<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

fri nrg...detaljne upute na hrvatskom...
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Barba

PostPostano: 16.5.2009. sub. 22:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikola
Kad napravim i ako bude funkcioniralo dobit ćeš original CD.
Što se tiće novca nije on samo tebi problem nego skoro svima ovdje.Da nije tog problema već bi završio vjetrenjaču ali pošto po danu radim ostaje mi samo večer ili vikend za te moje zanimacije.Za magnete sam se već jednom interesirao kod Artasa i dobio zadovoljavajuci odgovor. Sve ostalo mogu napraviti sam.Javit ču se kad započnem (odprilike dva miseca ).
P.S. Ako slučajno prolaziš ovim krajevima mogu ti pokazati sadržaj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
knjo

PostPostano: 21.4.2010. sri. 11:52    Naslov: AC220 na DC220 Citirajte i odgovorite

Prije svega pozdrav svima.
Eto i mene malo glumatat teslu Smile.

ovaj, kaj sam mislio... na ovaj stroj kaj ste tu obradjivali, pa ste zakljucili da nis od toga..

ja bi na rotor stavio nd magnete, a elektromagnete bi napravio tak da bi ispravio 220ac na 220 dc, pa s tim napunit kondic neki najjaci koji se da nac , ili napravit neki doma spajanjem u paralelu vise njih pa to pustit u em, na kojem bi naravno smanjio broj navoja i poveco promjer zice

e sad mene zanima kako cu ispravit ac u dc a da ostane 220, bilo kakva pomoc je dobro dosla jer sam njubina kaj se tice struje

hvala
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.4.2010. sri. 14:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Knjo! Smile

Prije igranja sa zicama pod visokim naponom treba nauciti osnove
Kad ispravis mrezni napon, imat ces oko 300V na kondenzatoru
To je preopasna igra
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
knjo

PostPostano: 21.4.2010. sri. 21:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Dobrodosao Knjo! Smile

Prije igranja sa zicama pod visokim naponom treba nauciti osnove
Kad ispravis mrezni napon, imat ces oko 300V na kondenzatoru
To je preopasna igra

hm, preopasno je, ali ako dobijem em koji stvara jako polje voljan sam riskirat Wink,

brijem sa jakim emom koji se pali na "milisekundu" i odbija jake nd magnete
necu puno potrosit enregije, a kad se ovi odbiju moglo bi bit svasta

daj neki hint, koje diode, kak spojit, koji kondic....

nisam valjda djaba kupio nd magnete u artasu, moram isprobat Smile

PS. samo cekam da mi pero baci koju pametnu i baci me u bed Smile
[Vrh]
Pero

PostPostano: 22.4.2010. čet. 07:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako se lako zaboravlja znanje iz srednje i osnovne skole:
Ukoliko promatras istu geometriju magneta s razlicitim namotima dobivas pojednostavljeno slijedece:
1. Jakost magnetnog polja je proporcionalna s N*I (broj zavoja puta struja).
2. Induktivitet zavojnice je proporcionalan s kvadratom N
3. Otpor namota je proporcionalan isto tako s kvadratom N jer je duljina vodica proporcionalna s N, a povrsina je obrnuto proporcionalna s N.
4. Gubici struje zbog otpora zavojnice su proporcionalni s I^2*R
Daklem, gubici zbog otpora zavojnice su proporcionalni s N^2*I.
Pokusaj ovo malo primijeniti pa ces vidjeti da promjena napona sistema nece pridonijeti ama bas nista glede efikasnosti elektromotora.
Na ovo jos treba pridodati da se kod zavojnice s velikim brojem zavoja pojavljuje jos i parazitni kapacitet, koji unosi dodatne probleme.
Ukratko, duplo veci napon trazi cetverostruko veci induktivitet, a tada je struja dvostruko manja, ali je otpor cetverostruko veci pa dodjes na isto jer je jakost magnetskog polja (H) ostala ista (proporcionalna s N*I).
Kod ekstremno visokih ili niskih napona se pojavljuje takozvani side effect, kod niskih napona su to obicno problemi s parazitnim induktivitetom, a kod visokih napona su problem parazitni kapaciteti.
Inace se najbolji rezultati postizu na motorima koji su prilagodjeni izvoru napajanja jer onda nema potrebe za konverzijom napona ili struja (sto isto tako unosi gubitke).
Ovo je samo pojednostavljeni model, ali je dovoljno ilustrativan da pokaze zasto neces nista dobiti s visokim naponom...

Netko je spomenuo da moze napravityi magnetni motor 5kW za nekih 5000kn. Eto, ja cu isti drage volje platiti 5000EUR na licu mjesta kad mi dokaze da to radi (makar generator bija samo 1kW), ali necu investirati niti jednu lipu u taj projekt.

Primjera radi, napravija sam prototip svog MPPT regulatora za solarni sistem te se sada borim s parazitnim EM zracenjem. Isao sam na PWM od 50kHz, a parazitni induktivitet solarnih ploca je toliki da mi u trenutku prekidanja tranzistora napon na ulaznoj sabirnici poskoci i preko 100V (sto mi je vec dva puta spalilo tranzistore). Nadalje, postavija sam bateriju kondenzatora na ulaz (5000uF, kombinacija ultra low ESR elektrolita te MKP kondenzxatora), ali mi sada sistem lijepo oscilira na nekih 7-12MHz i zraci kao radio odasiljac. Sada mi ostaje preslagivanje komponenti jer se oscilacije pojavljuju zbog lose izvedene instalacije...
[Vrh]
tesla82

PostPostano: 2.7.2011. sub. 02:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

pozz sta pi s projektom nikola? il je ova tema vec zamrla
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.