<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

POMOĆ, odbijanje NdFeB magneta
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
GLIBAVI

PostPostano: 8.10.2009. čet. 07:59    Naslov: POMOĆ, odbijanje NdFeB magneta Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
zanima me kako mogu odrediti "snagu" kojom se dva npr neodimijska magneta istoimenim polovima odbijaju? Recimo na Artasovoj stranici (tekst pod naslovom "magnetizam") stoji da neodimijski m. mogu držati masu 1300 puta veću od svoje mase...kako bi se izrazio suprotan učinak i koliki je doseg takve odbojne sile?
Glibavi sam papan, fizika mi je na razini prvog polugodišta sedmog razreda pa vas molim da mi odgovorite uzevši moj papanluk u obzir. tenks
P.S. na ovom forumu su najbolji smajlići Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.10.2009. čet. 09:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Glibavi! Smile

Smajlice skupljamo godinama, u pripremi su novi Zubi

Najbolji nacin je mjerenje, uzmi dva magneta koja te zanimaju i mjeri odbojnu silu palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
turbo

PostPostano: 8.10.2009. čet. 13:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmi neku četvrtastu(pretpostavljam da su magneti četvrtasti) neželjeznu cijev malo većih dimenzija nego što su magneti (da ne mogu pobjeći),stavi jedan magnet na ravnu površinu,a onda stavi tu cijev preko njega.Sad s gornje strane cijevi stavi drugi magnet i slaži nekakve utege sve dok se magneti ne dotaknu. I onda dobiješ odbojnu silu F=m*g.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.10.2009. čet. 13:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

turbo je napisao/la:
Uzmi neku četvrtastu(pretpostavljam da su magneti četvrtasti) neželjeznu cijev malo većih dimenzija nego što su magneti (da ne mogu pobjeći),stavi jedan magnet na ravnu površinu,a onda stavi tu cijev preko njega.Sad s gornje strane cijevi stavi drugi magnet i slaži nekakve utege sve dok se magneti ne dotaknu. I onda dobiješ odbojnu silu F=m*g.

palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
GLIBAVI

PostPostano: 8.10.2009. čet. 22:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovoru i dobrodošlici, pravi ste drugari.
Ali imam jedan mali problem placko
Sa jedinim magnetom kojeg imam, onim iz hard diska, teško da ću izvesti eksperiment...žao mi ga je lomiti a predpostavljam da bi se smrvio sve i da pazim. Kupio bih par komada, ali baš mi trebaju oni koji se najviše odbijaju, pa bih volio znati da li je odbojna sila proporcionalna privlačnoj, tj mogu li se ravnati prema gausima...da ne kupim napamet Confused
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.10.2009. čet. 23:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

GLIBAVI je napisao/la:
ali baš mi trebaju oni koji se najviše odbijaju

Pomoglo bi kad bi rekao za sto ti trebaju

Sa dva valjka 30x30mm imat ces odbojnu silu za poluditi
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 4.2.2010. čet. 12:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

GLIBAVI je napisao/la:
Hvala na odgovoru i dobrodošlici, pravi ste drugari.
Ali imam jedan mali problem placko
Sa jedinim magnetom kojeg imam, onim iz hard diska, teško da ću izvesti eksperiment...žao mi ga je lomiti a predpostavljam da bi se smrvio sve i da pazim. Kupio bih par komada, ali baš mi trebaju oni koji se najviše odbijaju, pa bih volio znati da li je odbojna sila proporcionalna privlačnoj, tj mogu li se ravnati prema gausima...da ne kupim napamet Confused

I, koji je zakljucak, jel odbojna sila jaca od privlacne u gausima..? I jesi li mjerio elektromagnet halbach konfiguracije..?
[Vrh]
Pero

PostPostano: 4.2.2010. čet. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ocigledno je da je odbojna sila puno manja od privlacne zbog slabljenja magnetskog toka kroz magnet.
Pri privlacenju moze tok doseci i preko 1T, ali pri odbijanju ce najvjerojatnije pasti ispod 0.1T, kada ce i koercitivna sila biti najveca (do 900A/m).
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 21.4.2010. sri. 21:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, ako bi radili magnetni motor isključivo bi u obzir došla privlačna sila?
Kako da izračunam sljedeće:

rotor mase M se treba zakrenuti privlačnom silom magneta na rotoru i statoru. Magneti su postavljenipod npr 45 stupnjeva i imaju jakost P

Kako izračunati moment motora?
Magneti npr 10x15 valjak od artasa
[Vrh]
ultraKeen

PostPostano: 6.5.2010. čet. 05:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Ocigledno je da je odbojna sila puno manja od privlacne zbog slabljenja magnetskog toka kroz magnet.
Pri privlacenju moze tok doseci i preko 1T, ali pri odbijanju ce najvjerojatnije pasti ispod 0.1T, kada ce i koercitivna sila biti najveca (do 900A/m).

Izvinjavam se sto "podgrevam" cini mi se staru temu - ali meni gornja tvrdnja uopste nije logicna: kako to da je odbojna sila u magneta mnogo manja od privlacne na uzmimo istom rastojanju medju magnetima? Po meni bi trebalo da su iste...

Pero kaze "ocigledno" a meni tu nista nije logicno a kamoli ocigledno... Sad

I jos - kako bi se na jednostavan nacin objasnila "koercitivna sila"? Gledao sam na wikipediji i opet mi pojam nije jasan... Pa jos da je koercitivna sila najveca pri odbijanju???

Magneti su i meni nova oblast...

Shocked trlja oci
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ultraKeen

PostPostano: 6.5.2010. čet. 05:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

nadjoh na:

http://www.fer.hr/_download/repository/EMIT_M1.pdf

sledece:

"Površina obuhvacena histerezom znaci ustvari akumuliranu energiju magnetiziranja, koja je zadržana u materijalu, a to su ustvari gubici magnetiziranja.
Osim staticke postoji i dinamicka petlja histereze.
Razlika je u tome što dinamicka petlja histereze obuhvaca i dodatne gubitke zbog magnetske tromosti materijala. Viša frekvencija - šira petlja histereze.
Ove velicine su za razne materijale veoma razlicite, od vrlo malih do vrlo velikih. Indukcija zasicenja (Bm) može biti od nekoliko dijelova Tesla pa do preko 2 Tesla, isto tako i remanencija (Br), a koercitivna sila (Hc) se krece od nekoliko desetinki A/m pa do stotinjak kA/m. Koercitivna sila je ujedno velicina po kojoj se magnetski materijali u primjeni dijele na meke, koji imaju male koercitivne sile i tvrde koji imaju velike koercitivne sile."

SAD mi tek NISTA nije jasno???!!! trlja oci Shocked
[Vrh]
inch

PostPostano: 6.5.2010. čet. 08:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

toplina je oko nas Confused

koliko puta snažniji trebaju biti elektromagneti koji magnetiziraju materijale metale budućeg magneta i koliko dugo traje proces ? eto vidiš Rolling Eyes
[Vrh]
ultraKeen

PostPostano: 6.5.2010. čet. 15:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
toplina je oko nas Confused

koliko puta snažniji trebaju biti elektromagneti koji magnetiziraju materijale metale budućeg magneta i koliko dugo traje proces ? eto vidiš Rolling Eyes

objasni
[Vrh]
inch

PostPostano: 6.5.2010. čet. 15:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

ultraKeen je napisao/la:

objasni

energija je uložena magnetizacijom elektromagnetom.
[Vrh]
Laufer

PostPostano: 8.5.2010. sub. 22:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da se magneti rade tako da se kroz njih pusti istosmjerna struja i to na svega sekundu - dvije, ne znam koliki napon i amperaža
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.