<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sagradimo solarnu off-grid kuću za 4 osobe
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.8.2009. uto. 22:32    Naslov: Sagradimo solarnu off-grid kuću za 4 osobe Citirajte i odgovorite

Kolika je prosjecna dnevna potrosnja EE? 3kWh?

Koliko trebamo nazivne snage modula za zimu?
Moji stacionarni moduli od 340W daju dnevno ljeti oko 1.5kWh
Znaci 680*5=3400W??
Uzmimo da je 30kn/W, 100.000kn Upitnik
Ma da je u pola te cijene opet je previse Sad

Ako trebamo 5 puta vise modula da bi smanjili vjerojatnost nedovoljnog prikupljanja EE zimi,
da li nam trebaju solarni toplinski kolektori kad ljeti ionako imamo viska EE??

Kolika bi trebala biti snaga invertera? 3kW(6kWp)?
Da li je bolje ici na jedan jaci ili dva manja?

Koliki kapacitet baterije? Koliko dana rezerve?

Koji napon? 24V? 48V? ili vise?

Recimo da grijanje i kuhanje zimi pokrivamo bio masom
Da li postoji jednostavan nacin da se dio te energije pretvori u elektricnu
i da se smanji ovisnost o suncu/vjetru zimi?

Mislim da je vodik previse problematicna opcija??
Koliko znam ne postoji drugi nacin za spremanja sunca za zimnicu??
Onaj pristup sa ogromnim spremnikom tople vode ne osigurava toplu zimu, jel tak?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Mrax

PostPostano: 18.8.2009. uto. 22:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

problemu treba prići od temelja pa do krova. Prvo treba sve podesiti tako da kuća bude pasivna, pa čak i bolja.
Dakle u zemlju sklop cijevi za provjetravanje, preko zemlje kišobran. Južna orjentacija prozora, Toplinska izolacija N, W, E,Štedna rasvjeta i solarni sistem da ne pređe cjenu elektroenergetskog priključka io HEP-a.
Izvedivo....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bob4

PostPostano: 18.8.2009. uto. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mog prijatelja na Pagu elektra traži za pripomoć u izgradnji trafostanice za njegov objekat 5x100.000 kuna!!!! Dobro ste pročitali pet stotina tisuća kuna.
Kada ih je pitao dali će on biti suvlasnik ; možete si zamisliti
lol lol lol lol
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.8.2009. uto. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
problemu treba prići od temelja pa do krova. Prvo treba sve podesiti tako da kuća bude pasivna, pa čak i bolja.
Dakle u zemlju sklop cijevi za provjetravanje, preko zemlje kišobran. Južna orjentacija prozora, Toplinska izolacija N, W, E,Štedna rasvjeta i solarni sistem da ne pređe cjenu elektroenergetskog priključka io HEP-a.
Izvedivo....

Pusti sada izolaciju i provjetravanje Very Happy
Zelio bi da se zadrzimo na problematici pouzdane opskrbe EE kroz cijelu godinu
Vidis da je tema stavljena u podforum solarni moduli Wink

Koliko kosta HEPov prikljucak? 18000kn za trofaznu, 12000kn za mono??
I tu bi nagurao sve?! Shocked
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 19.8.2009. sri. 09:19    Naslov: Re: Sagradimo solarnu off-grid kuću za 4 osobe Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

Koliko trebamo nazivne snage modula za zimu?
Moji stacionarni moduli od 340W daju dnevno ljeti oko 1.5kWh
Znaci 680*5=3400W??
Uzmimo da je 30kn/W, 100.000kn Upitnik

Evo uzmimo konkretnu prošlu godinu mjesec Prosinac (ispod višegodišnjeg prosjeka, čak 14 dana bez sunca Sad ) moju lokaciju: sa 3.4 kW modulima stacionarnim bi se prikupilo nešto ispod 90 kWh. Uzmimo tvoj primjer dnevne potrošnje EE od 3 kWh nije dostatno ni za 10 dana u kriznom mjesecu. osim ako imaš veliki akumulator 30-tak kWh) Napominjem da se EE više troši po zimi (duže noći). Mišljenje sam da za EE neovisnu kuću treba ipak racionalnije sa EE Wink

Što se el. priključka tiče mislim da je bolje dati HEP-u tih 12 kkn jer za tu cijenu može kupiti akumulatora kapaciteta 1600 Ah * 12V iliti nešto ispod 20 kWh (i nije dostatno da pokrije više od 5-6 dana kad u zimi nema sunca) koje opet moraš održavati, a profi akumulatori OPzS su barem 2 puta skuplji al' traju puno duže. Zato ja koristim HEP-ovu mrežu kao neograničen akumulator i sa skoro zanemarivim gubitcima Smile (a ako HEP ispadne ima i za to lijeka - skupog Sad )

Ah da, a što ćeš sa EE ljeti (3.4 kW PV) kad samo u jednom danu prikupiš više nego možeš u akumulatore spremiti ? trlja oci Pa da poklanjaš državi smijeh ili pokrečeš vjetrenjaču ako nema vjetra da ti pravi hlad ko ventilator lol
Ja sam došao na ideju da radim elektrolizu vode (najučinkovitije peko 85%) pa vodik palim uz gromoglasni prasak svako tako plazi jezik
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 19.8.2009. sri. 17:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je prosjecna potrosnja od 90-ak kW mjesecno ponesto skromna, posebno ako su 2 clana (od 4 pretpostavljena zadatkom) malodobna (perilica rublja je cesce u upotrebi kad su klinci u kuci).
Meni je primjerice mjesecna potrosnja oko 100-120 kWh, a samo nas je dvoje, ne koristim klimu, sva rasvjeta stedljiva, obican fridge (bez dubokog), laptop umjesto desktopa, TV s katodnom (ionako ne radi vise od 1-2 h dnevno), itd. Sto se tice grijanja imam plin, al svejedno tu je Grundfos.
Btw, zanimljivo je da nema bas u ponudi uredjaja koji bi koristio kogeneraciju - npr. neki agregat na plin (ili u ovom slucaju bio masu) kojem je otpadna energija ionako toplina.

Sve u svemu - tezak zadatak za tako mali fond ulaganja.
[Vrh]
Petar

PostPostano: 19.8.2009. sri. 19:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlična tema za raspravu.
Da li koristiti HEP-ov priključak ili ne?
Max dobro uspoređuje akumulatore i HEP tako da će samo najtvrdoglaviji ustrajati na off-grid konfiguraciji.
Također obavezno kao nadopuna jedna vjetrenjača ipak vjetra ima i noću i kad je oblačno, a i jeftinija je u startu od solarnih modula.
Ustvari Max, Pero, EV i drugi koji već imaju nekakav sistem već znaju u kojem smjeru bi trebalo ići.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.8.2009. sri. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo prije je na lokalnoj TV bio vlasnik solarne kuce Spansko
Nedugo je dodao jos jedan red FN modula i sada ima oko 10kW nazivne snage
Kaze da dnevno prikupi 50-60kWh

Uz sve te silne solarne module ima jos i oko 10m2 kolektora za toplu vodu
Ne kuzim smisao tih kolektora uz 50kWh EE dnevno Upitnik

Da li on sa 10kW ( npr.300.000kn ) solarnih modula moze pokriti potrebe za energijom kroz cijelu godinu u off-grid nacinu rada?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.8.2009. sri. 21:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Petar je napisao/la:

Da li koristiti HEP-ov priključak ili ne?
Max dobro uspoređuje akumulatore i HEP tako da će samo najtvrdoglaviji ustrajati na off-grid konfiguraciji.

Slazem se da je HEP idealna baterija ako postoji prikljucak i ugradnja dvosmjernog brojila nije problem

Pogledajmo jos jednom off-grid mogucnosti za one koji nemaju ili ne zele prikljucak
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.8.2009. sri. 21:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Petar je napisao/la:

Također obavezno kao nadopuna jedna vjetrenjača ipak vjetra ima i noću i kad je oblačno, a i jeftinija je u startu od solarnih modula.

Vjetrenjaca povecava pouzdanost sustava ali ne jamci sigurnost

Kako pohraniti EE za zimu kada je najvise trebamo bez HEPa?
Kako dobiti EE uz grijanje drvima?
Nesto deseto?
[Vrh]
max

PostPostano: 19.8.2009. sri. 21:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Malo prije je na lokalnoj TV bio vlasnik solarne kuce Spansko
...
Ne kuzim smisao tih kolektora uz 50kWh EE dnevno Upitnik

On prodaje svu solarnu EE HROTE-u po zajamčenoj povlaštenoj cijeni Smile
Smisao kolektora je zimi (mada nisu vakumski) da griju vodu Smile jer nema dana ni u teoriji da prikupi 50 kWh sa 10 kW PV sustavom u 12. mj. Wink
EV je napisao/la:

Da li on sa 10kW ( npr.300.000kn ) solarnih modula moze pokriti potrebe za energijom kroz cijelu godinu u off-grid nacinu rada?

Naravno i u najlošijem scenariju barem 7 dana ima sunca u 12. mj. pa se sa takvom PV instalacijom može prikupiti preko 200 kWh za najlošiji mjesec. E sad je pitanje kako to pohraniti u akumulatore jer 200 kWh na 48 V je nekih 4000 Ah a to je moram priznati punoo olova Wink da ne velim novaca. Onda opet ostaje pitanje ljeta kamo sa tolikom energijom ?

FYI mikrokogeneracijski uređaji (3-15 kW) su skuplji nego PV moduli tako vaillantov ecopower košta preko 20000 € a nema ni 10 kW Sad tek mini uređaji 30-100 kW imaju prihvatljivu cijenu po W (za bogate njemce).

Sve je moguće ako imamo dosta novaca i/ili vremena Very Happy
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 19.8.2009. sri. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
FYI mikrokogeneracijski uređaji (3-15 kW) su skuplji nego PV moduli tako vaillantov ecopower košta preko 20000 € a nema ni 10 kW Sad tek mini uređaji 30-100 kW imaju prihvatljivu cijenu po W (za bogate njemce).

Hm... ne bi li u "uradi sam" varijanti bilo puno isplativije napraviti kogeneracijski uredjaj od nekog automobilskog motora (podesenog da radi na zemni plin) i pripadajuceg generatora, a svu "otpadnu" toplinu iskoristiti za grijanje kuce?
U najjednostavnijoj varijatni prikupljanje bi se moglo izvesti kao cijev oko cijevi auspuha, te spoj na vec postojeci rashladni sistem motora. Uredjaj bi ionako bio u izoliranoj "kutiji" radi smanjenja buke, pa bi se gubici sveli na minimum.
[Vrh]
zega

PostPostano: 19.8.2009. sri. 23:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

tako je dompa, to bi radilo fino, cak ako se potrudi oko ispuha i izolirane kutije motora buka bi mogla biti minimalna...
To je najisplativija i najunosnija varijanta...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
m2

PostPostano: 20.8.2009. čet. 08:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
tako je dompa, to bi radilo fino, cak ako se potrudi oko ispuha i izolirane kutije motora buka bi mogla biti minimalna...
To je najisplativija i najunosnija varijanta...

Nisam 100% siguran, mislim da je to "obrađeno" u nekim starijim brojevima SAM-a, još da radi na biomasu...
[Vrh]
Brada

PostPostano: 20.8.2009. čet. 12:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čini mi se da na ovom forumu ima ljudi sa dovoljno znanja za pristupanje projektu izrade micro kogeneracije. Em je stvar prilično deficitarna u svijetu pa čak postoji potencijalno tržište izvan RH, em je neopravdano skupa ko kuga, em je provjereno učinkovita u nekim primjenama, em je u DIY varijanti financijski "dohvatljiva" upotrebom rabljenih automobilskih motora i ostalih "nusprodukata" prisutnih u auto industriji... ali očito nije dovoljno puritanska. Stalno se popikavamo oko nečega što je 100% čisto ali je zato tehnički neizvedivo ili financijski neopravdano dok se u hrvatskim uvjetima izvediva rješenja na polju energetske učinkovitosti gotovo pa sustavno izbjegavaju. Biomasa u kombinaciji sa kogeneracijom i jeftini cijevni sunčani kolektori u kombinaciji sa apsorpcijskim hlađenjem bi značajno rasteretili energetsku bilancu kuće. Oba potrebna energenta su tu - sunce i plin iz bio mase. PV kolektori u toj konfiguraciji mogu kuću načiniti stvarno energetski neovisnom od sustava (čitaj: države). Premda to nije tema ali zbog daljnjeg rasterećenja kućnog budžeta dodajmo još da je cijena geotermalne toplinske pumpe od 10kW u Kini ispod 1000$. Prijevoz (fco Zagreb) je nešto malo iznad 100$, a carina 10%. Izračunajte sami...

Jednostavno? Nije, ali barem ne treba prodati djedovinu za par hampera "besplatne" struje. Da ostanemo u istom mjernom sustavu povrat investicije se mjeri životnim vijekom 2 prosječna djeda, jedne žilave bake i par lula duhana... plus/minus trajanje obnašanja funkcije nekoliko političara dovučenih iz dijaspore.

Ne budi lijen upravo sam popričao sa jednim kosookim i odaslao upit za cijenu njihove skalamerije od 24kW što bi trebalo zadovoljiti potrebe nekoliko kuća. Nije baš za muzej primjenjene umjetnosti ali očito nije riječ o igrački. Naravno da je riječ samo o plinom pogonjenom generatoru jer je kogeneracija kod njih uglavnom u uporabi kod velikih snaga i postrojenja. Na spomen micro sustava samo mašu glavom. Kako god bilo ovakav pogonski sklop može biti dobra osnova za izradu vlastite kogeneracije. Čekam mail. Posta ispada Baš me zanima...

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 1 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.