<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja solarnog kolektora
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.2.2011. pet. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zašto ne zračni solarni kolektor?!

Daleko je jednostavniji za samogradnju
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
peco

PostPostano: 25.2.2011. pet. 23:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

je jednostavniji,ali kako akumulirati i regulirati toplinu?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 26.2.2011. sub. 00:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

peco je napisao/la:

Regulirati protokom ili miješanjem a akumulirati grijanjem vode, cigle, kamena...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 27.2.2011. ned. 15:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
peco je napisao/la:

Regulirati protokom ili miješanjem a akumulirati grijanjem vode, cigle, kamena...

(Po završetku sadašnje sezone grijanja mislim napraviti nešto radova na našem centralnom grijanju, a uvijek postoji i moja tiha patnja i dobra namjera za dogradnju solarnog uz centralno ili na centralno, ali želim znati kolika bi to bila financijska ulaganja. Ipak je novac u svemu tome za nas male smrtnike ono što je glavno za donošenje odluka.)

Dakle več jedno izvjesno vrijeme ove zime obilazim trgovine s elementima za solarno grijanje, pratim paralelno uz to sve što stignem na temu solarnog grijanja i dojam je: Shocked Sad
Naime
1. Nadao sam se da su nakon niza godina cijene solarnoj opremi nešto pale, naime zatražio sam prve takve i dobio 3 ponude još 23.01.2002. Bio sam jako, vrlo jako i neugodno iznenađen kad sam ovih dana dobio 2 ponude, po njima ista je oprema danas nešto skuplja nego je to bila u siječnju 2002. Ja mislim da to nema nikakvog smisla.
2. Pokušao sam prikupiti cijene po trgovinama po popisu - specifikaciji materijala za samogradnju kolektora, ali gle surove stvarnosti: nisam dobio ni od jednog trgovca cjenik - NIŠTA.

Kod nas je solarno grijanje svake godine sve veči luksuz, a nije vrijeme da se tako ponašam.
[Vrh]
max

PostPostano: 27.2.2011. ned. 15:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Toplinska izolacija (fasada, stolarija) daleko učikovitije rješenje nego bilo kakva solarna ili još gore fosila grijanja palac
Vidi za 20kkn dobiš nekakvo solarno riješenje koje će zadovoljit prijelazno razdoblje grijanja ali za te nofce dobiš 60-tak m3 stiropora pa neka staviš 10 cm to je 600m2 (za uspredbu ja stavljam 25 cm mineralne vune 250m2 fasade to ti je tu negdje kaj se novaca za izolaciju tiče ) Very Happy
Tih 10cm izolacije ti smanji potrošnju goriva (grijanja) barem 50% ako ne i više. Sada to stavi u kontekst da ti solar ne doprinosi nikaj od grijanja u 12. i 1. mjesecu znači trošiš nofce na lož-ulje, plin, struju, a to kaj nećeš morati grijati u 3 mjesecu jer imaš solar - zanemarivo ... No to je moje mišljenje i ja tako gradim svoju kuću Very Happy
[Vrh]
eygon

PostPostano: 27.2.2011. ned. 18:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:
EV je napisao/la:
peco je napisao/la:

(Po završetku sadašnje sezone grijanja mislim napraviti nešto radova na našem centralnom grijanju, a uvijek postoji i moja tiha patnja i dobra namjera za dogradnju solarnog uz centralno ili na centralno, ali želim znati kolika bi to bila financijska ulaganja. Ipak je novac u svemu tome za nas male smrtnike ono što je glavno za donošenje odluka.)

Dakle več jedno izvjesno vrijeme ove zime obilazim trgovine s elementima za solarno grijanje, pratim paralelno uz to sve što stignem na temu solarnog grijanja i dojam je: Shocked Sad
Naime
1. Nadao sam se da su nakon niza godina cijene solarnoj opremi nešto pale, naime zatražio sam prve takve i dobio 3 ponude još 23.01.2002. Bio sam jako, vrlo jako i neugodno iznenađen kad sam ovih dana dobio 2 ponude, po njima ista je oprema danas nešto skuplja nego je to bila u siječnju 2002. Ja mislim da to nema nikakvog smisla.
2. Pokušao sam prikupiti cijene po trgovinama po popisu - specifikaciji materijala za samogradnju kolektora, ali gle surove stvarnosti: nisam dobio ni od jednog trgovca cjenik - NIŠTA.

Kod nas je solarno grijanje svake godine sve veči luksuz, a nije vrijeme da se tako ponašam.

da li si ti čuo za inflaciju? pa naravno da je skuplje i kruh je skuplji nego prije 10 godina
[Vrh]
eygon

PostPostano: 27.2.2011. ned. 18:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Toplinska izolacija (fasada, stolarija) daleko učikovitije rješenje nego bilo kakva solarna ili još gore fosila grijanja palac
Vidi za 20kkn dobiš nekakvo solarno riješenje koje će zadovoljit prijelazno razdoblje grijanja ali za te nofce dobiš 60-tak m3 stiropora pa neka staviš 10 cm to je 600m2 (za uspredbu ja stavljam 25 cm mineralne vune 250m2 fasade to ti je tu negdje kaj se novaca za izolaciju tiče ) Very Happy
Tih 10cm izolacije ti smanji potrošnju goriva (grijanja) barem 50% ako ne i više. Sada to stavi u kontekst da ti solar ne doprinosi nikaj od grijanja u 12. i 1. mjesecu znači trošiš nofce na lož-ulje, plin, struju, a to kaj nećeš morati grijati u 3 mjesecu jer imaš solar - zanemarivo ... No to je moje mišljenje i ja tako gradim svoju kuću Very Happy

25cm je posao, dobit ćeš pasivnu kuću s tom izolacijom
[Vrh]
max

PostPostano: 27.2.2011. ned. 18:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Niti blizu pasivne kuće tj klase A+, već klase C nekih 58kWh/m2 godišnje a za pasivnu mi treba ispod 15kWh/m2 plazi jezik
Većina hrvatskih kuća je klase G, za zgrade je nešto povoljnije one su klase F ili čak E. Tek novogranja, zgrade unazad godinu dvije su u klasi C, dočim kuće teško da su klase D Sad

Zadnja promjena: max; 27.2.2011. ned. 19:20; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
eygon

PostPostano: 27.2.2011. ned. 19:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

klasu c dobiješ s 12cm izolacije, ti si duboko u B klasi s 25cm možda i u A, naravno ako toliko ima izolacije i na krovu, pod i ostalo

http://www.novolit.si/hr/novocad.html

možeš si sam izračunati, ako ti se ne da ja ti izračunam, samo trebam crteže kuće i koliko gdje izolacije dolazi, krakteristike prozora i vrata
[Vrh]
max

PostPostano: 27.2.2011. ned. 19:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

da se ne ponavljam tu pogledaj
http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=52729#52729
[Vrh]
eygon

PostPostano: 27.2.2011. ned. 19:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja ti inače računam fiziku građevina za projekte

proračun je puno složeniji od

Citat:
pa uvrštavanjem 120W/K koliki su transmisijski gubitci moje kuće (ili prosječni toplinski koef. u=0.26 W/m2K)
u NN 36/10
Znači moja kuća ima transmisijske gubitke 120W/K kad to pomnožim sa godišnjim(za kontinentalnu klimu 69600) stupanj sati dobim 8.3 MWh godišnju potrošnju i to podjelim sa korisnom površinom od 143m2 = 58kWh/m2 a to je razred C

pa ako hoćeš da ti točno izračunam trebao bih detaljne podatke građevine
[Vrh]
max

PostPostano: 27.2.2011. ned. 19:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=19384#19384
Ma znam, al nema potrebe komplicirati. Arhitekt koji je izradio projekt radi na institutu Hrvoje Požar, a njegova supruga Željka je ipak respekt kaj se tiče projekta. Sve je stvar manipulacije podataka Wink Vrlo važno dal mi zid ima koeficijent U=0.18 ili 0.16 W/m2K ili prozor 0.9 ili 1.0 kad je to u okviru tolerancije Smile
Kad bi majstori bar izradili kak treba to bi bilo važnije od suhoparnih podataka Confused
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 27.2.2011. ned. 22:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

eygon je napisao/la:

da li si ti čuo za inflaciju? pa naravno da je skuplje i kruh je skuplji nego prije 10 godina

trlja oci
[Vrh]
eygon

PostPostano: 2.4.2011. sub. 19:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.livingonsolar.com/solar-heating.html

A basic solar collector usually consists of a bottom pipe, a top pipe and several pipes running between them. Some sort of absorbing material is placed around the pipes and extends away from them to provide additional surface to absorb and transfer heat to the pipes. My first solar panel was made using ¾ inch copper pipe spaced 6 inches apart running vertically between two horizontal pipes. I stapled thin aluminum printer's plates to the pipes and painted them black. The pipe was placed into a 2x4 framed box that had rigid insulation on the back and sides and had a 4 foot by 6 foot 8 inch sliding glass door attached to the frame. Most commercially made collectors use the same design or one similar to a car radiator.
[Vrh]
skomre1

PostPostano: 10.4.2011. ned. 00:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

samogradnja kolektora mi se cini dosta skupa, kad se zbroji sav materijal (ako se sve kupuje). Zato me zanima, dal ima kakve jednostavnije metode, a da ispadne cim manje novaca. Pa me zanima vase misljenje.

Jel bi bilo izvedivo napraviti kolektor od polikarbonatne ( ili pleksiglas) cijevi, malo veceg promjera, nju napunit vodom, i kroz nju provuc komad bakrene cijevi. Znaci apsorber bi tu bila voda u toj vecoj cijevi, i prenosila toplinu na manju cijev, koja bi se dalje spajala na izmjenjivac u bojleru. Sa strane zatvorit sa plutenim cepom ili napravit poklopac sa po mjeri napravljenim teflonskom brtvom. Sa donje polovice okruzit sa stiroporom, ili vuna+drvo.

evo slike, kak je to zamisljeno:

Svaki savjet bi dobro dosao.

I jos jedno pitanje, dal ima netko iskustva s onom metodom, gdje se samo namota veca duzina crijeva (za vrt ili slicno) i kakvi su stvarni rezultati toga?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Stranica 5 / 9.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.