<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja TP voda-voda
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sin13

PostPostano: 19.4.2011. uto. 18:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slike, slike, slike...!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dejok

PostPostano: 22.4.2011. pet. 17:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo par slika:

https://picasaweb.google.com/dejakovmeister/TPVodaVoda?authkey=Gv1sRgCIb4qr2Zo5uzeQ#
[Vrh]
eugen

PostPostano: 23.4.2011. sub. 06:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

respekt
[Vrh]
eygon

PostPostano: 23.4.2011. sub. 07:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

još pumpa lijevo i desno

troputi ventil gore služi da se prebacuje s režima grijanja građevine na režim grijanja sanitarne vode
[Vrh]
eygon

PostPostano: 23.4.2011. sub. 07:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li ćeš staviti međuizmjenjivač:
- pothlađivanje kapljevitog freona koji dolazi na ekspanzijski ventil
- pregrijavanje plinovitog freona koji odlazi iz isparivača

- povećati će se učinkovitost cijelog sustava njegovom instalacijom

internal heat exchanger - međuizmjenjivač

međuizmjenjivač će napraviti da će točka 5 otići u lijevo na dijagramu, a točka 1 malo u desno
[Vrh]
dejok

PostPostano: 23.4.2011. sub. 07:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ Eygon
Međuizmjenjivač (ili pothlađivač kapljevine) se uglavnom stavlja da bi se dodatno ohladila kapljevina iz kondenzatora a prije ulaska u termoexpanzijski ventil i time poboljšalo isparavanje.
Kako ću TP koristiti samo za grijanje mislim da više svrhe ima u rashladnim komorama.
Nadam se da sam izmjenjivače dobro proračunao i da će mi pothlađivač biti suvišan.
[Vrh]
eygon

PostPostano: 23.4.2011. sub. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

bilo bi dobro da koristiš sustav podne mreže i za hlađenje tijekom ljeta na taj način pomažeš zemlji da se regenerira prije zime i da se postigne dovoljna temperatura zemlje prije nove sezone grijanja

ovisno koliko ima cijevi i kakvo će biti toplinsko opterećenje može se računati s različitim rezultatima od zaleđivanja zemlje oko cijevi do kraja sezone pa sve do stabilnog rada sustava ako je veliko kolektorsko polje

no ovo su sve teorijska razmatranja, nikada se ne zna kako će se kolektorsko polje ponašati dok se ne pokrene dizalica topline i testira sustav nakon godinu dvije rada
[Vrh]
dejok

PostPostano: 24.4.2011. ned. 09:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

U planu mi je pasivno hlađenje, dakle dogrijavanje zemljanog kolektora ljeti.

Što se tiče zemljanog kolektora, šahtu sam završio a idući tjedan mi dolazi kolega pa će mi na krajeve PEHD cijevi koje završavaju u šahti povariti redukcije na navoj od 1".
Redukcije se vare PEHD elektrospojnicama, tako da su spojevi prilično pouzdani.
Zatim na te spojeve idu ventili (regulaconi, za svaki krug po jedan par) i sve skupa završava u razdjelniku od 6/4".

Kasnije ću provesti instalaciju od šahte do kuće, točnije dvije pehd cijevi promjera 6/4" od šahte do TP.
[Vrh]
eygon

PostPostano: 25.4.2011. pon. 07:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

koliko ima primjera da su ljudi napravili podno grijanje i da nisu stavili regulacijske ventile na povratne vodove, ima nebrojeno primjera i svi funkioniraju palac

regulacijski ventil nije nužno potreban, to je samo fino ugađanje tokova po krugovima

no ima jedan model povezivanja cijevi koji će osigurati jednaki protok kroz sve cijevi i nećeš trebati regulacijske ventile

Tiechelmann distribucija, ta je distribucija korištena masovno dok nisu postojali regulacijski ventili, logično povezivanje cijevi da se stvori jednaki protok

voda uđe na razdjelniku u prvu cijev, a vrati se na sabirniku u zadnjoj cijevi, i tako redom

ako je broj koljena i lokalnih otpora približan protoci se neće puno razlikovati, i temperature povratnih vodova neće puno odstupati

kada se svi vodovi vrate u sabirnik u njemu će se pomiješati sve struje i postići će se neka temperatura glikola s kojom se ulazi u dizalicu

uglavnom, regulacijski ventili nisu baš toliko nužni da sustav ne bi mogao funkcionirati i bez njih

da se uštediti i da se oni ne stave
[Vrh]
dejok

PostPostano: 25.4.2011. pon. 12:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se sa tobom ali..
Za svoju tp sam kupio cirkulacione pumpe koje imaju AUTOADAPT funkciju koja analizira potrebe sistema i optimalno prilagođava rad potrebama sistema.

Ukratko, prigušenjem reg. ventila smanjujem protok glikola u tp i time ujedno smanjujem snagu pumpe koja se kreće u rangu 5-25W za NMT25/40/130 i 5-50W za NMT 25/60/130 (A en. razred).
Kada su ventili potpuno otvoreni pumpe rade maximalnom snagom tj. 25w ili 50W.

Po proračunu, idealan protok kroz isparivač mi iznosi 1113kg/h na strani glikola a pumpa je u stanju isporučiti preko 2000kg/h pri zadanom padu tlaka u cijevima i kroz isparivač.
Kroz kondenzator mi je potrebno 690kg/h.

Odustao sam od grundfosa i uzeo IMP NMT25/40/130 za kondenzator i IMP NMT25/60/130 za isparivač a po preporuci prijatelja servisera koji je zastupnik za oba proizvođača.

Ako sam ga dobro shvatio, kod Grundfosa se u slučaju kvara mijenja kompletan rotor, koji je jako skup dok se kod imp-a mijenja samo pokidan dio na rotoru (tako nekako).
[Vrh]
eygon

PostPostano: 25.4.2011. pon. 13:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma s tim pumpama čovjek nije pametan, Wilo tvrdi da imaju najbolje, koje najmanje troše, pametne pumpe

koštaju jako puno, ne znam koja je situacija kod servisa, ali u Wilou tvrde da se kroz razliku u uštedi u pogonu pumpa može vratiit kroz par godina
[Vrh]
dejok

PostPostano: 28.4.2011. čet. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Eygon
Willo stratos pico je pumpa koja ima mogućnost programiranja svih funkcija i jako mi je zapala za oko u početku mog projekta.
Međutim za cijenu od oko 400 Eura/kom. mislim da se ne može amortizirati ni kroz 20 godina.
Razlika u cijeni IMP-a i navedene pumpe iznosi 200 eura (Willo je duplo skuplja), što mi je svakako neprihvatljivo, a razlika u potrošnji je svega 2W u korist Will-a i to samo pri najmanjoj brzini.
Nadalje, kako radim na održavanju klima i ventilacionih sustava imam dobro iskustvo sa cirkulacionim pumpama raznih proizvođača.
Willo su pumpe koje mi se najviše kvare.
Da razjasnimo, ni IMP nije nešto najbolje ali rade solidno i do sada nisam imao većih problema sa njima pa sam se odlučio za njih.
Mislim da im je dosta dobar omjer cijena/kvaliteta.
[Vrh]
eygon

PostPostano: 28.4.2011. čet. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma to je sve napuhano

ne prolaze kod mene te njihove analize o povratima za par godina

pumpa ko pumpa Very Happy glavno da tera vodu kroz cijevi

kod većih sustava se da malo zaigrati s učinkovitosti jer su velike razlike dugoročno, kod malih sustava nema previše smisla
[Vrh]
dejok

PostPostano: 6.5.2011. pet. 16:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

I šahta se privodi kraju,još tlačna proba svakog kruga i zatrpavanje!
Trebao bi savjet kako hidro-izolirati ulaze cijevi u šahtu kroz proture.
Znači neki vodonepropusan spoj proture i cijevi, da mi kišnica i podzemne vode ne ulaze u šahtu.
Razdjelnik planiram napraviti od vargoterm t-komada 50mm, točnije 50/32/50mm.

https://picasaweb.google.com/dejakovmeister/SahtaZemljanogKolektora?authkey=Gv1sRgCNiSvbicw93pzgE#5603609566353334594
[Vrh]
eygon

PostPostano: 7.5.2011. sub. 07:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

postoje proturnni elementi koji se ugrađuju u sam beton od gume su, a onda kroz njega prolazi cijev, no sada ti je to kasno ugrađivat kada si sve zabetonirao

te proturne cijevi srećavaju oštećenja plastike ako dođe do pomicanja šahte te ujedno sprećavaju ulazak vode u šahtu

a sada naknadno, ne znam probaj smolom ili nekakvim trajnoelastičnim kitom
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 6 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.