<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kontroler N48 - povezivanje i friziranje
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vendybiker

PostPostano: 10.3.2010. sri. 19:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, smjer okretanja uz maximalnu moguću brzinu se dostiže samo odgovarajućim odabirom redoslijeda faza i senzora
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lovre

PostPostano: 10.3.2010. sri. 21:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Lovre je napisao/la:
Bojim se da se nismo razumjeli, nisam mislio kako fizički postaviti kontroler, nego kako okrenuti smjer vrtnje motora?
Ako sam dobro razumio postoji unutar kontrolera nekakav jumper ili slično koji mijenja smjer vrtnje motora..

lol smijeh1 smijeh1 smijeh2 palac

Sorry, al morao sam. Uglavnom smo svi pustili da se točak vrti prema naprijed Wink. Ne znam baš nikoga ko se vozi u nazad sa biciklom.

Ne koristim ga na biciklu, već radim nešto custom, pa mi trebaju oba smijera i to jednako funkcionalna...
Ako bi mi u tom razmišljanju mogli nekako pomoći bio bih zahvalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 10.3.2010. sri. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lovre je napisao/la:
grrga je napisao/la:
Lovre je napisao/la:
Bojim se da se nismo razumjeli, nisam mislio kako fizički postaviti kontroler, nego kako okrenuti smjer vrtnje motora?
Ako sam dobro razumio postoji unutar kontrolera nekakav jumper ili slično koji mijenja smjer vrtnje motora..

lol smijeh1 smijeh1 smijeh2 palac

Sorry, al morao sam. Uglavnom smo svi pustili da se točak vrti prema naprijed Wink. Ne znam baš nikoga ko se vozi u nazad sa biciklom.

Ne koristim ga na biciklu, već radim nešto custom, pa mi trebaju oba smijera i to jednako funkcionalna...
Ako bi mi u tom razmišljanju mogli nekako pomoći bio bih zahvalan.

To neće ići sa promjenom smijera u kontroleru. Brzina unazad se može isprogramirati maksimalno do 70% brzine prema naprijed.
Situacija se može riješiti upotrebom sensorless kontrolera i jednostavnom zamjenom faza ili pokušati sa klasičnim kontrolerom i dva releja sa više kontakata koji će prespojiti i faze i halove za drugi smjer vrtnje.
[Vrh]
Zbunjen

PostPostano: 10.3.2010. sri. 23:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam osjecaj da neko pravi novi Segway Wink jesam li upravu Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
grrga

PostPostano: 11.3.2010. čet. 00:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako bi ti bilo dosta tih 70% u drugom smijeru, to omogućiš spajanjem točke x3 na masu. Dakle izvučeš dvije žice (x3 i gnd) na vanjski prekidač i eto ti rikverca. Pošto si već programirao kontroler onda ti nije problem povećati brzinu unatrag do maksimuma i uključiti "switch mode".
Na Endles Sphere forumu si odmah smisleno pitao Smile .
Zapravo možeš isprogramirati da i u naprijed ide maksimalno 70% i onda imaš iste performanse u oba smjera.
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 11.3.2010. čet. 12:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Ako bi ti bilo dosta tih 70% u drugom smijeru, to omogućiš spajanjem točke x3 na masu. Dakle izvučeš dvije žice (x3 i gnd) na vanjski prekidač i eto ti rikverca. Pošto si već programirao kontroler onda ti nije problem povećati brzinu unatrag do maksimuma i uključiti "switch mode".
Na Endles Sphere forumu si odmah smisleno pitao Smile .
Zapravo možeš isprogramirati da i u naprijed ide maksimalno 70% i onda imaš iste performanse u oba smjera.

Što se tiče brzine, planirao sam koristiti ovaj ulaz koji koristi hal senzor, od 1-4 V, da jednostavno tim naponom upravljam izlazom mog uC-a preko DAC-a... jeli to ok?

I drugo, ovako izgleda sa donje strane okolina X3, sad koji je pin zapravo X3 jer oko labele ih ima nekoliko? Pretpostavljam ovaj pravokutni, ali ako bi netko mogao potvrditi, da budem siguran: http://img26.imageshack.us/img26/5685/18339941.jpg

Treće, što je to zapravo na x3 pinu, dali je to samo kontrolni pin ili neki drugi, i kako realizirati switch-anje smjera? Preko nekakve sklopke FET-a ili koji je najbolji način, da unosim najmanje smetnji itd...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 16.3.2010. uto. 21:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. ako ti tvoji kontroleri daju na izlazu potreban napon onda je u redu
2. X3-upravo sam rastavio jedan kontroler da pogledam, x3 je onaj četvrtasti.
3. jednostavni mehanički prekidač kojim spajaš x3 na masu.

U kontroleru je defoltna brzina 2 i spajanjem točaka x1 i x2 na masu dobivaš brzine 1 i 3 (obično su sve isprogramirane na 100% pa nećeš osjetiti razliku). Bezine je potrebno isprogramirati u postocima od maksimalne brzine.
Npr: bic ide maksimalno 50 km/h, isprogramiraš da je brzina 50% i bic ti neće preći 25 km/h. Proporcionalno brzini vuče i manje struje, dakle zapravo ograniči snagu i bic sporije ide ali i slabije vuče.
Brzinu možeš limitirati i spajanjem točke SL na masu. Isprogramiraš npr 50% i bic ti ide 25 km/h ali mu nije limitirana snaga pa jednako dobro vuče do tih 25.
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 17.3.2010. sri. 12:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovorima.

Što se tiče spajanja ove točke x3 na masu, ja bi trebao tu sklopku kontrolirati preko mikrokontrolera, a ne ručno, pa zato pitam kako to mogu realizirati? Neka tranzistorska sklopka ili što? Jer pitanje je kakve su karakteristike koje se vide sa te točke, da ne bi takvom sklopkom nešto poremetio...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 17.3.2010. sri. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lovre je napisao/la:
Hvala na odgovorima.

Što se tiče spajanja ove točke x3 na masu, ja bi trebao tu sklopku kontrolirati preko mikrokontrolera, a ne ručno, pa zato pitam kako to mogu realizirati? Neka tranzistorska sklopka ili što? Jer pitanje je kakve su karakteristike koje se vide sa te točke, da ne bi takvom sklopkom nešto poremetio...

TTL...
X3 je digitalni ulaz u mikroprocesor.
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 18.3.2010. čet. 12:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Lovre je napisao/la:
Hvala na odgovorima.

TTL...
X3 je digitalni ulaz u mikroprocesor.

Nije mi baš jasno zašto x3 moram spojiti na masu? Kada nije spojen na masu, što se na njemu nalazi? Ako je to digitalni ulaz, i nije spojen, zar na njemu svakako nije 0? Što ću postići ako ga spojim na masu? I mogu li koristiti digitalni izlaz iz mog uC-a da direktno pošaljem 0 na x3?
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 18.3.2010. čet. 13:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo upravo sam spojio X3 na masu, i smjer se nije promjenio.
Jeste sigurni da je bas na masu, da nije mozda na Vcc?
Jer nema mi smisla, kad nije spojen na masu, kao da na njemu stoji neki napon ili sto?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 18.3.2010. čet. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lovre je napisao/la:
Jer nema mi smisla, kad nije spojen na masu, kao da na njemu stoji neki napon ili sto?

Onda ipak nisi trefio x3 (zna biti označen i sa DX3) i spaja se na masu (GND). Nikad me nije zanimalo šta je na kontaktu prije spajanja tako da nisam mjerio a ni neću. Nikad ne kompliciram ništa što nije potrebno ako se to može izvesti običnim prekidačem. U tvom slučaju možeš svojim kontrolerom pokrenuti neki sitni relejčić i on da ti uključuje rikverc.
Kad već znaš programirati infineona onda si isprogramiraj brzine npr 1-40%, drugu ostaviš 100% i treću npr 70%, pa kad spajaš x1, x2, ili x3 vidjet ćeš na motoru šta točno radiš. Po defoltu su sve brzine 100% pa kad spajaš x1 i x2 ne vidiš nikakvu razliku, kao da nisi ništa ni spojio.,
E da, tamo kod brzina u PD uključi Switch mode jer je po defoltu Cycle mode (da di ti brzine uopće radile).
Na kraju krajeve, sprži i ti pokoji kontroler lol smijeh1 smijeh2 , zašto bi bio bolji od nas ostalih koji kemijamo s time smijeh1 smijeh1 .
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 18.3.2010. čet. 13:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Lovre je napisao/la:

Onda ipak nisi trefio x3 (zna biti označen i sa DX3) i spaja se na masu (GND). Nikad me nije zanimalo šta je na kontaktu prije spajanja tako da nisam mjerio a ni neću. Nikad ne kompliciram ništa što nije potrebno ako se to može izvesti običnim prekidačem. U tvom slučaju možeš svojim kontrolerom pokrenuti neki sitni relejčić i on da ti uključuje rikverc.
Kad već znaš programirati infineona onda si isprogramiraj brzine npr 1-40%, drugu ostaviš 100% i treću npr 70%, pa kad spajaš x1, x2, ili x3 vidjet ćeš na motoru šta točno radiš. Po defoltu su sve brzine 100% pa kad spajaš x1 i x2 ne vidiš nikakvu razliku, kao da nisi ništa ni spojio.,
E da, tamo kod brzina u PD uključi Switch mode jer je po defoltu Cycle mode (da di ti brzine uopće radile).
Na kraju krajeve, sprži i ti pokoji kontroler lol smijeh1 smijeh2 , zašto bi bio bolji od nas ostalih koji kemijamo s time smijeh1 smijeh1 .

Možda zato jer nemam love za kupiti drugi?

Trefio sam onaj X3 (ne DX3), jedini na ploči, i to onaj koji sam skicirao, kvadratni. Spojio sam ga na masu i ne radi. Mislio sam izbjeći relej korištenjem tranzistorske sklopke...

Hoćeš reći da se bilo koja brzina aktivira ako se spoji na masu? To mi i nema baš smisla...
Idem provjeriti kakav je napon na X3 kada nije spojen....
[Vrh]
Lovre

PostPostano: 18.3.2010. čet. 13:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lovre je napisao/la:
grrga je napisao/la:
Lovre je napisao/la:

Možda zato jer nemam love za kupiti drugi?

Trefio sam onaj X3 (ne DX3), jedini na ploči, i to onaj koji sam skicirao, kvadratni. Spojio sam ga na masu i ne radi. Mislio sam izbjeći relej korištenjem tranzistorske sklopke...

Hoćeš reći da se bilo koja brzina aktivira ako se spoji na masu? To mi i nema baš smisla...
Idem provjeriti kakav je napon na X3 kada nije spojen....

P.S. Zašto bi po ovoj logici X2 i X3 bili kratko spojeni?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 18.3.2010. čet. 14:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lovre je napisao/la:

Zašto bi po ovoj logici X2 i X3 bili kratko spojeni?

Upravo to sam ti rekao,da nisi trefio x3, nešto si krivo spojio. X2 i X3 nisu spojeni. To sve skupa može biti ili x2 ili x3 ili nešto drugo što se već tu nalazi. Kad mi uleti kontroler pod prste pogledat ću točno.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 2 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.