<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Cycle Analyst / Drain Brain - eCikl instrument
Idite na 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 6.10.2008. pon. 15:11    Naslov: Cycle Analyst / Drain Brain - eCikl instrument Citirajte i odgovorite

S obzirom na moju geeky narav, u Artasovom eCikl konceptu mi fali malo informacija o tome sto se dogadja s baterijama, kolika je trenutna jacine struje, koliko je potroseno Ah do sada, koliki je jos cca. doseg s obzirom na dosadasnje W/km i preostalo stanje baterije, itd.

Kopanjem po netu sam dosao do jednog takvog uredjaja koji usput ima i brzinomjer, pa moze zamijeniti i obican ciklo-kompjutor:

http://www.ebikes.ca/drainbrain.shtml

Za razliku od nekih drugih kod kojih cijelu struju iz baterija treba tjerati kroz uredjaj, ovaj mi se vise svidja jer dolazi sa shuntom. Ima i neke napredne mogucnosti tipa da signal za brzinomjer uzima iz motora ili da se mogu postaviti ogranicenja po pitanju brzine, struje ili napona baterija pa se onda Cycle Analyst 'skine' toliko gasa sa rucice da napon ostane iznad granice.

Kako mi se bas ne svidja cijena od $150 + postarina + carina (sto bi izaslo preko soma kuna), skupljam interesente da napravimo jednu malo vecu narudzbu u kojoj bi spravica kostala max. 800kn (vjerojatno i malo manje).

Anyone?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.10.2008. pon. 15:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

U voznji biciklom treba uzivati opusteno Wink

To je mozda zanimljivo prvih par dana a poslje..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 6.10.2008. pon. 16:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
U voznji biciklom treba uzivati opusteno Wink

To je mozda zanimljivo prvih par dana a poslje..

Ne velim da je to za svakoga niti da je nuzno potrebno...

Ali nas ima koji volimo tweakati sve i svasta i imati uvid u malo vise informacija kako stvari rade iznutra. Cool
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 6.10.2008. pon. 16:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

+1

Stand alone verzija.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 6.10.2008. pon. 17:21    Naslov: Re: Cycle Analyst / Drain Brain - eCikl instrument Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Kako mi se bas ne svidja cijena od $150 + postarina + carina (sto bi izaslo preko soma kuna), skupljam interesente da napravimo jednu malo vecu narudzbu u kojoj bi spravica kostala max. 800kn (vjerojatno i malo manje).

Anyone?

Eto one (1) interesenta skace od srece
[Vrh]
Pero

PostPostano: 7.10.2008. uto. 04:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

U mojem projektu novog kontrolera je ionako predvidjeno da se displej spaja preko SPI na kontroler. Cool
Daklem, apsolutno me ne zanima. Smile

Racunam da ce remote displej sa SPI doci u dijelovima ispod 200kn. Smile

S druge strane, ne vidim zasto se netko ne bi pozabavio sloziti displej na Artasov kontroler? To ne bi trebalo biti previse komplicirano niti skupo... Rolling Eyes
Radio bih ga i sam, ali nemam vremena. Voljan sam pomoci savjetom svakome tko to zeli napraviti sam. palac

BTW 150$ plus transport, carina i PDV ce tesko izici ispod 900kn bez obzira na kolicinu. Rolling Eyes Jedino ako dolar jos propadne...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 7.10.2008. uto. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
U mojem projektu novog kontrolera je ionako predvidjeno da se displej spaja preko SPI na kontroler. Cool
Daklem, apsolutno me ne zanima. Smile

Racunam da ce remote displej sa SPI doci u dijelovima ispod 200kn. Smile

Svi se veselimo tvojem kontroleru i nove/dodatne funkcionalnosti i poboljsanja koje ce on imati... Smile

Ovaj 'display' sluzi i kao brzinomjer te moze koristiti i magnete iz samog motora pa ne treba stavljati dodatni magnet na prednji kotac kao za obicne cyclo-kompjutore - to mi izgleda kao zgodna funkcionalnost za dodati na tvoj kontroler i ne bi trebalo dodatnih instrumenata. Ima jos zgodnih caka koje ovaj ima tipa limit struje, brzine ili napona baterije gdje onda 'skida' signal sa rucice gasa ako predje granicu - pogledaj malo upute i objasnjenja.

BTW, ako ti ikako mogu pomoci oko programskog dijela kontrolera - javi mi pvt kako da se ukljucim. Nisam nikad radio sa mikrokontrolerima, ali sam nekad davno programirao ASM i razne kalkulatore slicnih limitiranih mogucnosti, tako da mislim da bi se mogao brzo prekopcati ako ima nekakav simulator/razvojno okruzenje.

Pero je napisao/la:
S druge strane, ne vidim zasto se netko ne bi pozabavio sloziti displej na Artasov kontroler? To ne bi trebalo biti previse komplicirano niti skupo... Rolling Eyes
Radio bih ga i sam, ali nemam vremena. Voljan sam pomoci savjetom svakome tko to zeli napraviti sam. palac

Ovaj uredjaj postoji u stand-alone verziji sa shuntom - koja je univerzalno primjenjiva - a imaju i verziju koja se drito spaja na njihove Crystalite kontrolere koji imaju vec napravljen konektor. S obzirom da su uredjaj i cijena ista, onda mi se ova shunt varijanta cini bolja jer se moze koristiti drugdje (ovaj ide do 100V i stalnih 45A, a peak 100A - a postoje i verzije za jace struje/napone).

Pero je napisao/la:
BTW 150$ plus transport, carina i PDV ce tesko izici ispod 900kn bez obzira na kolicinu. Rolling Eyes Jedino ako dolar jos propadne...

Cijena je malo 'ugodnija' na vecu kolicinu, zato i trazim interesente da narucimo vise komada odjednom.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.10.2008. pon. 09:29    Naslov: Re: Cycle Analyst / Drain Brain - eCikl instrument Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Anyone?

Eto one (1) interesenta skace od srece

Ajmo jos dvojica, pa da napravim narudzbu... Thank you!
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 5.11.2008. sri. 23:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

i?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 6.11.2008. čet. 00:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

HAL9000v2.0 je napisao/la:
i?

Na zalost, jos uvijek smo samo trojica, a treba naruciti barem 5 komada da se sve skupa isplati... Sad
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.11.2008. pon. 16:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

elektro je napisao/la:
1) Monitoring varijanta za 260;-€
http://www.bluewater-power.com/battconDCC6000.htm

2) Monitoring sa Palmtop-om
http://www.engbedded.com/veloace/

3) Monitoring za 150€

4) Monitoring za samo 20€ (cose jel to mozda alternative ?????)
http://www.conelek.com/product_info.php?products_id=350

elektro je napisao/la:
evo jedan primjer software za navigatione sistem

http://www.handit.de/index.php?fuseaction=detail&produktid=5710

elektro je napisao/la:
jos jedan

www.tramsoft.ch/gps/garmin_edge205.html
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 25.11.2008. uto. 11:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
elektro je napisao/la:
1) Monitoring varijanta za 260;-€
http://www.bluewater-power.com/battconDCC6000.htm

2) Monitoring sa Palmtop-om
http://www.engbedded.com/veloace/

3) Monitoring za 150€

4) Monitoring za samo 20€ (cose jel to mozda alternative ?????)
http://www.conelek.com/product_info.php?products_id=350

elektro je napisao/la:
evo jedan primjer software za navigatione sistem

http://www.handit.de/index.php?fuseaction=detail&produktid=5710

elektro je napisao/la:
jos jedan

www.tramsoft.ch/gps/garmin_edge205.html

Pratim i gledam...

Ove programske izvedbe su zamjena za ciklo-kompjutor, a A/V metri nemaju podatak o do sada potrosenim Wh (sto je zapravo jedini pravi pokazatelj stvarnog stanja i kapaciteta baterija).
[Vrh]
max

PostPostano: 25.11.2008. uto. 19:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo tako, najvažniji podatak je Wh palac a napon je samo odokativan podatak za ispržnjenost akumulatora. Nema žurbe do proljeća sigurno će se iznać najbolje za novce
[Vrh]
vendybiker

PostPostano: 26.11.2008. sri. 09:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po meni, važniji je pokazatelj napona, nego Wh. Ako ne govorimo samo o jednom kontroleru Crystalyte, to je važan podatak. Neki kontroleri imaju podešenu podnaponsku zaštitu na 10.2V po bateriji, a neki na 10.8V, tako da je bitnije znati koliki je napon. Ako se koristi pokazatelj Wh, pokazivat će ostatak kapaciteta koji i tako ne možemo iskoristiti zbog podnaponske zaštite.
U biti je isti vrag kad je apsolutna nula na 31V ili na recimo 62Wh.
Ali kad znaš da je napon pao na 31V, jasno ti je da je vožnja završena. Medjutim, kad ti pokazuje 62Wh misliš da se još možeš vozit, ali ne možeš zbog male struje. Znam da je to samo stvar osjećaja, ali ipak...

Još veći problem je ako ne vidimo aktuelni kapacitet baterija, nego potrošene Wh. U zavisnosti od vanjske temperature i starosti baterija se mijenja i njihov kapacitet. Znači, jednom će pune baterije imat recimo 450Wh, drugi put 360Wh. Ako bude instrument pokazivao 250 potrošenih Wh, kako ćeš znati da li ti je ostalo još 200Wh ili samo 110Wh?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 26.11.2008. sri. 10:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

vendybiker je napisao/la:
Još veći problem je ako ne vidimo aktuelni kapacitet baterija, nego potrošene Wh. U zavisnosti od vanjske temperature i starosti baterija se mijenja i njihov kapacitet. Znači, jednom će pune baterije imat recimo 450Wh, drugi put 360Wh. Ako bude instrument pokazivao 250 potrošenih Wh, kako ćeš znati da li ti je ostalo još 200Wh ili samo 110Wh?

Ne kazem da je napon nevazan, vec da je on sam po sebi prilicno netocan podatak - mozes imati napon po kojem bi baterija bila na pola, a potrosio si zapravo vise 3/4 kapaciteta. A kad si nisko s naponom, onda tu nema neke velike mudrosti jer si pri kraju. Wink

A sami kapacitet baterija je prilicno konstantan i u laganom padu ako dobro odrzavas baterije bez predubokih praznjenja, te najvise ovisi o rezimu voznje - ako ti je prosjek brzine 20km/h onda ces imati veci kapacitet baterije (u Wh) nego uz prosjek brzine 30km/h.

BTW, ovaj CycleAnalyst ima dobru foru da mu mozes podesiti neka ogranicenja (struja, napon, brzina, itd.), pa ce ti sam smanjiti doziranje gasa cime dobijes veci domet.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sljedeća
Stranica 1 / 11.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.