<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Budimo konstruktori zajedno
Idite na 1, 2, 3 ... 38, 39, 40  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
VladoK

PostPostano: 19.1.2007. pet. 21:39    Naslov: Budimo konstruktori zajedno Citirajte i odgovorite

Još je puno zimskih dana pred nama. Predlažem da se zabavimo nastojanjem da u našoj mašti stvorimo i opišemo viziju ili idejni projekt električnog vozila koje bi uspijevalo svojim karakteristikama zadovoljiti želje svih nas prisutnih na forumu e-vozila.

Za početak sam skicirao i ponudio svoje viđenje prednje i stražnje osovine, te moje zamišljanje i koncepciju prednjeg i zadnjeg ovjesa za takvo vozilo. Spiralne opruge, obični amortizeri, prednje disk kočnice, stražnje na bubanj.
Upravljač sa zubnom letvom predlažem realizirati na prednjim kotačima.
Predlažem da stražnji kotači budu pogonski, a za jeftinije i za naše HR prilike da bude jednostavnije - kao tehničko rješenje predlažem ugradnju diferencijala, ali bez transmisije (mjenjača).

Za inicijativu moj crtež:

Dakle ako ste za zabavu molim Vas da nastavite svi ste dobrodošli!

Zadnja promjena: VladoK; 17.2.2007. sub. 17:47; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 19.1.2007. pet. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj site bi preporucio svima cak i onima koji su upoznati sa tim stvarima, svojevremeno sam ga cijelog pocuclao na HDD i proucavao...
AutoZine Technical School
A ovjes se obradjuje ovdje...
Uglavnom izgleda solidno samo za gornju verziju bi bilo zgodno vidjeti i drugu projekciju (tlocrt) cini se kao "double whisbone" klasika kod sportskih auta...
Zadnji kraj mi je malo low performance ali je valjda prilagoden onome sto se ima (financije)...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Čubi

PostPostano: 19.1.2007. pet. 23:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se vratimo na početak... ili priča o žlicama Smile

Električno vozilo - DA
Automobil - NE baš, odnosno NE u danas uobičajenom obliku. Opet je pitanje namjene. Većinom se u autu voze 1-2 osobe, rijetko više njih. Pa čemu onda vući nepotreban volumen, iz čega slijedi i nepotrebna masa? Čemu 5 kubika ako sve stane u 2? Svejedno ima li 3 ili 4 kotača (1 ili 2 je nestabilno, više od 4 je nepotrebno). Razmišljamo o automobilu (i o drugim stvarima) onako kako su nas naučili razmišljati. Gdje je tu kreativnost? Think different! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.1.2007. sub. 00:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vozilo za grad/odlazak na posao..
4 kotaca..dva sjedala..mali prtljaznik
Ima puno malih auteka..samo treba pocupat stari pogon i stavit elektro..
To je najjeftinije i nabrze..
Domet ne treba biti veci od 100km..brzina 80-100km/h
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Drago-Zg

PostPostano: 20.1.2007. sub. 09:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

A ova tema ne može proći bez mene. Več na početku vidim da dolazi do gužve. Iz priloženog več osječam da čemo praviti 4 električna vozila odjednom. Osječam 4 koncepta. Vlado bi ozbiljni pravi auto, Čubi ide na manji motocikl sa zaštitom, profesor Baltazar na tricikl, EV predlaže gotove komponente pripasat u neko adekvatno vozilo tu spadam i ja. Čekam dan kad ću moći komponente za samogradnju kupiti u trafici i sam ugradit. Ideja je jako dobra znači pravimo 4 projekta, a na kraju možda se složimo pa dođemo do jednog koji če nas sve zadovoljiti. Idemo dalje s idejama .....
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 20.1.2007. sub. 11:03    Naslov: Izražavam svoje zadovoljstvo Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
na kraju možda se složimo pa dođemo do jednog koji če nas sve zadovoljiti. Idemo dalje s idejama .....

Nadam se da Vam nisam nešto jednostavno NAMETNUO, jer to nije bila moja namjera.
S prvim sam Vašim reakcijama jako zadovoljan, RASPRAVA će kroz određeno vrijeme nadam se kanalizirati naše želje tako da se polako pomire naši ZA SADA NAIZGLED NEPOMIRLJIVI STAVOVI. Nije to baš tako, stvorili smo si dovoljno dobar razlog da možemo biti povremeno u kontaktu.
Ja ću s vremena na vrijeme pokušati to nekako skicirati i nacrtati izgled "potencijalnog elektro vozila", te Vam dati na uvid da se ima što prokomentirati i korigirati, tamo gdje zalutam ili zalutamo... AKO SE SLAŽETE s takvom koncepcijom.

Dakle usmjerite raspravu molim u osnovnom smjeru:
a/ tricikl - naprijed jedan kotač, pozadi dva kotača
b/ tricikl - naprijed dva kotača, pozadi jedan kotač
c/ tricikl - s prednjim pogonom
d/ tricikl - sa stražnjim pogonom
e/ na četiri kotača
f/ na četiri kotača - s prednjim pogonom
g/ na četiri kotača - sa stražnjim pogonom
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 20.1.2007. sub. 14:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro svaki od nas je izabrao neko slovo, Sada treba sastaviti popis osnovnih djelova ( motor .bat. itd ) i dodatni ( punjač. razni instrumenti itd )
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 20.1.2007. sub. 19:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je, ja sam izabrao jedno slovo - ali za izbaciti. Slovo c/ (tricikl s prednjim pogonom) mi baš ne ulijeva povjerenje. Ostale koncepcije su prihvatljive. Ajmo prvo definirat namjenu, pa da vidimo koja koncepcija nudi najviše.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 20.1.2007. sub. 19:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Je, ja sam izabrao jedno slovo - ali za izbaciti. Slovo c/ (tricikl s prednjim pogonom) mi baš ne ulijeva povjerenje. Ostale koncepcije su prihvatljive. Ajmo prvo definirat namjenu, pa da vidimo koja koncepcija nudi najviše.

a/ tricikl - naprijed jedan kotač, pozadi dva kotača
b/ tricikl - naprijed dva kotača, pozadi jedan kotač
c/ tricikl - s prednjim pogonom => taj kocept dakle prvi otpada...što kažu ostali???
d/ tricikl - sa stražnjim pogonom
e/ na četiri kotača
f/ na četiri kotača - s prednjim pogonom
g/ na četiri kotača - sa stražnjim pogonom

Ovako ja trenutno zamišljam čubijevo idejno rješenje

[Vrh]
Čubi

PostPostano: 20.1.2007. sub. 21:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ljetos, dok su se drugi kupali i pržili na suncu Very Happy , dohvatio sam komad siporeksa i u hladovini pretočio ideju u nešto vidljivo. Mislio sam ovak nekaj:

[Vrh]
Neno

PostPostano: 20.1.2007. sub. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bi uveo i slovo "h" tj. na četiri kotača - pogon na sva 4 kotača jer mi se to čini najbolje rješenje za el. auto. Po jedan motor u glavčini svakog kotača, time otpada getriba, diferencijal, poluosovine, homokinetički...dijelovi koji su potpuno nepotrebni kod el. automobila. Nije rješenje za samograditelje ali općenito gledano mislim da je najbolje.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 20.1.2007. sub. 22:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Da se vratimo na početak... ili priča o žlicama Smile

Električno vozilo - DA
Automobil - NE baš, odnosno NE u danas uobičajenom obliku. Opet je pitanje namjene. Većinom se u autu voze 1-2 osobe, rijetko više njih. Pa čemu onda vući nepotreban volumen, iz čega slijedi i nepotrebna masa? Čemu 5 kubika ako sve stane u 2? Svejedno ima li 3 ili 4 kotača (1 ili 2 je nestabilno, više od 4 je nepotrebno). Razmišljamo o automobilu (i o drugim stvarima) onako kako su nas naučili razmišljati. Gdje je tu kreativnost? Think different! Smile

Ja se ispricavam na izbivanju: htio sam odgovoriti prvi (i krenuo pisati) pa sam vidio da ono sto pisem ne vodi nigdje i ostavio za kasnije. Sad kad vidim obilje odlicnih odgovora, cini mi se da mogu reci nesto suvislo.

Cubi, ti si genije! Kazem to, jasno, zato sto si u svom odgovoru opisao prvu stvar sto je meni pala na pamet kad sam procitao Vladinu poruku. Smile
Ozbiljno, mislim da bismo se svi uspjeli okupiti ispod barjaka nekog dvosjeda s 3 ili 4 kotaca + sto je Cubi lijepo naglasio nesto sto sam naceo u svom neposlanom odgovoru: nacin spremanja i prijenosa energije u elektricnim vozilima je potpuno drugaciji od bilo cega na sto smo naucili. Mogucnosti su ogromne, ali za njih treba pokusati razmisljati izvan okvira.
Dotaknut cu se toga u odgovoru nize...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.1.2007. sub. 22:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ponekad auti prolaze kroz dublju vodu..tesko je napravit 100% siguran HUB motor od ulaska vode u unutrasnjost
Sljedeci problem su kocnice i prostor za oboje..

Dok se ne pojave takvi motori u prodaji ne gubimo vrijeme na njih..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prof. Baltazar

PostPostano: 20.1.2007. sub. 22:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

e-vozila je napisao/la:
Vozilo za grad/odlazak na posao..
4 kotaca..dva sjedala..mali prtljaznik

Oko ovoga se mozemo sloziti.

e-vozila je napisao/la:

Ima puno malih auteka..samo treba pocupat stari pogon i stavit elektro..
To je najjeftinije i nabrze..
Domet ne treba biti veci od 100km..brzina 80-100km/h

Ako se ide na preradu postojeceg auta, preporucam Mini Morris jer je zaista mali i (e-V ce se s ovim oduseviti) ima mnogo vise stila od vecine drugih vozila slicne velicine. Smile Odabir ovakvog rjesenja je prilican kompromis buduci da vozilo nece biti moguce u potpunosti prilagoditi prema nasim idejama, da ce jos uvijek imati 4 sjedala, da ce pokretljivost (kretanje s mjesta, uspon) biti grubo ogranicena s 500 kg mase samog vozila i sl.
To je, medjutim, prihvatljivo rjesenje ukoliko zakljucimo da nije moguce sloziti nekakav prototip koji bi bolje iskoristio mogucnosti elektricnog pogona kao sto ih npr. toyotin i-unit koristi. Usput, trazeci (opet) kako se tocno i-unit zvao (i-cell? i-pod? i-nesto?), naletio sam na ovo zanimljivo rjesenje.

Da bih bio konstruktivniji u analizi nedostaje mi mnogo prakticnog mehanicarskog znanja, ali evo nekoliko osnovnih crta na tragu kojih sam razmisljao...
...pogon na sva 4 kotaca, sa sva 4 kotaca usmjeriva.
...koristenje neovisnih poluosovina da se pojednostavni rotaciona mehanika (izbacivanje diferencijala, mozda lakse upravljanje smjerom i sl.) Vlado je u tom pogledu puno pozvaniji od mene dati neko misljenje, ali ja bih volio napraviti neka mjerenja na npr. umanjenom modelu vozila s gornjim osobinama dok ubrzava u zavoju (opterecenost pojedinih motora, sile prema tlu, stabilnost i sl.). Mislim da bi nam to svima otvorilo oci prema nekim novim mogucnostima.
Ovakvo vozilo moglo bi se okrenuti na mjestu (svi kotaci bi se mogli *jako* skretati lijevo-desno do kuta od cca 60-70 stupnjeva) sto , moglo bi biti vrlo stabilno i upravljivo (radi pogona na sva 4 kotaca), jednostavno (u usporedbi s motorom kojeg pogoni serija eksplozija, tricarija), robusno (ako i otkaze neki motor, drugi mogu preuzeti i dovesti vozilo do servisa...uglavnom, nesto za razmisljanje.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 20.1.2007. sub. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
A ova tema ne može proći bez mene. Več na početku vidim da dolazi do gužve. Iz priloženog več osječam da čemo praviti 4 električna vozila odjednom. Osječam 4 koncepta. Vlado bi ozbiljni pravi auto,

Zapravo, cini mi se da smo vec dosta vremena posvetili predstavljanju svojih osobnih zamisli o tome kako bi stvari trebale izgledati da sad stvarno postoji volja...mozda cak vise znatizelja da vidimo mozemo li naci neki neutralni teren. Pa se rade ustupci s kojima se moze zivjeti. Wink
...ali mozda dobro govoris: treba vidjeti...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 38, 39, 40  Sljedeća
Stranica 1 / 40.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.