<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kontroler N48 - povezivanje i friziranje
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lovre

PostPostano: 18.3.2010. čet. 14:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, skuzio sam. Pitao sam neki dan kad sam dao skicu koji je to pin, pa si mi rekao da je to ovaj kvadratni, ali zapravo je ovaj sa lijeve strane okrugli... i sada se vrti u suprotnom smjeru..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 18.3.2010. čet. 15:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lovre je napisao/la:
Da, skuzio sam. Pitao sam neki dan kad sam dao skicu koji je to pin, pa si mi rekao da je to ovaj kvadratni, ali zapravo je ovaj sa lijeve strane okrugli... i sada se vrti u suprotnom smjeru..

Sorry zeznuo sam se Smile .
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.4.2010. pet. 07:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle za rikverc se spaja DX3 na masu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
grrga

PostPostano: 9.4.2010. pet. 08:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Dakle za rikverc se spaja DX3 na masu

Pazi da se ne zezneš Smile , vrlo je neugodno dati das i krenuti neplanski u rikverc Very Happy .
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.4.2010. pet. 21:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma to treba za vozila sa jednim ili vise od dva kotaca Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Lovre

PostPostano: 9.6.2010. sri. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Evo mene sa još jednim pitanjem.
Naime, koliko sam razumio, ovaj kontroler ima realizirano regenerativno kočenje do neke određene brzine, nakon čega više nema.

Mene zanima kako realizirati kočenje na malim brzinama, kada želim postići brzinu nula u kratkom vremenu.
Uspješno sam realizirao pogon u suprotnom smjeru, ali to radi samo ako smjer mjenjam kada motor gotovo stoji, što je logično. Da bi ga što prije zaustavio potrebno mi je nekakvo kočenje.

Ohrabren stranicom 12 na ovoj prezentaciji: http://www.endless-sphere.com/forums/download/file.php?id=11780
na kojoj se jasno vidi kako pin P0.5 kontrolera prima signal BRAKE, pokušao sam to i isprobati.
Pregledom kontrolera vidim da pin P0.5 nije nigdje spojen niti izveden.
Pokušao sam dovesti na taj pin 5V ručno, da mu dam taj signal BRAKE, ali ništa se ne dešava. Moguće je da softver to nije predvidio, ili ne znam što drugo.

Postoji li način da se ovo realizira, ako imate bilo kakav savjet bio bih zahvalan!

Hvala unaprijed!
[Vrh]
vendybiker

PostPostano: 9.6.2010. sri. 19:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stavi prekidač koji će ti odvojiti plus od baterije i spojiti ga na minus. Mislim na dvije debele žice plus i minus za napajanje kontrolera. Kad ih kratko spojiš, motor se ukoči (samo moraš prije odspojit od baterije da ne bi napravio kurcšlus na bateriji).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 9.6.2010. sri. 23:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nece to ici jer ce se tako vrlo brzo spaliti kondenzatori. Nadalje, kocenje mora biti kontrolirano, tj. da se ne pretjera sa strujom pri kocenju.
Jedini nacin je da se to rijesi u firmware-u kontrolera. Drugi je problem sto vecina kontrolera nema mogucnosti mjerenja struje motora, bez cega je problem to realizirati.
[Vrh]
vendybiker

PostPostano: 10.6.2010. čet. 06:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

2 Pero: Ne znam što smatraš pod pojmom "vrlo brzo", ali ja to koristim na nekoliko bicikala (povremeno) već dvije godine i sve je OK.
Lovre piše: "Mene zanima kako realizirati kočenje na malim brzinama, kada želim postići brzinu nula u kratkom vremenu".
Ne vidim razlog da se kondenzator od 63V ili 100V sprži pri maloj brzini, gdje je mali napon. Uostalom, kratkim spajanjem je i kondenzator kratko spojen, odnosno isključen iz kola...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 10.6.2010. čet. 13:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Ne zaboravi da struja faza ide kroz diode izlaznih tranzistora.
2. S cime ces limitirati struju?
3. Kako ces znati pri kojoj brzini smijes kratko spajati napajanje kontrolera?
4. Koliki ti je napon na kondenzatoru neposredno prije kratkog spoja na napajanju kontrolera?
5. Koliki ti je napon na kondenzatoru neposredno prije spajanja kontrolera nazad na bateriju?
Kolike su udarne struje u slucaju 4. i 5.?

Na taj nacin si "liso" prosao ako spalis samo kondenzatore i izlazni stupanj.

Ideja nije losa, ali treba staviti limit struje za tu operaciju, sto uz malo znanja iz elektronike i nije toliko komplicirano...
[Vrh]
vendybiker

PostPostano: 10.6.2010. čet. 15:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. i 2. Struja ide kroz diode, koje se koriste i za regen, znači podnose struju, koja je isprogramirana na kontroleru. To mi je dovoljno. Dozvoljena struja diode je za IRF4110 trajno 170A i pulzno 670A.
3. regen kod kratkog spoja je jak, tako da ovo nikad ne bih radio pri većoj brzini. Koristim to od 0 do 15km/h (uostalom Lovre baš to i traži - kratkotrajno i za manje brzine).
4. prekidač ne prekapča direktno, nego preko položaja "nula". Tu bi se kondenzator trebao isprazniti, jer se motor još okreće, znači, napon 0V.
5. pošto je kondenzator u kratkom spoju, napon je opet 0V.
Za udarne struje ne znam, ali pošto mi dosad nije izgorio ni jedan kontroler, to je to Smile
Ali, naravno - tko se za sve to brine više, nego ja, nek to nečim osigura, ko što ti kažeš palac
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 14.6.2010. pon. 10:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na razmišljanjima, još razmišljam o mogućim solucijama.
U međuvremenu, vidio sam na stranici artas-a da ima BLDC kontroler: KBS48051...
Za njega stoji u specifikacijama:
Three modes of regen: brake switch regen, release throttle regen, 0-5V signal regen.

Je li to ono što meni treba?
Ako sam ja dobro razumio postoji taj analogni ulaz 0-5V kojim govorim koliko želim kočiti, i dali se to odnosi na sve brzine kretanja?
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 25.9.2011. ned. 20:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li N48 kontroler ima definiran neki minimalni napon nakon kojeg prestaje uzimati struju iz baterije. Npr. na mojem je na papiru koji je naljepljen na kontroler oznacena kvacica na 42V. Da li to znaci da ako je voltaza baterije iznad te vrijednosti da ce kontroler i dalje raditi? Pitam jer mi se za vrijeme voznje na 11Ah i cca 48V 16S lipo4 sve ugasilo.
[Vrh]
eugen

PostPostano: 25.9.2011. ned. 20:31    Naslov: lvc Citirajte i odgovorite

pa ima LVC (koji mozes promjenit softwerski)
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.9.2011. ned. 22:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

mihaelj je napisao/la:
Da li N48 kontroler ima definiran neki minimalni napon nakon kojeg prestaje uzimati struju iz baterije. Npr. na mojem je na papiru koji je naljepljen na kontroler oznacena kvacica na 42V. Da li to znaci da ako je voltaza baterije iznad te vrijednosti da ce kontroler i dalje raditi? Pitam jer mi se za vrijeme voznje na 11Ah i cca 48V 16S lipo4 sve ugasilo.

Da, radi iznad 42V
Možda je izbacio BMS, ostavi bateriju preko noći na punjaču pa pokušaj ponovo
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 3 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.