih detalja o sustavu, no na filmu na ovom linku kaže da kada temperatura u kolektorima padne ispod temperature u spremniku da se isključe pumpe i da se voda DRAIN, ocijedi nazad u spremnik, valjda je riječ o mješavini glikola da se smanji točka ledišta, no moguće je i s vodom napraviti sustav no onda mora biti dobar pad cijevi da se sva voda vrati u spremnik

http://www.solarhouse.com/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=58

taj princip rada koristi ovaj uređaj od Vaillanta sa zaštitom od pregrijavanja

http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Solar/auroSTEP_plus/produkt_vaillant/auroSTEP.html

Zadnja promjena: eygon; 20.3.2011. ned. 18:15; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
eygon

PostPostano: 20.3.2011. ned. 14:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
eygon

PostPostano: 20.3.2011. ned. 17:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
m2

PostPostano: 28.4.2011. čet. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hotter Solar Energy
Solar thermal power plants that produce hotter steam can capture more solar energy. That's why Siemens is exploring an upgrade for solar thermal technology to push its temperature limit 160 °C higher than current designs. The idea is to expand the use of molten salts, which many plants already use to store extra heat. If the idea proves viable, it will boost the plants' steam temperature up to 540 °C—the maximum temperature that steam turbines can take.......
..........The low-end challenge stems from molten salt's high freezing point. The mixture of molten potassium and sodium nitrate used in heat storage systems and in Enel's demo plant freezes when it cools below 220 °C. Freezing is easy to prevent in centralized energy storage tanks, but presents a serious risk in kilometer-long stretches of collector tube. To counter the freezing threat, Enel's plant maintains the salt in its tubes above 290 °C, using considerable heat that could otherwise be used to generate power. Mürau says Siemens is looking for a salt formulation with a 150 °C or lower freezing point, which would mean they'd have to use much less heat to prevent the tubes from freezing........

http://www.technologyreview.com/energy/35093/?mod=chthumb
[Vrh]
m2

PostPostano: 17.12.2011. sub. 18:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Despite the recent growth in U.S. installations, the country ranks 36th in installed capacity relative to its population, with just 0.01 square meters installed per person. Cyprus, on the other hand, currently leads the world in solar water heater area on a per capita basis, with 0.79 square meters per person. Israel ranks second with 0.56 square meters per person.

http://www.treehugger.com/renewable-energy/harnessing-suns-energy-water-and-space-heating.html

Slovenija na spisku !!!!!!
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 25.2.2012. sub. 20:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

slučajno am našao ovo o toplimskom kapacitetu solne otopine
http://www.fkit.unizg.hr/_news/31893/Business_442_StankoKurajica.pdf
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 26.2.2012. ned. 07:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:

Zanimljivo štivo,
nego kako ja mogu u moj spremnik 1000 lit s vodom na centralnom grijanju spremiti više kW topline od sadašnjeg kapaciteta, a da kemija ne bi smetala peći, pumpama, radijatorima i ostaloj opremi?

Srdačan pozdrav
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 26.2.2012. ned. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:
Mrax je napisao/la:

Zanimljivo štivo,
nego kako ja mogu u moj spremnik 1000 lit s vodom na centralnom grijanju spremiti više kW topline od sadašnjeg kapaciteta, a da kemija ne bi smetala peći, pumpama, radijatorima i ostaloj opremi?

Srdačan pozdrav

Ako nemaš bakra i mesinga u njima možeš.
Moga bi i sa bakrenim cijevima ali tada bi mora dodati
natrijev acetat ili neki drugi pufer koji bi stabilizira PH.
Drugim riječima bi mora napravit pravu neutalizaciju otopine.

Ja sam inače uvijek radia obrnuti proces od gore spomenutog.
upotrebljava sam kalijev i kalcijev nitrat da bi brzo ohladio vino u polju po ljetnim žegama.

Drugim riječima brzim topljenjem u vodi kalijev,kalcijev, a pogotovo natrijeva nitrata kristali oduzimaju toplinu vodi tako da u par sekunda voda ostane bez topline i dođe do 3-5°C
[Vrh]
grrga

PostPostano: 26.2.2012. ned. 22:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Drugim riječima brzim topljenjem u vodi kalijev,kalcijev, a pogotovo natrijeva nitrata kristali oduzimaju toplinu vodi tako da u par sekunda voda ostane bez topline i dođe do 3-5°C

...a poslije tu otopinu koristiš za ono za što je i namjenjena, kao umjetno gnojivo Wink . Ovom sam i sam često pribjegavao palac
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 27.2.2012. pon. 00:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
dmeter je napisao/la:

...a poslije tu otopinu koristiš za ono za što je i namjenjena, kao umjetno gnojivo Wink . Ovom sam i sam često pribjegavao palac

Samo da nebi to sad neko išao tebe kopirat.Dotična se otopina poslije razvodni sa recimo 1000 litara vode i tada se upotrebi kao gnjojivo.
[Vrh]
m2

PostPostano: 7.7.2012. sub. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hybrid Solar Electric/Solar Thermal Panels Could Make Rooftop Solar Mainstream

...You don’t have to cool down thin-film silicon to make it work. In fact, Pearce’s group discovered that by heating it to solar-thermal operating temperatures, near the boiling point of water, they could make thicker cells that largely overcame the Staebler-Wronski effect. ...

http://www.treehugger.com/solar-technology/hybrid-solar-electricsolar-thermal-panels-could-make-rooftop-solar-mainstream.html
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 7.7.2012. sub. 23:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:

...You don’t have to cool down thin-film silicon to make it work. In fact, Pearce’s group discovered that by heating it to solar-thermal operating temperatures, near the boiling point of water, they could make thicker cells that largely overcame the Staebler-Wronski effect. ...

http://www.treehugger.com/solar-technology/hybrid-solar-electricsolar-thermal-panels-could-make-rooftop-solar-mainstream.html

ipak treba temperatura od preko 100°C nakon 500 sati rada i stvarno se pobjegli atom vodika vrati na mjesto.isto tako su radili exsperiment na amorfnim panelima iz 1980-tih godina i ponovno su ih pekli na oko 200°C i vratili su im se tvorničke postavke na dan proizvodnje +10%
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 8.7.2012. ned. 09:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
m2 je napisao/la:

ipak treba temperatura od preko 100°C nakon 500 sati rada i stvarno se pobjegli atom vodika vrati na mjesto.isto tako su radili exsperiment na amorfnim panelima iz 1980-tih godina i ponovno su ih pekli na oko 200°C i vratili su im se tvorničke postavke na dan proizvodnje +10%

Znači, ja za 20-25 godina uguram svoje panele u pekanu....jako veliku....i dobijem štrudlu +/- 10% sira. smijeh1
Mislim da će mi bolje biti kupiti još 30%panela onda i zamjeniti dio na krovu.
Ko je za štrudlu....fina je...?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 3 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.