<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja solarnog kolektora
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.5.2009. čet. 21:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro nam dosao Friko! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
firko

PostPostano: 21.5.2009. čet. 11:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Dobro nam dosao Friko! Smile
hvala na dobrodošlici , ipak bi još malo dosađivao starijim ( iskusnijim ) maherima pa opet molim gdje nabaviti alu folije ( malo jače, ja sam stavio nekoliko slojeva kuhinjske folije između malo termoluksala kojim sam bojao absorber drži se još dan danas kak bu dalje neznam )i još npr. odzračni lončić ako odvod tople vode iz kolektora ide iznad kolektora pod krovom, dali je dobro ako se postavi pod krov ,a ne vani odmah do kolektora itd. ali za sada dosta
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
solarstorm

PostPostano: 21.5.2009. čet. 15:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

idi u najbližu tiskaru, oni koriste debelu alu foliju ili tanki alu lim,njima to služi za neke predloške u tisku , poslje upotrebe ih bacaju, (limovi dimenzije cca 1m * 08m), te folije kupuju neki proizvođači lampiona pa rade alu poklopce za njih.ja sam prije 4 g dobil cca 35 kvadrata lima za 200kn.
[Vrh]
firko

PostPostano: 23.5.2009. sub. 00:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

e sad je to palac
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 10.8.2009. pon. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može ova folija za vođenje topline do bakrene cijevi.
http://www.tapiker.hr/project/katalog.aspx?page=1&GalerijaID=78&SlikaID=1249

njihov odgovor na moj mail:
Poštovani,

Maloprodajna cijena bakrene folije u roli 49/4150000 je 215,41 + pdv.
Ako kupujete preko firme ili obrta imate pravo na povrat
poreza.

Srdačan pozdrav,

Jelena

- vidim da su u KAPLAN 2.0 kolektoru koristili foliju os 0.2 mm, a ova je od 0.1 pa mislim da je dovoljno debela.
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 10.8.2009. pon. 15:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

215 kn po m2 ili po kg? koliko bi te koštal kompletno završeni kolektor od 2m2 u samogradnji?
ja mislim da je debljina je ok, nebi trebalo biti problema s vođenjem topine jer to je bakar palac
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 10.8.2009. pon. 21:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

to je cijena za površinu 2000x300x0.1 mm
Cijena ovisi o broju bakrenih cijevi fi15 koje mislim staviti.
Nabavio sam stakla od tipa za 75 kn dimenzija 214cmx98.5cm.
Treba ih samo dobro oribat jer su bila složena s papirom između, a na kiši.
Imam 20 komada Smile
Ne znam kako da prođem najeftinije s bakrenom folijom. Po ovoj cijeni mi treba samo za foliju 750 kn+75staklo +cijevi(300)+okvir(200)+premaz(?50)
Dakle oko 1400 kn.
Više manje...
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 11.8.2009. uto. 09:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

da vidiš , za 2500 dobiš gotov s gsrancijom i boljim karakteristikama, jednostavno na duži rok će kupljeni dati više tople vode s manje kvarova.ali u startu u samogradnji ipak nešt ušparaš, a najvažnije od svega je da stvar čim prije počne grijat vodu i koristit bogom dano sunce palac skace od srece
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 11.8.2009. uto. 22:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

a moram sad utrošiti stakla kaj ih imam. Pa makar da ih napravim dobro i oku ugodno pa da zaradu investiram u nove.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.10.2009. sub. 00:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
creatin

PostPostano: 31.10.2009. sub. 02:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

ukratko 2 onakva koluta cijevi za zalijevanje vrta Smile dobro izlozena suncu, ukupne duzine oko 91 m, oko 11 sati ujutro za svega 30 min zagrije 50 litara vode (koliko stane u cijev) na temperaturu od 49 stupnja C, nakon 2 sata istu kolicinu vode zagrije na 60 stupnjeva C
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 21.1.2010. čet. 19:48    Naslov: samogradnja, kako zašto? Citirajte i odgovorite

Pozdrav ekipa, long tajm no si Smile

da ne otvaram novu temu tu cu zauzet malo prostora. Zanimaju me neke stvari oko samogradnje. Na nekim linkovima samogradnje sam vidio kako se radi i to, al me iskreno zanima zasto stavljaju onak rijetko cijevi u kolektorima, pritom mislim na razmak od širine jednog dlana?? dakle moje pitanje je zar nebi bilo bolje stavit gušće te cijevi, recimo poredas cijevi cik-cak tako da je razmak izmedju kjih 2-3 cm? Isto tako i za debljinu cijevi koja je optimalna debljina(čitaj fi) cijevi, jel treba sto tanja ili se tu mora pazit bas??
kod odabira stakla, zanima me zasto se stavljaju kaljena stakal odnosno zasto se ne stave recimo izo stakla i koje debljine bi staklo trebalo biti?
Koje su cake da se postigne sto veca iskoristivost odnosno sto manji gubitak?

Ako netko slucajno ima kakav tutorijal ili neki elaborat rada solarnih kolektora slobodno nek stavi link Smile

Unaprijed hvala ekipa

p.s. mozda je jeftinije kupit gotove al meni to nije pitanje zar ne Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Brada

PostPostano: 22.1.2010. pet. 14:23    Naslov: Re: samogradnja, kako zašto? Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
-cut-

Probaj napravit kompromis. Kupiš gotovi niskotlačni (12 cijevi, 1,8 kvadrata) u Aselu (2130 kn) i uzmeš samo cijevi sa heat pipe umetcima.
Potom napraviš vlastitu sabirnicu ili od standardnih koljena i Cu cijevi ili nađeš nekog klimaša koji ima alat za izvlačenje prodora potrebnih kod direktnog lotanja "cijev na cijev", pa za litru i vodu imaš sabirnicu spremnu za lotanje "puškica" u koje umećeš ekspanzioni dio heat-pipe kapilare. Kutiju sabirnice napraviš od pleha, a za čepove cijevi mnogi kinezi i u serijskoj proizvodnji koriste pluto.

Rezultat bi trebao biti sasvim uredan visokotlačni kolektor visoke učinkovitosti za split sistem.

Uostalom, slika govori 1000 riječi:

Sabirnica od standardnog Cu materijala

Standardna sabirnica sa prodorima

Model gotovog proizvoda

Da, da... nuklearna fizika. Cijevi sa kapilarom koštaju oko 4$/kom. Kad bi netko to uvezo i prodavao sa 100% marže gotovi DIY kolektor bi bio valjda tisućinjak kuna (uračunata količina ispijene pive prilikom izrade, te litra i voda za bušenje i izvlačenje prodora)
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.2.2010. pon. 15:48    Naslov: Re: samogradnja, kako zašto? Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
Pozdrav ekipa, long tajm no si Smile

da ne otvaram novu temu tu cu zauzet malo prostora. Zanimaju me neke stvari oko samogradnje. Na nekim linkovima samogradnje sam vidio kako se radi i to, al me iskreno zanima zasto stavljaju onak rijetko cijevi u kolektorima, pritom mislim na razmak od širine jednog dlana?? dakle moje pitanje je zar nebi bilo bolje stavit gušće te cijevi, recimo poredas cijevi cik-cak tako da je razmak izmedju kjih 2-3 cm? Isto tako i za debljinu cijevi koja je optimalna debljina(čitaj fi) cijevi, jel treba sto tanja ili se tu mora pazit bas??
kod odabira stakla, zanima me zasto se stavljaju kaljena stakal odnosno zasto se ne stave recimo izo stakla i koje debljine bi staklo trebalo biti?
Koje su cake da se postigne sto veca iskoristivost odnosno sto manji gubitak?

Ako netko slucajno ima kakav tutorijal ili neki elaborat rada solarnih kolektora slobodno nek stavi link Smile

Unaprijed hvala ekipa

Tvoje pitanje
1. zasto stavljaju onak rijetko cijevi u kolektorima zato šta je to dovoljno i tako krila skupljaju toplinu a ne cijevi

dakle moje pitanje je zar nebi bilo bolje stavit gušće te cijevi, recimo poredas cijevi cik-cak tako da je razmak izmedju kjih 2-3 cm?
Ne bi jer absorciju vrše krilca a voda služi samo kao medij koji prenose toplinu iz kolektora u bojler koji je akumulira,pod dva to bi astronomski podiglo cijenu panela

2.kod odabira stakla, zanima me zasto se stavljaju kaljena stakal odnosno zasto se ne stave recimo izo stakla i koje debljine bi staklo trebalo biti?

Ne stavljaju kaljeno staklo nego staklo sa malim udjelom željeza to jest
staklo sa sljedečim nazivima Solar glass, PV glass, low iron glass, low iron float glass, low iron patterned glass, low iron textured glass,
Ovo podebljano je u 90% slučajeva.Valjano je preskupo oko 20-30 Eura m2 a solarno float je oko 3-5 Eura m2

Debljinu ti određuju dimenzije panela
do 1 m širine je dosta 4mm 0,5 m širine je dosta 3 mm
Sve preko ovoga zahtjeva laminaciju što je odmah 10E gore po m2
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 5.2.2010. pet. 10:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Dmeter, tako sam si nesto i mislio ali misliti je drek znati.
Sve u svemu fino si objasnio, sad me jos sam znaima.

Sad jos sam ak netko zna idealan fi za cijevi? E, i pala mi je ideja na um recimo stakla kakva se stavljaju na autobuse tam di je šofer(šoferšajba) ta stakla kad punknu tj kad se razbiju ona se ne raspu vec izgledaju ko zgužvana folija. Mozda fantaziram al lijepa osobina za slucaj razbijanja. Ako netko zna mozda je to za stakla ipak malo preperverzna igra ha?

Hvala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Stranica 3 / 9.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.