<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

SOLARNO GRIJANJE
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drug mile

PostPostano: 15.12.2011. čet. 14:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razumijemo se, mislio sam na mjesto koje nije zasjenjeno i ne bi radilo sjenu. Ako su plastenici polukružnog presjeka, onda bi to bilo negdje na najvišoj (i najtoplijoj) točki, ili malo sjevernije od nje. U mom slučaju, gdje je plastenik ispred kuće i naslonjen na nju, možda bi pravo mjesto bilo iznad prozora?

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pkristo

PostPostano: 15.12.2011. čet. 14:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm, dakle vjeruješ da ne možeš učiniti ništa u vezi promjene orjentacije kuće (nasipavanjem). Meni se plastika zbog svoje slabe trajnosti baš i ne sviđa. Kuća će ti imati ogromne toplinske gubitke po noći i za oblačnog / maglovitog vremena jer se toplina diže gore i tu je samo plastika. Da ne govorimo o tuči. Ja ne bih tako gradio, to je sigurno. Po meni staklenik mora biti okomit kao dobar kompromis između zime i ljeta. Jedna Japanska tvrtka je napravila poslovnu zgradu pod negativnim nagibom staklenika (10-ak stupnjeva od okomice) kako bi ljetno Sunce što manje zagrijavalo. Ti ćeš imati kolektore kojima možeš odvesti dio topline, ali svejedno - nije mi to baš sve super. No živi bili. Da barem radi sve k'o urica! :)Jedva čekam "house warming party"?
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 15.12.2011. čet. 15:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Objasniti ću gradnju i proračune gubitaka (inače za prosinac mi ispada samo -2 kWh razlike dobivenog i izgubljenog) na drugoj temi. Ovdje sam htio samo pitati, ako plastenik postoji, je li pametnije pozicionirati kolektore u njega ili izvan njega.

Ali ona tvoja ideja o cijevnim kolektorima ima potencijala. Ionako bi mi za gradnju plastenika trebala cijevna konstrukcija. Možda se isplati postaviti lukove koji bi istodobno držali plastiku i bili solarni kolektori.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Stranica 10 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.