<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kako preraditi sobni bicikl da proizvodi struju? :-)
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bezkomentara

PostPostano: 11.1.2009. ned. 21:35    Naslov: Kako preraditi sobni bicikl da proizvodi struju? :-) Citirajte i odgovorite

Moram priznati da su mi ludi Kinezi dali ideju... oni naime na javnim mjestima uprežu svoje penzionere na sobne bicikle i na taj način pune baterijske jedinice koje potom dostavljaju obiteljima slabijeg imovinskog statusa kao pripomoć. Kažu da na taj način šest biciklirajućih penzića u sat vremena proizvede oko 180 Wh električne energije. Link je ovdje:

http://www.treehugger.com/files/2009/01/chinese-seniors-pedal-power-tvs.php

Ono što na slici možete vidjeti jest da iz svakog od bicikala viri po jedna žica. One vode prema jednoj sivoj kutiji koja je očito malo veća baterija. Fotku sam negdje imao no, ne mogu je više pronaći. Eh, sad slijedi pitanje...

Kako preraditi obični sobni bicikl da proizvodi električnu energiju?

Ideja je naime da za ovakvih hladnih dana ili kasnije u proljeće kišnih kad je bicikliranje neuputno malo za rekreaciju pedalirati doma. No, nakon ovog članka užitak mi neće biti potpun ako uz pedaliranje neću proizvoditi i električnu energiju, pa makar i za punjenje mobitela, ako već na taj način neće biti dovoljno struje za pogonjenje laptopa za kojim dnevno provodim par sati.

Eto, nadam se da će se naći dobra duša koja bi mi znala rastumačiti kako su to Kinezi izveli... :-)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.1.2009. ned. 21:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaki e-bicikl to moze, samo treba stalak, regulator punjenja i baterija palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bezkomentara

PostPostano: 11.1.2009. ned. 21:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Svaki e-bicikl to moze, samo treba stalak, regulator punjenja i baterija palac

Ajmo ovak... recimo da kupim sobni bicikl u Pevecu od nekih 500-600 kuna, što mi sve treba da ga mogu preraditi... dakle regulator punjenja i baterija?

Gdje spojiti, kako spojiti, što spojiti? Ja sam tukac za praktične stvari, jasno mi je da bi stvar upalila u teoriji... :-)
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.1.2009. pon. 00:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zelis jednostavno?

Kupis ili napravis ovakav stalak:

Na njega postavis svoj elektricni bicikl
Spojis kontroler na 12V bateriju koju zelis puniti i po pedalama
Samo treba pripaziti da ne prepunis bateriju s obzirom da nemas regulator punjenja
I na kraju trebas mali 12/220V pretvarac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 12.1.2009. pon. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

kupis artasov bic, stavis ga na stalak, i izlaz iz motora ispravis sa 2 graetza ili trofaznim ispravljacem (6 dioda) i furas na bateriju 12V

z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.1.2009. pon. 12:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

bezkomentara je napisao/la:
Ajmo ovak... recimo da kupim sobni bicikl u Pevecu od nekih 500-600 kuna, što mi sve treba da ga mogu preraditi... dakle regulator punjenja i baterija?

Ako bas zelis koristiti sobni bicikl, tesko je reci kako ucvrstiti motor i napraviti prijenos dok ne vidimo konkretan sobni bic
Povezivanje zica je isto
[Vrh]
vendybiker

PostPostano: 12.1.2009. pon. 13:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa, može to i jednostavnije:

Diode ni Graetz ti ne trebaju. Te diode već postoje na kontroleru kao zaštita FET tranzistora. I Artasov kontroler puni baterije, samo što je napon uglavnom niži od 36V.
Ja sam mjerio napon na kabelima izmedju baterija i kontrolera kad baterije nisu bile priključene (komplet 9cont, ali pretpostavljam da isto vrijedi i za Artas). Odnos brzina:napon je otprilike 1:1, znači ako vrtiš 25km/h proizvodiš otprilike napon 25V.
Šta bih ja uradio:
Ili priključiš baterije od 24V i vrtiš brže ili vrtiš laganije i puniš bateriju od 12V (recimo iz auta)...
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 12.1.2009. pon. 13:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bio bih sretan da vam mogu reći iz prve ruke ali nažalost ebike mi je u mirovanju jer čekam ovaj freewheel sklop na pedalama iz: http://www.bike-elektro-antrieb.ch/home.htm koji bi mi trebao omogućiti da se na nizbrdici motor okreće i proizvodi kakvu struju. Naravno stražnji freewheel mi je blokiran i kad ubacim u prvu trebao bih dobiti dobar broj okretaja... Wink no koliki će tu napon zaista biti nebih znao.. Confused
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.1.2009. pon. 13:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

vendybiker je napisao/la:

Diode ni Graetz ti ne trebaju. Te diode već postoje na kontroleru kao zaštita FET tranzistora.

Da..to smo vec rekli Wink
Jednostavno se spoji kontroler sa 12V baterijom koju zelimo puniti
[Vrh]
vendybiker

PostPostano: 12.1.2009. pon. 14:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
vendybiker je napisao/la:

Diode ni Graetz ti ne trebaju. Te diode već postoje na kontroleru kao zaštita FET tranzistora.

Da..to smo vec rekli Wink
Jednostavno se spoji kontroler sa 12V baterijom koju zelimo puniti

imaš pravo Smile nisam odma skužio Sad
[Vrh]
bezkomentara

PostPostano: 12.1.2009. pon. 17:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

Ako bas zelis koristiti sobni bicikl, tesko je reci kako ucvrstiti motor i napraviti prijenos dok ne vidimo konkretan sobni bic
Povezivanje zica je isto

S obzirom da sam vidio da postoje bicikli s magnetskim pružanjem otpora pedaliranju, već me puklo razmišljati kako napraviti vlastiti generator... trlja oci smijeh2 ... jer sam tukac previdio da u tom čudu nema motora... Very Happy

Uh, sve se bojim na kraju da je čak možda jeftinija i efikasnija solucija sa tim stalkom i prerađivanjem postojećeg bicikla na 'lektriku nego ugrađivati motor u sobni bicikl. No, koliko god me privlači ideja, moram razmisliti... zaista moram razmisliti... Confused
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.1.2009. pon. 17:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uh, sve se bojim na kraju da je čak možda jeftinija i efikasnija solucija sa tim stalkom i prerađivanjem postojećeg bicikla na 'lektriku nego ugrađivati motor u sobni bicikl.

Bolja je jer imas jednu stvar za dvije namjene Very Happy ..a i jednostavnije
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.1.2009. ned. 11:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Yucer sam probao sa nasim V48 na stalku Very Happy

Spojio sam 2x po 3 zarulje 21W/12V u seriju, ukupno 120W
Za puni sjaj uopce nije tesko pedalirati
Za potrebe treninga moglo bi se proizvoditi 300-500W Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.7.2009. ned. 00:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sada sa regen kocenjem potreban je jos samo stalak i inverter 48VDC/220VAC! skace od srece

A Cycle Analyst ce nas nagraditi tocnim iznosom proizvedene energije
[Vrh]
turbo

PostPostano: 12.7.2009. ned. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

I još tu brojku pomnožiš sa 12 da dobiješ stvarnu potrošnju kalorija Very Happy (efikasnost čovjeka je oko 8-9%,sve ostalo ide u toplinu).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.