<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja solarnog kolektora
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.4.2011. ned. 02:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro došao Skomre! Smile

Za samogradnju preporučujem zračne kolektore..razmisli Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
skomre1

PostPostano: 11.4.2011. pon. 08:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:

Hvala!

Jel riječ o ovome:

http://www.mobilehomerepair.com/article17solar.htm

Jer meni netreba za grijanje prostora, nego samo za sanitarnu vodu.

Jel bi se moglo na neki način onda iskoristit taj topli zrak, mozda preko kilera od auta?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eygon

PostPostano: 11.4.2011. pon. 08:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

skomre1 je napisao/la:
samogradnja kolektora mi se cini dosta skupa, kad se zbroji sav materijal (ako se sve kupuje). Zato me zanima, dal ima kakve jednostavnije metode, a da ispadne cim manje novaca. Pa me zanima vase misljenje.

Jel bi bilo izvedivo napraviti kolektor od polikarbonatne ( ili pleksiglas) cijevi, malo veceg promjera, nju napunit vodom, i kroz nju provuc komad bakrene cijevi. Znaci apsorber bi tu bila voda u toj vecoj cijevi, i prenosila toplinu na manju cijev, koja bi se dalje spajala na izmjenjivac u bojleru. Sa strane zatvorit sa plutenim cepom ili napravit poklopac sa po mjeri napravljenim teflonskom brtvom. Sa donje polovice okruzit sa stiroporom, ili vuna+drvo.

evo slike, kak je to zamisljeno:

Svaki savjet bi dobro dosao.

I jos jedno pitanje, dal ima netko iskustva s onom metodom, gdje se samo namota veca duzina crijeva (za vrt ili slicno) i kakvi su stvarni rezultati toga?

solanri kolektor ima veliku površinu i malo cijevi, s malo glikola, a toplina se prenosi na spremnik u građevini, a spremnik je izoliran

ti imaš na slici malu površinu i puno vode, to će nikako funkcionirati, zagrijati će vodu kada je vani 35-40°C i sunčani dan, a ovo pluto sa strane će ti izletiti kada se poveća tlak u plastičnoj cijevi

uglavnom, složi to, pa se i sam uvjeri što će se dogoditi respekt
[Vrh]
eygon

PostPostano: 11.4.2011. pon. 08:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

skomre1 je napisao/la:
ogi je napisao/la:

Hvala!

Jel riječ o ovome:

Jel bi se moglo na neki način onda iskoristit taj topli zrak, mozda preko kilera od auta?

teško ćeš preko zračnog kolektora zagrijati sanitarnu vodu na više od 30°

drži se isprobanog tehničkog rješenja preko solarnog kolektora Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.4.2011. pon. 14:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

skomre1 je napisao/la:

Jel riječ o ovome:

Da, tako nešto

Naravno da zrakom možemo grijati vodu palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
drug mile

PostPostano: 3.12.2014. sri. 23:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko gdje nabaviti stakla za solarne kolektore? Znalo je biti u oglasniku za 250 kn cca 2m2, ali vec dugo nema nista slicno. Cuo sam i da je Lipovica proizvodila, ali vise ne. Guglanje me uglavnom odvede na gotove kolektore. Je li moguce da kod nas ne postoji trziste za solarna stakla?

Pod solarnim staklom mislim na kaljeno staklo s niskim udjelom zeljeza tj visokom transmisijom i po mogucnosti strukturiranom povrsinom radi smanjenja refleksije (gubitaka topline). Mozda cjepidlacim? Prvi put ovo radim pa zelim izbjeci pocetnicke greske, ako je moguce.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
staklar

PostPostano: 3.12.2014. sri. 23:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
Zna li netko gdje nabaviti stakla za solarne kolektore? Znalo je biti u oglasniku za 250 kn cca 2m2, ali vec dugo nema nista slicno. Cuo sam i da je Lipovica proizvodila, ali vise ne. Guglanje me uglavnom odvede na gotove kolektore. Je li moguce da kod nas ne postoji trziste za solarna stakla?

Pod solarnim staklom mislim na kaljeno staklo s niskim udjelom zeljeza tj visokom transmisijom i po mogucnosti strukturiranom povrsinom radi smanjenja refleksije (gubitaka topline). Mozda cjepidlacim? Prvi put ovo radim pa zelim izbjeci pocetnicke greske, ako je moguce.

http://www.goricastaklo.hr/
Probaj tu ako oni nemaju teško da netko u Hr ima. Možda ti mogu reći jel ima solarno staklo neki drugi uvoznik stakla u Hr.
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 3.1.2015. sub. 16:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za početak, želim puno uspjeha i sve najbolje svim članovima foruma i ARTAS ekipi u novoj 2015. godini skace od srece .

ogi je napisao/la:

Slažem se sa Ogijem, jeftini, lagani(u svakom smislu), DIY support palac .

E sad, ono što mene zanima, jest kontrola izlazne temperature. Negdje se spominje da temepratura u kolektoru naraste i do 85°C.

Ja bih htio da se ta temperatura može kontrolirati. Sad, regulacijom brzine strujanja zraka se vjerojatno može utjecati na izlaznu temperaturu, ali to je obratno od onoga na što mislim i želim. Znači da se zada neka temperatura i da se ta temperatura može mjenjati(regulirati) po volji, ali da je konstantna.

Ta regulacija bi trebala raditi na nekom principu kombinacije regulacije brzine protoka tj. brzine ventilatora i dodatkom mješalice(na izlazu) toplog zraka iz takvog kolektora i hladnijeg zraka iz prostora gdje bi mi zadali neku temperaturu, a elektronika bi pratila uvjete i regulirala parametre kako bi izlazna temperatura bila konstantna i jednaka zadanoj, a da, kada prostor zagrije na zadanu temperaturu stvar prestane sa radom(upuhivanjem), te kad pemperatura padne(par stupnjeva ispod zadane).

Upustio bih se i u samogradnju takvog uređaja, no, da ne izmišljam toplu vodu, jel postoji gotovi uređaj koji bi obavljao gore spomenuto?
Nekakav termostat bi obavio vjerujem paljenje i gašenje, ali meni je cilj da je pri svemu gore spomenutom zadana temperatura izlaznog zraka konstantna?

Jel to problem? Možda je to netko već radio, ne znam stvarno.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
grrga

PostPostano: 3.1.2015. sub. 17:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolektor daje topline onoliko koliko je generira. Ako je potrebna regulacija to se radi u sekundarnom krugu.
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 3.1.2015. sub. 18:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Kolektor daje topline onoliko koliko je generira. Ako je potrebna regulacija to se radi u sekundarnom krugu.

Pozz grrga =). Generiranje i koliko se generira, nije upitno. Mislim da se iz konteksta gornjeg mog posta vidi da ne želim povećati temperaturu grijanja već da reguliram na nižim vrijednostima od one koja je generirana u kolektoru. Zato sam i spomenuo brzinu strujanaj tj. ventilatora i mješalica(na izlazu) koji osiguravaju recimo 25-55°C konstantno(isključi se kad se prostor zagrije na istu temp ili ako je temp u kolektoru niža od zadane temp izlaza tj. grijanja), iako se u kolektoru generira 55-85°C.

Ako se to ne vidi iz konteksta, moj bed, trebao sam navesti temp itd. Nadam se da je sad jasno što želim postići, napraviti, kupiti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
selec1

PostPostano: 6.1.2015. uto. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema potreba za regulacijom izlazne temperature. Koristis neki termostat koji pali kolektor dok je u njemu par stupnjeva iznad sobne temperature i to je to. Uzmi za primjer sobnu grijalicu(kalorifer), on puše dosta iznad 50°C, ali tak i treba jer nebi nikad zagrijal prostoriju.
Imam vec jedan takav kolektor u pogonu par godina, i jednostavno dok dođu topli dani, dok digne temperaturu prostorije na vise od 26, 27 stupnjeva ga iskopcamo iz struje
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 7.1.2015. sri. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Solarno staklo imaju u Lipik Glas. Navodno 20€/m2.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
brzi66

PostPostano: 7.1.2015. sri. 22:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam prije 2 godine dobio u "Staklo Piletić" solarno staklo, iako ako sam ih dobro shvatio da im je to bio ostatak od neke narudžbe ili tako nešto a da im nije u redovitoj ponudi, valjda mi se posrečilo.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 8.1.2015. čet. 03:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:

a ti radiš neki solarni kolektor za takmičenje ili za nešto drugo.
je li ti stvarno bitno tih par %
ecoguard solar float staklo 4mm solarna transmisija 88.1% 20 eura m2
obični float prozirni 4mm solarna transmisija 83 % 3-4 eura m2
[Vrh]
zega

PostPostano: 8.1.2015. čet. 14:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da to je razlika od 6% od kojeg se iskoristi mozda 4% tj moras napraviti 5% veci kolektor da kompenziras tu razliku u u staklu (5% jer se sa vecom kutijom povecavaju transmisijski gubici pogotovo zimi).
Sto rec da li toliko veci kolektor kosta tu razliku u staklu?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Stranica 6 / 9.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.