<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Solarni grijači zraka i vode
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
windman

PostPostano: 9.5.2007. sri. 20:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
dokaži!!!!

argumenti, termodinamika, ajde.

znaš koliki je vakuum u izo staklima?
stvarno želiš? ne da mi se sada surfati i kopirat linkove.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 9.5.2007. sri. 20:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

windman je napisao/la:

znaš koliki je vakuum u izo staklima?
stvarno želiš? ne da mi se sada surfati i kopirat linkove.

valjalo bi da znaš koliki je vakum - negdje skoro 100% - što je veći tim veća izolacija i absorpcija topline...jer inače nebi imalo smisla da cijevni ima veći učinak od crnog pločnog.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
personifikacija

PostPostano: 6.7.2007. pet. 22:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

nema vakuma u izo staklima..
[Vrh]
personifikacija

PostPostano: 6.7.2007. pet. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

windman je napisao/la:
stoti put govorim da je zabluda da treba veliki vakuum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nije..s vakumom,se toplina uzima puno lakse..uzima se i ovako,ali ne u istoj mjeri..
[Vrh]
inch

PostPostano: 6.7.2007. pet. 22:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

personifikacija je napisao/la:

ma ima - tvrde priizvođači da je fora u vakumu i da su zato vakumski neprikosnoveni po pitanju učinka, no i mene to malo ždere ili točnije kako oni u cijevi od stakla dobiju vakum...

a i da je samo mini 'efekat staklenika' u cijevi i to već koristi, u biti dođe ko zamjena za ravno staklo kod pločastoh kolektora...međutim mene vakum fascinira a znam da je 100% maximalni vakum koji se može dobiti, to je valjda u sijalici, jer das niej izgorila bi isti čas Rolling Eyes
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 7.7.2007. sub. 05:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
ma ima -
... imas li to negdje na pismeno (link) ? Interesiralo bi me kako ta stakla izdrze silan pritisak vanjske atmosfere? Jer 1 BAR razlike u pritisku je kao da na staklu stoji stupac vode visok oko 10 m
Citat:
...međutim mene vakum fascinira a znam da je 100% maximalni vakum koji se može dobiti, to je valjda u sijalici, jer das nije izgorila bi isti čas Rolling Eyes
Surprised Idem u OT jer mislim da si u krivu. Da je u sijalici tako visok vakuum zarna nit nebi imala hladjenja i za cas bi se rastopila, zatim pretvorila u plin i rasprsila unutar sijalice te kondenzirala na staklu. Prije ce bit da je u sijalici neki inertni plin (Dusik, Argon, no zasigurno ne Helij) da sprijeci oksidiranje a podtlak je da pruzi odredjenu termicku izolaciju. No ne da je vakuum jer ipak treba neko odvodjenje topline sa zarne niti.
Ajme litanije Smile
[Vrh]
timon

PostPostano: 7.7.2007. sub. 09:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

U iz staklima nema visokog vakuma. Stvarno nisam provjeravao, ali ako je i napravljen ikakav vakum onda nije veci od onoga koji moze postici obican kucni usisavac. Usput, totalno ste zabrijali sa tim vakumom. Vakum koji mozes postivi bilokakvim kompresorom (npr, onim iz frizidera) je sasvim dovoljan da dobijes efekt termos boce. Visoki vakum je po meni apsolutno nepotreban. Za 1-2W razlike u gubicima nema smisla kupovati specijalne pumpe za vakum. Deset puta vise topline izgubis zbog lose izolacije odvodnih cijevi i boilera za topli vodu i zracenjem topline iz kolektora.
[Vrh]
personifikacija

PostPostano: 8.7.2007. ned. 14:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

u zarulji je argon,a ne vakum..volfram,pod strujom,ne gubi svojstva,i ne minja se,kad je pod zastitom argona..
[Vrh]
personifikacija

PostPostano: 8.7.2007. ned. 14:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

staklari bi tribali u izostakla stavljat argon..ali ga ne stavljaju..niti vakumiraju prozore..to je samo ime takvo,u praksi,nema nikakvog vakuma,nazalost ni argona..samo zalipljene letvice,izmedju stakla..
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 8.7.2007. ned. 20:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

timon je napisao/la:
U iz staklima nema visokog vakuma. Stvarno nisam provjeravao, ali ako je i napravljen ikakav vakum onda nije veci od onoga koji moze postici obican kucni usisavac. Usput, totalno ste zabrijali sa tim vakumom.
ko je zabrijao ? Surprised
gle da je podtlak samo o,5 bara to bi bilo 100kg na svaka dva kvadratna dm. Sad vidi da u tim uvjetima jedna
( manja )prozorska ploca od samo 1 m2 nosi tezinu od "samo" 5 T_O_N_A !!! Dakle : pet tisuca kila=
pet mojh kadetta jedan na drugom (i u svakom jos vozac). Dakle ovo sa vakuumom u prozorskoj sajbi je utopija.
Barem na zemljinoj povrsini Wink

.
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 8.7.2007. ned. 21:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

staklari bi tribali u izostakla stavljat argon..ali ga ne stavljaju..niti vakumiraju prozore..to je samo ime takvo,u praksi,nema nikakvog vakuma,nazalost ni argona..samo zalipljene letvice,izmedju stakla..
Neznam zasto izbjegavaju stakla punit argonom. Navodno je bolji toplinski koeficijent takvog stakla. Vise vjerujem u druge
tvrdnje a to je da argon ima lom svjetla slican staklu pa se toplinske zrake ne zarobe izmedju dva stakla nego se provode
skroz na drugu stranu. Ako kako staklari tvrde Argon sa vremenom nestaje (nemogu vjerovat) neznam zasto se nebi
stavili neki ventilici za dopunjavanje argona.

.
[Vrh]
windman

PostPostano: 9.7.2007. pon. 10:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

cuo sam da su napravili neko staklo koje ima neku kemiju u sebi i da do 25stupnjeva pusta toplinu unutra a iznad 25 se promjeni molekularna struktura i toplina ne moze proci unutra
[Vrh]
personifikacija

PostPostano: 10.7.2007. uto. 18:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

ima..ludilo stvar,samo,za nas sf..
[Vrh]
personifikacija

PostPostano: 10.7.2007. uto. 18:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oldtimer je napisao/la:
Neznam zasto izbjegavaju stakla punit argonom. Navodno je bolji toplinski koeficijent takvog stakla. Vise vjerujem u druge
tvrdnje a to je da argon ima lom svjetla slican staklu pa se toplinske zrake ne zarobe izmedju dva stakla nego se provode
skroz na drugu stranu. Ako kako staklari tvrde Argon sa vremenom nestaje (nemogu vjerovat) neznam zasto se nebi
stavili neki ventilici za dopunjavanje argona.

.
nezgodno..argon,ili zrak,u w nije velika razlika,ali je velika zaje,ancija staklaru..pa svi kazu,da je punjeno argonom,ali nije..jer se nemoze provjerit..
[Vrh]
windman

PostPostano: 10.7.2007. uto. 18:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

zato staklari stave 2 stakla i na dno stave ona zrnca koja upijaju vodu. i nakon nekog vremena dobiju neki sićušni vakuum. (doznao iz prve ruke)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 4 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.