<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Solarni grijači zraka i vode
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
windman

PostPostano: 13.3.2007. uto. 17:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo je sam takve male napravio za probu(http://sabalic.filip.googlepages.com/solarnicijevnigrijačivode2)
i zadovoljan sam rezultatom. sada radim velike(4*1m)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 3.5.2007. čet. 11:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ne otvaram novu temu...počpeo sam sakupljati cijevi i lim za kolektor koji mislim ovog ljeta napraviti itd.

koje staklo za kolektor, koliko milimetara debelo, od čega okvir - dali postoje nekakve alu. lajsne sa gumenim brtvama u prodaji (npr. da su za prozore) koje bi ja mogao 'uradi sam' spojiti?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 5.5.2007. sub. 11:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

koliko celzijusa izdrže pvc cijevi za centralno grijanje?
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 5.5.2007. sub. 12:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

Vidio sam da neke izdrže i preko 100 C nego veliki problem bi bio UV zrake. To ubija čak i one oluke plastične polako vremenski.
Moje pitanje Inch ? Gotovi kolektor ima od recimo 2500 kuna na dalje. Koliko tebe košta materijal, izrada, vrjeme i još upitan dobiveni rezultat . Dal se to isplati ?
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 5.5.2007. sub. 12:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
inch je napisao/la:

Vidio sam da neke izdrže i preko 100 C

1) Ne vjerujem da za centralno uzimaju PVC cijevi i da te PVC cijevi izdrze preko 100°C
2) Kvalitetan PVC sa UV zastitom ostaje upotrebljiv cak i predugo
na pr vidi PVC stolariju Wink

Zadnja promjena: Oldtimer; 5.5.2007. sub. 14:00; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
windman

PostPostano: 5.5.2007. sub. 13:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

imaš plastične cijevi za centralno grijanje. ja ih imam. zelene su sa debelom stjenkom
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 5.5.2007. sub. 15:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

1) Ne vjerujem da za centralno uzimaju PVC cijevi i da te PVC cijevi izdrze preko 100°C
2) Kvalitetan PVC sa UV zastitom ostaje upotrebljiv cak i predugo
na pr vidi PVC stolariju

Oldi 100% siguran cijev, bijela, made in Belgija ,Fi -16 metar košta 11 kuna. Može se spajati metalnim spojnicama ili prešanjem ( potreban alat ) sve to u Termo comercu.

Prozori ok ali gdje naći takav profil za izradu kolektora koji će odgovarat.

Zadnja promjena: Drago-Zg; 5.5.2007. sub. 20:07; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
inch

PostPostano: 5.5.2007. sub. 15:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
Vidio sam da neke izdrže i preko 100 C nego veliki problem bi bio UV zrake. To ubija čak i one oluke plastične polako vremenski.
Moje pitanje Inch ? Gotovi kolektor ima od recimo 2500 kuna na dalje. Koliko tebe košta materijal, izrada, vrjeme i još upitan dobiveni rezultat . Dal se to isplati ?

valjda postoje neke farbe koje ublažavaju utjecaj uv-a.
2500 kuna, ok. ali meni to netreba, pitaš se čemu sve onda, pa zato da mi nije dosadno i da se mogu samopohvaliti da sam nešto sam napravio i da to radi.

koliko košta m2 tog vatrostalnog stakla, dali bi valjao plexiglass?
[Vrh]
inch

PostPostano: 5.5.2007. sub. 15:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako netko zna ili sazna...kako se točno zove taj materijal, termoplast (vjerojatno je on ili nešto iz te porodice plastika) za cijevi centralnog grijanja?
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 5.5.2007. sub. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
ako netko zna ili sazna...kako se točno zove taj materijal, termoplast (vjerojatno je on ili nešto iz te porodice plastika) za cijevi centralnog grijanja?

Stvar ili firma se zove HENCO pogoglaj nešto me zeza i proizvod dolazi iz Belgije
[Vrh]
windman

PostPostano: 5.5.2007. sub. 20:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

je li tko vidio u trgovinama(pevec,metro,NEC...) crne gumene cijevi (one zadvorište? malo je zafrknuto lotat bakrene cijevi kada idu kroz staklo i sve to kasnije fiksirat. jednostavno bi stavio crnu gumenu cijev kroz staklenu začepio smjesom kojom se stakla fiksitraju, na metalnu konstrukciju i ko bog. asmo nigdje nema crne gume!!!
[Vrh]
inch

PostPostano: 6.5.2007. ned. 08:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:

Stvar ili firma se zove HENCO pogoglaj nešto me zeza i proizvod dolazi iz Belgije

da to bi bilo to, mislim da su te cijevi ok. za kolektor i vjerojatno ih uzimam...ali sad mi još i staklo treba, koje uzeti, razmišljao sam i o plexigassu - zapravo cijena će odvagnuti koja opcija će ići...ti si naime rije kojig desetak postova pričao o borosilikatnom ili vatrostalnom, znaš li možda koliko košta metar kvadrati tog stakla?
[Vrh]
inch

PostPostano: 6.5.2007. ned. 08:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

windman je napisao/la:
je li tko vidio u trgovinama(pevec,metro,NEC...) crne gumene cijevi (one zadvorište? malo je zafrknuto lotat bakrene cijevi kada idu kroz staklo i sve to kasnije fiksirat. jednostavno bi stavio crnu gumenu cijev kroz staklenu začepio smjesom kojom se stakla fiksitraju, na metalnu konstrukciju i ko bog. asmo nigdje nema crne gume!!!

znaš što je još problem sa bakrom, odnosno cijevima - on ne može trajati u instalaciji 30 godina kako neki proizvođači kolektora ističu, za stijenke se hvata 'arterioskleroza' i elektrokorozija i sl. nakupine koje nagrizaju metal...
te crne gumene' ili pvc cijevi imaš za nabavit u svakom vodovod-materijalu...samo ja mislim da je bolja opcija prozirna cijev i tamno obijani antifriz, crna bakrena ploča, kao absorber i naravno staklo koje zatvara kutiju ide odozgora...ovo sa pojedinačnim cijevima od stakla je jako zeznuto kao i vakumkolektori, naime tuča ili malo veći kamen i to vjerojatno puca, a skupo je i teško nabavljivo...ispravi me ako griješim.
[Vrh]
windman

PostPostano: 6.5.2007. ned. 11:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
windman je napisao/la:

znaš što je još problem sa bakrom, odnosno cijevima - on ne može trajati u instalaciji 30 godina kako neki proizvođači kolektora ističu, za stijenke se hvata 'arterioskleroza' i elektrokorozija i sl. nakupine koje nagrizaju metal...
te crne gumene' ili pvc cijevi imaš za nabavit u svakom vodovod-materijalu...samo ja mislim da je bolja opcija prozirna cijev i tamno obijani antifriz, crna bakrena ploča, kao absorber i naravno staklo koje zatvara kutiju ide odozgora...ovo sa pojedinačnim cijevima od stakla je jako zeznuto kao i vakumkolektori, naime tuča ili malo veći kamen i to vjerojatno puca, a skupo je i teško nabavljivo...ispravi me ako griješim.

valjda misli na one kupovne staklene cijevi. Ove kod mene su prilično čvrste. meni susjed razmišlja da stavi 20-ak cijevi i kroz njih crnu gumu začepit nekim materijalom. lukove cijevi izolirat stiropotom i pjenom. na metalne okvire. namotaji bakra u 2 bolera i ko bog. samo nigdje crne cijevi.
[Vrh]
inch

PostPostano: 6.5.2007. ned. 17:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok. ali koje 'kupovne staklene cijevi'? Rolling Eyes

ili di se to može kupiti i koliko je debela stijenka cijevi - ako i koliki je fi?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 2 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.