<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kuhanje na sunce
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.12.2007. pon. 00:29    Naslov: Kuhanje na sunce Citirajte i odgovorite

http://www.solarfire.org/

Zadnja promjena: ogi; 9.10.2009. pet. 22:18; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bagijaner

PostPostano: 24.12.2007. pon. 12:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

jednom sam to probao, vani je temp bila oko 15 stupnjeva. uzeo poklopac od peke, sa unutrasnje strane ga "obljepio" sa alu folijom, stavio na zemlju, iznad njega nekakav tronozac od 3 letve, i u "fokus", sa shpagom, spustio malu djezvicu za kafu (crvenu). bio skroz sunchan dan i cca za 3-4 minute se temp popela do 4o i kusur stupnjeva (a voda unutra je u startu bila i hladnija od 15 stupnjeva. frisko iz bunara), tu sam mor'o prekinut experiment jerbo sam mjerio sa obicnim toplomjerom a i zhena me handrala da idemo doma.

sad na proljeche se spremam napravit neko portabl kuhalo za kahvu. budget max 100kn (tj da u konacnici kosta manje od 100kn, na razvojm mozda potrosim i ciglih 2oo kn Smile ) i mora bit full prjenosno. za sad brijem nesto kao kisobran, samo da bude neka super reflexivna folija. a umjeto drske da je "hvataljka" za djezvu, a sa donje strane neko kamenje koje bi to drzalo "okomito" na sunce Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 24.12.2007. pon. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

indijci kuhaju na tome masovno - vidio na netu Rolling Eyes

fotoni vražija stvar Very Happy
[Vrh]
windman

PostPostano: 24.12.2007. pon. 13:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

moja ideja:
ono platnosta se stavlja u auto da ljeti se ne gije unutrasnjost, neka od tih platna imaju reflektirajucu pozadinu. par takvih komada metalni ili drveni okvir i dobije se ovako nesto

ili kupiti ovako nesto
http://images.wikia.com/solarcooking/images/d/db/Titelneu.jpg
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
m2

PostPostano: 6.12.2008. sub. 21:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Porabilna verzija izrađena od kišobrana sa 16 "rebara"
http://solarcooking.org/plans/barbeque.htm
Želio bih od stare satelitske antene napraviti solarno kuhalo ima li kakva ideja za pravljenje reflektivne površine: boja, folija...
da je dobavljivo kod nas.

http://shop.zastitna-folija.hr/-c-69.html?language=hr
Ima li tko iskustva sa ovima?
[Vrh]
SK sun

PostPostano: 8.10.2009. čet. 23:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav ljudi ja sam novi ovdje i drago mi je što mogu biti ovdje i dijeliti mišljenje sa sličnomišljenicima.

m2 ti i ja imamo nesto zajedničkog, ja sam napravio solarno kuhalo od sat. tanjura i točno te folije sa posljednjeg linka.

ajmo na poso.

dovoljno mi je bilo metar folije uzet , samo sta kosta 128 kuna po metru al ajd.

tanjur sam stavio u oglasnik da ga kupujem za neku manju lovu, a na kraju mi je lik poklonio isti samo da ga se riješi.
tanjur sam prvo dobro očistio i šmirglao šmirgl papirima dvije ili tri oštrine dok nije postao gladak kolko ide. to nije bio lak posao. na kraju je bio glađi. ovo podcrtano znači da nije posve gladak.

savjetovao bi ti ako ikako možeš da čeprkaš po tom sloju bijele boje skalpelom, noktima, nožićem, čime god možeš i skineš ju sa aluminija koji je gladak i siv a od toga bolje ne može. šmirglanjem ćeš se namučit ko vol a nećeš skinut cijeli sloj boje. probaj oglulit boju to je vrhunac.

nakon što sam ošmirglao tanjur (frend mi je pomagao cijelo vrijeme) lijepili smo foliju lagano istiskivanjem zraka pod njom u trakama širine oko 10 cm jer kad bi foliju cijelu zalijepio zgužvala bi se zbog paraboličnog oblika tanjura.

dobili smo parabolično zrcalo koje za pola sata zakuha 2.5 deci vode u limenci od Burn energetskog pića.

fokus zbog nepravilnosti tanjura nije ispao u jednoj točki nego se prostire u obliku kvadrata 5x5 cm što je možda i bolje, da ne bude prevelika temperatura u jednoj točki. ovako je distribuirana, a količina topline ista jer sva refleksija ulazi u taj kvadrat.

skuzio sam slijedecu stvar. da je podloga tanjura bila siva umjesto bijele (jer nismo do kraja skinul boju) refleksija bi bila sigurno za 20-30 posto jača (kao ogledalo) zato probaj ogulit boju ako ikako možeš.

sada kad god mogu prije posla kuham kavu ovako na balkonu (kad ima sunca:))
malo se namučim oko postavljanja ali tko ima volje taj će i smislit.
imam par slika pa mogu stavit link kad ih uploadam.

stvarno je gušt kuhat na sunce, neopisiv osjećaj.

sad mi je plan za solarnu kolekciju 2010. napravit tanjur od 3 metra promjer za kuhanje gulaša samo ne znam još kako ću to izvest. ali kao što rekoh tko ima volje taj će i smislit.
mislio sam proširivat ovaj tanjur sa komadima kartona na koji je zaljepljena folija. ali pazi - folija od otpada!
o tome u nekom drugom postu!

a da ne bi mislili da sam ja ovo sve potpuno sam izmislio ima i većih majstora (fanatika):

http://www.youtube.com/watch?v=Q90i31JIQ3M&feature=channel

odličan link s uputama Smile

Toliko za moj prvi post! Živjeli ljudi, živjelo sunce.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.10.2009. pet. 15:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao SK sun! Smile

Svaka cast za samogradnju solarnog kuhala!! skace od srece
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
fire

PostPostano: 9.10.2009. pet. 22:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

postoji jedna serija di dvojica rade ekoloske strojeve(npr elektrana na valove, proizvodanja metana od biljnog otpada pa pokretanje radnih strojeva...)
Jednom su pekli na suncu paella za cijelo selo u spanjojskoj.

A je, serija se zove planet mechanics
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.10.2009. sub. 01:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.redrok.com/main.htm

Zega palac
[Vrh]
SK sun

PostPostano: 10.10.2009. sub. 03:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala EV svaka podrška tjera dalje! Drago mi je što ovakav forum postoji! Wink

Tebi svaka čast na e-biciklima to sam zasad stigao tek vidjet, skidam kapu na volji!

Što ovaj link konkretno predstavlja? (da ne searcham bezveze satima) Smile
[Vrh]
m2

PostPostano: 15.10.2009. čet. 07:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodošao SK sun, hvala što si me podsjetio da imam negdje u garaži staru "parabolu" od satelitske. Malo sam "čeprkao" po internetu kako rade parabolična ogledala za teleskope pa sam došao na ideju jednostavno zaljepiti listiće aluminjske vulgaris folije (one koja služi za pakiranje hrane) na tu "parabolu" od satelitske i onda ispolirati.
Ovo mi se čini najjednostavnije i najjeftinije rješenje budemo vidjeli kako "grije"
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.10.2009. čet. 07:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam i ja jednu na tavanu od nekih 90cm klopa
[Vrh]
m2

PostPostano: 15.10.2009. čet. 08:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.youtube.com/watch?v=vYn63mksIDs&feature=response_watch
[Vrh]
grrga

PostPostano: 15.10.2009. čet. 09:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:
Malo sam "čeprkao" po internetu kako rade parabolična ogledala za teleskope pa sam došao na ideju jednostavno zaljepiti listiće aluminjske vulgaris folije (one koja služi za pakiranje hrane)

Možda da se poslužiš samoljepljivom alu folijom, rola u Lidlu cca 15 kn. Mislim da bi to bilo jednostavnije od obične alu folije za hranu pošto je već ljepljiva i ne moraš rezati trake.
[Vrh]
m2

PostPostano: 15.10.2009. čet. 11:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
m2 je napisao/la:
Malo sam "čeprkao" po internetu kako rade parabolična ogledala za teleskope pa sam došao na ideju jednostavno zaljepiti listiće aluminjske vulgaris folije (one koja služi za pakiranje hrane)

Možda da se poslužiš samoljepljivom alu folijom, rola u Lidlu cca 15 kn. Mislim da bi to bilo jednostavnije od obične alu folije za hranu pošto je već ljepljiva i ne moraš rezati trake.

Hvala na ideji možda "širinom" pokrijem cijeli "tanjur" (kao opna od bubnja) nalijepiti po rubu a vakuumom iznutra "nategnem" foliju na parabolu ako je dovoljno elastična?
Sa čime napraviti vakuum Confused ?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.