<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kuhanje na sunce
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nisde

PostPostano: 15.10.2009. čet. 15:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:

Sa čime napraviti vakuum Confused ?

Starim motorom od frižidera; meni uredno nasisa do -0.85!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Brada

PostPostano: 15.10.2009. čet. 19:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:

Hvala na ideji možda "širinom" pokrijem cijeli "tanjur" (kao opna od bubnja) nalijepiti po rubu a vakuumom iznutra "nategnem" foliju na parabolu ako je dovoljno elastična?
Sa čime napraviti vakuum Confused ?

Ako uđeš u avanturu sa vakumiranjem onda ćeš steći dio znanja potreban za izradu predmeta od kompozitnih materijala.

Možda ti pomogne ova dva linka dolje. Na prvom je cjenik materijala gdje ćeš naći i posebne folije, ventile, samoljepive vrpce i ostalo potrebno za vakumiranje. Koliko sam onako usput vidio to uglavnom nisu neke nebulozne cifre. Na početku je popis dilera, a nama najbliži je u Sloveniji. Robu prodaju po cijenama publiciranim u katalogu sa linka. Svega toga ima znatno jeftinije ali tu je sve na jednom mjestu. Na drugom linku je "how to" knjižica od nekakvih 280 strana. Proces vakumiranja kompozita je na samom kraju.

http://download.r-g.de/new_august_2009_en.pdf
http://download.r-g.de/handbuch_edition_06_09.pdf
[Vrh]
SK sun

PostPostano: 15.10.2009. čet. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako misliš vakumom usisati alu foliju za 15 kn na metalni tanjur? Smile nije to kondom Smile uzmi lijepo krpu i istiskuj zrak pod folijom. kako bi nakon ljepljenja polirao tanjur? kako je teško slovima pričat o ovakvim stvarima.
Jel ima netko ideju koji bi materijal mogao biti lagan, čvrst, gladak i jeftin - za izradu prstena oko tanjura u svrhu povećanja istog?

Naime ideja mi je proširit postojeći tanjur sa 90 cm ili koliko već na 3 m Smile

Mislio sam rezat jednakokračne trokute kartona i lijepit na njih foliju i nekako ih montirat na postojeći. Moraju bit pomični tako da se cijeli tanjur od 3 m može rastavit i vozit u autu na izlete, more itd. Bitno mi je da fokus ne prelazi veličinu lonca. Moram razvit barem 500C da bi se moglo kuhat a za to mi je potrebna površina.
Kako sam ljubitelj okoliša, za foliju ću primijeniti vrećice od čipsa, kikirikija i svega što iznutra ima sjajnu površinu. To je glavna ideja, da sve bude od otpada.

Ako ovo uspije, onda slijedi izrada stalka za tanjur, za lonac itd...bit će tu mnogo inžinjerije....ali ako uspije bit će haos. Zamisli tanjur od 3m napravljen od otpada koji daje 500C i kuha gulaš. Krasiva.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 15.10.2009. čet. 22:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

SK sun je napisao/la:

Naime ideja mi je proširit postojeći tanjur sa 90 cm ili koliko već na 3 m Smile

Ako ovo uspije, onda slijedi izrada stalka za tanjur, za lonac itd...bit će tu mnogo inžinjerije....ali ako uspije bit će haos. Zamisli tanjur od 3m napravljen od otpada koji daje 500C i kuha gulaš. Krasiva.

Ako ti ta ideja ne uspije, još uvjek možeš uzeti veći tanjur od satelitske, onih starih od 2- 3 metra se nađe po kršu zabadava jer ih više nitko ne koristi.
[Vrh]
SK sun

PostPostano: 16.10.2009. pet. 00:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Velis na krsu zabadava, mislis na Hrelić? Super ako ima...to je ok samo ga ne mozes prenasat sto je isto ok ako imas dvoriste u kojem ga mozes koristit...ili krov! A sta da se jos i taj proširi na jedno 5 m?! Koji bi to tek bio posao a bogami i hlad! Ludilo
[Vrh]
Brada

PostPostano: 16.10.2009. pet. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

SK sun je napisao/la:
Kako misliš vakumom usisati alu foliju za 15 kn na metalni tanjur? Smile nije to kondom Smile uzmi lijepo krpu i istiskuj zrak pod folijom. kako bi nakon ljepljenja polirao tanjur? kako je teško slovima pričat o ovakvim stvarima.
-cut-

Probaj ipak skinut onu knjižicu i bit će ti jasnije. Materijal koji se vakumira biva pritisnut najlonskom folijom.
[Vrh]
inch

PostPostano: 16.10.2009. pet. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

postoji vam orginalni inox lim sa folijom, skineš foliju imaš skoro pa ogledalo, e sad kako ćete to sačuvati od kondezata i mrljanja, to sami smislite.
[Vrh]
m2

PostPostano: 16.10.2009. pet. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

SK sun je napisao/la:
Jel ima netko ideju koji bi materijal mogao biti lagan, čvrst, gladak i jeftin - za izradu prstena oko tanjura u svrhu povećanja istog?

Mislio sam rezat jednakokračne trokute kartona i lijepit na njih foliju i nekako ih montirat na postojeći. Moraju bit pomični tako da se cijeli tanjur od 3 m može rastavit i vozit u autu na izlete, more itd. Bitno mi je da fokus ne prelazi veličinu lonca. Moram razvit barem 500C da bi se moglo kuhat a za to mi je potrebna površina.
Kako sam ljubitelj okoliša, za foliju ću primijeniti vrećice od čipsa, kikirikija i svega što iznutra ima sjajnu površinu. To je glavna ideja, da sve bude od otpada.

Idem ovaj vikend vidjeti tu foliju u Lidl-u pretpostavljam da nije šira od 15 cm s obzirom na tvoj komentar.
Veliki "tanjur" koji bi bio "mobilan" (da se cijeli tanjur od 3 m može rastavit i vozit u autu na izlete...), a probati sa više "kvadratnih" tanjur-a zajedno npr. 4x60cm ?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 16.10.2009. pet. 17:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Idem ovaj vikend vidjeti tu foliju u Lidl-u pretpostavljam da nije šira od 15 cm s obzirom na tvoj komentar.

U Lidlu se kupuje kad je akcija, trenutno toga nema, inače je to traka od 5 cm širine i 25 ili 50 m dužine (kao selotejp). Ja osobno nisam kupovao jer imam zalihe odranije ali sam čuo od ekipe da je folija odlična a ljepilo još bolje Smile .
[Vrh]
SK sun

PostPostano: 16.10.2009. pet. 23:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

@m2 - moze sve, sve ideje su uključene, samo je problem učvršćivanje, zaštita od vjetra. Kuhalo stoji vani stoga mora bit podložno vjetru. Ili jedino ako je ustakljeno.

Evo tvog primjera (vjerojatno si na ovo mislio - da se komadi sastavljaju u tanjur, bez satelitskog tanjura):

http://www.youtube.com/watch?v=vYn63mksIDs&feature=response_watch

@Brada - ok pogledat ću
@inch - pa daj nam malo više informacija Smile
[Vrh]
inch

PostPostano: 17.10.2009. sub. 08:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

a to je lim (oko 0.3 do 0.6 mm), ima ga u većim trgovinama limom, siguran sam. Rolling Eyes

međutim ako želite krojiti paraboliči tanjur-kao satelitski, to je malo i komplicirano, geometrija traži da svaki segment bude i malo udubljen a to je nemoguće dobiti bez prešanja lima (odnosno valja ali imate velik fokus, veći do lonca ili tave itd.) , zato je ova folija bolja jer je podatnija ali i tu opet sve ovisi od površine za koju se to misli zaljepiti, od hrapavosti pa sve do same geometrije jer o tome ovisi fokus sunca ili žižak, što znači viši učinak ili topline na datu površinu.

ali kaže da se u ovim velikim solarnim elektranama kao zrcala koristi aluminijski lim, on je mekši i podatniji a i lakši od čelika, a navodno bolje reflektira sunce od bilo koje površine, samo ga nesmijete izgrebati pri oblikovanju.
[Vrh]
inch

PostPostano: 17.10.2009. sub. 09:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.youtube.com/user/GREENPOWERSCIENCE#p/u/5/XdRQXevQa3I
[Vrh]
m2

PostPostano: 20.10.2009. uto. 14:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

SK sun je napisao/la:
@m2 - moze sve, sve ideje su uključene, samo je problem učvršćivanje, zaštita od vjetra. Kuhalo stoji vani stoga mora bit podložno vjetru. Ili jedino ako je ustakljeno.

Evo tvog primjera (vjerojatno si na ovo mislio - da se komadi sastavljaju u tanjur, bez satelitskog tanjura):

http://www.youtube.com/watch?v=vYn63mksIDs&feature=response_watch

@Brada - ok pogledat ću
@inch - pa daj nam malo više informacija Smile

Ne, na ovo sam mislio, ovakva 4 kom. (lakše za nositi) spojiti u jedan
[Vrh]
SK sun

PostPostano: 21.10.2009. sri. 14:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Al onda bi imao 4 fokusa , a kad bi zakrenuo sva 4 tanjura da svi fokusi budu u istoj točki smanjio bi se intenzitet jer sunce ne bi direkt upadalo na okomicu tanjura, ne znam , mozda bi radilo i ovak, treba probat
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 21.3.2010. ned. 19:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav suncoljupci.

Eto konacno mi se posrecilo nabaviti satelistki tanjur od 90cm i htio bih napraviti solarni koncetrator.
Razmisljam o dvije opcije sto staviti na tanjur:

1. srebrna traka (aka selotejp)
2. ogledala

Prva opcija mi se cini bolja jer u konacnici koncetrator bude bio puno laksi nego da ljepim staklena ogledala.
Kuhinjska folija nije opcija.
Treba mi i neka opcija za tracking.

Ako imate kakve prijedloge ili iskustva, pls. dajte ih!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 2 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.