<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja solarnog kolektora
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
darma

PostPostano: 8.1.2015. čet. 17:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmi ornamentno staklo tipa karolit ili piramid, koji zbog svojeg oblika(male piramidice )puno bolje apsorbiraju svjetlost/toplinu..Cijena u Gorici st je oko 150 kn/m.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dmeter

PostPostano: 9.1.2015. pet. 00:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

darma je napisao/la:
Uzmi ornamentno staklo tipa karolit ili piramid, koji zbog svojeg oblika(male piramidice )puno bolje apsorbiraju svjetlost/toplinu..Cijena u Gorici st je oko 150 kn/m.

a i nije baš točno ornamental bezbojna stakla imaju od vrhuskih proizvođaća recimo st gobain DECORGLASS clear: from 80% to 90% depending on the pattern and thickness.
DECORGLASS WIRED must not be installed above a direct source of heat. If the glass is installed in a damp environment or if it is subjected to high levels of atmospheric pollution, the edges of the glass must be treated and sealed to prevent oxidisation.

Drugim rijećima napravljeni su za interijere.
bezvezno nepotrebno trošenje novaca
evo najbolje ornamentalno staklo i ima 92% transmisije
http://www.pilkington.com/products/bp/bybenefit/solarenergy/our-range/default.htm
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 9.1.2015. pet. 10:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
drug mile je napisao/la:
Zna li netko gdje nabaviti stakla za solarne kolektore? Znalo je biti u oglasniku za 250 kn cca 2m2, ali vec dugo nema nista slicno. Cuo sam i da je Lipovica proizvodila, ali vise ne. Guglanje me uglavnom odvede na gotove kolektore. Je li moguce da kod nas ne postoji trziste za solarna stakla?

Pod solarnim staklom mislim na kaljeno staklo s niskim udjelom zeljeza tj visokom transmisijom i po mogucnosti strukturiranom povrsinom radi smanjenja refleksije (gubitaka topline). Mozda cjepidlacim? Prvi put ovo radim pa zelim izbjeci pocetnicke greske, ako je moguce.

a ti radiš neki solarni kolektor za takmičenje ili za nešto drugo.
je li ti stvarno bitno tih par %
ecoguard solar float staklo 4mm solarna transmisija 88.1% 20 eura m2
obični float prozirni 4mm solarna transmisija 83 % 3-4 eura m2

Meni obični float prozirni ne odgovara jer će paneli biti izloženi tuči i snijegu, staklo mora biti kaljeno. Je li ova tvoja cijena za kaljeno staklo? Ne bih rekao. Ako mogu birati između kaljenog od 19€ i solarnog od 20€, radije uzmem solarno. Ako je zaista staklo koje mehanički zadovoljava zahtjeve, a ima par posto manju transmisiju, za 3-4 eura, pa u tom slučaju naravno da ću radije koristiti ovo jeftinije. Ne pada mi na pamet nikakvo takmičenje. Samo topla voda.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
staklar

PostPostano: 9.1.2015. pet. 12:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko ja znam solarno staklo se isto mora kaliti pa onda stavi jos par eura na cijenu solarnog. Nazovi goricu staklo i pitaj ih. Mozes pitat i piletic staklo ali mislom da oni nemaju solarno ali mogu kaliti. U Rugvici imas bp metal glass pa mozes i njih pitat. Ovako nagadamo a nema koristi od toga.
[Vrh]
zega

PostPostano: 9.1.2015. pet. 19:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

DIY making gorilla glass (chemical strengthening)
Prilicno jednostavno...

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
el_žižak

PostPostano: 9.1.2015. pet. 21:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

selec1 je napisao/la:
Nema potreba za regulacijom izlazne temperature. Koristis neki termostat koji pali kolektor dok je u njemu par stupnjeva iznad sobne temperature i to je to. Uzmi za primjer sobnu grijalicu(kalorifer), on puše dosta iznad 50°C, ali tak i treba jer nebi nikad zagrijal prostoriju.
Imam vec jedan takav kolektor u pogonu par godina, i jednostavno dok dođu topli dani, dok digne temperaturu prostorije na vise od 26, 27 stupnjeva ga iskopcamo iz struje

Takav sistem regulacija on/off vec imam he he, no zanima me elektronika za "mješalicu" koja bi regulirala stalnu izlaznu temperaturu zraka. Zato i postavljam pitanje ovdje, na forumu, =).

Manualno sam napravio mješalicu(brzina vrtnje ventilatora potenciometrom i veličina otvora zagrijanog zraka/zraka iz prostorije, koji se mješa sa zrakom iz prostorije), ali čim se temperatura u prostoriji poveća, poveća se i izlazna temperatura ili ako se poveća/promjeni temperatura u kolektoru pa da bih zadržao stalnu temp na izlazu stalno moram ili korigirat mješalicu(otvore) toplog(kolektor) i hladnog(prostorija) ili korigirati brzinu vrtnje ventilatora(strujanje zraka kroz kolektor).

Takva elektronika bi trebala imati podatke o trenutnom temp stanju u prostoriji i temp stanju u kolektoru te na osnovu toga podešavati otvore na mješalici zraka i brzinu vrtnje ventilatora.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
selec1

PostPostano: 10.1.2015. sub. 16:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koji je smisao toga? Kolektor grije kolko ima sunca. Visa temperatura i manji protok ili niza temp i veci protok dolazi na isto. Sa nekakvim klapnama samo bzvz radis otpor ventilatoru i trosis struju. Druga stvar da kombiniras svijezi zrak iz vana sa onim iz prostorije, al kolko vidim ti sav zrak vuces iz prostorije
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 11.1.2015. ned. 00:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

staklar je napisao/la:
Koliko ja znam solarno staklo se isto mora kaliti pa onda stavi jos par eura na cijenu solarnog. Nazovi goricu staklo i pitaj ih. Mozes pitat i piletic staklo ali mislom da oni nemaju solarno ali mogu kaliti. U Rugvici imas bp metal glass pa mozes i njih pitat. Ovako nagadamo a nema koristi od toga.

najeftinije je za 4000 m2 10 eura kaljenje u veneciji
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 11.1.2015. ned. 00:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:

Meni obični float prozirni ne odgovara jer će paneli biti izloženi tuči i snijegu, staklo mora biti kaljeno. Je li ova tvoja cijena za kaljeno staklo? Ne bih rekao. Ako mogu birati između kaljenog od 19€ i solarnog od 20€, radije uzmem solarno. Ako je zaista staklo koje mehanički zadovoljava zahtjeve, a ima par posto manju transmisiju, za 3-4 eura, pa u tom slučaju naravno da ću radije koristiti ovo jeftinije. Ne pada mi na pamet nikakvo takmičenje. Samo topla voda.

a meni je za moj staklenik odgovaralo i to 4 mm a dimenzije stakla su bile
3,2 metra x 0,72 x 4mm a na krovu sam stavija 2,4 m x 0,72 m x 4mm
i nakon 7 dana je padala tuća veličine cigle.ako se sječate isčašila mi je rame. i uništila Iveco i kabinu bagera. Ali staklo ovo veliko od 3,2 m samo je 1 naciklo. a na krovu sam imao 12 baš rupa u staklu.
stavi 6 mm i nema straha a i na prozorima ti nisi stavljao kaljeno staklo a živiš u stanu.
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 11.1.2015. ned. 16:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

selec1 je napisao/la:
Koji je smisao toga? Kolektor grije kolko ima sunca. Visa temperatura i manji protok ili niza temp i veci protok dolazi na isto. Sa nekakvim klapnama samo bzvz radis otpor ventilatoru i trosis struju. Druga stvar da kombiniras svijezi zrak iz vana sa onim iz prostorije, al kolko vidim ti sav zrak vuces iz prostorije

Pa "otpor" ne radim bez veze. Ako je manje sunca manja je i sakupljena toplina u kolektoru, a onda bi trebao protok usporiti ili se zaustaviti kada je temp u kolektoru preniska. Bio bi to kao miš ventil kao što je kod sustava podnog grijanja, ali ovo bi bilo za zračni solarnikolektor.

Ugl, nisam htio otvarati bez veze novu temu kad je stvar vise manje vezana za zračni solarni kolektor(regulacija koja je opisana u moja zadnja dva posta, prethodna stranica ove teme). Izgleda cu ipak morati otvoriti novu temu. Ovo pitanje zapravo spada pod elektroniku, koja bi upravljala, vršila regulaciju kakva je vec opisana.

Slab sam sa elektronikom, već bih to bio nekako napravio...=(
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
drug mile

PostPostano: 12.1.2015. pon. 08:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

i nakon 7 dana je padala tuća veličine cigle.ako se sječate isčašila mi je rame. i uništila Iveco i kabinu bagera. Ali staklo ovo veliko od 3,2 m samo je 1 naciklo. a na krovu sam imao 12 baš rupa u staklu.
stavi 6 mm i nema straha a i na prozorima ti nisi stavljao kaljeno staklo a živiš u stanu.

Jesi li možda pretpostavio da će moji kolektori biti postavljeni vertikalno? Jer neće, biti će s nagibom od oko 45 st. Na prozorima je obično staklo jer nije velika vjerojatnost da će vjetar nositi tuču toliko jako da ona udara u prozore, ali ako se to i dogodi, lako promijenim staklo kad tuča prođe. Na krov mi se ipak ne ide ako baš ne moram. Ako mi tuča stuče stakla na kolektorima, onda će razbiti i unutrašnjost, pa ću osim stakla imati još posla s recimo ravnanjem limova. Ipak je solarni kolektor uređaj koji na tržištu vrijedi parsto eura, a prozorsko staklo je samo staklo. Također, u kolektoru su dosta visoke temperature, staklo i okviri se griju, hlade, tj šire i skupljaju, strah me da obično staklo jednostavno ne prsne radi same temperature u kolektoru.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 12.1.2015. pon. 14:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

staklar je napisao/la:

Ovo koje sam ja spomenuo, iz Lipika, je kaljeno. Dakle, low iron, ornamentno (prizmaticno), kaljeno, 4mm debljine.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 12.1.2015. pon. 14:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
dmeter je napisao/la:

Jesi li možda pretpostavio da će moji kolektori biti postavljeni vertikalno? Jer neće, biti će s nagibom od oko 45 st. Na prozorima je obično staklo jer nije velika vjerojatnost da će vjetar nositi tuču toliko jako da ona udara u prozore, ali ako se to i dogodi, lako promijenim staklo kad tuča prođe. Na krov mi se ipak ne ide ako baš ne moram. Ako mi tuča stuče stakla na kolektorima, onda će razbiti i unutrašnjost, pa ću osim stakla imati još posla s recimo ravnanjem limova. Ipak je solarni kolektor uređaj koji na tržištu vrijedi parsto eura, a prozorsko staklo je samo staklo. Također, u kolektoru su dosta visoke temperature, staklo i okviri se griju, hlade, tj šire i skupljaju, strah me da obično staklo jednostavno ne prsne radi same temperature u kolektoru.

http://www.zastitna-folija.hr/zastita-od-krhotina---unutarnja-p13
evo pa možeš pucati iz kalaša
inaće na stakleniku je cijeli krov od stakla i pod kutem od 15 st. a 45 st i 6mm staklo možeš bacati kamenje neće puknuti.
a ako si baš zapeja za kaljeno
http://www.goricastaklo.hr/?p=79
http://www.imcomp.hr/hr/Tehnologije/kaljenje.html
[Vrh]
staklar

PostPostano: 12.1.2015. pon. 17:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
staklar je napisao/la:

Ovo koje sam ja spomenuo, iz Lipika, je kaljeno. Dakle, low iron, ornamentno (prizmaticno), kaljeno, 4mm debljine.

Molim te daj mi neki kontakt od njh.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 13.1.2015. uto. 09:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

staklar je napisao/la:

Molim te daj mi neki kontakt od njh.

http://www.lipikglas.com/kontakt/
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu