<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Praktično rješenje
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
debeli

PostPostano: 18.2.2007. ned. 09:41    Naslov: Praktično rješenje Citirajte i odgovorite

Za razliku od vas sanjara mene zanima kupnja i korištenje realno izvedivog vozila, sa što manje problema.

Znam ja da bi bilo idealno da se karoserija napravi od karbona i da baterije budu litijske.

Jednog dana ćemo to i koristiti.

Za sada mislim da je ovo najizvedivije :

http://www.avt.uk.com/page7.html

Vladina Toyota je sama po sebi prilično teška- trebat će mu jak motor i više baterija.

Moja zamisao je da se kao osnova uzme serijski proizveden, jeftin, i što lakši tutać.

Citroen AX koji je imao 585 Kg bio bi idealna osnova, ali trebalo bi raditi transmisiju po naruđbi.(velik rizik)

Smart je dosta skup. (Ako dionice nastave ovako divljati kupit ću si Smart roadster coupe).

Razumno i cjenovno dostupno rješenje je Renault Twingo sa olovnim baterijama

Kalkulacija :

Rabljeni Twingo :.............15000-20000 HRK

Kit-3(-porez)....................30 000

Baterije...........................4000-6000
10 kom
olovne

ruke,atest........................5000-10 000

neplanirano......................5000-10 000
-------------------------------------------

Total : 60 - 75 000 HRK

Doseg cca 30 Km, max brzina 90-100 Kmh
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.2.2007. ned. 09:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako si pratio forum onda znas da neki od nas razmisljaju upravo tako..

Recimo da si odabrao auto, kako ces dalje?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
debeli

PostPostano: 18.2.2007. ned. 10:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trenutno razmišljam o smartu roadsteru (sexualno atraktivnije) vozilo i o Twingu.

Našao sam jedan idealan smart u www.euroline.hr.

Stoji im već četvrtu godinu, a ima malo Km. Još su malo tvrdi u pregovorima oko spuštanja cijene.

Malo ću pričekat razvoj na tržištu kapitala i pratiti cijenu benzina kod nas.

Kada dođe vrijeme kupujem auto, i javit ću se vama ili Vladi da sa molbom da ga probamo složiti.

Uz plačanje svih pruženih usluga.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 18.2.2007. ned. 10:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li mi netko procijeniti koliko bi radnih sati bilo potrebno da se autić preradi u e-autić ugradnjom gornjeg kita ?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.2.2007. ned. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro..znaci kupit ces auto i platit preradu

Tesko je napravit procjenu radnih sati kad ima toliko nepoznanica..
Nije to ugradnja plina..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.2.2007. ned. 12:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kit 3

Suitable for vehicles up to 1500kg all up weight including occupants and batteries etc such as small to medium size cars, superminis etc; also suitable for boats requiring power up to 14 kW continuous or up to 30 kW peak output.

120V kit includes:
1 x series wound motor type M2 + 1 x controller type C2 + 1 x throttle potentiometer box type CT1 + 1 x contactor type PS2
1 x cut-off switch type PS3 + 1 x charger type CH3 + 10m x power cable + Power cable terminals + Control wiring cable +
Control wiring terminals + Basic instruction guide plus controller manual

To complete this kit you will need to choose some batteries with a nominal voltage of 120V. From the lead acid range you will need between 10 of the 12V battery units, or from the lithium-ion range you will need 33 cells and the addition of a management system. The size of batteries you choose will be determined by the amount of space you have available and the weight you can carry.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.2.2007. ned. 12:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Motor M2

Medium series wound motor
Continuous output rating: up to 14kW output depending on voltage
Approximate 2 minute output rating: up to 30 kW output depending on voltage
Operating voltage range: 72-120Volts nominal
Safe shaft speed: up to 5500rpm approx
Motor body dimensions: 373mm long x 203mm dia approx
Shaft dimensions: adds 35mm length x 28.5mm dia keyed approx
Cooling: internal fan
Weight: 49 kg approx
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 18.2.2007. ned. 20:39    Naslov: Re: Praktično rješenje Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

mene zanima kupnja i korištenje realno izvedivog vozila, sa što manje problema.
Znam ja da bi bilo idealno da se karoserija napravi od karbona i da baterije budu litijske.

- slažem se, zato sam zaustavio pripremanu izradu vozila od nule i radim Toyotu
debeli je napisao/la:

Vladina Toyota je sama po sebi prilično teška- trebat će mu jak motor i više baterija.

- tu se razilazimo u stavovima, jer ja na prvo mjesto stavljam ispunjenje naših želja - dakle naša želja T. Celica
- oko motora se slažemo, nabavio sam trenutno najjači dostupan motor na meni poznatom tržištu
- oko akumulatora ja nemam predrasuda, budu olovni trakcijski, profi, po naruđbi
- ako pitaš za akumulatore kada slijedi nabava, pri kraju realizacije projekta tako da ne bi stajali u garaži, garancija bi tekla itd., za sada je sve "pod kontrolom"
debeli je napisao/la:

Moja zamisao je da se kao osnova uzme serijski proizveden, jeftin, i što lakši tutać.

Slažem se u potpunosti, svaki je model dovoljno dobar.
debeli je napisao/la:

Kalkulacija :

Realan si a to cijenim. Možda bi se dalo nešto pojeftiniti, bar malo...
debeli je napisao/la:

Nije mi jasno tih 30 km dosega, da li nas testiraš, šališ se s nama ili bi bio stvarno s tim zadovoljan. Meni je to malo, pa koliki ti je samo ZG s kraja na kraj
Ispričavam se što je ovako dugačko ispalo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
VladoK

PostPostano: 18.2.2007. ned. 20:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Kada dođe vrijeme kupujem auto, i javit ću se vama ili Vladi da sa molbom da ga probamo složiti.

Uz plačanje svih pruženih usluga.

Laskava namjera, ali hvala.
Sa žaljenjem konstatiram da ni ja baš nemam vremena. Nisam bio do danas u garaži, a prošlo mi je tjedan dana... koje bi ja rokove na ovakav način mogao "prijatelju" obećati i održati. Sam sebi mogu raditi malo po malo, pa kad bude bude.
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 18.2.2007. ned. 23:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Praktično rješenje - sa što manje problema
To je jedna od formula da se dođe do e auta. Ovako to izgleda jednostavno ali nije. Za usporedbu sam uzeo profesora i njegov bic. Pogledajte iz njegovog opisa na koliko je neplaniranih troškova naletio ( kutija, osigurači, žbice, centriranje kotača, gepek 350 kuna, itd ) a kupio kit i mislio sve sam sastaviti. Mislim da je lukavije malo pričekati i pratiti novosti kao ljudi pod treči. Debeli doći će dan kad če netko u jednoj maloj garaži ugrađivati kitove kao sada alarme, mult lok,itd.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 19.2.2007. pon. 08:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
Praktično rješenje - sa što manje problema
To je jedna od formula da se dođe do e auta. Ovako to izgleda jednostavno ali nije. Za usporedbu sam uzeo profesora i njegov bic. Pogledajte iz njegovog opisa na koliko je neplaniranih troškova naletio ( kutija, osigurači, žbice, centriranje kotača, gepek 350 kuna, itd ) a kupio kit i mislio sve sam sastaviti. Mislim da je lukavije malo pričekati i pratiti novosti kao ljudi pod treči. Debeli doći će dan kad če netko u jednoj maloj garaži ugrađivati kitove kao sada alarme, mult lok,itd.

Bez daljnjeg: trenutno je rijec o necemu (htio sam reci proizvodu, ali nije proizvod) namijenjenom hobistima ili, u najboljem slucaju, u skoroj buducnosti, narucenoj rucnoj izradi. Konkretno, meni su troskovi materijala i dijelova koje sam kupio u Artasu s jedne strane te ostalih djelova, mog vremena, truda i zivaca dosli skoro podjednaki. A jos nije gotovo. Ali kazem, mogli bismo u skoroj buducnosti pricati o "proizvodu" kad bi postojao pogon u kojima profesionalci sastavljaju prema narudzbi, slicno kako to radi carver, aerorider i sl.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.2.2007. pon. 09:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Planiramo vec ove godine prosiriti ponudu s gotovim e-biciklima i ugradnjom..
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 19.2.2007. pon. 09:04    Naslov: Re: Praktično rješenje Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:

debeli je napisao/la:

Nije mi jasno tih 30 km dosega, da li nas testiraš, šališ se s nama ili bi bio stvarno s tim zadovoljan. Meni je to malo, pa koliki ti je samo ZG s kraja na kraj
Ispričavam se što je ovako dugačko ispalo

Po mom iskustvu: nema teoretske sanse. To nije dovoljno.
Prema dosadasnjim iskustvima, ja nakon 25 km vise uglavnom ne mogu racunati na elektricni pogon. Nakon 30 km je dovidjenja...i onda pedaliram. I to je super kod bicikle na struju: imam 2 neovisna pogona (makar nije ista stvar pedalira li se biciklu od 15 ili 40 kg, ali nije ni strashno velika razlika).
Automobil - koji ne moze sjeci kroz grad kako biciklist moze: biciklistickim stazama, plocnicima, kroz jednosmjerne, kroz pjesacke zone - cini sigurno vecu kilometrazu. Ovisi, jasno, o navikama i zivotnom stilu, ali sto kad ostane bez struje negdje u gradu?
Zato, ako tko planira voziti auto s dometom 30 km...preporucam ugradnju pedala. Smile
[Vrh]
debeli

PostPostano: 19.2.2007. pon. 10:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Do posla imam 9 km.

Tamo je utičnica i odmah punim.

Druga mogučnost su litijske baterije.

Skupo...
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 19.2.2007. pon. 14:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Do posla imam 9 km.

Tamo je utičnica i odmah punim.
Druga mogučnost su litijske baterije.
Skupo...

Treca mogucnost je da se napravi neki "Poni Express" sustav.
Jednostavno da postoje "benzinske" ("elektro") stanice i da sa
baterijama(akumulatorima) postoji krug kao sa plinskim
bocama. No onda bi i ovo bilo isto: mjenjas polupraznu ili punu bocu ("bateriju"-akumulator) za napunjenu bocu (akumulator)
-i uvijek isto platis. Za dugacke relacije da postoji dobivanje struje sa strane- neki trolley Smile)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.