<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Stari solarni kolektori
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
weky

PostPostano: 30.5.2013. čet. 18:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nego da pitam na koliko da ostavim tlak u sustavu sa vakumskim kolektorom sada mi je nakon sto se odzracio sustav na hladno tlak 1 a kad se ugrije boiler na 50-60 onda bude oko 1,5.
Jeli to mali tlak i koliki bi trebao biti u sustavu imam oko 20l glikola.
Hvala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
arteho

PostPostano: 30.5.2013. čet. 20:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

weky je napisao/la:
Nego da pitam na koliko da ostavim tlak u sustavu sa vakumskim kolektorom sada mi je nakon sto se odzracio sustav na hladno tlak 1 a kad se ugrije boiler na 50-60 onda bude oko 1,5.
Hvala

Pritisak mora biti dovoljan da savlada visinsku razliku, na 10m visine 1bar pritiska. Naravno treba ostaviti i dovoljnu rezervu.

Ne bi smeo toliko varirati pritisak pri promeni temperature, nesto nije u redu sa ekspanzionom posudom. Ili je neispravna ili je zapremina posude previse mala ili nije propisano napumpana.
[Vrh]
max

PostPostano: 31.5.2013. pet. 06:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

U dobro izvedenom solarnom krugu sa glikolom pritisak kod promjene temperature sa 20 °C na 90°C nebi trebao porasti više od 0.2 bara za nominalni tlak od 3 bara.
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 31.5.2013. pet. 14:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na savjetima!
SAmo pitanje za odzračivanje. Znači kad se odzrači, treba dotočiti sustav i nagurati radni tlak preko vanjske pumpe? Ili se može i drugačije?
[Vrh]
arteho

PostPostano: 31.5.2013. pet. 15:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

kamikaza123 je napisao/la:
Hvala na savjetima!
SAmo pitanje za odzračivanje. Znači kad se odzrači, treba dotočiti sustav i nagurati radni tlak preko vanjske pumpe? Ili se može i drugačije?

Najpre nagurati pritisak, pa onda odzraciti, posle toga ne dolivati jer uvek se ubaci i malo vazduha. Ako treba ponoviti postupak nekoliko puta, ali poslednji korak mora biti odzracivanje
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 9.6.2013. ned. 16:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlučeno je da se svi kolektori odspoje. Probati ćemo njih i isprati tekućom vodom. I spoje na ovaj način.

Uzeli budemo prigušnice jer su jeftinije od regulatora protoka. Prvo bi njih otvorili otprilike. A onda bi probali namjestiti da svi imaju jednaku izlaznu temperaturu.
Gornja cijev malo nakoso da u najvišoj točki stavimo novi odzračni lončić.

Može pitanje u vezi dovodnih cijevi.
protok -> 30 l/m2/h * 12 m2 = 360 l/h
brzina strujanja -> 0,8 m/s
360 l/h = 0,0001 m3/s
površina presjeka cijevi je 0,0001/0,8=0,000125m2
promjer ispada 12,6mm
Dal je to dobro? Eventualno treba dodati gubitke i otpore pa recimo da bi 16 mm bilo taman.

I još pitanje. Kad je broj kolektora manji. Recimo jedan. Onda treba tanja cijev. A gledajući ove trgovine kod nas svi nude 16mm najmanje.

I koje cijevi preporučate.

Hvala!
[Vrh]
max

PostPostano: 9.6.2013. ned. 18:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Promjer cijevi solarnog kruga treba na taj način dimenzionirati da brzina strujanja bude od 0,4 do 0,7 m/s. Ako bi brzina strujanja bila veća, pad tlaka u cijevima će biti preveliki i mogu nastati šumovi; a počevši od 1 m/s može doći do skidanja materijala u bakrenoj cijevi.
Nije potrebito stavljati veće promejre cijevi jer se time povećava trošak a korist nikakva Smile
[Vrh]
arteho

PostPostano: 9.6.2013. ned. 20:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

I donja cev takodje bi trebalo da ima blagi uspon prema kolektorima, tj da vazduh slobodno moze da od ulaza prodje do odzracnog ventila. Od odzracnog ventila cevi bi trebalo da padaju, tj da odzraka bude u najvisoj tacki.

Prema mojoj praksi, od nekoliko sistema centralnog grejanja i nekoliko solarnih, do oko 6kw prihvatljiv je precnik od pola cola, tj cu cev 15mm, a s obzirom da je u pitanju veca snaga, preporucio bih cu cevi 22mm.

Onda se moze malo i povecati ukupna brzina protoka, jer ce se time postici bolji balans, a takodje smanjiti razlika ulazne i izlazne temperature, sto je po mojoj praksi dosta bolje i stabilnije
[Vrh]
weky

PostPostano: 23.6.2013. ned. 16:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

arteho je napisao/la:
weky je napisao/la:
Hvala

Pritisak mora biti dovoljan da savlada visinsku razliku, na 10m visine 1bar pritiska. Naravno treba ostaviti i dovoljnu rezervu.

Ne bi smeo toliko varirati pritisak pri promeni temperature, nesto nije u redu sa ekspanzionom posudom. Ili je neispravna ili je zapremina posude previse mala ili nije propisano napumpana.

Sredio sam posuda nije bila napumpana sad je sve ok tlak varira 0,1 hladno-vruće...

Hvala
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.