<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Weller lemilica i termoregulacija
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kolateral

PostPostano: 17.2.2011. čet. 08:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
E da i trebalo bi slozit mjerenje i dok lemilica ne pusta stuju (off faza) huh vidim nije jednostavno, ...Sad vidim da nije to bas sam tak...

Na montažnoj ploči sam složio komponente sa marjanove sheme kao izvor sam koristio bateriju 12V/7Ah (onu iz UPS-a) a kao teret sam koristio ERSA lemilicu (mikro izvedba 15W) jedino što nisam imao bicolor diodu nego sam stavio dvije različitih boja. Stvar definitivno RADI !!
SAMO:
- cijeli sklop je DEFINITIVNO zamišljen DRGAČIJE, naume, temperatura raste do neke vrijednosti (vjerovatno se može ručno podesiti koje) i onda pada do neke vrijednosti (opet se može podesiti koje jer imaju dva pot-a) u mom slučaju je to bio raspon 320-280 C (mjereno onom sondom i unimjerom uz koji dođe) i odstuipanje nije niti 1%.

ALI ako u radu poželiš PROMJENITI nešto od ovog opsega dobiješ Qna2, drugim riječima (po mom mišljenju) cjeli sklop je zamišljen kao PODESI PRIJE UPOTREBE I OSTAVI

Dakle trebalo bi iskemijat nešto u smislu da se podesi opseg 500-200C
a onda tim iskemijanim nečim vršiti USKI izbor unutar gornjeg opsega
e sad kako to je već Shocked

BTW: SVE ama baš sve sheme koje sam na gugletu našao a tiču se regulacije putem samog grijača isključivo funkcionišu na 220 VAC
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MARIJANVZ

PostPostano: 17.2.2011. čet. 08:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
zega je napisao/la:

OK sad samo treba slozit shemu za regulaciju, proguglat ima li vec nesto pametno...

Što se tiće same regulacije ja bih pokušao sa ovom koju je dao marijanvz samo da vidim(o) zašto je "gruba" i može li raditi na 24 VDC?
Probaj ali uglavnom trebas samo napraviti mjerenje struje i drzati napon konstantnim, kad struja poraste temperatura je pala i trebas upaliti grijac, ova shema od marijana bi trebala radit, ne znam sto je poslo krivo...
E da i trebalo bi slozit mjerenje i dok lemilica ne pusta stuju (off faza) huh vidim nije jednostavno, kratki pulsevi on u trajanju par ms bi mogli posluziti ili ici na dvije snage pa onda ipak koristiti i mjerenje napona u izracunu temperature (mislim da tako radi ova marijanova shema) malo potegne povratnu vezu gore da PWM kontroller misli daje napon veci i smanji sirinu PWM'a...
Sad vidim da nije to bas sam tak...

To što si opisao je ono što ne radi dobro. Samo mjernje u ON fazi ne daje nikakve rezultate regulacije odnosno regulacija je pre gruba. To sam i gore napisao. Otpor grijača se mijenja od 9 Ohma kod 20 st. C do 37 Ohma kad se topi tinol žica. Regulacija u ON fazi sa mjerenem otpora trebala bi dati rezultate. To na onoj shemi uopće ne radi. Umjesto LMC662 koristio sam LM358, da nije u tome problem- neznam.
Ono što si napisao da palim fet preko elektrostatike, to sam samo exsperementirao kako radi regulacija gledajući led diode, a grijač- ručka je bila direktno napajana. Ispitivao sam i kompletnu regulaciju kako je na shemi i ne radi dobro.
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 24.2.2011. čet. 08:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

MARIJANVZ je napisao/la:

To što si opisao je ono što ne radi dobro. Samo mjernje u ON fazi ne daje nikakve rezultate regulacije odnosno regulacija je pre gruba. To sam i gore napisao. Otpor grijača se mijenja od 9 Ohma kod 20 st. C do 37 Ohma kad se topi tinol žica. Regulacija u ON fazi sa mjerenem otpora trebala bi dati rezultate. To na onoj shemi uopće ne radi. Umjesto LMC662 koristio sam LM358, da nije u tome problem- neznam.
Ono što si napisao da palim fet preko elektrostatike, to sam samo exsperementirao kako radi regulacija gledajući led diode, a grijač- ručka je bila direktno napajana. Ispitivao sam i kompletnu regulaciju kako je na shemi i ne radi dobro.

Marijane, što se mene tiće ova shema koju si postavio radi savršeno, istina ja koristim IC662 mada sumnjam da bi 358 moglo praviti problem. Usput koristeći napomene iz same sheme , podesio sam temp. opseg na 430-400 C (bar prema temp sondi koju imam) i evo već gotovo sedmicu imam savršen sklop koji daje const. temp. Problem sa ovim sklopom nastaje kada ti u toku rada zatreba recimo 360 C! E onda moraš sve pogasit, podesiti u toku rada jednostavno nije moguće! Pokušao sam da "ulovim" kolika je razlika u otporu pa da koristim "dvostruki" pot. ali nije išlo.
Meni bi godilo kada bi neko od "znalaca" uspio ovu shemu izmjeniti pa da mogu dobit 24V na grijaču, e to bi onda bilo super!

pozz
[Vrh]
Don Quijote

PostPostano: 5.3.2011. sub. 16:59    Naslov: Re: Weller lemilica i termoregulacija Citirajte i odgovorite

kolateral je napisao/la:
Subota je dan kada obićno završavam repove iz proteklog tjedna.
Ovo što slijedi nije hipotetska situacija nego stvarno dešavanje tj, događaji nisu izmišljeni!

Pripremim ploče (njmih tri što treba dovršiti i još jednu potpuno praznu) i naravno uključim svoj WELLER LR-21. Nije digitala i ima dosta radnih sati iza sebe ali nikada nije stala. Ovaj put vidim da se počela pušiti i taman kad sam pomislio da se radi o zaostalom kalaju vidim i da se grijač usijao do crvene boje GASI JE!!
Hajd imam još jednu WSP 80 koja je digitala i stvarno je dobra ali je koristim samo za SMD, kad ono na displeju samo tri --- umjesto radne temperature.

Vjerovali ili ne oba Wellera u istom danu i satu. Mrdni, kucni provjeri kablove NIŠTA. Nakon otvaranja nadjem da su otišle termosonde, na LR-u se može fizički odvojiti na WSP je zaljevena zajedno sa grijačem. Cijena prava sitnica za LR 70 KM za WSP nisam ni pitao jer tamo se mora zamjeniti komplet.
Pošaljem pp Peri i Zegi da upitam imaju li kakvu ideju i onda se sjetim te iz također wellera W-61 uzmem magnetostat i obzirom da odgovara dimenzijama termosenzoru na LR uglavim ga u grijač i krenem sa poslom sa debelim zakašnjenjem.

E sad ide teorija zavjere; da li je iko pokušao na netu nači bilo kakvu šemu ekvivalenata za Weller? Nije i neće, jer gdje god sam pogledao našao sam na porukuku error 404 ili "obrisano na zahtijev vlasnika" mprobajte pa će te i sami vidjeti.

Koliko vidim nije Weller sto je nekad bio Rolling Eyes

Da pitam ovdje posto mi se cini prikladnim a da ne otvaram novu temu.

Ja imam WSD 81 i stvar koja me pomalo zabrinjava jest overshoot koji se desava prilikom prvog paljenja kada je grijac naravno - hladan. Odgovorili su mi iz Weller-a da je to normalna pojava kod stanica te snage (80w). No zasto sam i dalje zabrinut? To se uopce nije desavalo u pocecima, ima snimka na YT gdje se jedan slovenac divi tome kako njegova WSD 81 nema overshoot prilikom zagrijavanja, i tako bi moralo biti na svim stanicama te serije.

Pitanje ostaje i dalje, zasto dolazi do overshoota prilikom prvog paljenja u mom slucaju? Moram napomenuti da se to desi samo dok je grijac potpuno hladan.

Lijep pozdrav
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.3.2011. sub. 18:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Provjeri malo kontakte...
Imam slicnu, onu s dva porta (da sad ne trazim tocnu oznaku) i nemam nikakvih problema.

Kada "lijepis" 2N7001, ne smijes prijeci temperaturu od 200st.C, jer ce vec pri 250st.C (provjereno, nazalost i nekoliko puta) ti tranzistor izgoriti (SMT).
Lotam ih i razlotavam, cak i s pincetom od 160W i nije nikad bilo problema.

Ako su ti losi kontakti u glavi lemilice, svasta se moze desiti...

Inace ionako nemam previse povjerenja u Wellera, na prastaroj lemilici su mi vrhovi trajali max 6 mjeseci, a na Denonu mi do sada niti jedan vrh nije izgorija. Govorim o SS-8200 lemilu (~250W).
Doduse, vrhovi za mog Denona su i do pet puta skuplji od Wellera, ali traju mi i desetak puta dulje. Cool

Pored navedenog koristim i Boschovu puhalicu od 1600W s temperaturnom kontrolom, koja fakat odradjuje svoj posao u energetskoj elektronici, a platija sam je samo 1100 kuna prije nekih cetiri godine. Very Happy

Reka bih: prvo dobro provjeri konektore jer ako su oksidirali, zna biti problema...
Nisam siguran koji je tip termopara upotrebljen u navedenoj stanici, ali predpostavljam da je JK jer je taj za temperature do 750st.C ipak najjeftiniji i daje pristojan napon po st.C...
[Vrh]
Don Quijote

PostPostano: 13.3.2011. ned. 14:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
kolateral je napisao/la:
zega je napisao/la:
Naravno da moze ali lupa mora biti naljepljena na objektiv, probano puno puta na raznim foticima i mobitelima!
OK sad samo treba slozit shemu za regulaciju, proguglat ima li vec nesto pametno...

Znači da sam što se štapa tiće ZAVRŠIO sa svim prepravkama, odnosno da je ovako spojena NOVA parica u "duhu" onog što si napisao gore?

Što se tiće same regulacije ja bih pokušao sa ovom koju je dao marijanvz samo da vidim(o) zašto je "gruba" i može li raditi na 24 VDC?

poz

Probaj ali uglavnom trebas samo napraviti mjerenje struje i drzati napon konstantnim, kad struja poraste temperatura je pala i trebas upaliti grijac, ova shema od marijana bi trebala radit, ne znam sto je poslo krivo...
E da i trebalo bi slozit mjerenje i dok lemilica ne pusta stuju (off faza) huh vidim nije jednostavno, kratki pulsevi on u trajanju par ms bi mogli posluziti ili ici na dvije snage pa onda ipak koristiti i mjerenje napona u izracunu temperature (mislim da tako radi ova marijanova shema) malo potegne povratnu vezu gore da PWM kontroller misli daje napon veci i smanji sirinu PWM'a...
Sad vidim da nije to bas sam tak...

Vidim da se spominje PWM, da li WSD81 koristi PWM regulaciju, sudeci po LED u kutu displaya ipak koristi? No jos uvijek me muci zasto dolazi do overshoota kod inicijalnog paljenja. Nitko nece odat veliku tajnu Embarassed
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 14.3.2011. pon. 10:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Don Quijote je napisao/la:

Vidim da se spominje PWM, da li WSD81 koristi PWM regulaciju, sudeci po LED u kutu displaya ipak koristi? No jos uvijek me muci zasto dolazi do overshoota kod inicijalnog paljenja. Nitko nece odat veliku tajnu Embarassed

Prijatelju nemoj brigat, imam identičan "sanduk" sa već gore pomenutim WSP štapom. Meni se kod inicijalnog poljenja pojavi poruka Err, pa 9.9.9:, pa 0C
i onda tek dostignuta temperatura i svaki put je moram podešavati jer je "neko" stavio 430 C kao def. ??! Dok je sve skupa bilo pod garanciom govorili su (servis) da je to kao normalna provjera displeya. Sada za istu problematiku spominju zamjenu jedne (vjerovatno displ.) ploče !!
Suština je, po meni, da zapravo tajnama i mimikriom skrivaju vlastite greške!

Evo jedan "mali" primjer;
- gore pomenuti WSP štap priključen na WSD kutiju daje (---), mjerenje izvoda sa termoelementa u štapu daje beskonačan otpor, ali ako grijaču dovedem 12V sa obične baterije na izvodima termoelementa DOBIJEM podatak koji svaki malo bolji (skuplji) instrument očita kao temperaturu u C !! trlja oci
Sad ti meni reci u čemu je zvrčka?? Rolling Eyes
[Vrh]
Don Quijote

PostPostano: 19.3.2011. sub. 01:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

kolateral je napisao/la:

Prijatelju nemoj brigat, imam identičan "sanduk" sa već gore pomenutim WSP štapom. Meni se kod inicijalnog poljenja pojavi poruka Err, pa 9.9.9:, pa 0C
i onda tek dostignuta temperatura i svaki put je moram podešavati jer je "neko" stavio 430 C kao def. ??! Dok je sve skupa bilo pod garanciom govorili su (servis) da je to kao normalna provjera displeya. Sada za istu problematiku spominju zamjenu jedne (vjerovatno displ.) ploče !!
Suština je, po meni, da zapravo tajnama i mimikriom skrivaju vlastite greške!

Evo jedan "mali" primjer;
- gore pomenuti WSP štap priključen na WSD kutiju daje (---), mjerenje izvoda sa termoelementa u štapu daje beskonačan otpor, ali ako grijaču dovedem 12V sa obične baterije na izvodima termoelementa DOBIJEM podatak koji svaki malo bolji (skuplji) instrument očita kao temperaturu u C !! trlja oci
Sad ti meni reci u čemu je zvrčka?? Rolling Eyes

Dobio sam odgovor iz Weller-a.

Kazu da je taj overshoot u mom slucaju normalna pojava. Ajde nek im bude, no cim pitam neka pitanja za malo detaljniji odgovor tad sute, ignoriraju postavljeno pitanje. Ah da, naivno od mene ako sam mislio da ce mi odgovoriti koji tip regulacije koriste Very Happy
Mozda je moram kalibrirati, u odgovoru mi je spomenuo da bi trebalo verificirati temp. stabilnost i odstupanje koje je do 9celzijusa.

Err je ocito error. Ako imas priliku posudi od nekog kolege/prijatelja WSP pa prikljuci na svoju stanicu i onda promatraj sto se desava, ako je isto onda je do stanice.
[Vrh]
zega

PostPostano: 19.3.2011. sub. 06:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ja imam mali overshoot kod veoma skupe wellerice (wsp80) ako se dobro sjecam...
Ali to mi je nekak normalno, toliko dobro radi da se ne bunim...
Da imaju PID regulaciju to bi se moglo izbjeci, ali vjerovatno nemaju dovoljno dobru PID, malo je gruba...
Ai tesko je te termalne kapacitete i otpore sloziti a da nemas oscilatorni efekat, samo mjerenje je malo tricky iako ljudi misle da je to samo tako jednostavno...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Don Quijote

PostPostano: 19.3.2011. sub. 13:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
I ja imam mali overshoot kod veoma skupe wellerice (wsp80) ako se dobro sjecam...
Da imaju PID regulaciju to bi se moglo izbjeci, ali vjerovatno nemaju dovoljno dobru PID, malo je gruba...
Ai tesko je te termalne kapacitete i otpore sloziti a da nemas oscilatorni efekat, samo mjerenje je malo tricky iako ljudi misle da je to samo tako jednostavno...

Pozz kolega,

wsp80 je rucka, a stanica wsd80 il 81?
Al fora je da u pocetku nije bilo overshoota, samo odjednom je pocelo. Postoji mogucnost da trebas izmjerit temperaturu vrha te unijeti "offset" preko programatora.
Pid moze biti jako jako precizan(0,1c greska).
[Vrh]
kolateral

PostPostano: 21.3.2011. pon. 08:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozz kolega,

wsp80 je rucka, a stanica wsd80 il 81?
Al fora je da u pocetku nije bilo overshoota, samo odjednom je pocelo. Postoji mogucnost da trebas izmjerit temperaturu vrha te unijeti "offset" preko programatora.
Pid moze biti jako jako precizan(0,1c greska).

Vidi nešto drugo, dok su Welleri stajali nakupovao sam nešto drugo (biće kineske) od opreme; između ostalog i nekakav sandućić sa oznakom "NET 960+" e gledaj sad, taj sandučić ima trimer sa prednje strane i lijepo podesiš postavljenu temeperaturu i temp na vrhu lemila od koje odbiješ temp. umanjenje vrha. Za doslovno svaki vrh su dali podatak u posebnoj tabeli;
npr vrh weller iz serije LR - 20C - dakle podesiš na 420 postaviš taj vrh i trimuješ dok instrument ne pokaže 400 i deri! Odstupanje ? Nikada preko 2-3 C!! Sada još testiram sve skupa da vidim koliko će trajati e onda ću da nabijem kompletan Weller u ..
[Vrh]
Don Quijote

PostPostano: 24.3.2011. čet. 22:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

Odgovor iz Wellera:

it’s an PID regulator.

The overshot is a result of the high power and the short heat up time.
It’s not affecting your process. But if you want we can check it in our service department.
[Vrh]
bax

PostPostano: 1.2.2013. pet. 01:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav da ne otvaram novu temu pisat cu ovdje
Nabavio sam wsl lwmilicu kojoj je crkao trafo te ga namotao i na displeyu dobio .043 trazio sam sta znaci ali nisam uspio
Grijac nije gasio te je dolazilo do pregrijavanja. mjereci sam utvrdio da su zice od temperaturnog elementa u medjusobnom krakom te isto i prema masi. Termo elemenat sam izvadio izolacija je izgorila.

e sad dal se moze taj termoelemenat zamjeniti drugim

i imam jos nejasnoca za moju lemilicu pise da je vrh wsd80 a na ovoj je dosao wes51. Kasnije sam vidio da jedan pin koji vodi na grijac 24v uopste nije spojen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4
Stranica 4 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.