<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Akumulacija solarne topline u tlu

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 2.1.2010. sub. 16:04    Naslov: Akumulacija solarne topline u tlu Citirajte i odgovorite

http://www.deutsches-haus.hr/proizvodi/4/20080701MS.pdf
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
mike20

PostPostano: 2.1.2010. sub. 18:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo mi baš nije jasno da će se toplina od ljeta akumulirati u nekim spremnicima do zime.
Ali sam osobno pričao s čovjekom koji radi nešto slično-specijalnim strojevima zabija u zemlju sustav cijevi, nekih 100-200m dubine ak se sjećam i to je dovoljno za grijanje zimi a hlađenje ljeti.
Veli da isto može i na par metara dubine al na velikom području
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 2.1.2010. sub. 20:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

vjerojatno je ovo jeftinije od sondi i kopanja dvorišta
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 2.1.2010. sub. 21:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nakon kopanja pooži se splet cijevi kroz koje cirkulira zrak prije ulaza u kuću, a također se istim područijem postavi splet cijevi koji odvode stari zrak iz kuće i predaju ga okolnom zemljištu.
Iznad se sve zatrpa zemljom, ali nužno je da se prije završnog gornjeg sloja zemlje postavi kišobran od bazenske folije da zemlja ostane suha jer vlažna zemlja zimi dobro provodi toplinu tj. odvodi je prema gore i gubi.
Kišobran mora biti širi od područja cijevi duplo više nego je dubina cijevi tj. ako su cijevi na 3 metra dubine kišobran mora početi biti 6 metara od ruba minimalno. Ljeti kroz zemlju dolazi svježji zrak nego je vani jer je ohlađen kroz hladniju zemlju , a ujedno je zemlja primila toplinu, a zimi u kuću ulazi već predgrijani zrak pa su troškovi grijanja manji, a i ugrijani stari zrak na prolazu nazad opet kroz splet cijevi predaje toplinu zemlji.
Kako je inače potrebno puno dublje kopati da bi došli do stalne temperature ljezo-zima, tako sistemom kišobrana i predaje topline postižemo te uvijete već na 3-4 metra.

Čovjek iz austrije mi je rekao da koristi obične plastične odvodne cijevi, samo ih je izbušio i tvrdo zagurao bakrene cijevčice kroz njih napunjene zemljom. Bakar dobro vodi toplinu između zemlje i unutrašnjosti cijevi i koristi vrlo spor ventilator koji stari"zrak" tjera dolje u cijevi.
Sa podsmjehom mi je rekao da nabavim dobre guste mrežice protiv sitnih životinja jer je morao jednom otkopavati sve zbog smrada nakon uginulih miševa u cijevi.
[Vrh]
personifikacija

PostPostano: 7.2.2011. pon. 22:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

na dnu moje crne jame,bakrenom cijevi na dnu zavarenom,izmjerio sam 20 stupnjeva..vani je tad bilo 30..u cjev sam ulija vodu,ubacija termometar,i drza cjev ubodenu na dno crne jame 15 min..zamislite kolut bakrene cjevi bacen u crnu jamu,s tim da dva kraja ostanu vani..kroz jedan kraj motor od frizidera puse,drugi kraj upuhuje zrak u dnevni boravak..prirodna klima,s friskim zrakom koji je samo prosa kroz cjev i dosa u kucu..pa i nije bitno sta je hladilo zrak..mrvu problema ce cinit kondenzat..rjesit cu ga dlaku kompliciranijim sistemom..ali princip je tu..stedi gomilu kopanja,a smrdi samo PO UGRADNJI.. Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.