<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Potrebni podaci od centralne peći

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Štedljive kuće
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mrax

PostPostano: 21.10.2010. čet. 19:00    Naslov: Potrebni podaci od centralne peći Citirajte i odgovorite

Treba mi pomoć.
Imam peć za centralno proizvođača Labin - Raša (prvomajska)
Oznaka Toplovodni kotao AL-32. (32 kw)
Nigdje ne mogu naći tehnički opis peći i slično. Najnižu temperaturu kotla itd.
To je inače trajnožareće gusnata peć i troši jako malo drva.(ima i plamenik bočno, ali sam ga skinuo.
Držim vodu na 55-60 celzijevaca i ne smijem više jer mi je u kući preko 23 stupnja.

Drva kojima ložim su suha, ali mi se javlja curenje katrana i ne bih htio da se pretvori u veći problem.

Može li netko naći upute ili još bolje shemu peći (dimni kanali i ostalo?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 21.10.2010. čet. 21:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mogu ti pomoći sa podacima jer ih nemam. Općenito peći na drva imaju bolje iskorištenje kod viših temparatura, 80-90°C. Curenje katrana govori da ti drva baš i nisu tako suha kako govoriš a možda ni dimnjak nije dobro toplinski izoliran?
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 22.10.2010. pet. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Ne mogu ti pomoći sa podacima jer ih nemam. Općenito peći na drva imaju bolje iskorištenje kod viših temparatura, 80-90°C. Curenje katrana govori da ti drva baš i nisu tako suha kako govoriš a možda ni dimnjak nije dobro toplinski izoliran?

Dimnjak mi je dosta u lošem stanju, ali je unutar kuće.Sredina kuće. Ispucala je žbuka kad se zadnji put zapalio.
Ne katranira mi se dimnjak, već samo peć. Ložište jedino vidim. Ne znam ima li peć dimne cijevi ili samo pregrade.
[Vrh]
sin13

PostPostano: 22.10.2010. pet. 16:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako, 55-60 ti je polaz vode u sistem? A povrat? Ukoliko je 55-60 polaz, povrat je cca 40, što je malo i zato ti se javlja kondenzacija. I ujedno zato malo trošiš drva jer vjerojatno držiš zagušenu peć, što znači da ti je peć predimenzionirana za tvoj prostor. Za takve peći radni režim je 90-70, 80-60, svaka temperatura povrata koja je ispod 60 (može biti 55, 50 li-la, ovisno o suhoći drva) rezultira kondenzacijom. Također suha drva znači, drva koja su odstojala dve godine/sezone prije loženja i takva imaju cca 12-17 % vlage. Sve što se ne suši toliko nije suho drvo. Kako naši ljudi ostave da se drva prosuše od 3 mjeseca do 9 i misle da imaju suha drva. Cool Također u toj kombinaciji će ti neminovno stradati i peć i dimnjak, kao i sobe kroz koje prolazi jer će se s vremenom cigla napiti kondenzata i jedino rješenje će biti rušenje i postavljanje novoga (željezna cijev ili neki s ulošcima). Sve sam to prošao... smijeh

Rješenje:najpovoljnije je troputni ventil koji propušta 55 ili 60 stupnjeva iz kotla i na taj način štiti peć (neki esbe VTC serije) ili manji kotao koji moze raditi na normalnim temperaturama bez prigušivnja, što znači malo veću potrosnju drva, ugradnja spremnika topline, ili kipanje prozora i grijanje neba... Eto, znam da nije baš ohrabrujuće, ali riješi to što prije jer je najskuplje mijenjanje i sanacija ukoliko se dimnjak napije kondenzata...
Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj, stojim na usluzi.... Smile

Zadnja promjena: sin13; 22.10.2010. pet. 21:10; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 22.10.2010. pet. 20:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo mjerio sam i na dolazu. Vjerojatno je dobra toplinska izolacija.
Držim toplu na 60, a povrat je na 57. Gori od u jutro pa se vjerojatno kuća već temperirala. Katran ke na momente veći, a onda dio izgori. Uvjek je više kao curki.
Ako bih stavio mišventil (imam ga) i držao temperaturu veću, da li bi se javio problem s obzirom da čim bi peć digla temperaturu, opet bi se prigušila bez obzira na povećanu temperaturu.?
Imam neugodna iskustva s miš ventilom i zatajenjem pumpe pa mi je to zadnja opcija.
Naravno, drva su spremljena negdje u 6 mjesecu i čuje se malo i šištanja iz njih.

Majstor za centralno mi kaže da on problem dimnjaka i katraniranja riješava prašinom, ali da je bolje riješenje olupine od krumpira. Kaže da kad se bace na žar, bijeli dim od njih rastvara katran????

Dimnjak je klasičan puna cigla jedinica 15 x 15 kvaratni, visok 17 metara i ima dobar cug.

Hvala na odgovoru.
Usput, kako se briketi od piljevine ponašaju u centralnom. Smoli li?
[Vrh]
sin13

PostPostano: 22.10.2010. pet. 21:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obični ručni miš nije dobra solucija, jer kako se temperatura diže ili spušta i on propušta manje ili više, znači nemaš konstantnu temp kotla i morao bi ti ili netko stalno nadgledati i preštelavati miš. Pogledaj na netu esbe VTC seriju, oni služe bas za tu svrhu, kada kotao postigne radnu tepm (50-60), ostalo puštaju u sustav. Imaš ih u Petrokovu (skupo) ili na ebay-u.de tražiš pod Rücklaufanhebun ESBE 60°C 1 Zoll (oko 80 eur).
I da, drva su ti mokra, kao i moja... plazi jezik baš se ne budemo grijali ove zime ni ja ni ti...

Citat:
Majstor za centralno mi kaže da on problem dimnjaka i katraniranja riješava prašinom, ali da je bolje riješenje olupine od krumpira. Kaže da kad se bace na žar, bijeli dim od njih rastvara katran????

Ovo su neke narodne, za koje nikad nisam čuo, no nije problem probati... iako sam, moram priznati, skeptik glede takvih stvari... Shocked
Kakvom prašinom?

Briketi bi se trebali dobro ponašati jer bi trebali biti suhi, tj imati puno manji postotak vlage... palac samo koliko bi te koštalo ložiti na brikete?

Baš sam saznao ovih dana da mi je jedan prijatelj preradio plamenik od lože na pelete pa ću morati skoknuti da njega da vidim što je to smudrovao... Zvuči mi zanimljivo...
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 23.10.2010. sub. 08:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni plamenik ide bočno visoko i ne znam da li je pogodan za pelete pošto mislim da bi se kotrljali u dimne kanale.

Trenutno radim briketaru i možda bude gotova, no mislim da se neću žurit jer sada bukova piljevina kod pilanara ima veliku vlažnost, a koliko će se briketi sušit, ne znam.

Dali je VTC serija indentična za postavljanje kao i miš?

Glede grijanja ove zime... Ma ja bez problema dignem temperaturu vode i s tim drvima, ali mi je onda u kući prevruće. Pri 60 celzijevaca ide mi po kući oko 23 stupnja što je dobro ako sjedim pred telkom, ali kad uvatim nešto delat probije me odma švic. A kad otvorim prozor odma propuh po nogama.

Valjda će kad bude vani zimlje bit dobro. A i vjerojatni ću morat kurit na barem 70 stupnjeva.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 23.10.2010. sub. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Centrometalov VTC za 60 stupnjeva 5/4 košta 380 kn u Ogulinu, no rekli su mi da mi on neće pomoć jer kad dignem temperaturu i na 80 stupnjeva, opet će mi zatvoriti klapnu i smolit.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Štedljive kuće
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.