<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Slike solarnih sustava
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.11.2009. ned. 00:36    Naslov: Slike solarnih sustava Citirajte i odgovorite

Zadnja promjena: ogi; 20.12.2011. uto. 21:48; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
solarstorm

PostPostano: 29.11.2009. ned. 09:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

a to je tvoje na selu? Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 29.11.2009. ned. 10:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo bi lijepo vidjeti to u RH Smile Nažalost slika je iz američke prerijske idile. Naši susjedi slovenci imaju par instalacija trackera
[Vrh]
turbo

PostPostano: 29.11.2009. ned. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izgleda puno ljepše od 50-metarskih vjetrenjača.
[Vrh]
creatin

PostPostano: 29.11.2009. ned. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svejedno prostor na koji montiras panele kao na slici ti je neiskoristiv, svejedno da li ces imati panele ili vjetrenjace
[Vrh]
Pero

PostPostano: 29.11.2009. ned. 14:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne cini mi se da bi takva konstrukcija prezivjela jednu ozbiljniju buru u mom kraju...
Izgleda lijepo, ali je takva montaza primjenljiva samo u krajevima gdje nema opasnosti od jakog vjetra. Rolling Eyes
[Vrh]
Gec

PostPostano: 29.11.2009. ned. 17:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Ne cini mi se da bi takva konstrukcija prezivjela jednu ozbiljniju buru u mom kraju...
bi, do prvog ozbiljnijeg refula Very Happy a onda bi umjesto tratinćica po livadi brali panele Very Happy bogami ja sam ove godine u tvom kraju okusio vašu buru na brodu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.11.2009. ned. 18:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
m2

PostPostano: 29.11.2009. ned. 19:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Izgleda lijepo, ali je takva montaza primjenljiva samo u krajevima gdje nema opasnosti od jakog vjetra. Rolling Eyes

ili da se paneli rotiraju u horizontalu?
[Vrh]
Petar

PostPostano: 29.11.2009. ned. 20:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 možda na podno Kastva u Belićima ne puše tako jako kao na Grobinštini ili Kukuljanovu i drugim mjestima u našoj regiji. Ali refuli bure su tako nepredvidljivi i snažni da bi ta velika površina panela osim ako nije montirana na čvrstu podlogu u zavjetrini nekog čvrstog objekta ustvari glumila jedro. Jednostavno se ne bih usudio takvo nešto imat u dvorištu.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 29.11.2009. ned. 21:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:
Pero je napisao/la:

Rotiraj ti panele kako god hoces, bura ce ih temeljito odrotirati...

100km/h i vise bure uzrokuje cuda problema, a ja se ne bih usudija montirati panele koji ne mogu prezivjeti i 200km/h.
[Vrh]
Brada

PostPostano: 30.11.2009. pon. 00:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjetar treba poštivati ali ipak ako se okrenem oko sebe u mene sa ogromnih plakata bulje razne spodobe u potrazi za predsjedničkom funkcijom. Nikako da dočekam tu oluju.

Hoću reći da konstrukcije jumbo plakata ne padaju samo tako, a tracker nije teško predimenzionirati. Valja samo kupiti pošteni ležaj i aktuator. (pogodite od koga). Ostalo se pošvasa tu kod nas. Nije to katedrala. Tu problematiku rješavaju svi reklamaši kad postavljaju svoje "spinakere" po krovovima i stupovima.
[Vrh]
suky-st

PostPostano: 30.11.2009. pon. 09:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hoću reći da konstrukcije jumbo plakata ne padaju samo tako

da,ne padaju samo tako ali kad padnu ljepo izgledaju.zar nikada nisi vidio čelične nosače zgužvane od vjetra.Volio bih da sam ih slikao.Bura puše ne refule godinama ništa a onda kada zapuše zapravo nosi sve pred sobom.
[Vrh]
Brada

PostPostano: 30.11.2009. pon. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma da... a po američkim prerijama i u pustinjskim krajevima gdje se često montiraju trackeri uglavnom lelujaju samo kravlji prdeži. Moš si mislit.

Što je veće prostranstvo to su povremeno dramatičniji vremenski uvjeti. Buru treba svakako respektirati ali ne treba pretjerivati omalovažavajući mogućnosti tehnike. Većina trackera se deklarira kao postojanim na vjetrove oko 150-170 km/h, a dodatno postoji mogućnost spuštanja u vodoravni položaj kada brzina dostigne npr 70 km/h.

To što neki šparaju na materijalu ne znači da su trackeri loša ideja. Gledajući cijene ležajeva i aktuatora mislim čak da su neopravdano zanemareni.

Evo jednog mališe od 47 cm promjera. Koliko vidim većina proizvođača to radi do promjera od nekoliko metara i u odnosu na količinu materijala ne koštaju bogatstvo. Kod nekih je čak minimalna količina za narudžbu 1 tona što je dvadesetak ovakvih. Čim je prodaja na kile jasno je kakve su cijene.

[Vrh]
m2

PostPostano: 30.11.2009. pon. 11:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
m2 je napisao/la:
Pero je napisao/la:

Rotiraj ti panele kako god hoces, bura ce ih temeljito odrotirati...

100km/h i vise bure uzrokuje cuda problema, a ja se ne bih usudija montirati panele koji ne mogu prezivjeti i 200km/h.

Ako kon. nije dobro proračunata tj. zanemari se "položaj" panela npr. na sljemenu krova, kosina krova mijenja smjer vjetru (prilikom prelaska preko krova) pa bi vjetar "udario" u horizontalu rotiran panel "odozdo" tj. pojavila bi se vertikalna komponenta sile (prema gore) vjetra na PV.

Najbolje bi bilo traker staviti barem u djelomičnu zavjetrinu (što bliže zemlji ili ako je na ravnom krovu što dalje od ruba) ili proračunati na "buru" i dobiti skuplju kon.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 1 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.