<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja solarnog kolektora
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dmeter

PostPostano: 5.2.2010. pet. 17:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
Hvala Dmeter, tako sam si nesto i mislio ali misliti je drek znati.
Sve u svemu fino si objasnio, sad me jos sam znaima.

Sad jos sam ak netko zna idealan fi za cijevi? E, i pala mi je ideja na um recimo stakla kakva se stavljaju na autobuse tam di je šofer(šoferšajba) ta stakla kad punknu tj kad se razbiju ona se ne raspu vec izgledaju ko zgužvana folija. Mozda fantaziram al lijepa osobina za slucaj razbijanja. Ako netko zna mozda je to za stakla ipak malo preperverzna igra ha?

Hvala

To staklo ti se zove Lamelirano staklo.To ti je kombinacija dviju ili više staklenih ploha spojenih jednim ili više slojeva plastike PVB folije.
S tom bi kombinacijom odmah dobio -20% do -50 % u toplinskoj energiji jer folije sprečavaju prodor sunčevih zraka,a cijenu bi povečao minimalno 150 kn m2 ako bi koristio jeftinije folije do 700 kn u jednom sloju.

Najbolja borba protiv loma ti je gradnja užih i kračih panela na primjer panel 200 cm x 65 cm 4 mm debljine trpi vjetar od 60 ms pod direktnim udarom pošto panel nije pod kutom 90° nego 40-45° može izdržat i puno jače udare.

Zašto se koristi float solarno staklo a neki drugi materijal jer jedino ta vrsta stakla propušta 89- 91% sunčevih zraka
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
el_žižak

PostPostano: 5.2.2010. pet. 23:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlično dmeter, hvala.

Da netko na forumu je rekao da je probavao baciti poprilično velik kamen na svoja kaljena stakal i kaze da su izdrzala, e sad neznam kojih su dimenzija i debljine bili.

Dali je povoljno po izradi kolektora da je veci zracni prostor izmedju cijevi(sakupljača topline) i staka ili treba manji zracni prostor? Zbog neiskustva(mog) nekako me muci kako to da se ne gubi velika toplina na povrsini stakla tj taj dio panela je neizoliran(iz tog i proizlazi moje pitanje gore).

Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dmeter

PostPostano: 6.2.2010. sub. 00:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
Odlično dmeter, hvala.

Da netko na forumu je rekao da je probavao baciti poprilično velik kamen na svoja kaljena stakal i kaze da su izdrzala, e sad neznam kojih su dimenzija i debljine bili.

Dali je povoljno po izradi kolektora da je veci zracni prostor izmedju cijevi(sakupljača topline) i staka ili treba manji zracni prostor? Zbog neiskustva(mog) nekako me muci kako to da se ne gubi velika toplina na povrsini stakla tj taj dio panela je neizoliran(iz tog i proizlazi moje pitanje gore).

Smile

Dali je povoljno po izradi kolektora da je veci zracni prostor
Nije dosta je par centimetara da se staklo ne dira cijevi

Kako češ izgubit toplinu kad sunce zraći cijeli dan i prebacije toplinu na krilca,a krilca na cijevi a cijev na medij u njima i prenose ga u izolirani spremnik.Pošto je kolektor male mase kad sunce zađe on veoma brzo poprimi temperaturu okoline,šta bi ti tija da grije i po noći,neče moći. skace od srece
Da staviš šesterokomorno staklo ništa ne bi postigao,više bi postigao da vakumiraš cijeli prostor kolektora,ali s tim se ulazi u druge probleme

Kaljeno staklo ti nije potrebno pa nemaš kaljeno staklo ni na prozorima pa izdrže
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 6.2.2010. sub. 13:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

He he, pa bilo bi super da moze i ponoci sta ne Very Happy

Ma znam. Nisam ni mislio ponoci(imam i ja zvečku u glavi), pitanje o gubitku topline je bilo na mjestu sam se ja nisam dobro izrazio.

Al svejedno sam dobio odgovor kakav sam i ocekivao.To sto pitam mozda zvuci malo naivno, al bila bi prava tragedija da se upustamu samogradnju pa mi se nest razbije raspadne itd itd.

Sto se tice dimenzija ja sam uvijek razmisljao o dimenzijama recimo velicine vrata(onih manjih za WC) ona stos u malo uža, to je priblizno u razmjeru onome sto si ti rekao 200x65cm.

A jel znas(Dmeter) mozda ili netko drugi iz iskustva, kolko se po zimi dugo moze skaldistiti topla voda recimo da imas ogroman spremnik. Mislim da se sa dobrom izolacijom moze odrzat toplina u spremniku?Kolko dugo(znaci podrazumjeva se da je voda dsegla visoku temperaturu u spremniku i sad iducih par dana nema sunca, kolko dugo se moze odrzat ta topina)?
[Vrh]
zega

PostPostano: 7.2.2010. ned. 09:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:

A jel znas(Dmeter) mozda ili netko drugi iz iskustva, kolko se po zimi dugo moze skaldistiti topla voda recimo da imas ogroman spremnik. Mislim da se sa dobrom izolacijom moze odrzat toplina u spremniku?Kolko dugo(znaci podrazumjeva se da je voda dsegla visoku temperaturu u spremniku i sad iducih par dana nema sunca, kolko dugo se moze odrzat ta topina)?

moj vlastiti tekst sa forum.hr, davno napisan, uz potrebne ispravke...

zega je napisao/la:
Mislim moze se samo to zahtjeva veeliki puffer od par kubika iz kojeg ce regulacija preko misventila mjesat cijeli dan vodu na jedno lozenje...
na litru/kilu vode to je 4187KJ po celzijusu znaci ako se m3 vode ugrije na nekih 77c (a treba nam 27) to je 50c temp razlike ili 20935000KJ (1KWh je 3600kj) znaci u pufferu od 1m3 na 77c uz zahtjev na 27 smo pohranili 58KWh koje lagano razmjesavamo preko misventilov&automatike&elektronike&termostata sto je hladnije to ce nam ta pohranjena energija krace trajati...
sad kad je toplo valjda bi to trajalo dvadeset dana ako se toplina ne izvlaci.
sa 10cm stiropora imas 100W gubitaka na kubicnoj kocki 1*1*1m pocetno na najvecem delta t voda bi se ohladila za 580 sati da temp ne pada a brzo pada jer se mora oduzimat u toku dana za sustav tako da bi voda "ostala topla" dost dana (ovisno koliko cicas, sm spremnik dobro drzi)...
Ako je vec u garazi dobro je napraviti tank koji je izoliran prema van a prema kuci ne pa imas kvazi zidno grijanje na jednom zidu (hehe)...
Automatiku/elektroniku bi ionak sam delal tu sam doma...
Naravno pod uvjetom da nemam plina il mogucnosti za TP :-)
Meni su drva zadnja rupa na svirali, to je za one koji forsaju drva...

To je bilo za TP, pec na pirolizu kolektor, vrijedi za sve...
morat cu doradit tekst jer nije bas najjasniji...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
el_žižak

PostPostano: 7.2.2010. ned. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma ne, ok je tekst heh.

Da to kuzim velik tank dobra izolacija, kad kazes cicat pretpostavljam da mislis da ga koristimo odnosno ne koristimo ako zelimo duze zadrzat neku toplinu.

Neznam kolki se danas moze kupiti gotovi al 2 m3 je 2000 l vode mi trenutno u kuci imamo 120 l spremnika i plinsko centralno na tom spremniku ima jos jedan "prikljucak" za jos jednu vrstu zagrijavanja vode recimo da je to kolektorima... iz toga i proizlazi to pitanje jer 120 litara mislim da bi temp odrzala na "toploj" ali sigurno ne 20 dana.

No, ionako imam malo drugacije planove jer izgleda da ce trebat ici na samogradnju tako velikog i dobro izoliranog spremnika. Imas mozda neka iskustva sa materijalima pri izradi spremnika??
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 7.2.2010. ned. 17:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
Ma ne, ok je tekst heh.
No, ionako imam malo drugacije planove jer izgleda da ce trebat ici na samogradnju tako velikog i dobro izoliranog spremnika. Imas mozda neka iskustva sa materijalima pri izradi spremnika??

Kod ovih http://www.tehnix.hr/Description.asp?CatID=23&DescID=89&LangID=0 kupiš ovalno dno spremnika,Odeš kod limara koji imaju strojno savijanje lima u cijev povariš sve,odneseš pocinčat i gotov spremnik.
[Vrh]
turbo

PostPostano: 17.2.2010. sri. 17:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako,pošto struja počinje ozbiljnije rasti,kaže stara da će dat neke pare (do 3000kn) za solarni kolektor,unatočl krizi.Trebao bi sistem koji bi bio u stanju ugrijati 100-120 l vode na 70-ak stupnjeva(bar pola godine,npr. 4-10 mjesec,ostali dio godine koliko ide,pa dogrijati strujom),što do sada radi bojler na struju,a to košta sigurno 100-150 kn/mjesečno. Vidim da ima nekih gotovih sistema za cca. 2000kn,ali bio bi gušt to napraviti u samogradnji(krova ima dosta,tako da nije bitna vrhunska efikasnost).Dosta se ovdje priča o samogradnji,jel ima neko ko je uspio napraviti bilo kakav konkretni kolektor koji danas služi svrsi?Slike?
Znači cilj je jednostavnost i niska cijena.
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 17.2.2010. sri. 19:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

samogradnja , neznam ovi gotovi nisu preskupi i imaju garanciju, jedino ako imaš vakumske cijevi , možda se ti isplati samogradnja..,
idi na split sistem netlačni s vakuum cijevima.spremnik je pod tlakom vodovodne mreže a toplina se pomoću izmjenjivača prenosi s kolektora u spremnik , a imaš i električmi grijač za hladne dane.
Asel ima jeftine , nemam pojma kakva je kvaliteta i neznam zašto piše da kolektor s 24 cijevi fi 47mm *1,5m ima 2,6m2 upojne površine
, a nema reflektore za cijevi( upojna površina cijevi je samo 1,6m2)
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 25.2.2011. pet. 12:37    Naslov: Re: samogradnja, kako zašto? Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

absorciju vrše krilca a voda služi samo kao medij koji prenose toplinu iz kolektora u bojler koji je akumulira

Poštovanje,

Koja bi bila razlika u funkcionalnosti kolektora, kad bi se umjesto petnaestak komada BAKRENIH LIMENIH KRILCA kolektor izradio OD JEDNOG CIJELOG KOMADA BAKRENOG LIMA, na kojeg bi naravno bile zalemljene bakrene cijevi?
Zašto se prakticira izrađivati s više krilca?

Pozdrav,
[Vrh]
max

PostPostano: 25.2.2011. pet. 14:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

efikasnost, za samogradnju je bolje kaj je jeftinije i lakše za izraditi Smile
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 25.2.2011. pet. 20:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:

Poštovani "max",
Nije mi namjera zafrkavati, zato se nemojte ljutiti ako kažem da je za samogradnju možda ipak lakše na ravnu ploču lima položiti gotov cijevni paket i na svakih par centimetara zalemiti cijevi s limom.
Nestala bi potreba za pripremnim rezanjem lima na manje komade i na savijanje - izradu udubljenja, za ulaganje cijevi...
Tlocrtna površina te ploče lima - apsorbera topline sunca, bi bila nekoliko kvadratnih centimetara čak veća od one koju ima petnajstak komada krilca.
Nekako sam mišljenja da bi samo mjesto lemljenja bio dovoljno efikasan spoj i toplinski most da se sva toplina s lima prenese na bakrenu cijev i tekučinu u njoj.
[Vrh]
peco

PostPostano: 25.2.2011. pet. 20:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa upravo prenošenje topline je ključno.Nemogu samo lemna mjesta prenijeti toplinu,osim ako bi se cijevi lemile cijelom duljinom za ploču
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 25.2.2011. pet. 21:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

peco je napisao/la:
pa upravo prenošenje topline je ključno.Nemogu samo lemna mjesta prenijeti toplinu,osim ako bi se cijevi lemile cijelom duljinom za ploču

Zašto ne bi mogla, odnosno nije poseban problem to zalemiti cijelom dužinom - osim ako nije "caka" u prilagodbi znatnom rastezanju i skupljanju materijala.
Nekako si mislim da je to jedan od glavnih razloga.
[Vrh]
m2

PostPostano: 25.2.2011. pet. 22:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:

otpiliti fleksericom višak "rebara", pobojati u crno, položiti u "kutiju" sa T.I. .... samo ideja, mislim da je manje posla nego, savijati, lemiti..... dali je efikasnije od "bakra"?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Stranica 4 / 9.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.